Tsiteeri:
Kas klaaside vahel silikooni jaoks 3mm vahe on vähe/palju? Siis tean teha uue hinnapäringu klaasidele. Nagu lugesin, siis tegelikult kui teha tugevdusribad ja keskelt latt üle siis akva klaasi mõõt võiks olla ka väiksem
Tugevdusribad 10mm klaas ja 70mm laiused.
Silikooni paksuseks arvesta 2mm. Tugevdusribad kinnita 1...2 mm allapoole klaasi serva. Sel on väike mõte, kui juhtub, et kala lööb natuke vett üles riba peale et see üle serva esiklaasile ei imbuks. Paar mm serv hoiab vee tagasi.
Akva keskele ei ole latti vaja. Kui akval oleks 2m pikkust, siis on tarvis. Ainus effekt, mis 1.40 peal latt annab, on ebamugavus, kui midagi sees teha tahad.
Praktiliselt akvaarium ei lähe katki sel põhjusel, et klaasi paksus on väikese varuga valitud. Ainus äraarvamatu faktor saab olla klaasi sisepinge, mida ei ole võimalik ette näha. Seda ei saa väga julgelt välistada.
Kunagi vene foorumist lugesin, kuidas 10mm klaasist tehti kast 60¤60¤200 cm. Kes tahab, võib mahu välja arvestada, aga see on nii suur, et igasuguse klaasikalkulaatori või normaalse arusaamise juures tuleks sellise kasti läheduses hakata kiiresti asju kokku pakkima. Tegijad olid profid ja täie mõistuse juures. Nad ei soovitanud kellelgi sellist asja järele teha. Asja iva oli kõige rohkem aluse stabiilsuses, et põhjaklaasis mingit pinget ei tekiks. Põhi ise oli ka vist mitmest osast kokku pandud, mitte ühes tükis. Igatahes selle kastiga ei juhtunud midagi kahtlast, töötab vist tänaseni.
Põhjaklaas on nagunii kõige kriitilisem koht. Seda, et vee surve esiklaasi katki surub, väga lihtsalt ei juhtu. Korralik alus ja elastne matt aluse peale, see hoiab põhjaklaasi täie tervise juures.
Klaasi paksusest ehk natuke olulisem on klaasi värvus. Erinevad klaasid võivad olla erineval määral roheka tooniga. Mida vähem, seda parem. Kui ei taha sellega eraldi tegeleda, proovi leida Optiwhite klaas, see on ülejäänutest tunduvalt parem. Akvaariumi juures ei ole see vahe nii tugevalt näha, nagu kaht eri klaasi käes võrreldes, aga suure projekti juures võiks kasutada paremat. Vähemalt esiklaas Optiwhite.
Tavaliselt mõjutab suure akva klaasi paksus veel akvaristi und. See faktor on igaühel erinev.
Plastikust kiilud üldiselt sobivad, aga loodida saad kogu värki ju alles siis kui vesi sees on. Päris jama on niimoodi mingit nurka tõstma hakata. Alguses kast vett täis ja märgid peale, mis nurk kui palju valesti on. Siis vesi välja ja loodid ära. Selle raskuse all põrand natuke liigub ja tühja kasti ei ole mõtet loodi ajada.
Nurgahoidjad on olemas, kui vaja läheb.