Selle kohta kui palju on õhupumbast kasu võrreldes lihtsalt vee liigutamisega on p6lts teinud ka katseid, info selle kohta koos asjakohase arutlusega on
siin. Ehk siis vahe on vaieldamatult olemas ja seda õhupumba kasuks, kuid see pole sugugi nii suur nagu seda enamasti serveeritakse.
Olen selle üle veel hiljemgi juurelnud, siin on üks nüanss mis seda tekkivat vahet ehk kõige paremini seletab - õhupump võtab õhku ümbritsevast ruumist, vee liikumine aga peab leppima kaanealuses õhus oleva hapnikuga. See on aga juba minu tõlgendus, mitte kontrollitud tõsiasi. Siiski pole vahe nii suur et selle pärast tasuks enamikul kohe õhupumba järele joosta - on muidugi erijuhud, ntx õhuga kokkupuutuva veepinna piiratus (ujuvtaimed), seisev veepind, üleasustus, erivajadustega kalad jms.
Mis puutub kuldkaladesse siis kuldkalad on teatavasti külmaveekalad, külm vesi lahustab aga gaase ja sealhulgas hapnikku paremini kui soe vesi., ehk siis külm vesi on hapnikurikkam. Seepärast külmas vees elamiseks kohanenud kalad vajavad ka hapnikurohkemat vett kui troopiliste vete kalad. Samas ei tähenda see seda et õhupump on kuldkalade puhul alati kohustuslik, kõik sõltub ikkagi konkreetse akvaariumi oludest. Kui keegi väidab et on aastaid pidanud kuldkalu ja õhupump peab kindlasti olema, siis on ka kodanikke kes on aastakümneid pidanud kuldkalu ilma õhupumpa omamata.