Tsiteeri:
miks aponogeton crispus nii pruun ja närtsinud ?
Näib sedasorti taim, mis peale ühest akvast teise kolimist vanad lehed ära viskab. Alguses oli nagu ei mõtleks üldse kasvama hakata. Nüüd juba kosub. Väga kiiret minekut ei ole aga jääb pidama.
Valgustuse teemal veel seda, et kui ütlesin, nagu MH valgusti ei sobiks taimedele, ei ole ka õiglane. Kui võimsust on, siis taim ikka kasvab, aga puhtalt taimekasvu mõttes ei ole effektiivne. Sama aur grolux torude peale kulutada on tegusam. Ükskõik millise MH spekter punases osas (taimele oluline osa ) on juba silmaga nähtavalt niru ja taime seisukohast ei ole mõistlik pingutus. Amano akvaariumide peal on MH väga palju kasutusel ja seda kahtluse alla panna ei ole mõttes. Amano MH lambid on spektri poolest ADA 8000K (tegelikult seesama 8000K mida on saada ka päris normaalse hnnaga) või ADA 8000 Green, sellel rohelist spektriosa tugevalt lisatud. Punast ei näita kumbki.
MH ainus iva on visuaalne pilt ja sel eesmärgil tasub mässata kindlasti. Võimsuse poolest 70+70w 130-150cm pikkuse kasti peale täiesti ok. Ei ole märgatavalt ebaühtlane isegi kui pirn veepinnast ainult 4-5cm (klaas loomulikult kaitseks ees) Rohkem (150+150) oleks ülearu palju, spektri kompenseerimiseks luminofoortorude võimsus läheb väga üles, ei ole sellele enam mõistlikku rakendust. 1,5-2w/L kindlasti uhke number, aga valgusega ei ole tegelikult nii, et mida rohkem, seda ägedam pilt. Kusagilt maalt sööb võimsus/heledus kontrasti ära ja ei ole enam hea vaadata. Valguse ja varjude suhe joonistab pildi. Just selles mõttes ongi MH valgusti kindlalt tegija.
Kas selline vaatepilt võiks olla midagi nagu taimeakvaarium ? Tõenäoliselt on see ikkagi ainult üks servani kapsast täis kasvanud kast, mida keegi ei taha sealt välja tõsta.
Heledam laik üleval on MH valgusti mille valgus põhjani ei ulatu. Niimoodi see kast praegu tiksub.
Siin esiplaanil mingi Hygrophila, mille lehe pikkus ei sobi enam kokku ühegi taime kirjeldusega. Kunagi oli täiesti normaalne väike põõsas, lehed 3-4 cm pikkused. Mis kasvada tahab, see kaob kõrgusesse väga kiiresti. Enamus taimi, mis mul olid ka eelmises 400L kastis pea samades tingimustes, kasvavad ainult niipalju, et päris välja ei sure. Tingimused vanas ja praeguses kastis väga sarnased. Taime jaoks erinevus pinnas ja küttekaabel.
Vanas akvas oli pinnaseks tavaline peen filtriliiv ja selle all põhjaküttekaabel.
Praeguses kastis pinnaseks Fluoriit ja küttekaablit ei ole.
Siin saaks midagi öelda, näiteks et küttekaabel on vajalik. See on siiski viimane asi, mida tahaks oletada. Mispärast praegu Fluoriidi peal taim kasvada ei taha ? Kiiresi kasvav kapsas ei lähe arvesse. See kasvab ilma pinnaseta ka.
Kõik, mis kasvab, tahab kastist välja ronida. Kasti kõrgus ei ole olulune.
Lifa on praegustest asukatest ainus, kes kasutab alaliselt keskmist osa akva kõrgusest. Ülejäänud üles ei tule. Lifa omakorda ei taha allpool olla, käib vaatab korra ja üles tagasi. Kui altpoolt keegi keegi pikemalt üles ununeb, saab pasunasse ja rahumeelne elu läheb edasi.
Vesi.Selle akva ehitamisel oli suur isu teha võimalikult hooldusvaba süsteem. Automaatne veevahetus on kõigist muudest võimalikest viguritest esimene asi, mida tahta. Kõige muuga on tagantjärele otsustades nii ja naa. Paljude asjade juures oli rohkem huvi kui vajadust. Ise toimiv veevahetus on igal juhul asi, mida tasub nuputada. Kui eriti põhjalikuks minna, siis RO filter sellise veevahetuse juures on ka päris edev detail, siis annab vee koostisega rohkem trikke teha.
Praegu on veevahetus 20L ööpäevas ja ei oska öelda, kas on paras. Ühtki veetesti ei ole mitu kuud teinud.
Viimati Kh 6 , CO2 lisamine läbi mullilugeja(Ph kontrollerit ei saanudki normaalselt käima, vist on liiga palju elektriga töötavaid jubinaid kasti küljes. Need ajavad kontrolleri lolliks, rohkem kahju kui kasu oli sellest asjandusest). CO2 kulu on olnud 1kg kuu aja peale. Selle juures on CO2 tase 30-40mg/L. Liiga palju, peaks poole vähemaks keerama. Viimase kolme kuu jooksul ei ole kastis ühtki muudatust teinud, taimede harvendamine välja arvatud. Tahaks näha, kuhu asi läheb. Igasugune vetikas läks lõpuks ära ja mul ei ole mingit arusaamist, mispärast.
Sellist suurt taimemassi hoian ka ainult igaks juhuks, et vetika tekkimisele vastukaal oleks, igaks juhuks. Ainus järeldus mis niigi teada, et vetikat nälga jätta ei õnnestu. Enne kaovad kõik muud taimsed eluvormid, vetikas on väga visa. Stabiilne keskkond ja tähelepanu taimedele, vetikas kaob ise. Niitvetikal oli täiesti bobik sellest, mida vee koostisega teha, ainult aeg ja ilmselt taimed sõid vetika välja. Aeg oli pikk, uuesti ei tahaks proovida.
Kalu on keskmiselt ja oletan et taimede mass peaks jäägi tekkimist tasakaalustama.
Veevahetus peaks olema alati kasulik. Vähemalt kord (lülitasin veevahetuse 1L/min ise sisse ja unustasin. Vesi jooksis peale 20 tundi. Temp. kastis oli järgmisel päeval 17 kraadi ja kalad suhteliselt rahulikud, hoidsid energiat kokku vist
. Kadusid ei olnud, kõik elus). See oli siis üks väga suur veevahetus lõpuks. Paariks nädalaks tugev nätakas pruunvetikat. Muid põhjusi ei saanud olla. Ei oska seletada. Võib-olla oleks pidanud valgustuse ära jätma ? Sellist asja ei saa ette näha.
Autom. veevahetus laseb lihtsalt vee koostist hoida (EI meetod). Kui veel taimedele väetise andmiseks dosaatorid kasutada, on jääb vee testimise küsimus päris ära. Mul omal on esialne dosaatorite idee tegelikult veel lõpetamata. Esialgne looming ei läinud käima ja vajadus järgmiseks ei ole veel piisav. Vaatasin, mismoodi praegu väetiste andmine tunda annab (täpne igapäevane lisamine vs üle nädala midagi mis ehk vajalik. Väga väike erinevus, kui üldse on.
Suur kast (praeguse aja kohta siis keskmine) on väga tugeva balansiga, kui juba tsükkel toimib. Ma võin sinna sisse kallata päris suvalisi koguseid. Pigem ülearu, kui et puudus oleks millestki. Ülejääki ei kuritarvitata, vetikat ei ole. Nüüd veel täpsustada, kus see stabiilsuse punkt taimede suhtes asub: Ei ole päris õiges kohas ju, kui suur osa taimi ei mõtlegi kasvada. Vähemalt saab öelda, et küsimus ei ole vee koostises.
Vee koostises kotitäie testidega järge ajada annab ettekujutuse, mida vees on ja kuidas see muutub. See tundub nagu ühekordne investeering. Kui arusaamine juba olemas, peab edasi mõtlema.