foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 54 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 25, 2011 11:19 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Veebr 03, 2005 03:08
Postitusi: 644
Pildid: 3
Asukoht: tln/prnu
"Reaalsuses kanisterfiltrit peab lahti võtma halvemal juhul kord kuu-paari tagant, sisefiltril on samaks intervalliks nädal-paar - on ju vahe? "

Aga kui pistaks sama mahuga sisemise?

Loomulikult pole sumbal taime akva puhul erilist mõtet, selles vist jõudsime üksmeelele kuskil teemas.

Ma ikka räägin filtreerimis effektiivsusest, mitte vee tsirkulatsioonist või setupi liigist.
Ma ei imestaks kui mõni siinne taimespets ajaks kasti ilma igasuguse filtratsioonita enam vähem barlanksi.

Ma ei mõista kuidas ma vea teen pumba ja "läraka kasti" võrdlemisega.
Jah reaalsuses on välisfiltrite meediamaht oluliselt suurem. Midagi sellist sisemisele lihtsalt ei taha keegi oma kasti :)
Ega keegi ei toodagi nii suure mahuga sisemisi.

Reaalsus või mitte, aga mis oleks tõsiselt võetav põhjus pisut kallima välisfiltri kasuks, kui müügil oleks sama meediamahu ja vee sisenemise konstruktsiooniga sisemisi? Seda siis juhul kui pott kastis silma ei riiva.

_________________
200L + 30L sump, DIY wet/dry, malawi mbuna cichlidid ... ca 20.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juul 25, 2011 11:55 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 10:57
Postitusi: 712
Asukoht: Tallinn
Pole ju mõtet diskuteerida filtrite üle, mida reaalsuses ei eksisteeri. Kui akvarist on valiku ees, kas osta sisemine või väline filter, tuleb tal valida siiski reaalselt poes saadaolevate vahel ning siinpuhul peavad kõik Reinu poolt loetletud punktid paika, mis räägivad välise filtri kasuks.

_________________
kpl " Kalake"
Rocca al Mare Kaubanduskeskus
http://kalake.ee
Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 12:00 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Apr 15, 2007 11:11
Postitusi: 18
Asukoht: Tallinn, Lasnamäe
Olen aru saanud, et sisefilter vs. välisfilter kaalukausiks on akvaariumi litraaz. Kunagi küsisin ka foorumis tarkadelt nõu ning jõudsin järeldusele, et kui akva alla 100L siis pole välisfiltril suurt eelist. Ning kui akva 100-150 siis vastavalt soovile. Kui akva läheb üle 200 siis välisfiltri jõudlus on ikkagi suurem kui sisefiltril.

Aga teema püstiajale - olen ise vaadanud Eheim Biopower seeria poole, et järgmisena soetaks endale. Nagu reklaam ütleb, et välisfiltri tehnoloogia sisefiltris. Seega saab sisefiltris kasutada erinevat meediat. Kas ehk kellegi on kogemusi sellega?

_________________
Juwel 112L


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 09:46 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 16, 2011 12:38
Postitusi: 234
Pildid: 0
Asukoht: L-Virumaa,Rakvere
kpl Kalake kirjutas:
Pole ju mõtet diskuteerida filtrite üle, mida reaalsuses ei eksisteeri. Kui akvarist on valiku ees, kas osta sisemine või väline filter, tuleb tal valida siiski reaalselt poes saadaolevate vahel ning siinpuhul peavad kõik Reinu poolt loetletud punktid paika, mis räägivad välise filtri kasuks.


Ma olen sinuga täiesti nõus.Nagu ma juba mainisin on minu valik tehtud,seega võiks selle teema nüüd lukku panna.

Aitähh kõigile kaasarääkijaile!

_________________
Akvaarium 96L - käivitatud 15.jaanuar 2011 Gupyd,,Corydoras,Plecostomus,elustaimed(3 erinevat)
Temp.23+,väl.filter
veevahetus 1x nädalas -20%
Akvaarium 28L - käivitatud 12.juuni 2010
Vähibeebid,temp.23+,sisefilter,veevahetus 1x nädalas- 5l


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 10:23 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Veebr 03, 2005 03:08
Postitusi: 644
Pildid: 3
Asukoht: tln/prnu
kpl Kalake kirjutas:
Pole ju mõtet diskuteerida filtrite üle, mida reaalsuses ei eksisteeri. Kui akvarist on valiku ees, kas osta sisemine või väline filter, tuleb tal valida siiski reaalselt poes saadaolevate vahel ning siinpuhul peavad kõik Reinu poolt loetletud punktid paika, mis räägivad välise filtri kasuks.


Ja täpselt samamoodi peavad minu poolt öeldud punktid paika - kuni mingi kasti litraasi ja setupini (kuna suuremaid - tegelikult efektiivsema sissevõtu pindalaga) sisemisi lihtsalt ei tehta. Sisemised lihtsalt on ilu huvides soolikad tehtud ja tänu sellele ummistuvadki sama voolu kiiruse puhul kiiremini.
Elik kuni mingi hetkeni on kola kastist välja effekt, edasi tekib kindlasti tänu tarbimisharjumustele jms. kindlasti muid effekte ka, näiteks, et ei saa odavalt sama vihast :)

Aga ega ma tegelikult muud öelda tahtnudki, et kui sisefilter on mingites situatsioonides parem valik. Eriti kui saab peita ja on hea ligipääs.

_________________
200L + 30L sump, DIY wet/dry, malawi mbuna cichlidid ... ca 20.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 02:17 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Veebr 28, 2004 11:31
Postitusi: 165
Asukoht: Tartu
magi kirjutas:
Aga teema püstiajale - olen ise vaadanud Eheim Biopower seeria poole, et järgmisena soetaks endale. Nagu reklaam ütleb, et välisfiltri tehnoloogia sisefiltris. Seega saab sisefiltris kasutada erinevat meediat. Kas ehk kellegi on kogemusi sellega?


Mul on selline filter täitsa olemas, sai ostetud meeltesegaduses 35 liitrisele maimuakvale ja siis pärast selgus, et mõeldud kuni 160l akvaariumile. Kui ma oma akvaariumeid kolisin, siis kasutasin seda filtrit 200-ses kalade hoidmise vaheakvaariumis vägagi edukalt, küll tuli teda puhastada u nädala tagant minu kalade hulga puhul.

Sisefiltri kohta on tegu absoluutse tippfiltriga minu hinnangul - ülimalt vaikne jasisaldab ka natuke biomeediat. Miinuseks tuleb lugeda ilmselt hinna, aga head asjad maksavadki palju. Antud filtrit ei paneks siiski 160l akvasse (seal ikka juba kohane välisfilter) vaid maksimum 100 liitrisele kastile.

Ise olen ka kindlalt kanisterfiltrite usku ja kasutan sisefiltrit ainult oma 54l "nanos".

_________________
200l, 128l, 54l
http://posija.wordpress.com


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 03:35 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
AzA kirjutas:
...miinuseid on aga kuhjaga - alates pumba tavaliselt madalamal paiknemisest (väiksem effektiivsus)...


Kuna välisfiltri pump pumpab vett kinnises süsteemis akvaariumist akvaariumisse, siis ei ole efektiivsuse mõttes üldse oluline kui kõrgel ta on. Voolikupikkusest ja kõverustest tulenevalt küll natuke väheneb, aga kõrguse poolest võib see filter sul ka keldris või pööningul asuda :)

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 03:58 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Veebr 03, 2005 03:08
Postitusi: 644
Pildid: 3
Asukoht: tln/prnu
Et siis välisfiltris olevale veele gravitatsioon ei mõju?

_________________
200L + 30L sump, DIY wet/dry, malawi mbuna cichlidid ... ca 20.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 07:26 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
AzA kirjutas:
Et siis välisfiltris olevale veele gravitatsioon ei mõju?


Kuna pump ei hõlju seal kapis vaid ikka on kindlalt vastu põranat, siis ilmselt mõjub küll :P

Kui sa muidu aru ei saa siis mõtle, kas sisefiltri pumbal on vahet, kas ta pumpab vahetult veepinna all või akvaariumi põhjal 50cm sügavusel? 50 cm jagu rohkem seda "gravitatsiooni" ju (tegelikult muidugi vee rõhku) ehk peaaegu kolmandik sellest, mis su arvates välisfiltrile mõjuks.
Sumbast vee üles pumpamine on hoopis teine teema, aga välisfiltri kohta see üldse ei käi.

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 07:59 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Veebr 03, 2005 03:08
Postitusi: 644
Pildid: 3
Asukoht: tln/prnu
p6lts kirjutas:
Kuna pump ei hõlju seal kapis vaid ikka on kindlalt vastu põranat, siis ilmselt mõjub küll :P


Sellisel juhul on võimatu, et pumba tõstekõrgusele ei mõju gravitatsioon ja vedeliku tihedus.

p6lts kirjutas:
Kui sa muidu aru ei saa siis mõtle, kas sisefiltri pumbal on vahet, kas ta pumpab vahetult veepinna all või akvaariumi põhjal 50cm sügavusel?


Muutes sisefiltri asukohta akvaariumis ei muutu "pea" kõrgus, ehk siis pumba difuusori ja väljundi vaheline kõrgus

p6lts kirjutas:
50 cm jagu rohkem seda "gravitatsiooni" ju (tegelikult muidugi vee rõhku) ehk peaaegu kolmandik sellest, mis su arvates välisfiltrile mõjuks.
Sumbast vee üles pumpamine on hoopis teine teema, aga välisfiltri kohta see üldse ei käi.


Mõistetamatu minu jaoks.
Mille poolest erineb sumba tsentrifugaal pump välisfiltri omast?
Mis vahet seal on kuidas sissevõtu kambrisse vesi saadakse, pump peab ju ikkagi kineetilise energia tootma, millega vesi üles lükata.

Esimene diagramm kanistri kohta, mis tuli on fluvali oma.
http://www.hagen.com/uk/img/aquatic/manuals/fluvchart.gif

Milleks see teine tabel fluvalilt? Et kõrguse puhul väheneb filtri läbilaskevõime.
Kas tõesti vaid vooliku siseseina takistus?

_________________
200L + 30L sump, DIY wet/dry, malawi mbuna cichlidid ... ca 20.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 08:17 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
AzA kirjutas:
Muutes sisefiltri asukohta akvaariumis ei muutu "pea" kõrgus, ehk siis pumba difuusori ja koha kust tahame vedelikku vaheline kõrgus


Mõistetamatu minu jaoks.
Mille poolest erineb sumba tsentrifugaal pump välisfiltri omast?
Mis vahet seal on kuidas sissevõtu kambrisse vesi saadakse, pump peab ju ikkagi kineetilise energia tootma, millega vesi üles lükata.

Esimene diagramm kanistri kohta, mis tuli on fluvali oma.
http://www.hagen.com/uk/img/aquatic/manuals/fluvchart.gif

Milleks see teine tabel fluvalilt? Et kõrguse puhul väheneb filtri läbilaskevõime.
Kas tõesti vaid vooliku siseseina takistus?


Ma ei olnudki ühegi filtriga koos sellist diagrammi märganud, küll aga on nad alati pumpadega kaasas. Loomulikult on ka igal filtripumbal olemas see teoreetiline kõrgus kui kõrgele nad suudavad vett pumbata, aga praktilises elus 99,9% välisfiltritest ei tõsta vett kuhugi.
Sumbast pumpab tsentrifugaalpump tõesti vett üles, aga filtrist ei pumbata vett üles, vaid sisuliselt pumpab filtri pump akvaariumis vett ringi, täpselt nii nagu teeb seda sisefilter, ainult et voolikute kaudu. Sumba puhul on kõrguste vahe sumbas oleva veetaseme ja akvaariumi veetaseme vahe. Välisfiltri puhul on ainult üks vee tase = akvaariumivee tase.
Kui sul juhtub olema äkki mingi nõrk tsentrifugaal pump, siis tee katseliselt näiteks kahe ämbriga kindlaks kui kõrgele ta vett tõstab. Ja siis proovi nii, et pump pumpab voolikutega samast ämbrist, nii et ta ise on ämbritest madalamal kui see maksimaalne kõrgus...

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 08:47 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Veebr 03, 2005 03:08
Postitusi: 644
Pildid: 3
Asukoht: tln/prnu
p6lts kirjutas:
Ma ei olnudki ühegi filtriga koos sellist diagrammi märganud, küll aga on nad alati pumpadega kaasas.


Eks seal ole mitu pointi. Adekvaatset on ju väga raske teha, sõltub sajast asjast, vooliku siseseina hõõrdetegurist, vooliku läbimõõdust, kasutatavast meediast, vedeliku erikaalust (special gravity) jms.
Laia laastuka saaks siiski teha, näiteks 4c dest vesi, ilma meediata ja ettenähtud voolikutega.
Aga ilmselt nad ei taha neid diagramme hästi reklaamida.
Ja kas olekski vaja?
Aeglasemal voolul on ka oma pluss kanistris, vesi on kauem bakterite vallas enne kui lahkub ringlusesse. Seega mõne hea, aga suhteliselt aeglase vooluga kanistri puhul ehmatab diagramm äkki ostja eemale.

Küll aga antakse iga filtriga väljapumbatava vee kogus 0 kõrgusel, ilma meedia ja voolikuteta. Esimesena on pumpade juures kah see number :)

p6lts kirjutas:
Loomulikult on ka igal filtripumbal olemas see teoreetiline kõrgus kui kõrgele nad suudavad vett pumbata, aga praktilises elus 99,9% välisfiltritest ei tõsta vett kuhugi.


Väidad et praktikas asub 99% akvaristide välisfiltrid täpselt sellel kõrgusel, kuskohast vesi akvaariumisse maandub?

p6lts kirjutas:
Sumbast pumpab tsentrifugaalpump tõesti vett üles, aga filtrist ei pumbata vett üles, vaid sisuliselt pumpab filtri pump akvaariumis vett ringi, täpselt nii nagu teeb seda sisefilter, ainult et voolikute kaudu.


Tehniliselt teeb sumba puhul tsentrifugaalpump täpselt sama - pumpab akvaariumis vett ringi, lihtsalt süsteem ei ole veekindel, kuigi on ka veekindlaid kopsikuid, mida müüakse sumpade nime all.
Valdav enamus akvaristikas kasutatavaid pumpi on tsentrifugaalid, ma ei tea mitte ühtki kanisterfiltrit, mis ei oleks tsentrifugaal.
Peamine eelis konfigureeritavus.

p6lts kirjutas:
Sumba puhul on kõrguste vahe sumbas oleva veetaseme ja akvaariumi veetaseme vahe. Välisfiltri puhul on ainult üks vee tase = akvaariumivee tase.


Mõlemal juhul on siiski vahe impelleri poolt tekitatava surve difuusorisse ja akvaariumi, tegelikult pumbatava vee kõige kõrgema punkti vahe.

p6lts kirjutas:
Kui sul juhtub olema äkki mingi nõrk tsentrifugaal pump, siis tee katseliselt näiteks kahe ämbriga kindlaks kui kõrgele ta vett tõstab. Ja siis proovi nii, et pump pumpab voolikutega samast ämbrist, nii et ta ise on ämbritest madalamal kui see maksimaalne kõrgus...


Ei ole tarvis, ma olen mõõtnud ehheim pro pea kõrgust ja teinud 20cm kaupa graafiku.

_________________
200L + 30L sump, DIY wet/dry, malawi mbuna cichlidid ... ca 20.


Viimati muutis AzA, Teisipäev Juul 26, 2011 09:05, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 09:01 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Apr 19, 2011 05:52
Postitusi: 103
Asukoht: Tartu
Välisfiltri puhul peaks ju sisse tulev vesi välja mineva vee pumpamisele kaasa aitama. Iseeneslikult see toimima ei hakka jh aga väike pumbake vahele ja toimib.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 09:11 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Veebr 03, 2005 03:08
Postitusi: 644
Pildid: 3
Asukoht: tln/prnu
Silvos252 kirjutas:
Välisfiltri puhul peaks ju sisse tulev vesi välja mineva vee pumpamisele kaasa aitama. Iseeneslikult see toimima ei hakka jh aga väike pumbake vahele ja toimib.


Mõistagi tekitatakse kinnises süsteemis vaakum. Kuhumaani täpselt ja kui võimsa rõhu ta väljaviiku tekitab ... pole uurinud.
Aga huvitav point, ma uurin :)

_________________
200L + 30L sump, DIY wet/dry, malawi mbuna cichlidid ... ca 20.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 09:16 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 16, 2005 05:53
Postitusi: 1146
Pildid: 8
Asukoht: Harju/Tallinn
ühendatud anumate seadus ka abiks...

_________________
kodune 200 liitrit (led 24x3W)


Üles
 [ 54 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver