foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 54 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 09:19 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
AzA kirjutas:

Väidad et praktikas asub 99% akvaristide välisfiltrid täpselt sellel kõrgusel, kuskohast vesi akvaariumisse maandub?


99% välisfiltritest pumpab vett samale kõrgusele kust ta seda saab ning pole oluline kui kõrgel see filter asub ning seega pole nende jaoks oluline see alumine diagramm.

AzA kirjutas:


Tehniliselt teeb sumba puhul tsentrifugaalpump täpselt sama - pumpab akvaariumis vett ringi, lihtsalt süsteem ei ole veekindel, kuigi on ka veekindlaid kopsikuid, mida müüakse sumpade nime all.

Valdav enamus akvaristikas kasutatavaid pumpi on tsentrifugaalid, ma ei tea mitte ühtki kanisterfiltrit, mis ei oleks tsentrifugaal.
Peamine eelis konfigureeritavus.



Just nimelt selles ongi vahe, et sumbas pole süsteem veekindel.
Kui sumba pump välja lülitada jookseb pumbast akvaariumisse minevas torus/voolikus olev vesi sumpa tagasi. Vee tase selles torustikus võrdsustub sumba veetasemega.
Kui välisfilter välja lülitada, siis langeb veetase voolikus vaid akvaariumivee tasemele ja seda ka vaid juhul kui flöödist õhku sisse pääseb.
[/quote]

AzA kirjutas:
p6lts kirjutas:
Kui sul juhtub olema äkki mingi nõrk tsentrifugaal pump, siis tee katseliselt näiteks kahe ämbriga kindlaks kui kõrgele ta vett tõstab. Ja siis proovi nii, et pump pumpab voolikutega samast ämbrist, nii et ta ise on ämbritest madalamal kui see maksimaalne kõrgus...


Ei ole tarvis, ma olen mõõtnud ehheim pro pea kõrgust ja teinud 20cm kaupa graafiku.


Mind hakkas tegelikult päris huvitama, kuidas sa seda tegid ja millised olid tulemused.

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 09:29 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Välisfilter on nagu lift. Viimase mootor ka ei tegele otseselt koormuse tõstmisega (nagu kraana) vaid lihtsalt kerib trossi edasi/tagasi. Trossi ühes otsas on liftikabiin ja teises vastukaal. Mootor peab tegema tööd vaid hõõrdumise ja raskuste erinevuse ületamiseks.
Sama on ka filtri voolikutes (kui nad juhtumisi ei leki): pump peab vaid vett ringi ajama, veesammaste raskused tasakaalustavad teineteist enam-vähem täpselt. Kui puuduks hõõrdumine (mh sodi voolikutes), keerleks vesi igavesti ja see poleks mitte igiliikur.
Kunagi soovitati paigutada õhupump veetasemest kõrgemale sest siis ei saaks vesi hakata pumba riknemisel akvast välja voolama tekitades nii paksu pahandust alumiste naabritega. Tegelikult peaks ka praegu nii talitama aga enamasti on ikka kõik kanstrid just akva all kapis.
Kui nüüd akvast imetava vee toru (või kanister ise) hakkab lekkima, jookseb vesi purgist välja niikaua, kuni akva tühi on! Väljuva vee toruga on sama lugu - proovige järele!

PS. Arutelu kehtib vaid siis kui "flööt" on veepinna all ! Vastasel juhul on nii nagu eelpool olevas postis väidetu.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 09:32 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Veebr 03, 2005 03:08
Postitusi: 644
Pildid: 3
Asukoht: tln/prnu
p6lts kirjutas:
99% välisfiltritest pumpab vett samale kõrgusele kust ta seda saab ning pole oluline kui kõrgel see filter asub ning seega pole nende jaoks oluline see alumine diagramm.


Viitad eelnevalt mainitud ühendatud anumate seadusele?

p6lts kirjutas:
Just nimelt selles ongi vahe, et sumbas pole süsteem veekindel.
Kui sumba pump välja lülitada jookseb pumbast akvaariumisse minevas torus/voolikus olev vesi sumpa tagasi. Vee tase selles torustikus võrdsustub sumba veetasemega.
Kui välisfilter välja lülitada, siis langeb veetase voolikus vaid akvaariumivee tasemele ja seda ka vaid juhul kui flöödist õhku sisse pääseb.


Sama ühendatud anumate seadus.

p6lts kirjutas:
Mind hakkas tegelikult päris huvitama, kuidas sa seda tegid ja millised olid tulemused.


Tõstsin kanistrit kõrgemale ja mõõtsin väljavoolu hulka.
Täpseid tulemusi ei mäleta, tegin seda 4-5 aastat tagasi.

Felch kirjutas:
Sama on ka filtri voolikutes (kui nad juhtumisi ei leki): pump peab vaid vett ringi ajama, veesammaste raskused tasakaalustavad teineteist enam-vähem täpselt.


Miks on erinevate kanisterfiltrite pumpadel erinev võimsus?

_________________
200L + 30L sump, DIY wet/dry, malawi mbuna cichlidid ... ca 20.


Viimati muutis AzA, Teisipäev Juul 26, 2011 09:45, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 09:40 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Ühendatud anumate seadus väidab: Paigaloleva ühtlase koostisega vedeliku vaba pind on suvalise kujuga ühendatud anumates samal kõrgusel. ( http://et.wikipedia.org/wiki/R%C3%B5hk )
Tuleb aga meeles pidada, et anumad peavad olema pealt lahtised. Kui kasvõi üks suruda sõrmega kinni, et ühtlustu veetasemed enam. See arutelu kehtiks siis sumba kohta, kus veepind on avatud. Kanisterfiltris nii ei ole, seal pole ühendatud anumatega suurt midagi pistmist.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 09:41 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Ühendatud anumate seadus jah. Välisfiltri puhul nendes ühendatud anumates veetase pidevalt võrdne. Sumbas aga pidevalt ebavõrdne ja pump peab selle ebavõrdsuse likvideerimisel igavesti tööd tegema.

Kui sa neid katseid kunagitegid, kas sa siis pumba veetasemest kõrgemale ka tõstsid? Sinu esialgse loogika põhjal peaks siis ju pump veel efektiivsemalt töötama kui tootja lubab? :) Mäest alla pumpamine ikkagi ju :)

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 09:49 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Veebr 03, 2005 03:08
Postitusi: 644
Pildid: 3
Asukoht: tln/prnu
p6lts kirjutas:
Ühendatud anumate seadus jah. Välisfiltri puhul nendes ühendatud anumates veetase pidevalt võrdne. Sumbas aga pidevalt ebavõrdne ja pump peab selle ebavõrdsuse likvideerimisel igavesti tööd tegema.

Kui sa neid katseid kunagitegid, kas sa siis pumba veetasemest kõrgemale ka tõstsid? Sinu esialgse loogika põhjal peaks siis ju pump veel efektiivsemalt töötama kui tootja lubab? :) Mäest alla pumpamine ikkagi ju :)


Ei tabanud tõsta. Aga pump oma võimsusest rohkem ei pumpa, pealegi peab ta siis imemisega tegelema hakkama. Ring oleks samamoodi koos. Ma pole tsentrifugaal pumba spetsialist, ega tea täpselt sisend ja väljund kambrites tekitatavate rõhkude omavahelisi seoseid.

Miks on erinevatel kanistritel erinev pumba võimsus?

_________________
200L + 30L sump, DIY wet/dry, malawi mbuna cichlidid ... ca 20.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 09:52 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Filtrite mahud on ju erinevad ja akvaariumite mahud samuti. Sa ei taha ju panna 100 liitrisele akvaariumile filtrit mille pumba võimsus on 2000l/h.

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 10:01 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Veebr 03, 2005 03:08
Postitusi: 644
Pildid: 3
Asukoht: tln/prnu
p6lts kirjutas:
Filtrite mahud on ju erinevad ja akvaariumite mahud samuti. Sa ei taha ju panna 100 liitrisele akvaariumile filtrit mille pumba võimsus on 2000l/h.


Ilmselt ei paneks.
Jah muidugi on filtrite mahud erinevad, kuigi on ilmselt ühe sama mahuga kanistreid, mis on erineva voolutugevusega.

_________________
200L + 30L sump, DIY wet/dry, malawi mbuna cichlidid ... ca 20.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 10:02 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 16, 2005 05:53
Postitusi: 1146
Pildid: 8
Asukoht: Harju/Tallinn
Felch kirjutas:
Kanisterfiltris nii ei ole, seal pole ühendatud anumatega suurt midagi pistmist.

miks ei ole ?kas su akva kaan on pealt hermeetiline ?
jäta kanister seisma ja vaata kui kõrgel väljavoolutorus veetase on ...
juhul kui läbiviigud on läbi akva põhja ja nii sisse kui ka väljalaske torude avad jäävad allpool veepiiri siis tegemist puhtalt vee tsirkulatsiooniga läbi filtri.

_________________
kodune 200 liitrit (led 24x3W)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 10:17 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
tommike kirjutas:
Felch kirjutas:
Kanisterfiltris nii ei ole, seal pole ühendatud anumatega suurt midagi pistmist.

miks ei ole ?kas su akva kaan on pealt hermeetiline ?

Ei, muidugi mitte kuid õhurõhk või selle muutus ei mängi siin erilist rolli ju! See on pigem nagu "lisakoormus" voolikutele kuid minu meelest mitte see, mida seadus nõuab.
tommike kirjutas:
jäta kanister seisma ja vaata kui kõrgel väljavoolutorus veetase on ....

Proovisin - mõlemad torud jäid veega täidetuks nagu nad pididki. Ühendatud anumate seadus räägib juhtumist, kus mõlemal anumal on oma VABA veepind (ehk õhu käes). Kanisterfiltris ju ei ole nii.

Ehk sobib selline võrdlus. Olgu meil veega täidetud voolik (õhumullid ajasime kuidagi välja). Vett ajab ringi mingi pump.
Torkame nüüd voolikusse augu ja ühendame lisapumba, mis tõmbab kõrvalt ämbrist vett juurde (vrdl - akva maht). Kas see mõjutab midagi? Ilmselt saab nii rõhku torus tõsta kuid selle pump (vrdl - kanisterfilter) tegutseb ikka edasi. ja veetase torus ei muutu kuidagi sest toru on nagunii ääreni vett täis. Seda ma tahangi väita. Siin pole minu meelest tegu ühendatud anumate seadusega.
Kui nüüd lõikaks toru pooles ja tõstaks otsad veest välja, on kohe 2 kena ühendatud anumat - filter ja akva. Või sump,millest siin räägiti.
Ja kohe hakkaks veetase anumates sõltuma nende omavahelisest paiknemisest. On nii ?


Viimati muutis Felch, Teisipäev Juul 26, 2011 10:24, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 10:24 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Veebr 03, 2005 03:08
Postitusi: 644
Pildid: 3
Asukoht: tln/prnu
Ma kardan, et P6ltsil õigus, st. ma eksin. Täiesti kinnise kanistri puhul ilmselt ei ole vahet kui kõrgel või õigemini madalal pump asub, juhul kui voolikud ja kurvid on identsed. Võibolla väänasin voolikuid tublisti.

Huvitav, miks minu ehheimi puhul oli kõrgustest tulenev vahe. Mälu ei peta siis oli see üsnagi märgatav.

_________________
200L + 30L sump, DIY wet/dry, malawi mbuna cichlidid ... ca 20.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 10:41 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
AzA kirjutas:
Huvitav, miks minu ehheimi puhul oli kõrgustest tulenev vahe. Mälu ei peta siis oli see üsnagi märgatav.

Äkki selle pärast, et sisse- ja väljavoolu vahe on Harju kesmises akvas ca 50 cm. Veesammaste kõrgused on erinevad, ei tasakaalustu ja pumba koormus peab muutuma.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 10:48 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 16, 2005 05:53
Postitusi: 1146
Pildid: 8
Asukoht: Harju/Tallinn
felch kirjutas:
tommike kirjutas:
jäta kanister seisma ja vaata kui kõrgel väljavoolutorus veetase on ....

Proovisin - mõlemad torud jäid veega täidetuks nagu nad pididki. Ühendatud anumate seadus räägib juhtumist, kus mõlemal anumal on oma VABA veepind (ehk õhu käes). Kanisterfiltris ju ei ole nii.

kas sinu kanistrist tuleva toru avad on ülal või allpool akva veepinda?
Kui sa nad veepiirist kõrgemale tõstad siis ongi vaba veepnd olemas ja ühendatud anumate üheks anumaks on filtrist väljuv toru ja teiseks anumaks on akva

_________________
kodune 200 liitrit (led 24x3W)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 10:55 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
tommike kirjutas:
felch kirjutas:
tommike kirjutas:
jäta kanister seisma ja vaata kui kõrgel väljavoolutorus veetase on ....

Proovisin - mõlemad torud jäid veega täidetuks nagu nad pididki. Ühendatud anumate seadus räägib juhtumist, kus mõlemal anumal on oma VABA veepind (ehk õhu käes). Kanisterfiltris ju ei ole nii.

kas sinu kanistrist tuleva toru avad on ülal või allpool akva veepinda?
Kui sa nad veepiirist kõrgemale tõstad siis ongi vaba veepnd olemas ja ühendatud anumate üheks anumaks on filtrist väljuv toru ja teiseks anumaks on akva


Allpool veepinda.
Täiesti nõus - kui väljavool on õhu käes, on jutt hoopis teine. Sellele ma tegelikult ka viitasin paar nupukest tagasi. Minu teada on nn flööt tavaliselt ikka vee all. Vähemasti minul on nii.
Küll aga pole tavaliselt nii, nagu ma mõttelises katses kirjeldasin - torkame torusse augu. Siis oleksid (akva puhul) sisse- ja väljavool ühel kõrgusel. Tavaliselt nii ei ole ja võimalik, et see seletakski Aza katse tulemusi. Nagu liftis - kabiin on tühi aga vastukaal ikka 8 paksu matsi raskune :) Selge, et pump (mootor) peab rohkem tööd tegema ja seda on märgata.

PS. Järele mõeldes...see ikkagi ei seletaks. Olgu pealegi kõrguste erinevus - see jääb ju konstantseks! Ei saa tõesti aru...


Viimati muutis Felch, Teisipäev Juul 26, 2011 11:01, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 10:59 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Veebr 03, 2005 03:08
Postitusi: 644
Pildid: 3
Asukoht: tln/prnu
Felch kirjutas:
AzA kirjutas:
Huvitav, miks minu ehheimi puhul oli kõrgustest tulenev vahe. Mälu ei peta siis oli see üsnagi märgatav.

Äkki selle pärast, et sisse- ja väljavoolu vahe on Harju kesmises akvas ca 50 cm. Veesammaste kõrgused on erinevad, ei tasakaalustu ja pumba koormus peab muutuma.


See ei tohiks segada, veerõhud tasakaalustuvad ikkagi samamoodi.
Ma ei oska midagi muud mõelda, kui et vooliku kurvidel on sõna otseses mõttes meeletu vahe.
Alumise ja ülemise mõõte taseme vahe oli üle meetri. Ja veevoolu hulga muutus 1L veekopsiku ja stopperiga mõõtes kohe kindlasti üle 10%.
Ega mu katse super adekvaatne ka polnud, 1 korra mõõtsin igat kõrgust.

Ma teen uue katse, kui mõni kanister kätte juhtub.

_________________
200L + 30L sump, DIY wet/dry, malawi mbuna cichlidid ... ca 20.


Üles
 [ 54 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver