mx kirjutas:
sellise lahendusega püsivad hästi paigal aga kui paigutada veele suht lähedale <10 cm siis kestab selline lahendus umbes pool aastat enne kui on oodata LED'ide kustumist ja halvimal juhul kui on hea toiteplokk siis ka riba põlemist ja kui riba juhtub paiknema "mullitaja" ligidal siis kestvus isegi väiksem
täiesti nõus sellega. Akva kaane all on õhuniiskus suur igal juhul, isegi kui on kasutusel sundventilatsioon, ikkagi kipub vähegi oksüdeeruv tehnika ikalduma. Mullitaja kasutamisel on asi päris hull. Kui eeldada, et Led riba ikkagi on mõtet kasutada, siis võiks midagi sellist lisada:
õhuke pvc kahepoolse teibiga niiskuse kaitseks. Lihtsamalt ei ole võimalik ja ilmselt toimib.
kullar kirjutas:
tekkis küsimus, et kas on mingi põhjus, miks mitte kasutada nt RGBW power lede
otseselt mõjuvat põhjust ei ole, aga selles rgbw Ledis on tavaliselt kõik 4 kristalli sama võimsusega, näiteks 3+3+3+3w ja "valge" osa jääb väheks, visuaalselt enam-vähem pildi jaoks saab kasutada ainult väikest osa rgb võimsusest ( rgb kristallid on ilma luminofoorkatteta , annavad võimsuse välja väga kitsas spektriosas ja on visuaalselt väga "terava " valgusega.
Rein kirjutas:
Tõsi - ehkki ka ksenoonlambil on 850–900 nm kandis päris suuri ebaühtlusi, on ta CRI juba 100 kanti
Leidsin pildi ksenoonlambi spektrist:
tõepoolest hämmastav pilt spektri nähtavas osas. Kunagi mõtlesin, et kui vanast välklambist toru välja harutada ja 100-200Hz sagedusega toiteosa sellele aretada, oleks väikese akvaariumi jaoks üks huvitav valgustus olemas. Ksenoonlambi kasutegur on väike ja võimsust piirab siis lambi temperatuur. Ei ole kuulnud, et keegi seda akvaariumi peal proovinud oleks, aga mõte on huvitav.
Sellised "ksenoonlambid", mis autode esituledes kasutatakse, on tegelikult MH (metallhaliid, kus gaaslahendus käib läbi aurustunud metallisoolade ja ksenooni kasutatakse auto MH pirnides ainult gaaslahenduse tekitamiseks süütemomendil, et temperatuur kiiresti üles saada.) Spekter ikkagi nagu tavaline MH ja akva jaoks ei ole eriti sobiv.
mark kirjutas:
LEDide põhiprobleem ei ole minu arvates mitte katmata alad spektris vaid suure intensiivusega praktiliselt monokromaatilised piigid
Monokroomse Ledi (RGB) väljund koosnebki kolmest väga kitsast piigist ja just see segabki nende kasutamist visuaalselt loomuliku valgustuse tegemisel. (spetsiifiliselt taimekasvuspektri jaoks on aga 660nm punane Led päris hädavajalik ja kitsas spektriulatus on lausa kasulik. Laia spektriulatusega Ledid (cool, neutral, warm white) kus kasutatakse luninofoorkatet sinise kristalli peal, on tehtud ju võimalikult niimoodi, et väljaulatuvaid piike ei oleks. Tegelikul ainus piik saab seal olla 450-460nm peal.
Madalama värvustemperatuuriga Ledid (warm white) on üldiselt parema CRI-ga. See tegelikult ei tähenda, et selles valguses oleks värvid parema balansiga kui Neutral White valguses. Kas kellelgi on infot, kuidas muutub summaarne CRI kahe eri Led valguse koos kasutamisel, näiteks Cool White CRI 70 + Warm White CRI 80. Praktilist tähtsust vist ei ole, niisama huvitav teada.
Tootja antud spektridiagramm midagi ikka näitab, aga laia spektriga Ledi värvus olene ka võimsusest päris palju (dimmeri kasutamisel). Samas ei ole see muutus nii suur, et millegi ehitamisel sellest midagi oleneks.
Led tundub juba tänase seisuga nii hea materjal, et midagi puudu küll ei jää valgustuse ehitamiseks. Mõtlesin, et kas kogu info ongi olemas, et midagi uut ei olegi enam lisada ? Suurem osa arupidamisest käib võimsuse ja spektri osas.
Oluline oleks mõelda ka valgusjaotuse (või kuidas seda õigem nimetada oleks ?) peale:
1.Hajutatud valgus, nagu enamasti oleme harhjunud akvas nägema luminofoortorude või Led ribade kasutamisel
2. Punktvalgus, see on väikese pinna peale suurema võimsuse koondamine. Varasemal ajal tegi seda tavaliselt MH valgusti, nüüd saab sama effekti Powerledidega teha.
Mingi kogemuse järgi saan öelda, et hea valguspilt tekib nende kahe erineva iseloomuga valgustuse koos kasutamisel. Päris valmis plaani veel ei ole, aga mõte liigub. Oma 430L on seni praktiliselt ilma valguseta just sel põhjusel, et ei taha mitu korda proovida, töö maht liiga suur selleks.