foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 58 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 06, 2012 06:28 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Apr 23, 2009 10:42
Postitusi: 807
Asukoht: Tallinn
AA kirjutas:
Minu matkamati jutu naersid automehed välja :-( Ütlesid, et akva vajutab selle nii tihedaks, et mingist heli summutamisest ei saa juttugi olla.


Ilmselgelt ei ole neil kunagi akvaariumit olnud :)
Mul on olnud läbi aastate kõikidel akvaariumitel (60-325 liitrit) seesama roheline matkamatt (u 1cm paks) all ja iga kord on asi kokku surutud umbes 1mm.
Asi selles, et kasti raskus jaotatakse ühtlaselt kogu põhja alla ära ja mingit kokkusurumist ei toimu.
Asi on väga hea heli summutaja, eemaldab laua ebaühlused jne...

Ehk pane julgelt see sinna vineeri ja klaasi vahele!

_________________
325 liitrit vett


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 06, 2012 08:36 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Nov 05, 2011 12:45
Postitusi: 270
Pildid: 4
Asukoht: Tartu
Mis põhjusel ei tohiks ta vaateväljast kaduda? Lekkimisohu pärast või?

_________________
325l skalaarid,pärlguraamid,tähn.kiiversägad,imisägad L411,harjasnina
96l neoonid,panda sägad


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 06, 2012 08:38 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Nov 05, 2011 12:45
Postitusi: 270
Pildid: 4
Asukoht: Tartu
Vabandust, eelmise küsimusega mõtlesin, et miks ei tohi alumine must silikoon ääris vaateväljast kaduda.

_________________
325l skalaarid,pärlguraamid,tähn.kiiversägad,imisägad L411,harjasnina
96l neoonid,panda sägad


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 06, 2012 09:43 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Nov 05, 2011 12:45
Postitusi: 270
Pildid: 4
Asukoht: Tartu
aatomik kirjutas:
AA kirjutas:
Minu matkamati jutu naersid automehed välja :-( Ütlesid, et akva vajutab selle nii tihedaks, et mingist heli summutamisest ei saa juttugi olla.


Ilmselgelt ei ole neil kunagi akvaariumit olnud :)
Mul on olnud läbi aastate kõikidel akvaariumitel (60-325 liitrit) seesama roheline matkamatt (u 1cm paks) all ja iga kord on asi kokku surutud umbes 1mm.
Asi selles, et kasti raskus jaotatakse ühtlaselt kogu põhja alla ära ja mingit kokkusurumist ei toimu.
Asi on väga hea heli summutaja, eemaldab laua ebaühlused jne...

Ehk pane julgelt see sinna vineeri ja klaasi vahele!

Eks see rõhk sõltu muidugi akva sügavusest, aga ma ei usu, et minu oma Sinu omast kordades sügavam oleks :-) Arvutusest kah pisut abi: akva rõhk alusele = 400 kg * 9,8 cm/s2 / 0,5 m2 = 7,84 kPa, mis on PALJU väiksem inimese jala rõhust maapinnale (http://en.wikipedia.org/wiki/Ground_pressure). Ei vaju see matkamatt ka jala all kuigivõrd lömmi. Njah, piinlik lugu :-( Oleksin pidanud enne ütlemist pisut mõtlema.

_________________
325l skalaarid,pärlguraamid,tähn.kiiversägad,imisägad L411,harjasnina
96l neoonid,panda sägad


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 06, 2012 10:20 
aatomiku jutt vastab tõele - ei kao see matkamatt akva alt kuhugi.
Eesmärk on tal ju ebaühtlused kaotada ning samas ka hilisemaid võimalikke puidu mängimisest(eeldades et alus puidust) tulenevaid kahjustusi minimeerida.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 06, 2012 10:53 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Hakksin mõtlema et kas ikka on vaja antud akva alla panna puuplaat? Võimalik, et on (ja tulemus on kindlam) aga...
Meenutame veneaegseid metallraamiga akvasid: alusklaas rippus ju õhus. Sisuliselt on sama asi ka tolle aluse juures kuid alusraam on laiem. Keevitamise ebaühtluse kõrvaldamiseks kasutaks alusmatti aga kogu põhja alla jäävat plaati poleks minu meelest väga vaja. Võimalik, et siit tuleb ikkagi välja aluspaadi vajadus- keevisliide liiga ebaühtlane ja/või ääris pehme.
Või mida teised arvavad?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 06, 2012 11:16 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Nov 05, 2011 12:45
Postitusi: 270
Pildid: 4
Asukoht: Tartu
Alusraam on 3 mm paksusest duralist. Kui ma sellele pikema külje keskel täie jõuga peale vajutan, s.t peaaegu kogu keha raskusega peale vajun, siis ta deformeerub küll üsna kõvasti. Keevituskohad on väga siledaks lihvitud, nii et see ei segaks.

Ma paneks mingi vineeriplaadi alla juba lihtsalt seepärast, et siis on julgem akva all askeldada - ei pea igat koksu kartma.

_________________
325l skalaarid,pärlguraamid,tähn.kiiversägad,imisägad L411,harjasnina
96l neoonid,panda sägad


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 07, 2012 12:49 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Nov 05, 2011 12:45
Postitusi: 270
Pildid: 4
Asukoht: Tartu
Mul on ikka jube pikad juhtmed - alles nüüd sain aru, mis jublakas seal kaane all tagaseina juures paistis - see on karp ballastide jaoks! Umbes nagu Aatomiku akva kaanel (/tehnika/26601/index.html), ainult seespool. Võtsin täna kaane maha, et see korralikult ära puhastada, ballastide karp oli paari läbiroostetand kruviga kinni, aga sain lahti küll. Selline see kaas siis on:

Pilt
Pilt
Pilt

Karbi sisemõõdud on 750 x 58-60 x 35 mm, ballastide mõõdud: L=30 K=21 P=359, nii et põhimõtteliselt annaks sinna kasti 4 ballasti toppida küll, kuid... kas neil paha ei hakka? Neli ballasti nagu silgud kinnises karbis - kuumenevad äkki üle lubatud 55 kraadi?

Paneks 2 ballasti karpi ja 2 tagaseinale nagu Jaantatil (/iseehitajale/26535/index.html)? Puuriks kaane karbi kohalt auke täis nagu Aatomikul (/tehnika/26601/index.html)?

On kellelgi mingeid soovitusi?

Muide, austet Jaantat ja Aatomik, kes te nii lahkesti mu küsimustele olete vastanud, teist oleks olnud väga armas, kui oleksite andnud viited oma kaaneehituse teemadele, sattusin nende peale alles täna. Mul on üldse kuri kahtlus, et kõikidele mu küsimustele juba on siin foorumis vastused, kuid ei oska piisavalt hästi otsida :-(

_________________
325l skalaarid,pärlguraamid,tähn.kiiversägad,imisägad L411,harjasnina
96l neoonid,panda sägad


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 07, 2012 02:07 
Akvaariumil võiksid olla läbiviigud. Seda eriti eeldusel, et filter akva alla tuleb. Filtri töövõimsus kahaneb antud juhul tulenevalt tõstekõrgusest. Samas on Sul ideaalne aluskapp, mis ei takistaks läbiviikude idee teostamist. Iseasi muidugi, kas viitsid sellega jännata.
Mis puutub kaane ehitusse siis võiksid seest kaane heledaks võõbata või siis vähemalt reflektoreid kasutada. Must värv neelab valgust ikka kuradi palju. :twisted:


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 07, 2012 10:37 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Apr 23, 2009 10:42
Postitusi: 807
Asukoht: Tallinn
AA kirjutas:
Muide, austet Jaantat ja Aatomik, kes te nii lahkesti mu küsimustele olete vastanud, teist oleks olnud väga armas, kui oleksite andnud viited oma kaaneehituse teemadele, sattusin nende peale alles täna. Mul on üldse kuri kahtlus, et kõikidele mu küsimustele juba on siin foorumis vastused, kuid ei oska piisavalt hästi otsida :-(


Foorum on tõesti infot täis ja vist saaks vastused 90% küsimustele. Linkide jagamisega on see jama, et lihtsalt ei ole meeles kohe kõiki teemasid jagada :)

_________________
325 liitrit vett


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 07, 2012 10:42 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
Vabandust, kahjuks ei osanud teada, et sa kaant ehitad :roll:
See vana tõsiasi et siin maailmas pole midagi uut kõik on uuesti leitud vana :)

Kui sa paned need ballastid sinna kaane alla siis teeksin ma mõningad augud sinna tagaseinale nn ventilatsiooni jaoks ja silikooniksin altpoolt need kinni.

Samuti värviks selle kaane mingi veekindla värviga seestpoolt valgeks.

Mina tegin külgedele veel augud ja kaane keskel suure augu (ventilaatori jaoks), et siis ei hakka niiskus sinna alla kogunema.
Ei oska ütelda kui palju tegelt neid auke vaja aga ilma kah ei saa
aga alati saad juurde teha. Minul seda keskmist ventika auku poleks vist vaja olnudki.

Roostes kruvide asemel võid panna roostevabad kruvid ;)

Sul see kaan 2x8mm vineerist?
Minul ühekordne vineer ja 2 hingega tõmbas kaan niikusega kiiva :(
alumine osa paisus seega keskelt vajus alla ja nurgad tõusid 2-3mm üles. :(
Oleksin pidanud panema ka keskele hinge

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 07, 2012 11:09 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Nov 05, 2011 12:45
Postitusi: 270
Pildid: 4
Asukoht: Tartu
Oeh... mingeid auke akvaariumisse ma küll puurima ei hakka. Mitte niivõrd viitsimise kuivõrd oskuste ja ka tööriistade puudumise pärast. Pealegi on see vaid esteetika küsimus, vt /tehnika/19488/index.html:
Silver kirjutas:
Välised filtrid (ja ka sisemised) on matemaatilis-füüsikalises mõttes lihtsalt seadmed, mis veemassi ringi ajavad ja ei tee tööd veemassile potentsiaalse energia andmiseks. Kogu pumba poolt tarbitav energia ehk võimsus läheb veevoolust ja agregaadi torustikust ning filtrimaterjalist tingitud hõõrde ületamiseks. See on siis võimalik tänu ühendatud anumate printsiibile ehk siis sellelesamale ideele, tänu millele me akvaariumit ka sifoonides puhastada saame.

Muidugi, kui torud üle ülemise ääre akvasse viia, on nad pikemad, kuid ma ei usu, et sellest drastiline hõõrde kasv tekiks.

Ega ma kaant ei ehitagi, kõigest valgustus vaja sellele külge saada :-) Ja tõepoolest, peaks kaane seest valgeks võõpama, aga millega? Gelcoat ei kõlba, seda ma nüüd tean ;-) Kaas on ühekordsest 8mm vineerist ja tal on vaid üks ees paremal olev nurk pisut tõusnud. Kaane sisepind on miskipärast kare nagu riiv: sellelt PVA jääke maha kaapides nühkisin sõrmenukid katki :-( Koos akvaga sain Urmaselt ka 2 reflektorit, pärast väikest Cilliti-loputust säravad nagu uued :-)

Muide, oleksin pidanud algusest peale ära mainima, et akvaariumi sain selle foorumi vahendusel kasutajalt ... (mäluauk) pärisnimega Urmas, kes, hea inimene, tõi akva mulle ukse ette ja aitas ka tuppa tassida. Akvaariumi on valmistanud Akvaariumistuudio.

_________________
325l skalaarid,pärlguraamid,tähn.kiiversägad,imisägad L411,harjasnina
96l neoonid,panda sägad


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 07, 2012 12:16 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
Värvimiseks võid kasutada tavalist nitrovärvi

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 07, 2012 12:45 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
Lihtsalt üks tähelepanek
mulle tundub, et sul ei jää ühtegi toru paika mis valgustaks akvaariumi puhastamise ajal.
st kui tõstad mõlemad kaane osad üles jääb sul ainult see kitsas ballasti karbi osa paika ja sinna alla ei saa toru panna /või saab?

seega tõstaks ma selle ballasti karbi tagaseinale väljapoole ning paneks ühe toru (mis valgustaks akvaariumi puhastamise ajal) sinna alla.
Samas tundub silma järgi vaadates et see kaane tagumine riba on ainult 5cm lai
seega võib see jääda väheks et toru sinna panna samuti jääks ta ette nendele filtri torudele.
Ühe variandina saad sa kinnitada toru selle ballasti karbi külge

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 07, 2012 07:10 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Dets 08, 2005 02:27
Postitusi: 475
Asukoht: Pärnu
Matten kirjutas:
Filtri töövõimsus kahaneb antud juhul tulenevalt tõstekõrgusest


See, kui välisfilter saab sissetuleva vee samalt tasapinnalt, kuhu tagasi pumpab, ei ole tõstekõrgus. Voolikud võivad olla 4+4m (akva ja filter eri korrustel :) , aga tõstekõrgust siin ikkagi ei ole). Tõstekõrgus, mis vähendab filtri tootlikkust, avaldub siis, kui pump uhab avatud süsteemist vett kõrgemale tasapinnale - näiteks mereakvaariumi sumbast ülespoole akvaariumisse pumpamisel.

Pikem voolik on nuhtlus sellegipoolest. Uued või just puhastatud voolikud on ok, seal vooliku siseseinad puhtad ja dünaamiline takistus väike. Väike saastakiht tuleb vooliku seinale lühikese ajaga ja on päris uskumatu, kuidas see hakkab tsirkulatsiooni takistama. Eriti annab tunda peenemate 12/16mm voolikutega. Lühem voolik on parem ja jämedam voolik on oluliselt parem kui peenike.

Kui on niisugune filter kasutada, kus algselt 12/16mm kaasas, paneks siiski üleminekud ja jämedamad 16/22 kohe alguses. Läbiviikude tegemine on suurem töö ja effekt lisaks paremale veevoolule (voolikud siis vähemalt 2 korda lühemad) ka visuaalne - vähem jubinaid on nähtaval. Mõlemad muudatused on õige kohe alguses teha, hiljem akvat sellepärast ju tühjaks ei tõsat ja kui vesi kuidagi ringleb, ei ole see vooliku jämedus ka suur põhjus midagi muuta.

Kaks kuud töötanud Ehem 2224 (filtri tüüp või tootja ei ole üldse olulised siin) pumpas vett ainult 1/3 sellest, mis alguses. Kõige kontrollimiseks ja lahtiharutamiseks kulus 3 tundi. 12/16mm voolikud olid natuke soga sisse kogunud ja see oli ainus põhjus. Voolikute saastumine on eri akvades väga erinev, võib olla, et aastaga ei muutugi midagi.

Ma ei tahaks 12/16mm asju ikkagi enam kunagi rohkem näha, isegi kui keegi need 3 tundi tagasi annaks.

_________________
430L


Üles
 [ 58 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver