andrep kirjutas:
mis võimsusega LED plaanid kasutada ja mis tüüpi?
Nägemus selline, et Led koguvõimsus tuleb 2...2,5 korda suurem, kui reaalselt vaja läheb. Hinna poolest on see muidugi läbustamine - ehitada asi, mille max võimsust vist ei kasuta. Asjal 2 mõjuvat põhjust:
1. Ükskõik millise Ledi kasutegur ( kristallist eralduva valguse ja soojuse suhe) oleneb kristalli temperatuurist ja sellest, kui suure võimsuse juures Ledi kasutame ( kui meil on Led max võimsusega 10w, see ongi tegelikult suurim võimalik võimsus, mille juures veel enam-vähem töökindlus on garanteeritud ja kasutegur on seejuures palju väiksem kui 50% võimsusel. Tootja poolt antud manualis on tavaliselt kirjas, et max võimsus ei ole soovitatav. Ühesõnaga see max W number, millega Led müüakse, on küll kasutatav, aga mitte väga hea sellise projekti tarvis.
Väiksem võimsus (võrreldes max, mida tootja lubab ja millega asja müüakse) - suurem kasutegur - vähem soojenemist- lihtsam jahutada.
Energiakulu ka veel lisaks, kuigi see ei ole isegi pikemas ajas võrreldav muude kulutustega.
Hea uuema aja Powrledi kasutegur on ligikaudu 50% - pool soojuseks ja pool valguseks. See ei ole eriti oluline, kui võimsused väikesed. Vanemate Powerledide kasutegur on väiksem.
Kui võtta uus Cree XML 10w 50% võimsusel ja võrdluseks sama spektriga tundmatu 5w Led max võimsusel siis kasutegur ehk saadav valgushulk erinevad 2...2,5 korda uue tehnoloogia kasuks ehk mitu korda vähem soojust sama valgushulga juures. Spekter ise ei ole nii erinev, et vanad asjad kohe üle õla peaks viskama. Kui on olemas, võib julgelt kasutada.
Õnneks on vähe neid, kel sahtlis suur varu 2-3 aastat vanu Powerlede tolmu kogub. Praegu neid juurde osta ei ole nagu mõtet. Sellega ei ole nii, et uued asjad on natuke paremad ja palju kallimad. Pigem vastupidi - sama hinna juures on uut asja palju rohkem.
Cree XML ja XTE seeriad on viimased sisulised uudised akvaariumi valgustuse teemal. Uusi asju tuleb kogu aeg juurde, aga kvaliteedis (kasutegur ja spektri ulatus-ühtlus) ei ole peale seda edasiminekut olnud.
2. Praeguse plaani järgi tuleb kaane alla 5 eri värviga Led gruppi ja võimatu on öelda, kui suurt valgushulka igast grupist vaja läheb normaalse valguspildi jaoks. See tähendab igale grupile oma dimmeriga ballast. Selleks on olemas päris lihtne ja odav lahendus, kui asjaga selleni jõuan, näitan täpsemalt. Jupid ei ole veel laua pel, aga teoreetiliselt peaks töötama.
Need kaks põhjust kokkuvõttes ongi see, miks Led peaks olema poole võimsam, kui tegelikult vaja on.
Põhilise valguse mõtlen võtta sellest: Cree XML T6 Cool White (10w 6500K) 10Tk. Krõbistasin Led teemat paar kuud, enne kui mingi ettekujutus tekkima hakkas. Erinevaid PowerLede on praegu saadaval nii palju, et kõigest on võimatu ettekujutust saada. Vaatasin ainult neid materjale, mida hiinlaste käest normaalse hinnaga tellida saab ja põhimõtteliselt ilma transpordikuluta. Seega on materjalide valikust ülevaade olemas. Üldiselt tulevad sealt asjad kohale küll ja päris jama ei ole olnud. Võib juhtuda, et mõni jupp ei ole päris see, mis tellitud või töötab natuke teistmoodi kui vaja. Päris kasutuid materjale ei ole olemas, kuhugi ikka sobib
.
Ühe draiveri külge mitut erinevad Led gruppi ei saa normaalselt ühendada. Kuidagi töötab, aga ei tea, kuidas võimsused jagunevad. Kui lihtsalt öövalguse jaoks on vaja kasutada midagi nendest Ledidest, mis muidu päeval töötavad, saaks mingit 12v (2-3Ledi saab ühendada)adapterit läbi takisti proovida. Öövalgusel võimsus nii väike, et päris õiget draiverit ei ole vaja.
Ise ma selles projektis öövalgust ega ühtki muud eriefekti ei kasuta, neid saab hiljem lisada, kui isu. Led on selles mõttes hea paindlik lahendus ja võimalusi lõputu hulk.
Väike ülevaade valgusgruppidest:
Hea Led valgustuse ehitamisel tuleb ilmselt alustada valge valgusega grupist, mis annab oletame 70% kogu valgusest. Neid Lede, mida on saada valge valguse tekitamiseks, on üldiselt 4 erinevat:
1. Cool White - külm valge valgus, tegelikult sellega saabki teha kõige lihtsama Led valgustuse. Kõige levinum "valge Led", suhteliselt odav ja igalt poolt kättesaadav.
Head ja vajalikud omadused : ilma selleta ilmselt hakkama ei saa
Puudused : ainult cool white spektris ei ole piisavalt punast ja rohelist värvust, see on probleem kui kasutada valgustuseks ainult cool white Led.
2. Neutral White - see Led jaotus on tekkinud nüüd viimasel ajal koos tehnoloogia paranemisega. Varem seda eraldi saada ei olnud .
Head omadused : Väga hea spektriga, võiks proovida, kui oleks olemas.
Puudused : Saab tellida ainult suurematest kontoritest ja hind ei sobi. Hiinlased seda odavalt ei müü. Niiöelda täishinnaga on saadaval, nagu kõik muudki head asjad.
3. Warm White : Soe valge valgus, midagi sellise värvusega nagu 2700K säästupirniga laualamp. Natuke kallim kui sama võimsusega Cool White.
Head omadused: Peaks hästi sobima koos Cool White Lediga, et spektri soojemat osa välja joonistada.
Puudused: Eraldi kasutamiseks ei sobi, liiga kollane valgus.
4. RGB Led. Selles on koos 3 eraldi kitsa spektriga kristalli. See võiks koos kasutades anda hea puhta valge valguse, reaalselt aga selleks ei sobi. Iga värv eraldi on liiga kitsa ulatusega ja värvid selles valguses ebaloomulikud. Oleks odav, võiks kuidagi kasutada lisavalgustuseks koos valge Lediga. On olemas veel RGBW, milles lisaks Cool White ka. Kallivõitu ja vähevõitu. Väikese kasti peal võiks proovida, suurele läheb liiga kalliks ja midagi erilist sellest ei teki.
Sellest reast tulevad siis 180L projektis kasutusele Cool White ja Warm White .
Cree XML T6 Cool White 10w 10tk
Cree XTE R4 Warm White 5w 10tk
Need 2 gruppi annavad põhivalguse.
Võmsust on natuke palju, aga kui lihtsalt Led elementide hulka vähendada, siis läheb valgus vist ebaühtlaseks. Oleneb, kui kõrgel valgusti asub veepinna kohal. Praegu ehk max 5cm tuleb. Juwel 180 kaane ehitus jätab sellise kõrguse. Mõte ongi, et igas valgusgrupis on 10 Ledi. Kaan on jagatud kaheks võrdseks osaks nagu algselt ongi. Kummagi poole peale siis 5 tk igast grupist. See 5tk on sellise pikkuse peale isegi vähe, kaane otsast otsani 100cm.
Ülejäänud 3 gruppi on natuke keerulisem leida. Peab natuke Cree Ledide gaarfikuid vaatama. Homseks otsin välja. Suuremate Led tootjate (Cree, Lumiquest, Samsung), materjali eelis on see, et iga detaili kohta on olemas tõepärane manual, millest saab midagi vajalikku välja lugeda. 99% manualist on normaalseks lugemiseks üsna kasutu, aga see ülejäänud 1% on täiesti piisav antud juhul. Ma ei ütle, et tundmatu tootja asjad halvad on, aga nendega ei tea täpselt, mis lõpuks välja tuleb. Rohkem aega ja katsetamist on nendega.
Kui vaadata, mis huvitavat valmisvalgustit üldse olemas on, siis sellele ei oskaks midagi lisada ja kommenteerida:
http://reefbuilders.com/2012/05/16/pacific-sun-triton-r2/See küll mereakvaariumi disainiga, aga ma arvan et suhteliselt olematu kulutusega saab mageveeakvale sama kvaliteedi ise sepistada. Juhtimise pool on iseasi, aga alguseks on ju kvaliteet lihtsalt valguses, mide see asjandus akvaariumile annab ?