Mariom kirjutas:
Lugesime, et põhjus võib olla ka väetises, mis sai kivide alla paigaldatud ja eile kive ja juurikaid paigaldades liigutasin seda kruusa ja sifoonides ka, et siis võis see sealt põhjast vette nitriiti eraldada.
See väide läheb aga sinna ulme valdkonda. Väetistest nitritit ei tule ja nagu jussjuss õigesti märkis, kivide alla pole tõesti mõtet väetist paigutada. Kui on juureväetis (pallikesed, tabletid vms.), siis seda pannakse üldjuhul juurtega taimedele juurte alla, mitte kivide alla. Juureväetistel on mõte siis, kui akvaariumis juurtega veest toitaineid hankivaid taimi, ntx ehhinodoorid (Echinodorus sp.), peittõlvikud (Cryptocoryne sp.). Pistokstena müüdavad taimed enamasti hangivad toitaineid veest, mitte pinnasest. Ja alustavas akvas tasub väetistega olla ettevaatlik, esimesel kahel-kolmel nädalal on targem mitte mängida väetistega. Ka valgustusaeg võiks olla lühem kui sissetöötanud akval, 6 tundi on paras.
Nitrit tekib üldiselt siis, kui akvas midagi laguneb, olgu selleks siis toidu ülejäägid, kõdunevad taimeosad, kalade väljaheited või mõni varalahkunud akvaariumi elanik. Esmalt tekib lagunemise käigus ammoniaak, see töödeldakse bakterite poolt ümber nitritiks ning seejärel teiste bakterite poolt töödeldakse nitrit ümber nitraatideks - see on osa
lämmastikuringest .
Miks ma pakun alguses üle päeva 50% veevahetust? Seepärast, et see on nagu reset, mis nullib ära kõik selle liigse, mis akvaariumi koguneb. Võib kasutada veelgi suuremaid veevahetusi, ntx 75% - vee temperatuur peaks aga olema sobiv ning kloori korral tuleks kindlasti kasutada ka kloorieemaldajat. Kui teha alla 50% veevahetus, siis on võimalus, et mingite ainete kontsentratsioon hakkab kasvama ja veevahetus pole piisav selle nullimiseks. Siis peab regulaarselt veetestidega toimuvat kontrollima, kalade lisandumisel pilt jälle muutub jne. Loomulikult pole halb, kui kellelegi meeldib oma keemiku oskusi arendada vett testides. Veevahetus 50% ja enam on neile, kes sellest mõnu ei oska tunda ning ei soovi samas võtta liigseid riske.