foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 85 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Veebr 26, 2005 07:18 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Veebr 03, 2004 08:07
Postitusi: 158
Asukoht: Tartu
selline plaan on siis, et panna ka punastest LEDidest öövalgus kokku.
kõigepealt tahan teada, kas alumisel pildil olev kõige väiksem LED sobib ka ja kui mitu neid panema peaks (mul neid mitukümmend ja rohkemgi veel vist), et nad mu 100-liitrise akva ära valgustaksid?
ja veel algaja küsimus, et kuidas need LEDid adapteriga ära ühendada? Kas lihtsalt kõik ühe pika juhtme külge panna, mis läheb läbi 47'se takisti ja siis 5V adapteri ja seinakontakti?
PS! ma ei jaga elektroonikast suht essugi.

pilt
____________________________________________________________
* Muudetud - see suur pilt mis nõudis aega üle neti kohalejõudmiseks
ning kõik välja venitas sai muudetud lingiks. Rein


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Veebr 26, 2005 10:10 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Dioodide erinevus on peale kuju ka valgusviljakuses, või õigemini valgustugevuses. Kui tüüpi tead, saad netist tema andmelehe tõmmata ja järgi uurida. Üldiselt on ta nõrgavõitu aga olnenb muidugi, kui suurt valgust tahad saada. Öövalgustus (vähemalt minu arvates) peakski olema nõrk. Aga see on maitse asi...
Ühendamisest. LED tahab põlemiseks umbes 1,6..2V. Korrektne on tegelikult öelda vool, mitte pinge. Näiteks tavalistel LEDidel on normaalne töövaool 10mA. Siit saadki eeltakisti suuruse välja arvutada. Kui arvutada ei viitsi, surfa lehele metku.mods ja sealt leiad LED calculator'i kuhu vaja ainult numbrid sisse toksida.
Ühendamisest veel niipalju et kui sul vaid 5V toiteallikas, pead igale ledile oma eeltakisti panema (330 oomi). Sellised takistist ja LEDist koosnevad ahelaid ühendad paralleelselt toiteallika külge kuni piisav heledus käes.
2 LEDi järjestikku koos ühise eeltakistiga annaks 2-kordse takistite kokkuhoiu.
Suurematel pingetel saaks led-e rohkem järjestikku ühendada ja järelikult vähem takisteid kasutada. Takisti maksab poes u. 50 senti.
Kui sul on vahelduvvoolu allikas (trafo ilma alaldita), saad panna 2* rohkem LED-e: ühendad igale LED-ile paralleelselt kuid VASTUPIDI peale teise LED-i. Üks neist põleb võrgusiinuse ühel poolperioodil, teine teisel. Silm muidugi vilkumist ei märka.
VAlik on lai, nagu näed.

Sorry, läks vist elektroonika loenguks :oops:


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Veebr 27, 2005 01:26 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Veebr 03, 2004 08:07
Postitusi: 158
Asukoht: Tartu
mida selleks takistiks kaval kasutada oleks ja kust neid leiab? millist juhet seal kasutatakse(adapteri, takistite ja LEDide ühendamiseks)?

toiteallikaks võib siis kasutada mingit 5Vst adapterit?

kui ma õigesti aru saan, siis... kui panna:
adapter - piisav takisti - ja siia järjestikku LEDid, siis on asi korras?

kõige parem oleks, kui keegi kohalik "elektroonik" tuleks külla ja oskaks mul selle asja paika sättida (mingisuguse tasu eest), sest neid võimalusi on vist igasuguseid, et ajavad pea sassi elektroonikat vähem jagaval inimesel (nagu mina). Kui oleks keegi nii abivalmis, siis andku teada :)

_________________
60liitrit. 10 gupit + taimi täis.
r.i.p. 110l 16.05.2004 (04.02.2004)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Veebr 27, 2005 11:02 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
5V pealt kuni 2 LEDi ja takisti (umbes 47 oomi). Katseta esiteks, äkki jääb heledust väheks sest sinised LEDid tahavad kõrgemat pinget.
Juhtmetes pole mingit probleemi - sobib tavaline suhteliselt peenike montaažijuhe, ka igasugused laualampide sabad. Sul ju voolud väikesed (kümned milliamprid!ja seega elektripliidi kaablid tarbetud ;)
Muide, kas tead ka et inimese silma tundlikkus on sinisele valgusele vähim?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Veebr 27, 2005 04:01 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Mär 22, 2004 08:05
Postitusi: 585
Asukoht: Tartu
Tsiteeri:
Muide, kas tead ka et inimese silma tundlikkus on sinisele valgusele vähim?


Norin siinkohal veidi: silm on tundlik elektromagnet kiirguse suhtes umbes lainepikkuste piirkonnas 400 - 800 nm, mida siis nimetatakse valguseks. Väide, et silm on sinisele valgusele vähim tundlik on jama. Kogu ülejäänud lainepikkuste piirkonnas on silma tundlikkus 0, mis ongi väim võimalik. See, et sa midagi näed, tähendab juba iseenesest seda, et tundlikkus on suurem, kui 0.

_________________
54L kollaseid tigusid roheluses


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Veebr 27, 2005 04:26 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
http://www.rwc.uc.edu/koehler/biophys/6d.html


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Veebr 27, 2005 05:22 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
tv kirjutas:
Norin siinkohal veidi: silm on tundlik elektromagnet kiirguse suhtes umbes lainepikkuste piirkonnas 400 - 800 nm, mida siis nimetatakse valguseks. Väide, et silm on sinisele valgusele vähim tundlik on jama. Kogu ülejäänud lainepikkuste piirkonnas on silma tundlikkus 0, mis ongi väim võimalik. See, et sa midagi näed, tähendab juba iseenesest seda, et tundlikkus on suurem, kui 0.

Ehkki Sa võib-olla nii ei mõelnud väidab Su kirjapandu et silm näeb elektromagnetkiirgust lainepikkusega 400 nm ja ei näe üldse lainepikkusega 399 nm. Isegi teadmata asjast midagi peaks tunduma see väide ebatõenäölisena, Felchi kirjapandu on aga minu teada üsna hästi kontrollitud fakt. Akvaristikasse tagasi pöördudes 840 seeria torud näivad andvat rohkem valgust kui ntx 860 seeria torud minu teada just samal põhjusel.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Veebr 27, 2005 07:51 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Veebr 03, 2004 08:07
Postitusi: 158
Asukoht: Tartu
Felch kirjutas:
5V pealt kuni 2 LEDi ja takisti (umbes 47 oomi).


niiet 5V'ga saab 2 LED'i ainult põlema panna?
mis selleks takistiks olema peab? kuskilt elektroonika poest osta? :roll:

_________________
60liitrit. 10 gupit + taimi täis.
r.i.p. 110l 16.05.2004 (04.02.2004)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Veebr 28, 2005 04:10 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Poest jah. Ise tean selliseid: Tevalo (Mustamäe tee ja Paldiski mnt.), Oomi pood (telemajas), Serigo (Kadaka autoturu juures), Noor Tehnik (kahtlane kas komponente on - Luise tn.), Pikofar (kahtlane kas enam töötab, Luise tn.), Reti Tehnik (kusagil Lasnamäel vist).
Tevalos on asjatundjad, oskavad soovitada kui midagi muuta vaja!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Veebr 28, 2005 04:31 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Lisaks veel Oomi poe Järve selveris, asub keldrikorrusel valgustipoodide naabruses, valgusdioodide valik on seal päris kobe. Ka seal olen täheldanud aeg-ajalt päris kliendisõbralikku suhtumist. Vanasti oli selles suhtes telemaja Oomi pood üle kõige, aga vanasti oli nagu ikka rohi rohelisem jne. ;)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 02, 2005 11:31 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Veebr 03, 2004 08:07
Postitusi: 158
Asukoht: Tartu
Nonii. Ostsin siis adapteri ja 47.oomiseid takisteid 10tk. (ei teadnud täpselt, kui palju neid vaja läheb. Nüüd oleks selline küsimus, et kuidas seda asja kokku panna ja akvaariumikaane külge kinnitada? Ehk on kellelgi mõndal abistavat pilti enda öövalgustuse kokkupanekust.

_________________
60liitrit. 10 gupit + taimi täis.
r.i.p. 110l 16.05.2004 (04.02.2004)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 02, 2005 04:37 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Mär 18, 2004 10:24
Postitusi: 455
Asukoht: Tartu
Mina läksin 'lihtsama vastupanu' teed.
Lõikasin dioodidel ühe jala ja takistitel mõlemad jalad lühemaks - nii et peale takisti jootmist diooidi külge, olid jalad ühe pikkused. Siis lõikasin kaablid parajaks ja jootsin dioodid rööbiti üksteise otsa ritta (mul 8 dioodi, seega iga dioodi vahel kaablit ~10cm. Jootekohad katsin termokahaneva toruga.
Kui pikk rida dioodidega valmis sai, liimisin selle lihtsalt tavalise liimipüstuliga akvaariumi kaane alla (iga dioodi alla liimitäpp). Valgusdioodide jalad painutasin nii, et valgus suunduks ikka alla poole.
Muud nagu ei olegi. Aega kulus selle protseduuri jaoks ~2 tundi.
Ja tulemus oli hea :D

_________________
126L - 13.08.2011 uuesti käivitatud (eks näis, mis saab).
Vanasti oli nii ...


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 02, 2005 09:29 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Tükk vineeri (minu esimese skeemi "trükkplaat") või paksem papp võiks samuti sobida. Ideaalne oleks trükkplaat , millesse jootmise platsid noaga sisse lõikad või Dremeli käia otsikuga kraabid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 02, 2005 11:52 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Veebr 03, 2004 08:07
Postitusi: 158
Asukoht: Tartu
Nonii. Öövalgus ver.1 valmis :D
tulemus on päris ilus, kuigi väga lähedalt vaadates on silmadele veidi valus : :?
panin LEDid algatuseks lihtsalt niiskuskindla teibiga kaane siseküljele ning reflektori külge. Kokku on 7 LEDi ja valgustab väga piisavalt, kui arvestada seda, et 3 neist on veel valesti paigutatud - valgus ei ole suunatud otse vette, vaid kas on liiga ääres või siis liiga keskel, risti oleva klaasiriba peale. Selle teen homme ümber ja otsin veel väikeseid juhtmekinnitusklambreid, millega oleks ilusam ja turvalisem neid sinna kaane külge kinnitada.
Mõned pildid valgustuse valmistamisest panen veel selle nädala sees oma albumisse üles.
Igatahes tänud nõuandjatele! :D

_________________
60liitrit. 10 gupit + taimi täis.
r.i.p. 110l 16.05.2004 (04.02.2004)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 16, 2006 01:53 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 04, 2005 11:51
Postitusi: 791
Asukoht: Tallinn Mustamäe
leidsin veel sellise koha mis tegeleb leedidega.
http://www.sinatle.ee/
ja sõber oskas rääkida, et sealt saab ka leede.
http://www.alter.ee/


Üles
 [ 85 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver