foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 76 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Neljapäev Mai 11, 2017 10:19 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 05, 2017 01:57
Postitusi: 27
Kivi kirjutas:
Soovitan selle vee karedusega mitte jännata. Suur enamus kalaliike elavad oma tavakeskkonnast erineva karedusega vees normaalselt. Kaladele ei meeldi ph kõikumine. Enamus Eestis müüdavaid kalasid ongi selles 7,6 vees ülesse kasvanud.
Vee parameetritest tasub alustava akva puhul jälgida et No2 saaks 0 ja kui olulisi muudatusi ei tee siis nii ta ka püsib ega vaja pidevat testimist. Teine oluline näidik on No3, mis ei tohi väga kõrgeks tõusta; head numbrit ei oskagi üheselt pakkuda aga võiks rihtida et max oleks umbes 15 - 20 ja siis 10-20% veest vahetada. Päris nullis pole ka hea, kui taimed akvas. Alumine No3 piir võiks olla 5 juures. Ajapikku tekib endal kogemus/vilumus, et teada kui vähe süüa anda ja kui palju ja tihti vett vahetada jne; siis jääb see testimine ka rohkem pistelisemaks.
Jõudu



Tänan vastuse ja nõuande eest.
On, veel üks asi, mis on mulle arusaamatu.
Kui kõik näidud OK, kas ikka peab vett vahetama kindlasti nädalas korra, see ju ajab kalad asjata närvi.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Neljapäev Mai 11, 2017 05:10 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Mär 06, 2012 01:51
Postitusi: 133
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
100l akvades ma olen ikka vahetanud iganädalaselt 10-15l, aastaid juba.
Kord nädalas enne veevahetust uurin ribatestiga olukorda ja kui mingeid ebameeldivaid üllatusi ei ole, vahetan tavapärase 10-15l. Ja siis lisan ka vedelväetist .

Hiljuti käivitasin 280l ja selles osas veel pole otsustanud , kas ikka iga nädal 10-15l või üle nädala u 30l...


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Neljapäev Mai 11, 2017 05:38 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Mär 26, 2009 11:48
Postitusi: 153
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn - Liivalaia
Mina vahetan olenemata akvaariumi suurusest korra nädalas vähemalt 25-30% veest, valdav osa paake on kergelt ülerahvastatud, kuid meelerahu ja stabiilsus kaaluvad kordades üles kaladele tekitatava stressi - ei ole täheldanud, et neil väga sooja ega külma minu toimetamisest oleks, akvaariumid on muidugi parajad dzunglid kõik, elustaimi meeletult ja nende rohimiseks ja väetamiseks on veevahetus parim variant.

_________________
500;200;110;70;2x35;2x25;8 L-Vikerkalad, Erinevad sägad, Axolotlid, Bettad, Gupid, L181, L104


Viimati muutis Ammas, Reede Mai 12, 2017 10:46, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Neljapäev Mai 11, 2017 08:12 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
See kord nädalas vähemalt 10% on selline pommikindel rutiin/soovitus.
Veevahetuse peamine eesmärk on vähendada No3 taset.
Kui keegi söödab kalasid üle või on neid liiga palju siis tõuseb see No3 tase kiiremini ja peaks võibolla 2 korda nädalas vahetama.
Ja saab ka nii et vahetad paar korda aastas, aga seda väheste kogemustega akvaritile ei soovitaks.
Eks esialgu ongi kõige tähsam see No3 taseme testimine: mõõda kohe peale veevahetust ja siis näiteks 7 päeva pärast ja kui tase on ainult 5 punkti tõusnud, siis poleks nagu mõtet veel vahetada. Aga see kõik eeldab, et annad iga päev sarnases koguses süüa jms. Alustavas akvas peab ka arvestama et ka taimed vajavad juurdumiseks aega ega kasva ega tarbi neid nitraate sellel ajal täies mahus (ja pole mõtes siis kohe ka taimede kasvuks lisaaineid akvasse sumada).
Seega alustavale akvaristile soovitaksin sarnaselt teistele vanadele õpetajatele, et sööda võimalikult vähe ja vaheta iga nädal 10-20% vett. Kalad harjuvad ka sellega ära ega karda ajapikku seda solberdamist.
Ajaga tulevad kogemused ja siis juba kohendad vastavalt vajadusele ja oma tahtmisele akvaga tegelemist.

Siin meenutati ka NLiidu aega ja seda Loodus poodi. Kasvatasin ise ka siis väikese poisina väikeses raamakvas mõõksabasid ja täna mõtlen, et ei teagi kuidas nii sai :?
Ütleks, et kalad elasid, aga mis elu see oli


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Neljapäev Mai 11, 2017 09:49 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
To42 kirjutas:
Kasutan pH määramiseks ribatesti, ja näit on 7,6.

See pole küll põhjus PH miinuse kasutamiseks. See on täitsa OK, vee parameetritega mängimine on märksa kehvem variant.
Nagu juba mainitud, NO3 näit ütleb kõige täpsemalt, kas veevahetus on piisav või mitte. Eks see ole suuresti maitse asi, aga 10% on üsna vähe. 25% peaks enamiku akvade puhul piisama. Ise vahetan küll vähemalt 50%-80% veest.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Reede Mai 12, 2017 09:31 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Mai 04, 2017 10:58
Postitusi: 49
To42 kirjutas:
Tänan vastuse ja nõuande eest.
On, veel üks asi, mis on mulle arusaamatu.
Kui kõik näidud OK, kas ikka peab vett vahetama kindlasti nädalas korra, see ju ajab kalad asjata närvi.


Sellises olukorras, kus kõik näidud on paigas, mina vett ei vaheta. Isegi 2-3 kuu jooksul mitte. See näitab, et sul akva töötab iseseisvalt. Sellise taseme saamiseks on väga keeruline jõuda.
Sul peab olema kalade arv, taimede kogus, põhjakruus (liiv), valgus, toidukogus, hästi paigas.

:roll: Lased 150 l. akvaariumisse ühe väiksema kala lahti ja , pikaks ajaks rahu majas, kui üle ei toida :wink:
aga 30l akvaariumis näiteks 20-25 kala, siis selle toidu ja jääkainete kogus võib kasvada nii suureks, et bakterid kes no2 ümber töötlevad ei jõua hakkama saada, või siis taimi ei ole piisavalt no3 jaoks.

Vett vahetatakse rohkem, kui lisatakse akvaariumi väetisi (taimede pärast), ravimeid kaladele.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Reede Mai 12, 2017 06:19 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Mär 06, 2012 01:51
Postitusi: 133
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
Okei , aga kuidas siis vahetada mitmesajaliitrises akvaariumis iga nädal 25% vett kui ei ole akvaarium torustikuga ühendatud ja akvaarium asub lähimast veekraanist10m kaugusel? Vead iga nädal aiavoolikut mööda elamist?


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Reede Mai 12, 2017 08:31 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 23, 2005 04:43
Postitusi: 1165
Pildid: 6
Asukoht: Kuressaare
Mul ja ma arvan, et enamusel akvaristidest ei ole akvaarium torustikega ühendatud ja nii lihgtne see ongi, paar ämbrit ja sifoon pihku ja pool tunnikest kibedat sebimist. Akvaarium mul 240L


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Reede Mai 12, 2017 10:10 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Joker kirjutas:
Okei , aga kuidas siis vahetada mitmesajaliitrises akvaariumis iga nädal 25% vett kui ei ole akvaarium torustikuga ühendatud ja akvaarium asub lähimast veekraanist10m kaugusel? Vead iga nädal aiavoolikut mööda elamist?

Mina olen ka vanasti ämbritega hakkama saanud. Nüüd olen küll laisemaks jäänud, kasutan seda: http://www.kalake.ee/magevesi/tarvikud2 ... plekt.html

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Reede Mai 12, 2017 10:47 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Mai 04, 2017 10:58
Postitusi: 49
Ma ei ole akvaariumi osas, veel mitmesaja liitrise peale kasvanud aga 170l, kui käima läheb, siis proovin sinna võimalikult stabiilse keskkonna luua, et vett võiks uuendada näiteks aastas korra või 2. See tähendab 4-6 väiksemat kala, nendele piisavalt taimi ja põhja filter, põhjakruusa materjal pigem räni ja graniitliiva, vähem korallgruusa. Led valgus. temperatuur sinna 24c peale.

Kui üle ei sööda ja mingeid parasiite kuskilt taimedega kaasa ei saa, peaks poole aastaga selguse saama.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Reede Mai 12, 2017 11:00 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Gupps kirjutas:
Ma ei ole akvaariumi osas, veel mitmesaja liitrise peale kasvanud aga 170l, kui käima läheb, siis proovin sinna võimalikult stabiilse keskkonna luua, et vett võiks uuendada näiteks aastas korra või 2. See tähendab 4-6 väiksemat kala, nendele piisavalt taimi ja põhja filter, põhjakruusa materjal pigem räni ja graniitliiva, vähem korallgruusa. Led valgus. temperatuur sinna 24c peale.

See pole midagi erilist, selliseid akvasid on omajagu käigus, on ka mul endal olnud. Sellega kaasnevad aga omad nüansid. Kaladele oleks üldiselt siiski regulaarne veevahetus kasuks. Sellises akvaariumis taimed tarbivad igasugu toitaineid, lisanduvad aga vaid need, mida leidub kalatoidus ja mis tuleb kaasa aurustunud vee asemel lisatud uue veega. Kaladele ja taimedele on aga vaja mitmesuguseid mikrosid, pole kindel et need kõik kalatoiduga tulevad, veevahetusega aga küll. Korallkruus pole küll hea mõte, kui just pole eesmärgiks vee karedust ja pH-d tõsta. Põhjafilter - nojah...

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Laupäev Mai 13, 2017 11:14 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Mai 04, 2017 10:58
Postitusi: 49
Rein kirjutas:
Korallkruus pole küll hea mõte, kui just pole eesmärgiks vee karedust ja pH-d tõsta. Põhjafilter - nojah...

Vähem korallkruusa, siis ei lähe Kh liiga kõrgeks ja samas neutraliseerib ph taset. Põhjafiltrist on üldse vähe juttu #-o aga ega muidu ei tea kommenteerida, kui proovinud ei ole. Ainumaks mureks on selle ummistumine, bakterite koloonia mõjul.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Laupäev Mai 13, 2017 09:23 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
Gupps kirjutas:
Vähem korallkruusa, siis ei lähe Kh liiga kõrgeks ja samas neutraliseerib ph taset. Põhjafiltrist on üldse vähe juttu #-o aga ega muidu ei tea kommenteerida, kui proovinud ei ole. Ainumaks mureks on selle ummistumine, bakterite koloonia mõjul.

Miks sa seda ph taset neutraliseerida tahad?
Kas see mis kraanist tuleb ei sobi?
Põhjafiltri osas ei oska seisukohta hästi võtta, pole uurinud selle võludest/valudest.
Endal mul üks 50 liitrine, milles taimed + mollyd ja tehnikast sisefilter ning termopulk ning valgust annab lau7kontorivalgusi U toru ning seda puhastan umbes 2 - 3 korda aastas. Pinnaseks on ehituspoest ostetud liiv. Arvan et välisfilter teem sama töö lihtsamalt ära võrreldes põhjafiltriga.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Laupäev Mai 13, 2017 11:19 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Gupps kirjutas:
Vähem korallkruusa, siis ei lähe Kh liiga kõrgeks ja samas neutraliseerib ph taset.

Mis on eesmärgiks, ei saa aru. Korallkruusa lisamisega läheb vesi karedamaks, mismoodi korallkruusa lisamisega ei lähe KH liiga kõrgeks? Milleks peaks olema vaja pH-ga mängida?
Gupps kirjutas:
Põhjafiltrist on üldse vähe juttu #-o aga ega muidu ei tea kommenteerida, kui proovinud ei ole.

Ühes teises lõimes kirjutasin selle kohta juba. Siin pole tõesti suurt midagi kommenteerida, lihtne lahendus millel on omad head ja vead.
Gupps kirjutas:
Ainumaks mureks on selle ummistumine, bakterite koloonia mõjul.
:shock: No bakterite koloonia mõjul ei ummistu küll midagi, kõik muu põhja vajuv kõnts kipub seda lõpuks ummistama. Kui välisfiltri kasutaja ummistumise korral peab lihtsalt filtri ära puhastama, siis põhjafiltri korral peab praktiliselt kogu akva korraks tühjaks kraamima. Kuna enamasti seda ei viitsi keegi teha, siis seepärast sellist lahendust ka vähe kasutatakse praegusel ajal.,

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mai 15, 2017 01:22 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Mai 04, 2017 10:58
Postitusi: 49
Mul sisefiltril tekkib mingi limane pruunikas ollus väljavoolu toru sisse ja see ummistab tüüsi avad, sama juhtub ka välifiltri voolikus.

Siis sellest Ph teemast. akvaariumis on praktiliselt kõik asjad, mis langetavad ph (nitraadid, saasteaine, toidujäägid, puit) siis mingi asi peab seda tõstma, selleks kasutatakse korallkruusa.Seda viimast peab aga nii vähe olema, et Kh ei läheks kõrgeks, või ma olen millegist valesti aru saanud.
co2 ma aga vette lisada ei taha (tähendaks jälle mingeid lisa vidinaid).

Põhjafiltriga soovin lihtsalt eemalda ebavajalikud juhtmed ja muud pudinad, mis silma häirivad (välifiltri/sisefiltri kopsik, voolikud)


Üles
 [ 76 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver