BGA on täielik nuhtlus, kui hakkab pinda käima. Pool aastat tagasi oli sama küsimus 400L kastis ja ega eriti mingeid järeldusi ei tekkinud. Kuidagi see BGA tekib ka sissetöötanud stabiilses kastis ja siis lõpuks läheb ise ära ka. Ainus asi, mis kadumist kiirendas, oli lisapump 500L/h kasti nurgas, mis vett kiiremini mööda põhja liigutas. Nii nagu pumba välja lülitasin, nädalaga oli BGA uuesti kohal. Nii proovisin 2 korda.
Järeldused, mis selle juhtumi juures päris kindlad on (õigemini on need sellised tähelepanekud, millest praktilist kasu ei ole, asi seegi
, tähendab on võimalik nendest edasi mõelda. Mõni neist võib ka vale olla mõnes teises akvaariumis.
1. Agrimix on koostiselt väga lähedane "päris " akvaariumiväetisele ja kindlasti ei mõjuta BGA elu. Seda Agrimix Profi segu olen kasutanud kahes kastis ja kõrvalmõjusid ei ole näinud. Samas ei julge ka öelda, et täpselt sama hea on, kui näiteks Tropica Plant Nutrition. Päris võrdlemiseni ei ole jõudnud, suvel ajas kõrge temp kogu majapidamise sassi ja 31-32c juures ei ole taimede olukord enam katsetamiseks sobiv.
2. Pimendamisel ei ole mõtet. Peale kogu BGA väljashifoonimist tegin paar korda pimendamist, et see väike allesjäänud osa välja sureks, aga paari päeva pärast kogu jama jälle kohal ja nädala pärast uus puhastamine. Tegelikult käis see mehaaniline töö kaks korda nädalas ja nii kuu aega. Selle aja jooksul sai proovida vee koostisega kõiki lihtsamaid kättesaadavaid trikke:
3. Veevahetus kuni 30% ööpäevas (peaks orgaanika taseme täiesti alla viima, kui põhjus selles) Ei mingit tulemust. Nii on muidugi oht head bakterid nälga jätta, aga kui uskuda, et märgatav osa bakteritest elab pinnases, siis madala biokoormusega akvas ei tohiks filtribakterite kadu veel jama põhjustada. Pinnases on bakteritel tegemist küll ja vee "lahjaks" muutumine neid väga ei ohusta.
4. NO3-PO4 erinevad suhted, suure veevahetusega on seda lihtne teha. Ei näinud mingit vahet. Võimalik, et BGA tekkimise algne põhjus on seotud selle suhtega, aga vetikast lahtisaamisel ei näe küll, et sellest abi oleks.
5. UV filter mul ka olemas, see ei ole vetikate elus midagi muutnud (välja arvatud roheline vesi, selle "nokib" hästi ära)
6. CO2 rohkem või vähem ei näidanud ka erinevust. Selle käigus muutus kuu aja jooksul ka pH päris suures ulatuses, sest veevahetusel sai proovitud erineva karedusega vett (RO filter + trassis Gh, Kh 15)
Et kogu mässamisest lõpuks vähe kasu oli, nõustun Reinu arvamusega, et laiskus on tarvilik omadus akva edukal majandamisel. Praegu ma ei teagi, kas BGA kadumine olenes mõnest minu tehtud muudatusest või oleks ilma vahelesegamiseta asi ehk kiiremini korda saanud. Ainus kindel asi oli, et vee kiirem liikumine põhja peal hoidis ära BGA uuesti tekkimise.
Samas ei ole vee vähene liikumine BGA tekkimise põhjus. Siis peab ikka täiesti seisev, surnud tsoon olema, kus orgaanika koguneb ja arvatavasti see koht on vetikale meelepärane. Praegu on akva käinud ilma selle lisapumbata kuu aega, taimed on võsaks sirgunud ja BGA tekkimisest ei ole jälgegi.
Peamine häda - BGA on pika "reaktsiooniajaga". Tegelikult on akvaariumis kõik protsessid pika inertsiga. BGA on lihtsalt sellise juhmi iseloomuga, et mingist hetkest levib jubeda kiirusega ja siis tundub, et kadumine peaks sama kiiresti võimalik olema.
Põhjused, soodsad tingimused on ammu olemas ja lõpuks silmaga nähtav kiiresti leviv BGA on lõpptulemus. Häda ongi selles, et kui nüüd ka õiged muudatused akvaariumis teha, nähtav tulemus hakkab ehk paari nädala pärast tekkima. Seni saab ainult mehaaniliselt eemaldada, väiksem valgustus ka natuke pidurdab levikut. Suurem osa taimi saavad vähese valgusega hakkama. Ei ole mõtet max valgust peal hoida ja sellega lisatööd tekitada.
MARKO kirjutas:
Arvan, et ammoniaagi näit läks üles siis kui tegin selle pimendamiskatsetuse.
Pimedas lagunev BGA siis tekitas selle ammoniaagi ? Ma oletan, et taimedel on ka mingi suhe BGA levikuga. Et päris pimedas taimed ei "toimi", siis vähene valgustus peale BGA meh.eemaldamist tundub parem - BGA ei lagune ja samal ajal väga ei kasva juurde, taimed mingil määral kasvavad, süsteem on nagu aktiivne. Täielik pimendamine jätab kõik protsessi seisma ja ei vii edasi, sest pimendamisega BGA probleemis midagi ei muutu.
MARKO kirjutas:
Veevahetus, arvan, oli kindlasti liiga suur ja seetõttu võisidki bakterid kannatada.
Veevahetus 7 või 10% ei peaks mingit erinevust tähendama nii suures kastis. Selle inerts on väga suur. Kui vahetada nii 20% ööpäevas ja paar nädalat järjest, võib-olla sellest hakkab midagi juhtuma.
Orgaanika hulga mõõtmiseks on selline lihtne võimalus, kuigi väljendab vist ainult ekstreemseid ulatusi:
http://www.aqa.ru/forum/redirect.php?ht ... o/kh.shtmlVee omadustest ORP mõõtmine
http://theaquariumwiki.com/Redox annaks ka mingit infot, aga selleks mingit aparaati vaja ja asi rohkem huvitav kui vajalik.