Tervitus ja väga hea DIY kirjeldus LED valgustuse tegemiseks.
Kuna olen ise just sarnast valgustust tegemas, siis ehk viitsid paari sõnaga kogemust jagada:
1. Millega need alumiiniumprofiilid kokku liimisid? Miski spets termopasta? Kas püsivad siiani ilusti koos?
2. Nüüd on valgusti juba päris pikalt töötanud, kuidas on vastu pidanud? Kas niiskus on miskit kurja teinud? Kuidas konkreetsed viidatud hiina jupid on kestnud? (Toiteplokk, Boost converterid ja LED'id)
3. Kas uuesti tehes teeks midagi teistmoodi?
Seoses pooljuhtelektroonika hindade võiduka ja pidurdamatu allakäiguga, sai ka oma valgusti dioodide peale ümber ehitatud. Valmistoodete hinded on siiski masendavalt krõbedad ja seega otsustasin "nokitseja" tee valida.
Generaalplaan nägi ette 150-200W sisendvõimsust (300L kast), mis siis tuleks LED elementides mingi kasuteguriga valguskvantideks muundada ja nähtav spekter allapoole vee sisse tulistada. Infrapunase osa võiks läbi sobiliku soojusvaheti vastassuunas ülespoole liigutada ja sellega tuba kütta.
Et siis oli vaja kokku organiseerida järgmised põhikomponendid:
Toiteplokk 300-400W väljundpingega vahemikus 12-36V:
http://www.ebay.com/itm/400W-36V-11A-Single-Output-Switching-power-supply-/222238518439?hash=item33be72aca7:g:n8wAAOSw9IpXyoQ4Konstantse voolureziimi muundid LED elementidele sobiliku tööreziimi tagamiseks:
http://www.ebay.com/itm/DC-DC-boost-converter-Constant-Current-Mobile-Power-supply-250W-10A-LED-Driver-/181940997254?hash=item2a5c874c86:g:ZlsAAOSwxN5WVAXJ250W kommutatsiooni suhtes säilitasin eluterve skeptilisuse ja arvestan pigem alla 100W reaalse võimekusega.
Valgusallikad ise:
http://www.ebay.com/itm/20pcs-12W-Cree-XB-D-XBD-4-Chip-Neutral-White-4000K-4500K-LED-20mm-Star-PCB-Board-/231751479629?hash=item35f576f14d:g:LNYAAOSwlV9WRcNUSai valitud CREE toodangu hulgast, sest hinna kvaliteedi suhe tundus sobilik antud hetkel. Alustuseks sai kombineeritud cool white/warm white suhtes 2/1-le. Seda siis kolmes sektsioonis üle akvaariumipikkuse ja 9 elementi sektsiooni kohta. Sektsiooni võimsuseks sai planeeritud umbes 70W, mis peaks olema suhteliselt turvaline piirkond antud kombinatsiooni jaoks. Igale sektsioonile eraldi konstantse voolu muundi ja loomulikult ka sulavkaitsmed kõigisse haruahelatesse, et kogu see krempel eredas kommunismileegis maani maha ei põleks.
Ja lõpuks soojusvaheti/radiaator mille külge kogu see valgusgeneraator monteerida:
Pean tunnistama, et minu siiani väga tagasihoidliku maksumuse ja ööratu võimekusega elektrooniline etüüd sai selle komponendini jõudes eelarve osas tunnistajaks kohutavale katastroofile. Iga vähegi võimekam alumiiniumiprofiil, mis suudaks hakkama saada umbes 100W soojuse ohjamisega maksis kulla hinda, olles mitu korda kallim kogu elektroonikast ja seda isegi siis, kui arvestada esimese komplekti mahapõletamisega "kooliraha" raames. Pika santimise, juutimise, soigumise ja meeleheite faaside läbimisel, mille raames sai isegi kaalutud vesijahutust, metallivalu ja muid täiesti surnult sündinud uitmõtteid, otsustas "Suur Arhitekt" minu piinad siiski lõpetada ja juhtis mind Bauhofi "lumentiumprofiilide" tagasihoidliku riiulini. Sealt sai avastatud topelt U profiilid, mida pakuti asotsiaalse hinnaga:
https://www.bauhof.ee/alu-topelt-u-profiil-must-1000x20x18x1mm-605620Üksikelemendina on tegu muidugi lootusetult aladimensioneeritud ja aneemilise soojusjuhiga aga nägin potentsiaali nende kombineerimises. Olles haaranud kaasa eluterve sületäie ja neid kolmekaupa serviti kokku liiminud, hakkas moodustuma väga väärikas passiivne jahutuselement. Tõsi küll, profiili paksus on reaalsuses kõigest 1,4mm ja ma kahtlesin sügavalt selle kasina materjalikoguse võimekuses Led elementidest eralduvat soojust ära juhtida aga praktikas töötas kõik vägagi hästi
Manus:
DSCF1277.JPG
Manus:
DSCF1289.JPG
Manus:
DSCF1289.JPG
Valgusvõimsus on muljetavaldav ja ka taimedest eralduvate hapnikumullide kogus peegeldab seda...
Üldjoontes sai väga tagasihoidliku eelarve juures komplekteerida üsnagi võimeka ja toimiva valgusallika, mis näeb ka enamvähem parketikõlbulik välja. Kui viimistlusega vaeva näha, siis ei jää see aparaat vähemalt väljastpoolt sugugi silmariivavalt "eriline".
Toiteallika tehnilise kooste kallal oleks muidugi võinud natuke rohkem vaeva näha aga noh on ruumi arenguteks:
Manus:
DSCF1302.JPG
Crinum sirutub jõudsalt uue kunstpäikese suunas