foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 17 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 20, 2009 11:09 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Nov 03, 2009 08:10
Postitusi: 9
Asukoht: Tallinn
Tere,

eile juhtus siis väljendatuna kronoloogilises järjestuses:

1) vahetasin hommikul kell 11:00 20L-akvaariumil 50% vett
2) puhastasin kraanivee all plasttaimed ja kivid (olid ligased)
3) puhastasin akvaariumi põhjakive "tolmuimejaga"
4) tõin akvaariumisse ühe teo ja põhjakoristaja lisaks seal olnud kuldkalale ja teole
5) panin 2 tabletti tigudele ja põhjakoristajale, mis kohe ära söödi
6) panin väikse salatilehe ca. 8ks tunniks, millest teod pool ära sõid, ülejäägi võtsin välja ja viskasin minema
7) kell 11 õhtul oli vesi hägune ja haises kergelt

Mis teha? Mis samm oli vale või üleliia? :?

Tänan väga kõigi ettepanekute eest juba ette! :(

MrR

_________________
Kakleja ja muud loomad :D


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 20, 2009 11:32 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 12, 2004 09:47
Postitusi: 661
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
Kuldkala ei sobi nii väiksesse akvaariumisse. Kuldkala tahab 50 liitrit vett ühe kala kohta, mitte 20 liitrist purki ja sinna veel mingi "põhjakoristaja" juurde. See anum on sul lihtsalt liiga väike kõikide nende asukate jaoks kes sul seal elavad. Kuldkalade akvaariumisse on vaja ka korralikku filtrit, sest vastasel juhul sureb su kala lõpuks oma enda väljaheidetest tekkinud keskkonna mürgitusse. Ma ei tee siinkohal kusjuures nalja. Kuldkala elab ilusti ca 20 aastat ja kasvab umbes 20-30+Cm pikaks (varieeruvalt alaliigist). See jutt, et kuldkala elab väikeses mullis ja saab seal ilusti hakkama on totaalne bullshit. 20 aastat ei ela ta sul sellises purgikeses teps mitte... hea kui elab 2.. ega isegi kui elab 4-5 aastat on see nutuselt lühike eluiga. Lisaks kasvab kuldkala vastavalt akvaariumile kus ta elab - paratamatult on loodus seadnud nii, et iga kasvav organism areneb mitte vaid väliselt vaid ka sisemiselt. Nii väikeses akvaariumis tekib see effekt, et kuldkala keha lõpetab kasvamise, sest ta reaalselt näeb, et ta ei mahu sinna muidu ära, tema sisikond saab aga kõvasti kahjustada (kärbub) kuna see sunnitakse kasvufaasis end tagasi hoidma. Kuldkala kasvab umbes 2+ aastat väga jõudasti ja kiiresti. 2 aastaselt saavutavad nad alles suguküpsuse, et hakata järglasi tootma (mõtle nüüd selle 20 aastat elamise peale ;) - vaevu jõuad puberteeti kui lõpuks tervis otsad annab).

Palun loe siit varasemaid teemasid - loe palun mõttega ja põhjalikult. Sinu esimene vale samm oli võtta üldse kuldkala ilma, et sa olekskid nende kohta midagigi lugenud (sinu tegevused näitavad, et sa ei ole nende kohta midagi lugenud - poes müüjad müüks sulle su oma vanaema ka uue pähe maha, peaasi et saaks raha). Ma olen siin foorumis nämmutanud juba aastaid kuldkalade teemadel ning iga inimene, kes oleks vähemalt otsingusse "kuldkala" kirjutanud oleks sihtkoht esimese 10 postituse seal leidnud mitu teemat, mis käsitlevad oma sisus kuldkala pidamistingimusi.

/kalad/18703/index.html - see teema näiteks.
/vesi/19211/index.html - hiljutine teema jälle.


Seega palun - pane nüüd natukene raha selle alla, et sa oma kala elamistingimusi parandad (osta suurem akvaarium + korralik filter sinna sisse). Lisaks ei tehta kunagi 50% veevahetust, eriti kui akvaarium on nii väike. Akvaariumi vees elavad kasulikud bakterid, kui sa nii suure veevahetuse teed viid sa liiga palju häid baktereid akvaariumist välja ning sellest tekib ka hägu. Lisaks (ma ei tea kes su "põhjakoristaja on) - tigudest kuldkalale seltsi piisab, talle ei ole vaja põhjakoristajat. Eriti kui sul ei ole seal üldse elustaimi - võib tekkida probleem, et ta jääb nälga. Nad on mõtetud aksesuaarid kuldkala kõrval. 2 tabletti põhjakalale + tigudele tundub ka natukene paljuvõitu, lisaks veel salat - liigne vee reostamine, ülesüütmine - sellest tuleb ka vee hägusus.

Fakt on, et NII väikeses akvaariumis on sul võimatu hoida head tasakaalu, eriti kui sul on seal selline kooslus. Loobu nendest kaladest ja võta kalad, kes sobivad ka 20-liitrisesse (neid natukene isegi on) või osta korralik akvaarium (50-100L) ja soovitavalt mitte aastakese pärast vaid tee oma lemmikutele jõulukingitus. Kui sa nii jätkad nagu praegu teed sa oma kalad vaid õnnetuks. Nemad ei saa sulle öelda, et neil seal halb on elada ja sina ei saa kunagi teada kui jube selles väikeses klaaskastis tegelikult elu olla võib.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 20, 2009 12:13 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Nov 03, 2009 08:10
Postitusi: 9
Asukoht: Tallinn
No ma tänan väga põhjaliku ja pika vastuse eest. Soovitused on kõik kindlasti head, aga praeguses seisus need väga edasi ei aita. Filter on loomulikult olemas! Selge on ka see, et mida suurem akvaarium, seda parem (looduslikusele seisule lähedasem). Aga alati on olemas teatavad piirangud. Sarnaselt võiks küsida, kas Tallinna loomaaia peaks hommepäev kinni panema, kuna seal on loomapuuri keskmine suurus 15% sellest, mis see on näiteks Berliini loomaaias?

Ühesõnaga, kui kellelgi on mõni muu konkreetne soovitus peale selle, et osta uus suurem akvaarium, siis täna väga!

MrR

_________________
Kakleja ja muud loomad :D


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 20, 2009 12:56 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Sept 29, 2009 04:47
Postitusi: 156
Asukoht: Tabivere,Tartu
Aga mida siin veel soovitada. :? Tee oma akvale taaskäivitus vms!

_________________
kuldkalad on võrratud.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 20, 2009 12:57 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
liiga palju süüa liiga tihedalt asustatud ja väikeses akvaariumis. siin polegi muud soovitust, kui osta suurem akvaarium või anna kuldkala ära. tallinna loomaaed ei võta endale sisse loomi, mille pidamistingimused käivad neila üle jõu. et siis vaala ei ole võimalik akvaariumis rahvale näidata, kui puudub akvaarium, millesse vaal mahuks elama (mitte ainult pikkuse poolest ära, vaid ka ringi keerama ja ujuma). labrador mahub suuremasse küülikupuuri, huvitav, miks keegi neid seal siis ei pea.
kui sa olukorda ei muuda, siis see kõik jääbki korduma.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 20, 2009 01:37 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Nov 03, 2009 08:10
Postitusi: 9
Asukoht: Tallinn
Ma ei saa küll hästi aru, mida need vaala näited peaks aitama kasvõi piltlikult selgitada? Minu arvates 3x5m puuris närviliselt jooksev jääkaru ei tunne ennast kindlasti paremini, kui üks kuldkala 20l akvaariumis. Või?

Kui tunned endas võitlejahinge, siis tuleb võidelda ikka õige asja eest.

_________________
Kakleja ja muud loomad :D


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 20, 2009 02:21 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Sept 29, 2009 04:47
Postitusi: 156
Asukoht: Tabivere,Tartu
Noh, kas sa tahad, et see kuldkala elab suurema osa sinuga koos või ainult paar aastakest?

_________________
kuldkalad on võrratud.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 20, 2009 02:45 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Apr 23, 2009 10:42
Postitusi: 807
Asukoht: Tallinn
MrR kirjutas:
Ma ei saa küll hästi aru, mida need vaala näited peaks aitama kasvõi piltlikult selgitada? Minu arvates 3x5m puuris närviliselt jooksev jääkaru ei tunne ennast kindlasti paremini, kui üks kuldkala 20l akvaariumis. Või?

Kui tunned endas võitlejahinge, siis tuleb võidelda ikka õige asja eest.


Kusjuures ma olen suhteliselt kindel, et ta tunneb ennast seal puuris paremini kui kuldkal 20L akvaariumis. Varivalge juba rääkis eespool, mis jutub siseelunditega ja kuidas kala vaevleb valudes - karuga seda kinalsti ei juhtu seal. Nende tervislikku seisundit jälgitakse ning tervistkasjustavates tingimustes neid ei hoita (kuigi jah, ega tal seal puuris ei ole niiplaju vabadust kui looduses). Samas 20L akvaarium kahjustab otseselt kuldkala tervist! Aga see selleks...

50 liitrise akvaariumi muretsemisest. 50 liitrise klaaskasti saaksid bettast kätte 300.- Hiljuti just maria rääkis, et telli ise akva ja 6.- liiter.
Filtri või asja võid vabalt leiada siit foorumist hea hinnga. JA tegelikult võd akvaariumi siitsamas foorumist ka veel odavamalt saada ;) Ja ongi asi olemas. Kui endal finantsi ei ole, siis ära unusta, et on jõuluaeg ;) Lase jõuluvanadel kambapeale akvaarium muretseda ja kõik liigub. Olen ise sama asja kasutanud ;)
Kui alguses filtri jaoks raha pole, siis saad esialgu ka olemasolevat pisikest filtrit kasuada. Siis lihtsalt pead veevahetustega tihedamalt tegelema. Aga suurem askvaarium tasuks ikkagi muretseda.


Võitlejahinge kohta seda, et ma ei usu, et meie võimuses oleks jäärkarule suurema puuri muretsemine (või mis iganes asja tegemine loomaaiale - kuigi võib ju vaderiks hakata jne. See juba hoopis muu jutt). Küll on aga meie võimuses kuldkala kas mitte võtte või investeerida sinna mõnisada krooni ja pakkuda talle sobivamat kodu ;)

_________________
325 liitrit vett


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 20, 2009 03:20 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Sept 12, 2004 09:47
Postitusi: 661
Asukoht: Tallinn, Mustamäe
Varivalge valmistub vaikselt ristilöömiseks (kas siis enda või teemaalgataja - ise valige) ... aga peale seda posti ma ei vaevu siia enam vastama. Valus on lugeda...

------

Ma tahaks kohe kurjaks saada aga nähtavasti ei ole sellel teps mitte mõtet. 29 aastasel meesterahval peaks nagu MINGI mõistus endal ikka peas olema, empaatiavõime on meile ka enamikele kaasa antud. Lugedes su eelmisi postitusi siis meenub jah - sa olid see, kes pidas kahte kuldkala 20-liitrises ja imestasid miks üks otsad andis.

Kas sa tõesti arvad, et me ajame sulle siin niisama iba ja kärbseid pähe? Kas sa arvad, et me võtame kogu seda juttu kuskilt laest välja ja korrutame seda ilma, et see tegelikult ka TÕSI oleks?? Arvad, et me räägime seda eesmärgiga, et sa millelegi "mõtetule" raha kulutaks? Või... ma ei kujuta ette, mis toimub ühe sellises vanuses meesterahva peas. Ma saaks aru kui sa oleks 9... või äkki 19 ja peaksid oma elu kõige-kõige-kõige esimest lemmiklooma. Aga 29... ja ajada nii rumalat juttu? Tsiteerides Ansipit: "Tule taevas appi!"...

Ma olen siin korduvalt varemgi toonud näidet selle kohta, et ka inimene suudaks terve oma elu elada väikeses ruutmeetrises välipeldikus, mida siis vahepeal vist-kuidagi-natuke puhastatakse aga põhimõtteliselt ela jalgupidi oma sita sees, who cares. Elatud nagu ju saaks - onju - ringi saab pöörata, näe isegi istuda ehk "põrandale", vahepeal visatakse kuskilt luugist söök sinna samasse keskkonda ette - head isu! Kala samamoodi - ringi saab ju keerata järelikult on igati OK. Tema elamine seal on aga sama tervistkahjustav kui sinu elu oleks peldikus. Ära nüüd kujuta ette, et tegu on mingi euroremonditud lukspeldikuga kuskil hotellis - ikka maaviisi, neli puidust seina, väike südamekesega uksepilu ja auk põrandas. Ela hästi, mees!

Me toome neid näiteid põhjusega - et sa suudaksid lõpuks aru saada, et see mida sa teed on VALE! See ei ole looma pidamine, see on kuradima piinamine! Teod + "põhjakala" (kes võib olla jummel teab mis - karta on, et tegu ei ole mitte coryga) ning kuldkala... 20 liitrises.. Mul on kuvari all karp, mis on sama suur kui sinu akvaarium, kardetavasti... No aga see pole ka akvaarium.. see on tõsine purk!

Sulle soovitati juba tookord osta suurem akvaarium. Mida tegid sina? Noh näe, 1 kala suri ära. Kah mul asi, võtame uue. Mina nimetaks selliseid inimesi tõsiselt loomapiinajateks - loomapiinajateks, kes isegi naudivad seda mida nad teevad sest kalakest on ju ilus vaadata, pohhui kui hea tal on. Mind on pannud alati imestama, et mingi närused 30 eeku maksev hiir on ka inimestele kallim kui ükskõik milline kala (olgem ausad - mõnetonniseid discuseid ikka 20-liitrist purki pidav mees ostma ka ei hakka - vat siis oleks küll vist rahast kahju). Sureb hiir ära on inimestel isegi kahju aga sureb kala. Pff - s**t jõul, lilleke, võtame uue. Elus loom on elus loom, olgu ta siis 5cm või 1,5 meetrit kõrge. Ja sinu ülesanne on tema eest hoolitseda nii hästi kui võimalik. Ära võta omale loomi kui sa ei viitsi/taha/suuda nende eest hoolitseda. 20-liitrine anum ei ole hoolitsemine...

Tõesti, teised kasutajad, vabandused teile mu tigeduse eest aga ma lihtsalt ei suuda mõista inimesi nagu teemaalgataja - sinu mõttemaailm on lihtalt nii mööda...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 20, 2009 04:05 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Nov 03, 2009 08:10
Postitusi: 9
Asukoht: Tallinn
Ei ole mõtet nii personaalseks muutuda. 8) Kahekümneviieselt peaks juba puberteet möödas olema ja stabiilne närvikava välja kujunenud. Aga võibolla on tegu "kuldkala väikses akvaariumis" refleksiga?

_________________
Kakleja ja muud loomad :D


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 20, 2009 05:31 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Sa küsisid nõu, sulle anti enamvähem parimat nõu mida antud situatsioonis võiks anda. Selle peale sa ütlesid, et sulle see hea nõu ei sobi. Mida sa veel tahad?

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 20, 2009 09:55 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 25, 2009 10:31
Postitusi: 506
Asukoht: Tallinn/Laagri
Siin kohal ma mõtlen sõjakalt ja silmad verd täis valgununa, et meie, selle foorumi kasutajad, ja selle foorumi katuseorganisatsiooni MTÜ peaks välja töötama mingi kuradi elementaarse trükise, kus oleks täiesti võhikutele lihtlausetega kirja pandud ja selgeks tehtud elementaarsed akvaristika põhitõed ja keelud ning siis peaks lihtsalt ühiskondliku survegrupina räigel meetodil selle trükise levitamise akvaristikakauplustele peale suruma. Kui aga nimetatud kauplused vedu ei võta ja piisavat huvi üles ei näita, siis võiks kasvõi iga jumala päev neile elukutselised loomakaitsiad koos Reporteri kaameratega selga kupatada. Toimuks see siis nö kodanikualgatuse korras ja initsiatiiv tuleks otse rohujuuretasandilt.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 20, 2009 09:58 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Ma küsiks teise nurga alt: kas kuldkala tõid ka hiljuti või oli ta seal juba mõnda aega (kui kaua)?
Aga ega see tõesti ei aita palju. siin on tihti räägitud, miks ei saa kuldkala pidada pisikses akvas. Õks paljudest põhjustest oli see, et ta on nagu 1 suur notsu - reostab palju. Ja siit ka minu küsimus. Kas enne ei täheldanud vee probleeme? Kas filtrit puhastasid ja kui siis kuidas?
Seda veel, et ancistrus ei sobi kuldkalaga (nendega sobivad vaid teised kuldkalad) sest ants on troopikakala, kuldkala aga külmavee elukas. No ei saa koos pidada, kui tahta head mõlemale.

Samunegi et oma seisukohtade kaitsmine on hea aga antud juhul soovitaks siiski kuulata antud nõuandeid (suurem akva või kuldkala ära andmine). Kuldkala elab isegi kuni 29 aastat, saab peremehega suureks sõbraks, tunneb ta ära jne. Nii väikeses akvas ...ega üle aasta ei julgeks lubada. See on ka hea tulemus kui seda olemist üldse saab heaks nimetada.
20l akvas saab ju pidada teisi kalu, kes sinna paremini mahuvad. Halb on aga see, et väikest akvat on üldse raske tasakaalus hoida. Iga väiksemgi eksitus lõppeb pahasti. Seda olen oma 40 l purgis kogenud. Andsin ära...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 20, 2009 10:00 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Silver kirjutas:
Siin kohal ma mõtlen sõjakalt ja silmad verd täis valgununa, et meie, selle foorumi kasutajad, ja selle foorumi katuseorganisatsiooni MTÜ peaks välja töötama mingi kuradi elementaarse trükise,....

Verist vahtu ja umbluud pole ilmtingimata vaja :)
Sellepärast ka et küsija, kes ei pruugi asja veel nii hästi tunda (ja on naabri juures näinud "rõõmsaid kalakesi 25-kesi 5-l mullis"), ei saa pahameelest aru ja läheb minema. Ja kalad...noh, mida pakute? Püüaks ikka rahulikult seletada. OK, seda prooviti küll ka...
Akvarist Josefiina tegi säärase trükise nii kalade, kui ka teiste koduloomade jaoks. Minulgi on neid veel mõni alles ja jagan alati tuttavatele, kes peavad akva soetamise plaane. Seni on oldud tänulikud.
Ehk Josefiina lubab seda üllitist kasutada ja võimalik et ka täiendada?


PS. Mõeldes Maria öeldule - kui enne vesi kuidagiviisi oli talutav ja jättes hetkeks kõrvale akva mahu siis ... kõrvalteemas oli juttu vee NO3 järsust tõusust sest kraanist (?) lastu oligi selline. Ja meenus veel oma pisipurgis tehtud katse kaladele kurki sööta - ca 8 h hiljem oli vesi nagu Londoni sudu. Äkki see salatileht? Ja muud boonusena antud maiuspalad?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Dets 20, 2009 10:17 
Guru
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 31, 2004 09:53
Postitusi: 4271
Pildid: 1
Asukoht: Tartu
MrR kirjutas:
Ma ei saa küll hästi aru, mida need vaala näited peaks aitama kasvõi piltlikult selgitada? Minu arvates 3x5m puuris närviliselt jooksev jääkaru ei tunne ennast kindlasti paremini, kui üks kuldkala 20l akvaariumis. Või?

Kui tunned endas võitlejahinge, siis tuleb võidelda ikka õige asja eest.


oolrait, selgitan inimnäite puhul:
paneelmaja standartne peldik, mõõdud 80 x 1m. seal elad sina ja paar väiksemat põnni. uks on lukus. süüa antakse iga päev aga vett võib tõmmata ainult korra nädalas. mis juhtub?


Üles
 [ 17 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver