Projekti arengus midagi silmaga nähtavat ei ole veel tekkinud. Ei taha asja mitu korda uuesti teha, tähendab ei oska sellega kiirustada kui selget ülevaadet ei ole.
Mõtlesin vahepeal Powerledi iseloomu natuke uurida, muidu asi nagu mingi müütiline loom - kõik teavad , keegi pole näinud
. Et tegemist ikkagi uue valgusallikaga ja praktilist kokkupuudet vähe olnud, siis ei saa väga poole pealt alustada. Ehituse poolest erinevaid Powerlede on praegu olemas juba nii palju, et natuke detailsemalt tasub süveneda ainult sellesse, mis projektis kasutusse läheb.
Kui kellelgi on tekkinud küsimus mingi kindla Powerledi omaduste kohta, kas tasub akvaariumi peal kasutada, võiks seda ka siin teemas arutada. Mingi ettekujutus materjalist on juba olemas ja proovin seletada, nii palju kui teadmisi on tekkinud.
Tegin väikese katse Powerledi soojenemise ja kasuteguri võrdlemiseks. Sellest on praktilises mõttes natuke abi, kui ise midagi ehitama hakata. Vaatasin, kuidas Cree XML ja XTE võrdsetes tingimustes käituvad ja kas kuuldused heast kasutegurist (vähem soojenemist ja rohkem valgust) reaalselt paika peavad.
Alguseks pilt väga heast materjalist, mis sellises olekus täiesti kasutu on:
See on Cree XML 10w
bare emitter ehk Powerled ilma aluseta. Praktiliselt ei ole sellise asjaga midagi teha. Kui sellele ilma jahutuseta Powerledile praegu 10w peale anda, siis see töötab sama kaua kui tuletiku parem osa ja annab lõpuks samapalju sinist suitsu ka välja. Powerled on siis suure võimsusega Led, mis tehtud suure hulga valguse saamiseks ja sellega kaasneb tugev soojenemine. Powerledi soojenemine on nagu üllatusmoment, mida tuleb alati uuesti seletada. Led on senises ettekujutuses ikka niisugune valgusallikas olnud, mis ei soojene ja ei tarbi võimsust ka (väike Led taskulamp näiteks).
Väga ebasobiv võrdlus siin näitab, kui palju valgust annab XTE mõne teise suvalise Ledi kõrval (need roheline ja kollane Led ei ole mõeldud valgstamisels, lihtsalt tavaline väike Led) Kõigi kolme Ledi võimsus on siin sama, kõik ühendatud järjestikku. Powerledi valguspunkti ei saa lähedalt uurida, liiga terav valgus on. Võimsus siin tegelikult ainult 0,00? w.
XML on kokku ehitatud silikoonläätsega, mis annab valgusele 120 kraadise nurga:
Reflektorit ei ole koos Powerlediga vaja kasutada, kogu valgus läheb kohe õiges suunas ja 120 kraadine nurk sobib ka hästi, kuni valgusti asub 5...15 cm veepinnast.
DIY projekti tarvis tuleb Powerled soetada koos alusega.
tavalised mõõdud 12, 16, 20mm
Hind ei olene aluse suurusest.
See, kas kasutada 12 või 20mm, ei ole üldiselt oluline. 12mm alused mahuvad väiksema pinna peale, kui on vaja eri värvusega Powerledid väikeseks punktiks ajada (tundub et käesolevs projektis on niisugune tahtmine). Väiksema pinna peale rohkem võimsust paigutada tähendab natuke teistmoodi jahutuse vajadust. Päris erinev asi, kas jahutuse 10cm2 peale eraldub 5 või 20w võimsust.
Ilma aluseta Powerledi ise kuhugi peale aretada on ülearune jama. Eriti uute asjadega, kus mõõtmed väikesed. Siin näha vanema põlvkonna 5w Powerled ja XML, lisaks veel üks korralik juhtmeots, mida ilmselt ei õnnestu XML külge kinnitada
:
XML saab kasutada koos õige alusega, mis annab kinnituse ja ühendamise võimaluse:
See kinnitusplaat Powerledi all ise jahutusena ei toimi. Mingi tõenäoline jahutuseffekt (passiivjahutus ilma ventilaatorita) peaks selle 5-10w võimsuse juure algama sellisest asjast:
Selline radiaator ei ole suure akva valgusti tegemisel mõistlik. Neid oleks siis vaja palju. Kasutan ainult katsetamiseks.
Alguseks see koosseis :
Tagumises reas XML T6 ja U2. U2 on XML Cool White valikust kõige parema kasuteguriga ja kõige kõvema hinnaga ka
. Tahaks näha, kas on nähtavat vahet T6 vs U2. Suurt nähtavat vahet ei tohiks olla silmaga hinnates. Valgusmõõdikut ei ole ka praegu, nii et see erinevus jääb vist nägemata.
Esimene rida vanakooli 5W
ja Cree XTE 5W. Vana 5w käib siin tegelikult 2korda suuremal võimsusel ja sellepärast näitab valgust rohkem. 5w on vana põlvkonna Powerledi kohta vähelevinud mõõt ja selles siin on ühes korpuses 2 kristalli, muud ei olnud saada. Kõik 4 Powerledi on ühendatud järjrstikku ja niimoodi tarbib vana 5w asi poole rohkem energiat. Kõik ülejäänud on ühe kristalliga Powerledid.
Kõik 4 Powerledi on Cool White ja peaksid olema üsna võrreldavad kuni 2-3w võimsuseni. Sealt ülespoole peab Cree XML olema oluliselt parem, kui tootja andmeid uskuda.(XML on 10w, ülejäänud kolm aga 5w max võimsusega).
Väga väikese võimsuse juures saab seda kompositsiooni otse vaadata ja pilti ka teha, ei pimesta ja fotoaparaat oskab üles kirjutada:
Vana 5w Powerled on natuke soojema valgusega, kui teised. Omamoodi valguspildi võrdluse (täiesti kasutu tegelikult) saab läbi A4 paberi vaadates. Siis ei teki sellist küllastust ja värvuse erinevus on paremini näha:
XTE paremal all annab sinist rohkem kui teised.
vana 5w ja XTE :
Tegelikult sellist suurt värvi erinevust näha ei ole, kui mingit reaalset objekti valgustada. See näitab lihtsalt, et Powerledi kirjelduses Cool White iseloomustab ligikaudselt seda, mis valgus sealt tulema peaks.
Nagu arvata oli, T6 ja U2 erinevust silmaga ei näe. Proovisin hiljem neid kahte koos max võimsusel ja võrdsetes tingimustes, oli radiaatori temp erinevus 1,5 kraadi T6 59,5°C vs U2 58°C See enam-vähem tõepärane erinevus ja ilmselt annab U2 selle arvel natuke rohkem valgust (kogu kasutatud elektrienergia muutub Powerledis valguseks ja soojuseks). Praktiliselt see väike erinevus ei ole siin teemas oluline. U2 on nii palju kallim, et väike effektiivsuse vahe ei tasu ära. Vaatasin nüüd, et eespool pildi peal U2 tundub natuke heledam tõepoolest.
Vajalik osa katsest algab siin :
Oletan, et enamus normaalseid akvariste ei riputa laualambi külge sellist konstruktsiooni. Seega ei ole vaja pusa ehitamist korrata ja asja väärtus on neis tulemustes, mis kohe ilmuvad.
Vasakult paremale: vana 5w, XML 10w ja XTE 5w. Käivad sama 5w võimsuse peal ja peaks selguma, kui palju erinevalt soojenevad ja samal ajal erinevalt valgustavad.
Soojenemine ja võimsus iga Powerledi peal eraldi mõõdetud:
vana 5w Powerled@ 4.86w 49.0 °C
Cree XML 10w @ 4.13w 42.6 °C
Cree XTE 5w @4.75w 46.5 °C
nagu arvata, võimsam Powerled poole võimsuse peal (XML10w@5w) soojeneb palju vähem ja tekib lootus, et valgust peab siis rohkem tulema:
XML keskel annab tunduvalt rohkem välja, kui teised. Pilt on tume sellepärast, et fotokas ei anna muidu seda erinevust aruaadavalt edasi. Tegelikult väga hele valgus kokku 15w valge paberi peale 10cm kõrguselt kipub pimestama. vana5w ja XTE 5w erinevust ei oskagi hinnata. XTE soojeneb vähem, ju siis valgust natuke rohkem on. Ilma valgusmõõtjata ei oska öelda. Võiks kokkuvõtteks öelda, et head asjad on paremad
(oli siis nii palju sebida vaja selle teadasaamiseks...).
Arvestasin kokku radiaatori kasuliku pindala:
Radiaatori alumist poolt ei loe, siis ligikaudu 125cm2 on see jahutuspind ja sellest piisab 5w Powerledi jahutamiseks ilma täiendava õhu liigutamiseta. See kehtib muidugi toatemperatuuril, mis oli 25°C. Varu on piisav ka soojemas ruumis. Võib ette kujutada sellise radiaatori asemel jahutuselemendina 11#11cm siledat alumiiniumplekki (paksem materjal, mis jõuab soojust edasi kanda) ja arvutada, kuidas 180L Powerled projekti tarvis sobivad need 2 alumiiniumplekki, mis juba olemas on.
Selle arutluse tulemusena tundub, et see materjal
2tk kokku peaks rahulikult ära jahutama 130w Powerled valgustuse ja ei soojene max võimsusel rohkem kui 45°C. Arvestatud väga ligikaudselt ja ei juhtu midagi, kui natuke kõrgemale läheb. Pleki alumist poolt arvesse ei võtnud, sealt soojuse eraldumine palju väiksem kui pealmiselt poolelt. 130w Powerled koguvõimsust on tegelikult liiga palju ka 180L kasti peale.
Ega sellega muud ei tahtnudki teada, kas nii lihtsa ehitusega passiivjahutus on mõeldav teha - 180L kaane originaalkatete asemele 2 alumiiniumplekki on vist kõige lihtsam lahendus. Kui ühtlaselt plekk soojeneb sellise Powerled tugevatesse gruppidesse paigutamisel, see selgub edaspidi. Oluline, et mõte on kasutatav.