Matten kirjutas:
Filtri töövõimsus kahaneb antud juhul tulenevalt tõstekõrgusest
See, kui välisfilter saab sissetuleva vee samalt tasapinnalt, kuhu tagasi pumpab, ei ole tõstekõrgus. Voolikud võivad olla 4+4m (akva ja filter eri korrustel
, aga tõstekõrgust siin ikkagi ei ole). Tõstekõrgus, mis vähendab filtri tootlikkust, avaldub siis, kui pump uhab avatud süsteemist vett kõrgemale tasapinnale - näiteks mereakvaariumi sumbast ülespoole akvaariumisse pumpamisel.
Pikem voolik on nuhtlus sellegipoolest. Uued või just puhastatud voolikud on ok, seal vooliku siseseinad puhtad ja dünaamiline takistus väike. Väike saastakiht tuleb vooliku seinale lühikese ajaga ja on päris uskumatu, kuidas see hakkab tsirkulatsiooni takistama. Eriti annab tunda peenemate 12/16mm voolikutega. Lühem voolik on parem ja jämedam voolik on oluliselt parem kui peenike.
Kui on niisugune filter kasutada, kus algselt 12/16mm kaasas, paneks siiski üleminekud ja jämedamad 16/22 kohe alguses. Läbiviikude tegemine on suurem töö ja effekt lisaks paremale veevoolule (voolikud siis vähemalt 2 korda lühemad) ka visuaalne - vähem jubinaid on nähtaval. Mõlemad muudatused on õige kohe alguses teha, hiljem akvat sellepärast ju tühjaks ei tõsat ja kui vesi kuidagi ringleb, ei ole see vooliku jämedus ka suur põhjus midagi muuta.
Kaks kuud töötanud Ehem 2224 (filtri tüüp või tootja ei ole üldse olulised siin) pumpas vett ainult 1/3 sellest, mis alguses. Kõige kontrollimiseks ja lahtiharutamiseks kulus 3 tundi. 12/16mm voolikud olid natuke soga sisse kogunud ja see oli ainus põhjus. Voolikute saastumine on eri akvades väga erinev, võib olla, et aastaga ei muutugi midagi.
Ma ei tahaks 12/16mm asju ikkagi enam kunagi rohkem näha, isegi kui keegi need 3 tundi tagasi annaks.