foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 44 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 28, 2014 11:55 
Akvarist

Liitunud: Reede Jaan 30, 2004 11:41
Postitusi: 91
Asukoht: Tallinn
Ühest teisest foorumist leidsin koleloo, mille kõrval minu nutulaul kahvatub. Tegemist vist 600l akvaga.

Ma kirjutaksin nüüd meil juhtunud õnnetusest ka.

Paar päeva tagasi tõusid lapsed enne meid hommikul ülesse ja otsustasid hakata koos kalu toitma. Mul olid kalasöögid ja muud asjad kapi otsa tõestetud, kuid vanem poiss on juba selline ronija, et sai need sealt kätte. Poisid panid akvaariumisse absoluudselt kõik söögid, kokku 4 purki, millest üks oli XXL suuruses. Lisaks sellele olid nad akvaariumisse kallanud pool liitrid Easy Carbo vedelikku, mis liiga suures koguses on kaladele väga ohtlik mürk. Õige määr seda vedelikku oleks minu akvaariumisse 1 korgitäis iga päev, nemad aga kallasid akvaariumisse korraga terve kuu annuse. See sai kaladele saatuslikuks.

Akvaariumi põhjas olevat liiva enam praktiliselt näha polnud, ainult söögimäed. Aga loomulikult ei olnud see üldse eluohtlik probleem, kuna jaole sain siiski suhteliselt kiiresti. Palju suurem probleem oli see 30 korda suurem määr Easy Carbot, mis akvaariumisse kallati. Kukkusin kohe akvaariumis vett vahetama ja helistasin akvaariumipoodi ka, kust alati oleme väga professionaalselt abi saanud. Nemad koostasid meile telefoniteel arve ja saatsid meid otse nende hulgimüügi lattu rohtude järgi. Hulgimüügiladu on meile 20km lähemal kui nende enda pood oleks. Olin väga rahul, et meile nii palju vastu tuldi ja saatsin mehe otsemaid teed rohtude järgi. Ise jäin vett edasi vahetama.

Vett vahetasin sellel samal päeval veel kaks korda, kokku kolm korda. Lisasin ka rohud, mis aitasid vee bakteritel uuesti paljunema hakata ja mis kaitsesid kalade limaskesti... aga tundub, et sellest pingutamisest ei olnud abi. Esimesel päeval korjasin akvaariumist välja 4 surnud kala. Öösel veel ühe.. järgmisel päeval korjasin välja 6 surnud kala ja täna öösel siis jälle ühe. Kokku on meie akvaariumist lahkunud tänu sellele õnnetusele 12 kala. Kaks neist meile väga väga armsat. Mul süda tilgub siiani verd ja meel on väga must. See on kohutav mis juhtus - olen märatsenud ja nutnud, olen andnud endast kõik et neid päästa.. aga ikkagi nad lahkuvad tiburadapidi meie juurest.

Teistele, kellel kodus väikseid lapsi - palun tõstke söögid ja muud ained kuskile kättesaamatusse kohta, et teil vastavad katastroofi ei juhtuks. Kuigi mul olid nad kõrgel riiulil, siis edaspidi panen nad sellisesse kohta, kust lapsed neid raudselt kätte ei saa. Sest palju hullemini oleks võinud minna, kui lapsed oleksid ise seda Easy Carbo vedelikku jooma hakanud. Õnneks läks niigi hästi.


Kaks parve kalasid on täiesti ära jupitatud. Mõlemas parves on järgi ainult kolm kala ja ma ei teagi mida ma nende poolikute parvedega teen. Jätan alles ja ostan uusi kalasid juurde, et parv uuesti kokku saada? Või annan nad ära kellegile, kellel samasuguste parv juba olemas... Ei teagi.. samuti ei tea ka seda, kas neid homme või ülehomme üldse eluski enam on. Sest nad surevad ikka täiesti üllatuslikul kombel. Ujuvad ringi nagu poleks neil häda midagi ja siis viie minut pärast hingeldab veel natuke põhjas ning järgmine hetk ongi juba surnud. Samas mu lemmikud, Tulioda ja Apelsiin piinlesid kaks päeva akvaariumi põhjas enne kui surid. (Põhjas olek on muidugi nende puhul normaalne, kuna nad põhjakalad).. aga kui teaks, et nad kõik niikuinii surevad, siis lõpetaksin nende piinad kohe ja nüüd. Aga ei tea ju.. sisimas nii loodan, et ehk keegi peab vastu. Samas ei kujuta ma ette, mis piina nad läbi peavad elama.. Ma olen ennast täiesti segi muretsenud juba..

_________________
110 l, mõningad ancistrus sp ja anentome helena isendid, kardinaltetra ja skalaar. Taimed


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Jaan 29, 2014 12:24 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Mnjah. See ohver ei täpsustanud, kui palju ta vett vahetas. See, et nii palju kalu tükk aega hiljem läks, tekitab kahtluse, et mitte piisavalt. Samas EasyCarbo on ka suht karm asi, tont teab, palju kalad viga said.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Jaan 29, 2014 02:40 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 09, 2010 11:47
Postitusi: 3717
Pildid: 0
Asukoht: Pelgulinn
Lisan omalt poolt, et NO2 oli täiesti skaalast väljas - potililla. NH4 jäi enam-vähem esimese ja teise astme vahele. pH tegin nüüd (vesi jäi minu juurde) ja 3-10 testiga näitab see 8-t. Seal vist konflikti pole? Soovitasin kohe koju minnes vett vahetada. Rääkisin ka Primest, kuid hetkel pole sellest vist abi. Ja veel bakterite lisamisest. Aga kui nii tihedalt veevahetust teha, siis pole vast ka sellest hetkel abi. Või aitab, kui panna tahket bakterit välisfiltrisse, eeldusel, et seda rohkem ei pese?

Muuseas, avastasin pH testi tehes, et eestikeelsel on kirjas 5 ml ja 3 tilka ja ooteajaks 3 minutit. Originaalis on 5 ml ja 4 tilka, ooteaeg ka 3 minutit. Mina ei taipa, kuidas on võimalik numbreid valesti tõlkida.

Hädalisele kannatust ja jõudu murega kaklemisel.

P.S. Rein paranda mind kui vaja :)

_________________
KIIREMAKS kontakteerumiseks palun pöörduda OTSE privaatposti.


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Jaan 29, 2014 08:09 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
KRA kirjutas:
Lisan omalt poolt, et NO2 oli täiesti skaalast väljas - potililla. NH4 jäi enam-vähem esimese ja teise astme vahele. pH tegin nüüd (vesi jäi minu juurde) ja 3-10 testiga näitab see 8-t. Seal vist konflikti pole?

PH ei oma hetkel tähtsust ja lisaks on seda mõtet mõõta vaid kohapeal (tulemus võib olla erinev sellest, mis praegu õnnestus saada).
KRA kirjutas:
Soovitasin kohe koju minnes vett vahetada. Rääkisin ka Primest, kuid hetkel pole sellest vist abi.

Tegelikult siiski on Primest abi, Prime tegeleb ka ammoniaagi, nitriti ja nitraatidega.
Seachem kirjutas:
Prime® removes chlorine, chloramine and ammonia. Prime® converts ammonia into a safe, non-toxic form that is readily removed by the tank’s biofilter. Prime® may be used during tank cycling to alleviate ammonia/nitrite toxicity. Prime® detoxifies nitrite and nitrate, allowing the biofilter to more efficiently remove them. It will also detoxify any heavy metals found in the tap water at typical concentration levels. Prime® also promotes the production and regeneration of the natural slime coat.

KRA kirjutas:
Ja veel bakterite lisamisest. Aga kui nii tihedalt veevahetust teha, siis pole vast ka sellest hetkel abi. Või aitab, kui panna tahket bakterit välisfiltrisse, eeldusel, et seda rohkem ei pese?

Kui panna peale veevahetust, on ikka abi. Ega bakterid pidevalt vees uju, nad kinnituvad taimedele, klaasidele, põhjapinnasele, filtri meediale.
KRA kirjutas:
Muuseas, avastasin pH testi tehes, et eestikeelsel on kirjas 5 ml ja 3 tilka ja ooteajaks 3 minutit. Originaalis on 5 ml ja 4 tilka, ooteaeg ka 3 minutit. Mina ei taipa, kuidas on võimalik numbreid valesti tõlkida.

See on tõesti uskumatu. :? Tasub müüjale teada anda.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Jaan 29, 2014 01:40 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Veebr 08, 2008 07:28
Postitusi: 29
Asukoht: Soome, Vantaa
Rein kirjutas:
Mnjah. See ohver ei täpsustanud, kui palju ta vett vahetas. See, et nii palju kalu tükk aega hiljem läks, tekitab kahtluse, et mitte piisavalt. Samas EasyCarbo on ka suht karm asi, tont teab, palju kalad viga said.


See õnnetus juhtus minul.
Igal korral 75% vett. Esimesel korral pisut rohkem.
Kalad said põhimõtteliselt happe-põletushaavad. Enamus plecodel oli nahk praktiliselt ära sulanud ja kindlasti oli ka sisemisi põletushaavu. Kui käe vette panin ja seal mõnda aega sobrasin, siis tundsin isegi omal käel seda kuidas nahk kipitama hakkas / hellaks muutus.

Loodan, et teemaalgataja enam rohkem kalu ei kaota ja saab akvaariumi varsti jälle tasakaalu.

_________________
600L + 54L


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Jaan 29, 2014 03:16 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
piraja kirjutas:
See õnnetus juhtus minul.
Igal korral 75% vett. Esimesel korral pisut rohkem.
Kalad said põhimõtteliselt happe-põletushaavad. Enamus plecodel oli nahk praktiliselt ära sulanud ja kindlasti oli ka sisemisi põletushaavu. Kui käe vette panin ja seal mõnda aega sobrasin, siis tundsin isegi omal käel seda kuidas nahk kipitama hakkas / hellaks muutus.

Minu kaastunne. Stressguard ja Prime koos ehk pisut aidanuks sellises seisus(või miski muu sarnane, ntx siinse rahva lemmik Acclimol), aga ega sellise põletuse korral tõesti pole kuigi palju teha...

_________________
http://akvarist.eu


Üles
PostitusPostitatud: Laupäev Veebr 01, 2014 01:49 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 25, 2009 10:31
Postitusi: 506
Asukoht: Tallinn/Laagri
Ma tahaks seda asjaolu rõhutada, et kui akvaariumisse sattub mingeid aineid õnnetusega kümnetes kontsentratsiooni
kordades rohkem kui tegelikult lubatud, siis on kõik nagu nii väga p...s ja tuleb teha kohe ning väga kiiresti 100% veevahetus.
Kusjuures seda tuleb teha mitte akvaariumist vett vaikselt välja tõstes või sujuvalt asendades, vaid kohe kõik supipotid ja prügiämbrid
julmalt kraaniveega täites ja kõik kalad ning muud elukad ja taimed ülimalt kiiresti nendesse nõudesse ümber paigutadades.

Kui näiteks kahva ei leia kohe ülesse, siis tuleb vajadusel kalu ka oma enda käega püüda. Tavalised reeglid enam ei kehti.
Veetemperatuur ajutistes nõudes võiks olla enamvähem sama, mis akvaariumis oli, aga näiteks mingi võimaliku
kloorisisalduse või pH erinevuse või magevee puhul elektrijuhtivuse erinevuse pärast sellises olukorras põdeda on väga jabur.

Asjadel ja eesmärkidel on omavahelised prioriteedid - katastroofisituatsioonis tavapärased reeglid ja eesmärgid enam ei kehti.
Ütlen otse välja, et tegelikult oleks tulnud nii lõime algataja juhtumil kui ka Easy Carbo üledoosi juhtumi puhul kohe
alustada 100% veevahetusega ja terve krempel läbi pesta ning kogu värk nullist uuesti alustada ja tööle panna. Kõiki muid
tekkinud probleeme oleks hiljem silunud - vett konditsioneerinud, kalade haavu lappinud, filtrisse uusii baktereid kasvatanud.


Üles
PostitusPostitatud: Laupäev Veebr 01, 2014 03:13 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
Silver kirjutas:
Ma tahaks seda asjaolu rõhutada, et kui akvaariumisse sattub mingeid aineid õnnetusega kümnetes kontsentratsiooni
kordades rohkem kui tegelikult lubatud, siis on kõik nagu nii väga p...s ja tuleb teha kohe ning väga kiiresti 100% veevahetus.
Kusjuures seda tuleb teha mitte akvaariumist vett vaikselt välja tõstes või sujuvalt asendades, vaid kohe kõik supipotid ja prügiämbrid
julmalt kraaniveega täites ja kõik kalad ning muud elukad ja taimed ülimalt kiiresti nendesse nõudesse ümber paigutadades.

Kui näiteks kahva ei leia kohe ülesse, siis tuleb vajadusel kalu ka oma enda käega püüda. Tavalised reeglid enam ei kehti.
Veetemperatuur ajutistes nõudes võiks olla enamvähem sama, mis akvaariumis oli, aga näiteks mingi võimaliku
kloorisisalduse või pH erinevuse või magevee puhul elektrijuhtivuse erinevuse pärast sellises olukorras põdeda on väga jabur.

Asjadel ja eesmärkidel on omavahelised prioriteedid - katastroofisituatsioonis tavapärased reeglid ja eesmärgid enam ei kehti.
Ütlen otse välja, et tegelikult oleks tulnud nii lõime algataja juhtumil kui ka Easy Carbo üledoosi juhtumi puhul kohe
alustada 100% veevahetusega ja terve krempel läbi pesta ning kogu värk nullist uuesti alustada ja tööle panna. Kõiki muid
tekkinud probleeme oleks hiljem silunud - vett konditsioneerinud, kalade haavu lappinud, filtrisse uusii baktereid kasvatanud.


Kas tegemist naljaga?
Osta poest 10 erinevat kala ja pane nad eraldi anumatesse, milledes kõigis kraanist võetud vesi ja vaata kui palju neist näiteks nädala pärast elus on.
Tegemist oleks siis katsega, kus varasem kahju kaladel puudub.
Kui aga akvas ka reostus või roiskumine, siis kalad jube eelnevalt nõrgema tervisega.
Minu amatöörlik arvamus on, et küllaltki tihti tapab kala järsud muudatused keskkonnas mitte tema igapäevasest keskkonnast erinev olukord


Üles
PostitusPostitatud: Laupäev Veebr 01, 2014 04:39 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Kivi kirjutas:
Osta poest 10 erinevat kala ja pane nad eraldi anumatesse, milledes kõigis kraanist võetud vesi ja vaata kui palju neist näiteks nädala pärast elus on.
Tegemist oleks siis katsega, kus varasem kahju kaladel puudub.

Kusjuures olen üsna veendunud, et nad kõik oleks elus - eeldusel, et neis anumates on vähemalt õhupump ning vähemalt üle päeva toimub veevahetus. Meil tuleb tegemist kahe probleemiga: võimalikud klooriühendid vees ning nitrifitseerivate bakterite vähesus (peaaegu et puudumine). Esimese vastu aitab veekonditsioneeri lisamine, teise vastu aga ammoniaagi ja nitriti allatõmbamine veevahetustega. Kui mingi tõeline mürkaine akvaariumi vette satub, siis sel veel on varasema akvaariumis olnud veega üsna vähe ühist, kraanivesi on sellest kindlasti parem. EasyCarbo on selles suhtes suvalisest mürgist pisut parem, et piisavalt lahjendatult ta enam otsest ohtu ei kujuta.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
PostitusPostitatud: Laupäev Veebr 01, 2014 05:25 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 25, 2009 10:31
Postitusi: 506
Asukoht: Tallinn/Laagri
Kivi kirjutas:
Kas tegemist naljaga?

Ei ole.

Kui inimesel on kuulihaavad (laskevigastus), siis tuleb ilmselgelt kirurgiliselt kiiresti sekkuda ehk opereerida.
Sinu seisukohalt aga nagu ei tohiks opereerida, kuna suvalise tänavalt võetud inimese näitel väidad Sa,
et skalpelliga inimesele kallale minnes saab see inimene ju raskelt vigastada ja võib nii ka ära surra.

Kui inimene vajub tänaval kokku ja südametegevust enam ei ole, siis tuleb teha südamele kaudset
masaazi sõltumata sellest, milline on kõrvalseisjate meditsiiniline väljaõpe ja tegelikud oskused.
Elustamisest loobumine ettekäändel, et äkki tehakse midagi valesti või elustamise pooleli jätmine,
kuna ribid ragisevad, ei ole aktsepteeritav - murtud ribid ja mõned otsaga kopsus on senikaua täiesti
ebaoluline mure, kuni süda ei tööta, kui süda tööle saada, siis on aega ribisid ja kopse lapida küll.

Analoogne prioriteetide järjekorda seadmise vajadus on ka siin. Ainult sügavalt rumal inimene põeb mingi
joodava kraanivee parameetrite pärast situatsioonis, kus endal magevee kalad akvaariumi vees juba surevad.

Kõigepealt tuleb elukad eluohtlikust keskkonnast päästa ja alles seejärel saabub see aeg,
kus tuleb hakata tegelema uue ja vähem ohtliku keskkonna omaduste parendamisega.
On ebatõenäoline, et Eestis mõni joodav kraanivesi on kaladele kuidagi viisi ohtlikum, kui akvaariumivesi,
mille aldehüüdide või lämmastiku ühendite erakorraline kontsentratsioon on faktiliselt tõendatult eluohtlik.


Üles
PostitusPostitatud: Laupäev Veebr 01, 2014 05:51 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
Reinuga nõus, et kui akvasse satub tõeline mürk siis kraanivesi koos konditsioneeri ja aereerimisega võib päästa kalasid.
2 purki toitu aga ei ole mürk vaid liigne lagunemisprotsess mingis ajas ja sellisel juhul pooldaksin mina ikkagi siffoonimist ja osalist (kuni 50%) veevahetust. Ilma konditsioneerita kraanivette kalade panemine tundub mulle sellises olukorras ülereageerimisena, mis tekitab täiendavt šokki kaladele


Üles
PostitusPostitatud: Laupäev Veebr 01, 2014 07:24 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 25, 2009 10:31
Postitusi: 506
Asukoht: Tallinn/Laagri
2 purki toitu iseenesest ei ole jah mürk, aga kui sellele õigel ajal jaole ei saa, siis on platsis
kõigepealt NH3/NH4- seejärel NO2- ja kahe purgi toidu kontekstis on tegu tapvalt toksiliste kogustega.
Kui kalad surema hakkavad, siis see tähendab ühemõtteliselt, et osaline veevahetus on olnud ebapiisav meede.

Easy Carbo ja Fluorish Excel on aga juba oma toimeaine olemuselt ise puhas mürk.
Kui pakendil soovitatud doseerimise annust ületada, siis peabki asi kiiresti tuksi minema.
Kui käsipidi vees solberdades tekkib nahaärritus, siis on kaledel seis ju tegelikult veel hullem.

Minu seisukoht jääb endiseks - kui kalad akvaariumis surevad, siis on kõik senised päästmise pingutussed
nende teostamise mahus ja viisil osutunud ebapiisavaks ja edasi tuleb tegutseda väga radikaalsete meetmetega.


Üles
PostitusPostitatud: Laupäev Veebr 01, 2014 11:30 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Mina pooldan Silveri seisukohta. Olen ise kalu tõstnud avarii korras ilma veekonditsoneerita ööpäevaks 10l ämbrisse (neoon tetrad) ja ainuke, mis nad sellega kaotasid oli veidi värvust ajutiselt... mitte elu.
Küsimus, millele Silver vastas oli äärmuslik olukord, kus kaladel tekkisid juba välised vigastus nähud.

Nagu ka Silver, tooksin mina näite inimeste peal. Oled põlevas majas ja tuli juba ligidal ja siis pannakse sind sauna... kummas parem olla on? Mõlemad ei ole normaalsed tingimused eluks aga hetkeliselt kaalub üks teisest üle.
Kui ikka akvas midagi nii kapitaalselt korrast ära läheb, siis peab olema lihtsalt külmanärvi ja -südant, et kalad tõsta kraanivette... samas kui kodus on ikkagi veel üle ka mingeid vee lisandeid siis saab neid ju pärast lisada, tähtis oleks kiiremas korras kalad sealt välja saada.

Minu lapse apsaka puhul aitas ka see, kui nüüd tagant järgi mõelda, et minul on kaks eraldi seisvat filtri süsteemi. Üks võis küll kannatada saada, aga samas, teine suudab üksinda filtreerida kogu vee. Ainuke miinus minu süsteemi puhul on, et akva väljanägemine kannatab veel kuni taimed ette ei kasva. Minu laps söötis purgi põhjatablette, mitte helvestoitu ja tegu oli 125g purgiga, mis oli nädal tagasi avatud.


Üles
PostitusPostitatud: Laupäev Veebr 01, 2014 11:43 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Paistab, et me rääkisime pisut erinevatest asjadest, Kivi lähtus teemaalgataja probleemist, kus akvasse sattus liialt toitu, Silver rääkis jälle Easycarbo juhtumist. Tundub aga et me oleme kõik ühtmoodi aru saanud, et kui akva vesi on hullemas seisus kui kraanivesi, siis on ülekolimine kraanivette mõistlik. Et tõmbaks siinkohal joone alla, ega me vast palju targemaks enam saa.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 [ 44 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver