foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 76 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 08, 2017 10:53 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Mär 06, 2012 01:51
Postitusi: 133
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
Tõepoolest 30l akva puhul parem kasutada tilgateste. 30l sobib gupiakvaks , 4-5 kena mustriga gupipoissi ja ongi tore.
Suurte akvadega on lihtsam , ise kasutan ainult JBL ribateste, neidki harva. 10 aastaga olen paar potti jbl ribateste ära kasutanud. Kui aga suurem klaaskast tuppa ära ei mahu , siis olemasolevas 40l akvas kindlasti vähendada kalade arvukust. Mõni pisike kalake , piisav taimestik , asjakohane filter ,veevahetused ja saab ilma testimata rahulikult magada. 8)


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 09, 2017 12:09 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 05, 2017 01:57
Postitusi: 27
Joker kirjutas:
Tõepoolest 30l akva puhul parem kasutada tilgateste. 30l sobib gupiakvaks , 4-5 kena mustriga gupipoissi ja ongi tore.
Suurte akvadega on lihtsam , ise kasutan ainult JBL ribateste, neidki harva. 10 aastaga olen paar potti jbl ribateste ära kasutanud. Kui aga suurem klaaskast tuppa ära ei mahu , siis olemasolevas 40l akvas kindlasti vähendada kalade arvukust. Mõni pisike kalake , piisav taimestik , asjakohane filter ,veevahetused ja saab ilma testimata rahulikult magada. 8)

Vähedada kalade arvukust......mul on 6 kala 40L kohta , kas palju.
Akva mõõdud,
Kõrgus 40sm
Laius 40sm
Sügavus 25sm


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 09, 2017 12:15 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 05, 2017 01:57
Postitusi: 27
Pets kirjutas:
To42 kirjutas:
Kas siis need pole üldse usaldusväärsed, ometi ju neid toodetakse ja müüakse.

Ribatestid ei ole mõeldud olukordadeks, kus on vaja täpsemaid näite. Ehk siis alustava akvaariumi ja ülerahvastatuse korral. Kui minu käest küsida, miks neid toodetakse, siis mina ei tea. Mina neid ei kasuta just eelpool mainitud põhjustel ja ei soovita ka kellegil teisel.
Kui nüüd tulla tagasi selle NO2 näidu juurde, siis mis pani sind arvama, et NO2 näit 1 on normaalne? Kas sa ka tead, mis kaladega juhtub, kui NO2 tase on kõrge. Nad ei sure lihtsalt lambist, mis oleks igaljuhul kergem sellest mis tegelikult toimub - nad lihtsalt lämbuvad, sest NO2 toimel ei kanna nende punased verelibled enam hapnikku edasi.
Ole hea ja võta midagi ette, et NH4 ja NO2 näidud normi saada!!!
To42 kirjutas:
Ei kasva kahjuks raha puuotsas, et osta hunnik tilgateste.

Sul ei ole vaja hunnikut tilgateste, vaid ainult kolme. Unusta Kh, Gh, pH, sest nendega tavalises akvaariumis probleeme ei ole. Kui pead vajalikuks, siis võidki neid näite määrata ribatestiga.
Kui nüüd rääkida puu otsas kasvavast rahast, siis toon välja võrdluse ja mulle tundub, et oled veidi eksiteele sattunud
JBL NH4 test maksab 11,50€
JBL NO2 test maksab 9.50€
Sera Quick Test 5 in 1 maksab 15€
Mõõtsin täna uuesti ribatestiga...nüüd NO2 0 NO3 10

Kõik ülalnimetatud testid on 50X testid, kaasaarvatud ribatest.

Minu arvamus on, jäta 5 in 1 test ostmata, pane 6€ juurde ja saad kaks suurepärast ja vajalikku testi. Pealegi arvan, et arvestades praegust seisu on sul oht kogu oma hetkel investeeritud raha kaotada.

Kahjuks minu kodukoha poes pole pakkuta tilgateste.


Viimati muutis To42, Pühapäev Apr 09, 2017 12:21, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 09, 2017 12:20 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 05, 2017 01:57
Postitusi: 27
Filter 400lh, peaks ju piisama, temperatuur 27,taimi on neli, kalu 6tk, kaks alles neist pojad u,2sm pikad.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 09, 2017 12:22 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 05, 2017 01:57
Postitusi: 27
Joker kirjutas:
Tõepoolest 30l akva puhul parem kasutada tilgateste. 30l sobib gupiakvaks , 4-5 kena mustriga gupipoissi ja ongi tore.
Suurte akvadega on lihtsam , ise kasutan ainult JBL ribateste, neidki harva. 10 aastaga olen paar potti jbl ribateste ära kasutanud. Kui aga suurem klaaskast tuppa ära ei mahu , siis olemasolevas 40l akvas kindlasti vähendada kalade arvukust. Mõni pisike kalake , piisav taimestik , asjakohane filter ,veevahetused ja saab ilma testimata rahulikult magada. 8)

Vett vahetan nädalas korra 10L.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 09, 2017 12:49 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 05, 2017 01:57
Postitusi: 27
Kui uskuda targemate inimeste juttu, siis kalad ei poegi elusaid poegi, ja veel vähem jäävad ellu, siis peaks olema veega kõik OK.
SUUR KÜSIMUS
Kas peab tingimatta filter mulli andma.
Vaatan, et kui võtan mulli ära , kalad nagu rahulikumad.
Eraldi õhu kompressor ei ole kasutusel hetkel, kuigi on olemas.
NII, ET KAS KALAD SAAVAD KA ILMA LISATA, st MULLITA HAKKAMA.
Taimi on 4,


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 09, 2017 01:32 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 23, 2005 04:43
Postitusi: 1165
Pildid: 6
Asukoht: Kuressaare
Võtan sinu eelnevalt antud andmed kokku
40L kuue kalaga on täiesti ok, kui nad on väiksemat sorti, nagu Guppy'd, Molly'd, Mõõksabad, Rasboorad, Neoonid jne.
Veevahetus on ka täiesti ok - 25% nädalas, kuigi võiks viia kuskil 30%(halba ei tee)
Filter on sul ka täiesti adekvaatne, isegi tundub veidi võimas, aga täiesti ok.
Vaadates ülaltoodut, kus kõik on OK, aga NO2 ikkagi kõrge, siis kipun arvama, et sinu filter ei tee korralikult tööd. Tahan öelda, kas bakterikolooniad ei ole veel jõudnud stabiliseeruda või on see protsess mingil moel häiritud.
Kas puhastad ka filtrit?

Mullitajast rääkides - Ei pea olema eraldi mullitajat või mullitavat filtrit. Piisab, kui saad suunata filtri veevoolu nii, et see liigutaks nähtavalt veepinda. See aitab suuremal kogusel veel õhuga kokku puutuda ja hapnikul vette lahustuda.

Kui kohalikes poodides napib vajalikke asju, saab kaupu osta internetipoodidest ja tellida lähimasse pakiautomaati.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 09, 2017 03:05 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 05, 2017 01:57
Postitusi: 27
Pets kirjutas:
Võtan sinu eelnevalt antud andmed kokku
40L kuue kalaga on täiesti ok, kui nad on väiksemat sorti, nagu Guppy'd, Molly'd, Mõõksabad, Rasboorad, Neoonid jne.
Veevahetus on ka täiesti ok - 25% nädalas, kuigi võiks viia kuskil 30%(halba ei tee)
Filter on sul ka täiesti adekvaatne, isegi tundub veidi võimas, aga täiesti ok.
Vaadates ülaltoodut, kus kõik on OK, aga NO2 ikkagi kõrge, siis kipun arvama, et sinu filter ei tee korralikult tööd. Tahan öelda, kas bakterikolooniad ei ole veel jõudnud stabiliseeruda või on see protsess mingil moel häiritud.
Kas puhastad ka filtrit?

Mullitajast rääkides - Ei pea olema eraldi mullitajat või mullitavat filtrit. Piisab, kui saad suunata filtri veevoolu nii, et see liigutaks nähtavalt veepinda. See aitab suuremal kogusel veel õhuga kokku puutuda ja hapnikul vette lahustuda.

Kui kohalikes poodides napib vajalikke asju, saab kaupu osta internetipoodidest ja tellida lähimasse pakiautomaati.


Filtrit puhastan siis , kui on märgid, et umbes....nädalas korra pesen akva omas vees.Vahetusvees loomulikult.
Mida pean täpsemalt tellima ....olen KALAKESE klient.Tilgatesti pean silmas.
Kui vahetan 10L vett ja kas see vähe, ei tahaks rikkuda olemas olevat keskonda ka liialt.
Veevool on korralik, et siis ei pea mulli olema.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 09, 2017 05:33 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 23, 2005 04:43
Postitusi: 1165
Pildid: 6
Asukoht: Kuressaare
Ma arvan, et hakkame probleemi tegeliku tuumani jõudma. Filtrit tuleb puhastada siis, kui veevool on märgatavalt vähenenud. Kuna sul on suhteliselt võimas filter selle akvaariumi jaoks, ei tasuks teda kohe puhastama hakata, kui veevool veidike langeb. Seega nii harva kui võimalik ja nii tihti kui vajalik. Filtri svamme tuleb ka ainult kergelt loputada/pigistada. Kindlasti ei tohiks neid nühkida käte vahel. Kui sinu filtris on mitu svammi, siis puhasta ära ainult üks, järgmine kord teine jne.
Veevahetusega sa häirid bakterite elu minimaalselt, kuna palju suurem osa neist elab pinnases ja eelkõige filtris.
Veevool võib korralik olla, aga ta peab liigutama ka pinnakihti, mis õhuga kokku puutub. Kui see on nii, siis ei pea eraldi mullitajat olema

Nitrit NO2 test
Ammoonium NH4

Kui nende testidega on näidud nullilähedased, võiks sul vaja minna Nitraatide testi, et määrata veevahetuse vajadus, veevahetuse tihedus ja vahetatava vee hulk.
Nitraadi NO3 test

Ma räägin igaks juhuks üle ka millises järjekorras ülalmainitud ühendid akvaariumisse tekivad
1. Kalade elutegevuse, toitmise ja muude jääkide lagunemisel tekib ammoonium(NH4)
2. Kasulikud bakterid töötlevad NH4 ümber Nitrititeks(NO2) - kaladele väga ohtlik
3. Teist liiki kasulikud bakterid töötlevad NO2 ümber Nitraatideks(NO3) - Vähestes kogustes ei ole kaladele ohtlik. Toitaine taimedele. Optimaalne näit akvaariumis 5-10. Hiljem, kui sul on NO3 test, saadki selle ühendi testimise tulemusel teada, millal, kui palju ja kui tihti vett vahetada. Lõpuks on see juba rutiini küsimus ja põhimõtteliselt ei peaks teste enam vaja minema.
Nüüd NH4 ja NO2 koha pealt, et olla kindel vee kvaliteedis, tuleks neid kasutada, kui nt. tood juurde uusi kalu. Need kaks näitu peaksid olema võimalikult nullilähedased, siis on olukord kontrolli all:)


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 09, 2017 06:20 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Veebr 23, 2016 08:02
Postitusi: 89
Pildid: 8
Asukoht: Elva
Terve teadus nende testidega. Lõpuks kui selgub et midagi üle normi siis ikka pole muud teha kui vaheta rohkem vett. Ehk võiks juba enne rohkem vett vahetada siis pole karta et asi halvaks läheb. Vanasti pold mingeid teste ja kasvatati ka kalu. Ma olen ka neid teste ikka kasutanud aga NO2 testil pole küll erilist vahet märganud kui võrrelda riba ja tilgatesti.

_________________
360 & 51


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 09, 2017 08:17 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 23, 2005 04:43
Postitusi: 1165
Pildid: 6
Asukoht: Kuressaare
Eks ta algul tundubki "teadus" olema, aga kui hakkad kasutama, on kõik üsnagi lihtne. Kindlasti ei taha ma väita, et testide kasutamine on vältimatu/permanentne. Neid kasutatakse kuni olukorra stabiliseerumiseni. Kogenud akvaristid saavad testidetagi aru, kui midagi on viltu.

Veevahetuse osas õige tähelepanek. Paraku aga selgub inimestele endilegi üsna tihti ootamatult, et nende kraani- või kaevuvett testides on selle näidud suht kehvad, et akvaariumivett veevahetusega parendada. Räägin siin rohkem nitraatide(NO3) sisalduse poole pealt.

NO2 tilgatesti näitu ei saa ribatestiga võrrelda, sest mõõtetäpsus ei ole sama. Muidugi, kui sul on NO2 0, siis on ta ribatestil ka roheline, ehk null. Kui tuua näiteks JBL NO2 testi skaala, siis see on vahemikus 0, 0.025, 0.05, 0.1, 0.2, 0.4, 0.6, .....
Samas ribatesti skaala on 0, 0.5, ....
Sellise ühendi nagu NO2 puhul on iga kümnendiku muutus, mis on üle nulli, oht, ehk siis märk, et midagi on valesti ja tuleb tegutseda.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 09, 2017 10:51 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Veebr 23, 2016 08:02
Postitusi: 89
Pildid: 8
Asukoht: Elva
Ehk see tegutsemine on siis veevahetus ja kui sellest vähe ka põhja sifoonimine. Ega seal ju muud teha olegi. Lihtsalt minu arusaamist mööda võiks seda alguses tihedamini teha siis ei teki probleeme.

_________________
360 & 51


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Reede Apr 28, 2017 10:32 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 05, 2017 01:57
Postitusi: 27
Tere taas.
Sai,siis osta SERA Nitrit-test NO2 tilgatest.
Näidud head 0,0 mg,l.
Veel sai kalde rõõmuks ostetud loss, kuhu lähevad suurima rõõmuga peitu.
Taimed kasvavad juba liiga kiiresti, ju ,siis keskond sobilik.
PS, milline tilgatest oleks veel hädavajalik muretseda.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Reede Apr 28, 2017 10:50 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 23, 2005 04:43
Postitusi: 1165
Pildid: 6
Asukoht: Kuressaare
Mis siis NO2 test näitab?
Juba töötavale akvale minu meelest ei ole mingeid hädavajalikke teste, kui teed regulaarselt veevahetusi. Samas veevahetuse sageduse vajadusest saad aimu NO3 testi kasutades. Lihtsamalt seletades, kui NO3 näit kõrge, tee veevahetus. Niimoodi jätkates, saad juba vahetuse tiheduse paika panna ja ei olegi testi tarvis.
NO2 koha pealt niipalju, kui akvaarium on sisse töötanud, ei tohiks mingit näitu olla, või siis väga minimaalselt. Kui nüüd tõesti NO2 näit ikkagi veel kõrge, siis tuleb veevahetusi tehedamalt teha, kuniks näit iseenesest langeb. Veevahetuse ajal ei ole vaja igakord filtrit puhastada(suurim viga, mida kiputakse tegema), ainult siis kui veevool on drastiliselt langenud. Ja siis ka ainult osa filtrisvammidest puhtaks.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Minu esimene akvaarium.
PostitusPostitatud: Reede Apr 28, 2017 09:20 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Ei saanud seinsest lõimest aru, kuidas toimus akva käivitamine - kas vesi ja kald sissse? Siis oli see 1. (kahjuks tavaline) suurem viga. Startivale akvale ongi iseloomulik see, et lämmastikutsükkel veel ei käi ja tekib toksiline keskkond. Akvarist Reinul on head seletused akvarist.eu lehel aga eks mujalt leiab ka.
Märkused, et kalad on elusolendid ja nendega ei tohi katseid teha, on minu meelest täiesti paika pidavad. Kõik me eksime aga peaasi, et õpiks sellest.
Samuti on tõsi, et kõik toodetavaid teste pole mõtet osta ja ribateste...ma ostaks nende asemel purgi õlut :)
Mõnikord aitab, kui saad tuttavat akvarist käest ämbitäie "vana" vett, tiba põhjaliiva ja jupikese filtri švammist - sealt saab piisava bakterikoloonia alguse ja lämmastikuringlus läheb käima (aga mitte hetkeliselt!). Oma uued akvad olen just niiviisi startinud.
Edu akva pidamisel ja küsi ikka kui nõu vajad. Keegi ei ütle midagi pahasti et lihtsalt ...pahasti öelda. Ikka nõu andmiseks.


Üles
 [ 76 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver