Led ribadest (ebay, palju ja odavalt
) olen seni näpud kaugemal hoidnud, ei ole aru saanud, kas peaks lähemalt uurima. Viimasel ajal on olnud kuidagi niimoodi, et ilma väga mõjuva põhjuseta ei suuda midagi praktilist ette võtta aretamise ja katsetamise mõttes. Põhjus on tegelikult olemas oma akvaariumis, mis ilma valgustuseta ( 3-4 aastat vanad luminofoortorud ei ole taimekasvatuse seisukohalt enam toimivad ja sedasorti tehnikasse enam ei investeeri ) on äärmiselt tohletanud olekus. Ajapuudus ja muud sarnased tähtsad faktorid ei ole tegelikult hea põhjendus arengu puudumisele. Pigem ei oska kogemust ja nägemust millekski toimivaks vormida. Vahel, kui õnnestub midagi head lugeda, tundub et katsetamise ja info mõttes on kusagil juba kõik ära proovitud ja palju paremini, kui ise laua nurga peal teha oskaks. Seega on mõistlik infokillud kuidagi kokku koguda ja oma akva valgustus komplekteerida ilma ülearuse jändamiseta heas usus, et niimoodi saab aega ja vahendeid kokku hoida. Teoreetiliselt võiks see olla hea mõte. Samas ei ole huvitav midagi lihtsalt kopeerida, mingi oma kiiksuga täiendus oleks oluline lisaväärtus.
Täna hommikul leidis aset oluline sündmus: võtsin kapist välja kõik sinna kogunenud Led ribad (kunagi pidi see ilmselt juhtuma ) ja tahtsin näha, kui hull see materjal tegelikult on. Kui kogu arenenud maailm neid kasutab, ei tahaks olla valgusaasta jagu progressist maha jäänud
. Ei tahaks uskuda, et nii lihtsa materjali juures mingid kvaliteediprobleemid võivad olla, eriti just nende parajasti laua peal olevate ribade juures. Tegemist ei ole katsega, rohkem nagu vaatlus, mille poolest üks asi teisest erineb teadaoleva info taustal. Kapis oli kokku 5 erinevat asja, ostetud hiinlaste käest, ehk läheb kunagi vaja....
1. smd 5050 cool white
2. smd 5050 warm white
3. smd 5630 cool white
4. smd 5630 neutral white
5. smd 5630 warm white
5050 vs 5630 erinevus:
http://heracolights.com/2014/03/10/3528-vs-5050-vs-5630-led-smd-diodes/ tähendab nagu, et 5050 ei oleks vaja kasutada, kui tarvis saada rohkem valgust mis akva juures küllalt tõenäoline. 5050 oli ostetud aasta tagasi, ja siis ei olnud valida 5050 neutral white, mis spektri poolest oleks huvitav näha. 5050 nw ei ole praegu ka ebay valikus olemas, või ei ole lihtsalt leidnud.
Kuna teada, et 5630 vs 5050 valgustugevus võiks olla vähemalt 25% 5630 kasuks, oleks hea seda reaalselt näha. Nägemisega siin see häda, et silm seda 25% hästi ei tuvasta. Kõige odavam luksmeeter saab asjast paremini aru. Isegi kui näit ei ole täpne, kahe tundmatu asja võrdlemiseks sobib ilma probleemideta.
Alguseks 5050 cw ja 5630 cw võrdlus. Oleks vaja näha ,et 5630 on parem. Kummastki ribast võtsin 2 segmenti, see on 6 Ledi. Mõõtsin voolutarbe ja luksmeetriga otse Ledi pealt valgustugevuse. Midagi ei saanud aru. Võimsustarve täpselt sama ja valgust annab 5050 natuke rohkem, ehk 10% tugevam kui 5630. Selle teadmisega oleks nüüd vaja midagi teha. Kuhugi see tarbitav vool ju läheb ? Kummalegi ribale temp sensor peale: 5050 on 40°C 5630 42°C Asi on loodud mõttega, et valgust näitaks, aga vist ei õnnestunud... Igaks juhuks harutasin kogu 5630 5m rulli laiali ja võtsin riba teisest otsast jupi - ikka sama tulemus. Hea uudis, et teine 5630 5m rull on veel, mida proovida. Ostetud samal ajal ja samast kohast. Tulemus teise rulliga on ootuspärane: 5630 on 20% erksam sama voolutarbe juure vs 5050. Ma ei tea, kas hiinlased küpsetavad kodus neid Led ribasid või on mingi suurem kontor selleks otstarbeks.
Cool white ei ole tegelikult väga huvitav Led akvaariumile, mida proovida. Valgus on sinaka tooniga ja taimed ei ole eriti rohelised, spektri alumine ots - kollane, punane jääb väheks.
Neutral white (esineb ka Natural daylight , Pure white, nagu nagu kirjaoskus võimaldab) on oluliselt parema balansiga värvuste edastamisel, just visuaalses mõttes. Taimekasvu tarvis on cool white ehk tegelikult parem.
5050 nw ei ole proovida, vaatan mida 5630nw teeb. Üllatavalt hea valgus, ilmselt hea kvaliteediga toode. Positiivne kogemus Neutral white spektriga on tekkinud tegelikult ühest väikesest projektist (kus sellegipoolest pool päeva kulus) Cree Xpg-2 Neutral white powerlediga(5w led koos koondava läätsega rippvalgustiks ), mis andis 10L akvaariumile nii hea valguse, et midagi lisada või vähemaks võtta ei osanud). See tähendab, vaja kohe võrrelda 5630nw ja Cree Xpg-2 nw. Võimsused on väga erinevad, aga mingi ettekujutuse värvusest saab. Ei olegi midagi võrrelda - 5630 nagu külm valgus ja Xpg-2 palju soojema tooniga. See tähendab, et kui on kaks erinevad Ledi markeeringuga Neutral white või mingi sama värvustemperatuuriga K, see ei tähenda suurt midagi. Isegi kui tootja antud Pdf manualis on spektridiagrammid väga sarnased, tegelik valgus ikka erinev. Kaks põhjust võib olla: väike erinevus spektris on silmaga väga tajutav või on odavate materjalide kvaliteet ettearvamatu.
Powerledid on selles osas paremad. Cree ledidega ei ole kunagi jama olnud. Seal on see küsimus, et iga spektrigrupp jaguneb veel paljudeks alajaotusteks ja hiinlane ise ei tea ka täpselt, mida ta müüb.
Kui toote kirjelduses on aga märgitud näiteks
Cree XP-G2 Neutral White Emitter LED - Up to 488lm - 14mm Round Base - R3-5B 12mm base, siis on juba võimalik saada täpselt see asi, mida on isu osta. Küsimus ongi ainult selles, mida siis tegelikult vaja on.
5050 ja 5630 warm white on väga sarnased nii spektri kui valgustugevuse poolest. 5630 natuke tugevam.
Kui kasutada Led riba akva valgustuseks, siis minu arust kõige lihtsam oleks võtta 5630 neutral white.
Sellest edasi on hea mõte kasutada Cool white + Warm white suhtega 3/1, hea oleks reguleerimise võimalusega. Selline nuppudega jubin maksab vähem kui üks 5m Led riba
taimekasvatuse jaoks on olemas sellised moodulid ( ebay "cree 660nm" )
•Emitter Configuration
•1* XPE 450nm royal blue
•1* XPE 470nm blue
• 4* XPE 620nm red
•1* XPE 6000K white
•3* EPILEDS 660NM red
ei peaks mingit kvaliteediprobleemi olema, Cree materjal ja hind kokkuvõttes odavam kui neid asju eraldi ostes. Normaalsete materjalide ainus puudus on see, et neid ei saa kohe vooluvõrku ühendada, heade vs lihtsate lahenduste vastuolu.
Siin tulebki küsimus, mida see akvaariumi valgustus tegelikult teeb ? Kas peab kiiresti taimi kasvatama või andma visuaalselt võimalikult head värvid, et ilus vaadata oleks ? Need on kaks nii erinevat tahtmist, täiesti erinev valgus, et saab olla kas üks või teine või siis kaks erinevat seadistust ühele süsteemile. Hea taimekasvatuse valgus on sellise spektriga, et vähemalt aasta kulub sellega enne kui oma kalad ära tunnen.
Praegused Led materjalid on head, ei ole võimalik küsimus et kas tasub või vaataks aasta pärast . Aasta pärast on natuke odavam, mitte väga palju. Kui Cree materjali järgi hinnata, aastaga on vist 20% alla tulnud, või teistpidi on asemele tulnud uus toode sama hinnaga ja 10% parem eelmisest (Cee XP-L väikese võimsuse juures kuni 200Lm/W@350mA) .