foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 112 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Reede Jaan 30, 2015 03:15 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 30, 2012 08:29
Postitusi: 110
Pildid: 15
Asukoht: Tartu
Lugedes nüüd käpiku postitusi ja tekkis küsimus, et kas on mingi põhjus, miks mitte kasutada nt RGBW power lede(va, et ühe värviga ledist saad suurema hulga valgust) ja nende vahele dimmer, et valgus endale sobivaks reguleerida?

Nt võtta sellised ledid
http://www.ebay.com/itm/10x-12W-RGBW-re ... 3398508d36
ja mingi taoline dimmer(kindlasti on ka odavamaid, millega saab reguleerida):
http://www.ebay.com/itm/Mi-Light-4Zone- ... 1c3938d381


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Reede Jaan 30, 2015 04:37 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
timofeje kirjutas:
Kalad ilusad ja taimed vohavad!

Vaevalt selles keegi kahtlebki, et taimekasvatustorude all taimed hästi kasvavad. :) Aga et kalad ilusad - nojah...
timofeje kirjutas:
Nagu ennist kirjutasin: 6500k ledidele peab juurde panema mõned sinised LED'id ja umbes iga 30cm laiuse kohta üks taimekasvatuse chip. See lillakas toob veel ilusamini esile kalade punased toonid: cardinal tetra kõht, mõõksabad oranz, kribensise lillakas kõht kui tited majas, kirsikrevetid jne...

Aga selle jutuga ma paraku ei saa nõustuda. Jah, loomulikult punaka valguse käes tulevad punased toonid esile ja sinise valgusega sinised toonid. Aga on palju teisi toone, mis sellise valgusega ei tule esile, ehk siis mõnele võib loomulikult selline tulemus meeldida, kuid enamasti loetakse seda ebaloomulikuks. Ega ilmaasjata reeglina taimekasvatustorusid ei kombineeritud akvas täisspektertorudega. Ehk siis ainult täisspektriga valgust kasutades taimed vohavad samuti ning kalad on veel palju ilusamad ning lisaks see vaatepilt on märksa loomulikum. Nii et väide et PEAB panema mingeid siniseid või taimekasvatuse LED-e juurde ei kannata tegelikult kriitikat. Aga loomulikult võib panna, kui endale meeldib.
Olen seda küll korra juba selgitanud, aga juhuks kui kellelgi peaks tekkima küsimusi, teen seda veelkord. Et miks üldse on tarvis spetsiaalseid taimekasvatuse LED-e, torusid, lampe jms.? Taimedel on teatavad osad valgusspektrist, mis on fotosünteesi jaoks kõige tõhusamad, need on siis spektri punases ja sinises osas, nii et kokku saame lillaka valguse. Et kui eesmärgiks on elektrile kuluva raha eest saada maksimaalset taimekasvu, siis on need igati asiseks investeeringuks - kui sooviksin kasvuhoonesse lisavalgustust, siis kindlasti soetaksin taimekasvatuseks mõeldud valgustid.
Akvaariumis on aga üldjuhul teine eesmärk - sooviks on saada maksimaalset silmailu. Täisspektriga valgusallikas pakub tulemust, mis on lähedane looduslikule. Mida parem on valgusallika CRI (color rendering index ehk siis värviedastusindeks), seda lähedasem on tulemus päikesevalgusele. LED-ide puhul on olnud pikka aega probleemiks see, et spekter on kohati väga ebaühtlane, sisaldades suuri auke - ehk siis CRI on niru. Aga eks sellega töötatakse ja asi paraneb. Taimekasvatuseks mõeldud valgustite CRI on nii kehv, et seda enamasti ei panda kirjagi. Aga ilu on vaataja silmades - nii nagu mõnele meeldib akvas roosa liiv, teisele luukered, lossid ja purjekad ja kolmandale klaaskuulid, võib ju meeldida ka lilla valgus. Ainult ärge palun väitke, et see peab kõigile sobima. :)

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Reede Jaan 30, 2015 04:50 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
AA kirjutas:
Loomulikult kasvavad taimed täisspektriga suurepäraselt - ma oletan, et täisspektri all on mõeldud päikesespektrit - ja ka inimese silmale on selline loomulik valgus mõnusaim, kuid kust sellise ideaalse spektriga lampi küll saaks?

Ntx:
T8 torud: http://effex.ee/index.php?pg=1&pgr=18&sgr=29&id=160
T5 torud: http://effex.ee/index.php?pg=1&pgr=18&sgr=29&id=97
Värviedastusindex on neil väga hea (seda näitab markeeringust 930, 940 jne. esimene number ehk siis 9 => CRI=90, järgmised kaks näitavad valgustemperatuuri - akvasse parimad torud on minu silmis 965 või 960 T5 torud, mis on siis vastavalt 6500 või 6000K). Endal ka ühes akvas sellised torud, taimed kipuvad liigagi hästi kasvama, ei viitsi nii palju rohida. :)

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Reede Jaan 30, 2015 05:17 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
kullar kirjutas:
Lugedes nüüd käpiku postitusi ja tekkis küsimus, et kas on mingi põhjus, miks mitte kasutada nt RGBW power lede(va, et ühe värviga ledist saad suurema hulga valgust) ja nende vahele dimmer, et valgus endale sobivaks reguleerida?

Ntx sellepärast, et tulemuseks saad tõenäoliselt üsna ebaühtlase spektri. Kui keegi Tallinnas või lähistel soovib proovida, siis mul on ntx 10W RGB LED prožektor, millel saab valgust igapidi puldist reguleerida. Jõulude ajal valgusefektide korraldamiseks OK, kahjuks eriti muud rakendust talle ei leidnudki. Ja ennetamaks küsimusi - jah, katsetasin ka akva peal, tulemus ei meeldinud.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Reede Jaan 30, 2015 05:30 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Juun 24, 2014 07:35
Postitusi: 225
Pildid: 20
Asukoht: Kiili vald
Rein kirjutas:
... tulemus ei meeldinud.


Mis valgus sul oma akvas on?


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Reede Jaan 30, 2015 06:24 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
timofeje kirjutas:
Mis valgus sul oma akvas on?

Mul on igasugu variante. :) Töö juures krevetiakval on laualamp, milles lihtsalt säästupirn. Maimuakva peal on vana valgustikäkk, mille originaalne sisu (olid pläriseva drosseli taga värelevad T8 torud) sai vahetatud säästupirnide ballastide ja uute torude vastu. Ühes akvas on 965 T5 torud. Ja uusimal akval on LED prožektorid, 2 külma valgusega ja üks sooja valgusega (külm on parem). Visuaalselt on kõige parem T5 torudega kooslus. Samas LED prožektorid toimivad teatud määral punktvalgusallikatena, tänu millele on akvas veevirvendusest tingitud vahvaid valgusefekte.
Ja kapis on igasugu LED lahendusi katsetamist ootamas. :) Alumiiniumprofiilis LED-idest mis said akva jaoks soetatud läksid küll vahepeal mitmed kodus käiku mõlemas garderoobisT5 torudega valgustitesse, millel ballastid läksid läbi, torude asemele. Gabariidi poolest sobisid üsna täpselt ning valgust annavad ka piisavalt. Kapis olevate LEDide hulgas on muide ka mõned, mis on taimekasvatuseks mõeldud ja annavad lillakat valgust. :D

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Reede Jaan 30, 2015 06:55 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Nov 05, 2011 12:45
Postitusi: 270
Pildid: 4
Asukoht: Tartu
Rein kirjutas:
T5 torud: http://effex.ee/index.php?pg=1&pgr=18&sgr=29&id=97
Värviedastusindex on neil väga hea ... taimed kipuvad liigagi hästi kasvama, ei viitsi nii palju rohida. :)
Eks ma siis proovin neid torusid, kui praegused hingusele lähevad :-) Spetstorudest igatahes tükk maad odavamad.

Päikesevalgusest on spekter siiski väga kaugel nii luminofoortorude (vt pilti) kui ka LED-ide puhul. Parim imitatsioon oleks minu teada ksenoonlamp, aga seda nüüd küll koju ei tooks :-D


Attachments:
vordlus.jpg
vordlus.jpg [ 65.77 KB | Vaadatud 135 korda ]

_________________
325l skalaarid,pärlguraamid,tähn.kiiversägad,imisägad L411,harjasnina
96l neoonid,panda sägad
Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Reede Jaan 30, 2015 07:16 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
AA kirjutas:
Päikesevalgusest on spekter siiski väga kaugel nii luminofoortorude (vt pilti) kui ka LED-ide puhul. Parim imitatsioon oleks minu teada ksenoonlamp, aga seda nüüd küll koju ei tooks :-D

Tõsi - ehkki ka ksenoonlambil on 850–900 nm kandis päris suuri ebaühtlusi, on ta CRI juba 100 kanti. :D
Ja on ka neid, kes toovad koju, ntx http://www.plantedtank.net/forums/showt ... p?t=107885

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 31, 2015 12:09 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Juun 24, 2014 07:35
Postitusi: 225
Pildid: 20
Asukoht: Kiili vald
Jube offtopic käib, aga mul on raskusi 30W T8 täisspektri toru leidmisel mis oleks 6500K ja CRI üle 90...


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 31, 2015 12:37 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
timofeje kirjutas:
Jube offtopic käib, aga mul on raskusi 30W T8 täisspektri toru leidmisel mis oleks 6500K ja CRI üle 90...

Küsi Megaluumen-ist, Osramil on sellised olemas ja Megaluumen on Osrami maaletooja. Märkus offtopicu kohta on küll õige, aga see on põhiteemaga päris tihedalt seotud ja khm, pisut oleks nagu põhjust ka peeglisse vaadata (ka minul muidugi). ;) Kui oleks lihtsalt lahutatav, oleksin juba omaette teemaks tõstnud.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 31, 2015 09:41 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Mul on akvas cool white 10w ledid ja mitte ei saa Reinu väidetega nõustuda, et LEDid ei kõlba taime kasvatuseks. Akva suurus on 240l ja hetkel valgustavad 3 power ledi. Kõik taimed kasvavad jõudsalt. Kui tahaks tõsiselt taimi kasvatada peaks suurendama kuni 12 10w ledini ja oleks korras.
Nende graafikute koha pealt ei oska öelda. Minu teada on Ledisid ka full spectrumi omasid, endal ei ole aega asjaga nii süvitsi minna. Läheb liiga tõsiseks, et minu jaoks hobiks nimetada. :) Algne mõte oli, et akva valgustatud oleks ja akva looduslikum tunduks (valguse sillerdus põhjas), aga boonuseks kasvavad ka taimed. Kui aega leian siis võib olla paneks r, g, b 3w dimmerdatavad ledid kuhugi vahele, et seadistada vaatepilt endale sobilikuks.


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 31, 2015 10:19 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Nov 05, 2011 12:45
Postitusi: 270
Pildid: 4
Asukoht: Tartu
Need cool white ledid saadakse kattes sinine led kollakas-oranzi luminofooriga. Osa sinist valgust tuleb läbi, osa neeldub luminofooris ja kiirgub edasi pikematel lainepikkustel, kokku saab enam-vähem valge, kuid punast on selles võrreldes päikesevalgusega vähevõitu. Põhimõtteliselt sama probleem, nagu luminofoortorude puhul. Uusi luminofoore (ja nende segusid) pidevalt töötatakse välja ja lampide spektraalomadused paranevad (kes piisavalt vana - tuletage meelde, kui rõve valgus oli päevavalguslampidel paarkümmend aastat tagasi), aga siinkohas lähevad parima CRI ja kasuteguri taotlused vastuollu.

_________________
325l skalaarid,pärlguraamid,tähn.kiiversägad,imisägad L411,harjasnina
96l neoonid,panda sägad


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 31, 2015 10:25 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
andrep kirjutas:
Mul on akvas cool white 10w ledid ja mitte ei saa Reinu väidetega nõustuda, et LEDid ei kõlba taime kasvatuseks.

Äkki viitad, kus ma seda väidan? Ma ei väida ega ole väitnud, et LED-id ei sobi akva valgustamiseks, kasutan neid ise osalt juba praegu ja kavatsen kasutada ka edaspidi. Ma lihtsalt tõin välja LED-ide nõrgad kohad käeoleval hetkel, kuid see ei tähenda, et neid ei saaks kasutada. Minu väide oli hoopis selle kohta, et kui teha LED-idega akvaariumi valgustit, siis pole tingimata tarvis sinna lisada mingeid siniseid või punaseid LED-e ega taimekasvatuse mooduleid, piisab, kui kasutada valge valgusega LED-e, täisspektriga niipalju kui seda on. Siniste ja punaste LED-ide lisamisega saab taimed küll paremini kasvama, aga loodusteleviisori värvide esituse osas võib see mitte kõige parem lahendus olla. LED-ide spektri ebaühtlus tähendab aga lihtsalt seda, et mõned värvid võivad LED-idega valgustades paista moonutatuna.
AA kirjutab aga õiget juttu, parem värviedastus tähendab üldjuhul seda, et valgust tuleb tuleb välja vähem, kuna spektrit silutakse just liiga intensiivsete osade mahalõikamisega. Tõsi on ka see, et luminofoortorude juures on suhteliselt ühtlane spekter aastakümnete pikkuse arendustöö tulemus, LED-ide ajalugu on veel üsna lühike - küllap siingi asjad paranevad.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Pühapäev Veebr 01, 2015 12:17 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Vabandan Rein, keerasin halli mustaks.

Saab ju ka tavaliste ledidega vabalt hea tulemuse taimekasvuks ilma, et peaks selleks visuaalset külge rikkuma. Minu mõte oli selles, et ei pea valima kas kasvatamine või silmailu.


Üles
 Teema pealkiri: Re: LED valgustus
PostitusPostitatud: Pühapäev Veebr 01, 2015 01:27 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
andrep kirjutas:
Saab ju ka tavaliste ledidega vabalt hea tulemuse taimekasvuks ilma, et peaks selleks visuaalset külge rikkuma. Minu mõte oli selles, et ei pea valima kas kasvatamine või silmailu.

Tõtt öelda ei saa aru, mida tahad öelda. OK, kirjutan nii lühidalt ja selgelt, kui oskan, sama jutu mida siin on saanud pikalt nämmutada. Väideti, et akvaariumi LED valgustisse peaks kindlasti lisama siniseid ja spetsiaalseid taimekasvatuse LED-e. Minu arvamus on, et taimekasvatuse LED-ide/torude valgus on lillakas ja ehkki elektri kasutuse ja taimekasvu osas on see optimaalne, võib värvide osas tulemus olla ebaloomulik. Kui kasutada nn. täisspekter valgust ("tavaline" valge valgus, mis sisaldab ühtlaselt kõiki spektri osi), siis on pilt ilusam ja ka taimed kasvavad piisavalt hästi. Mida parem on valgusallika värviedastus, seda ilusam ja loomulikum on tulemus. Sinise ja punase valgusega kombineerimine oli rohkem põhjendatud siis, kui valgusallikate spekter oli veel väga ebaühtlane - sobivate valgusallikate kombineerimisel oli võimalik saada valgusti ühtlasem spekter, parem värviedastus. Mitte väga ammu polnud valgeid LED-e olemaski. :)
Mis on aga Sinu sõnum?

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 [ 112 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver