foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 41 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 04, 2009 07:47 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 15, 2008 09:03
Postitusi: 99
Asukoht: Tartu/Elva
Mul on selline küsimus, et minu õhupumbal käib sees üks tiivik üpris kiiresti ja kui panna kõrv vastu akvat, siis on akvas selline hästi väike müra. Et kas see kalu häirib+, või neid ei sega see :?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 04, 2009 08:01 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Sellest teemast tõugatuna võtsin nädalavahetusel kätte ja mõõtsin oma kahes akvaariumis öist hapnikutaset. Mõõtmised tehtud väga täpse optilise sensoriga 10 minutiliste intervallidega (Pikem versioon jutust blogis ).
Pilt oli selline:
Pilt
Väiksem akvaarium on kaladeta, aga sisaldab palju tigusid ja 10 krevetti.
Mõlema akvaariumi puhul on tule kustumise ja süttimise aeg jooniselt hästi näha. Kaladega ja soojema temperatuuriga akvaariumis langeb hapnikusisaldus palju kiiremini. Samas jääb see langus 80% juures pidama ja püsib seal kuni hommikuni. Ehk see võikski olla see tase, mida filtri veevool antud koosluse juures suudab hoida.
Kui vaadata aasta tagasi tehtud mõõtmisi, siis oli tolles palju rohkemate taimedega ja suurema kalamassiga akvaariumis varahommikune hapnikutase sama filtriga 25% juures.
Väiksemas akvaariumis hapnikutaseme langus päris platoole ei jõuagi, enne hakkas jälle tuli põlema. Jooniselt on ka näha, et loomulikus valguses hommikul mingit hapniku tootmist ei toimu. Siia peaks lisama, et aken on hommiku poole ja mõlemad hommikud olid meil talve kohta üsna selged ja päikeselised :) Ma ei oska seletada, mis toimus mõlemas akvaariumis kell 13.30. Igatahes peaks veel mõõtmisi tegema. Muutma suures akvaariumis näiteks flöödi suunda veepinna suhtes ja jätta väikeses akvaariumis ühel päeval tuli üldse kustu. Arvestades ka mõõtmistele tõuganud diskussiooni, siis tuleks ka kompressoriga mingi katse teha.

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 04, 2009 11:13 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Au ja kiitus p6ltsile nähtud vaeva eest! Ootan huviga järge. :)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 05, 2009 11:41 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Veebr 03, 2005 03:08
Postitusi: 644
Pildid: 3
Asukoht: tln/prnu
müts maha p6lts ...
ootan huviga pumbajärge mingi kivikese ja mulliseinaga näituseks.

suured tänud.

_________________
200L + 30L sump, DIY wet/dry, malawi mbuna cichlidid ... ca 20.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 11, 2009 05:22 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Kuna rahvas nõuab, siis... :)
Pilt
Akvaariumid ja kirjeldused samad, mis eelmises postituses. Mõlemal joonisel on "Tavaline " olukord sama mõõtmine, mis juba eelmise postituse joonisel kasutatud.
Suures akvaariumis on filtri väljavoolu flööt umbes 5 cm allpool veepinda ja augud on suunatud nii, et vesi voolab sealt välja enamvähem veepinnaga paralleelselt või siis hästi natukene ülespoole. Esimesena katsetasin olukorda, kus flöödi avad olid suunatud umbes 45° tavalisest alla poole. Nagu näha jooniselt, langes selle tõttu hapnikutase hommikuks peaaegu 20%-ni ja arvatavasti oleks edasi langenud, kui tuled poleks sisse lülitunud.
Järgmisel õhtul sai akvaariumisse pandud õhupump. Filtri väljavool jäi samasse 45° alla suunatud asendisse. Järeldus: õhupump hoiab hapnikutaset öösel paremini kui filter oma tavalises asendis.
Kolmandaks katseks tegin väikese investeeringu ja soetasin keemilise hapnikurikasti Söchting Mini Oxydator, mida kpl Kalake siin teemas reklaamis. Kuna see oli ainult selle ühe mõõtmise tegemiseks, siis ostsin kõige odavama, mis on mõeldud 60 liitrisele akvaariumile (kui keegi tahab, siis ma võin selle nüüd odavamalt maha müüa). Flööt oli ka see öö alla suunatud ja nagu joonis näitab hoidis oxydator 180 liitrises akvaariumis hapnikutaset umbes 10 % kõrgemana kui kaks ööd varem.
Pilt
Väikeses akvaariumis on olukord üldiselt segasem. Esimesena proovisin seda ideed, et jätsin hommikul tuled süütamata. Tuled said sisse lülitatud samal ajal kui Oxydatori akvaariumisse asetasin, ehk siis selles kohas, kus roheline joon hakkab. Ilma tuledeta akvaariumis toimus aeglane hapnikutaseme vähenemine kuni järgmise päeva pärastlõunani. Jooned pole siiski päris võrreldavad nädal varem mõõdetud olukorraga, kus hapnikutase langes öösel kiiremini ja madalamale. Ainuke asi millega ma seda erinevust praegu natukenegi seletada oskan, on väike temperatuuri erinevus. Nädal varem oli vesi 1° soojem ja soojemas vees on hapnikutarvidus suurem. Iseasi kas see 1° tõesti nii suure vahe võib tekitada?
Oxydatori mõju on selles akvaariumis suhteliselt keeruline tuvastada, kuna hapnikutase on tegelikult kogu aeg suhteliselt hea. Kuna siin akvaariumis on tegu põhjafiltriga siis julgesin selle üheks ööks ka täiesti välja lülitada. See mõõtmine näitab, et Oxydator hoiab öösel 5-10% kõrgemat hapnikutaset.
Oleneb, kas võrrelda tavalisega või tuledeta päevale eelneva ööga. Temperatuuri poolest sarnanes öö esimene pool pigem tavalisele. See väike jõnks alla lilla joone lõpus on see koht, kus ma filtri uuesti tööle panin. Pinnases seisnud vesi, mille hapnikutase oli ööga ilmselt vähenenud lasti kogu akvaariumisse ringlusse.

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 11, 2009 05:30 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
kpl Kalake kirjutas:

Oxydator doseerib puhast hapnikku ning selle plussiks on hapnikukoguse doseerimine vastavalt konkreetsele keskkonna vajadusele, s.t. et ainet kulub vähem, kui hapnikutase on kõrgem.


See lause ei vasta päris tõele. Nagu mu eelmise postituse ülemine joonis näitab: isegi kui vees on juba hapnikku ligi 120% siis Oxydator lisab sinna ikka oma 5%-10% ehk sama palju kui ta lisab 20%-le.

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 11, 2009 11:03 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Tore et meie hulgas nii usinaid on nagu p6lts. :)
p6lts kirjutas:
Järgmisel õhtul sai akvaariumisse pandud õhupump. Filtri väljavool jäi samasse 45° alla suunatud asendisse. Järeldus: õhupump hoiab hapnikutaset öösel paremini kui filter oma tavalises asendis

Aga vahe on vaid ca 10%, kusjuures kui suunata flööt rohkem vastu veepinda siis tõenäöliselt väheneks vahe veelgi. Ehk siis mina tõlgendaks tulemusi nii et aeraator on tõesti pisut tõhusam kui flöödiga veepinna liigutamine, kuid see vahe pole nii suur et omaks olulist tähtsust v.a. piiripealsetel juhtudel (tugev üleasustus, väga vähene vaba veepind vms.).


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 12, 2009 10:24 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 10:57
Postitusi: 712
Asukoht: Tallinn
p6lts kirjutas:
See lause ei vasta päris tõele. Nagu mu eelmise postituse ülemine joonis näitab: isegi kui vees on juba hapnikku ligi 120% siis Oxydator lisab sinna ikka oma 5%-10% ehk sama palju kui ta lisab 20%-le.


Oxydator´i reaktsioon sõltub ennekõike temperatuurist. Ses mõttes oli väide jah eksitav, et oxydator ei muuda doseeritavat kogust ühesuguse temperatuuri juures. Küll aga kulub seda madalama temperatuuri juures vähem.

_________________
kpl " Kalake"
Rocca al Mare Kaubanduskeskus
http://kalake.ee
Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Jaan 15, 2009 02:06 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 10:57
Postitusi: 712
Asukoht: Tallinn
Rein kirjutas:
Tore et meie hulgas nii usinaid on nagu p6lts. :)
p6lts kirjutas:
Järgmisel õhtul sai akvaariumisse pandud õhupump. Filtri väljavool jäi samasse 45° alla suunatud asendisse. Järeldus: õhupump hoiab hapnikutaset öösel paremini kui filter oma tavalises asendis

Aga vahe on vaid ca 10%, kusjuures kui suunata flööt rohkem vastu veepinda siis tõenäöliselt väheneks vahe veelgi. Ehk siis mina tõlgendaks tulemusi nii et aeraator on tõesti pisut tõhusam kui flöödiga veepinna liigutamine, kuid see vahe pole nii suur et omaks olulist tähtsust v.a. piiripealsetel juhtudel (tugev üleasustus, väga vähene vaba veepind vms.).


Kuna katse tulemustes ei ole kirjeldatud kasutatava õhupumba võimsust ega difuuserit (vabandan, kui kuskil need näitajad siiski kirjas), täpsustaks järeldust niipalju, et antud võimsusega õhupump oli 10% efektiivsem. Kui kasutada võimsamat kompressorit ja/või teistsugust difuuserit, tõuseb õhupumba efektiivsus samuti.

_________________
kpl " Kalake"
Rocca al Mare Kaubanduskeskus
http://kalake.ee
Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Jaan 15, 2009 03:14 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Esialgu lihtsalt pilt õhukivist ja mullide hulgast, õhtul vaatan, kas pumbal mingeid andmeid ka kirjas, see on üsna kõrges vanuses riist juba :P
Seda minu lauset, et õhupump hoiab hapnikutaset öösel paremini kui filter oma tavalises asendis, saab võtta tõesti ainult selle konkreetse akvaariumi kohta selle konkreetse pumbaga ja sellise minu akvaariumis tavalise filtri väljalaskeasendi kohta. Sellepärast antud juhul ei ole tõesti numbrid väga olulised, kuna osa neist on raskesti mõõdetavad (filtri asend ja biomass eelkõige)

Pilt

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Jaan 15, 2009 08:53 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Õhupump oli Elite 800 mille jõudluseks kirjas 1500 cc/min. See on siis 1,5 liitrit minutis vist.

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 [ 41 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver