foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 17 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juul 24, 2011 12:55 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Sumbaga on veel selline lugu et kui tahad taimeakvat siis läheb asi keerulisemaks, kuna tavapärane sump kipub veest CO2 ära kaotama. Taimeakva puhul on sump siiski kasutatav, kuid vaja on kasutada täiendavaid lahendusi.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juul 24, 2011 01:05 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Veebr 03, 2005 03:08
Postitusi: 644
Pildid: 3
Asukoht: tln/prnu
Enam vähem õus Reinuga.
Siiski annab sumba teha nii, et vesi väga ei laineta ega õhuga kokku ei puutu. Ilmselt aga tuleb nii ehk naa CO2 mässama hakata.
On muidugi variant üleasustus tekitada ja kuidagi asja barlanksi saada, aga ... see pole mitte lihtne, eriti kui toatemperatuurid ja päikesevalgus asjasse segatud on.

Kõige lihtsam ja odavam on teha ahvena kast. Kivid, kalad ja muhe veevool.
Ebaõnnestumis võimalust peaaegu et ei ole.

_________________
200L + 30L sump, DIY wet/dry, malawi mbuna cichlidid ... ca 20.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juul 24, 2011 03:28 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
AzA kirjutas:
Siiski annab sumba teha nii, et vesi väga ei laineta ega õhuga kokku ei puutu.
Just välisõhuga kokkupuutumise välistamine on võtmeks.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juul 24, 2011 04:37 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Veebr 03, 2005 03:08
Postitusi: 644
Pildid: 3
Asukoht: tln/prnu
Jah eks ta nii ole, aga sel juhul kaob minu arvates sumba idee suuresti ära.
Tänapäeval saada oleva tehnika puhul ma ei näe sumbal eriti muud otstarvet, kui ülivihane filtratsioon, lisa veemaht, o2 koletu lisandumine.
Seega suuresti ahvena biotoobi või ilge üleasustuse puhul mõistlik.

Taimekasti puhul on minu arvates mugavam ja ilmselt ka odavam kasutada kanistreid.
Igatahes, mul ei tule küll ühtki mõtet pähe, miks peaks klassikalise taimekasti puhul sumbaga mässama.

Sul Rein?

_________________
200L + 30L sump, DIY wet/dry, malawi mbuna cichlidid ... ca 20.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juul 24, 2011 04:47 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
AzA kirjutas:
Sul Rein?

Täiesti nõus, ei näe pointi.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juul 24, 2011 04:59 
Akvarist

Liitunud: Neljapäev Veebr 03, 2005 03:08
Postitusi: 644
Pildid: 3
Asukoht: tln/prnu
Ma olen teinud 3 sumbaga biotoopi, kõigis neis sisseelamise mõttes taimi "tapnud" - neid elus hoida olen ka püüdnud - ebaõnnestunult.
Klassikalises kastis mitte väga pirtsakate taimedega õnnestunult.

Seega minu soov sumba tahtjatele vastates oleks esimesena viidata sumba mõttele, mitte sellele, kuidas seda teha :)

Tegin siin 54L kasti koos 200L sumbaga. Ülevoolu tegin nii, et tagaseina lõikasin lahti ja kleepisin 4cm madalamale ning ehitasin sinna lehtri taolise asjanduse.
Olen hetkel veendunud, et taoline pooletoobine ülevool on parim, mida siiani kasutanud olen.
Vee läbivool ca. 1500 tunnis maks.
Tehniliselt võttes sama "suur" akva kui üleelmine 200L+30L :)
Kalad tundsid ennast igatahes imehästi ... või ma vähemalt arvan nii.

_________________
200L + 30L sump, DIY wet/dry, malawi mbuna cichlidid ... ca 20.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 26, 2011 11:00 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Rein kirjutas:
Sumbaga on veel selline lugu et kui tahad taimeakvat siis läheb asi keerulisemaks, kuna tavapärane sump kipub veest CO2 ära kaotama. Taimeakva puhul on sump siiski kasutatav, kuid vaja on kasutada täiendavaid lahendusi.


Ei ole märganud, et sellega eriti probleeme oleks.
Mul jookseb praegu CO2 küll läbi pH kontrolleri, aga vahepeal oli kraan niipalju kinni ja mull nii aeglane, et pH ei jõudnudki selle 6.95 peale, mis ta reguleeritud oli vaid püsis ühtlaselt umbes 1 mulli sekundis kiirusel 7.10 peal.
pH elektrood on mul sumbas, CO2 lahustaja aga sumba väljavoolu vahel. Mu voolukiirused pole muidgi akvaariumi mahtu arvestades väga suured. Tegelikult peaks oma süsteemist siia vist natuke pikema ülevaate tegema. Kui aega saan ja pilte ka on.

Tegelikult ma tahtsin seoses CO2 veest välja minemisega hoopis kirjeldada natuke eelmise nädala kogemusi oma töömailt.
Saaremaa lõunarannikul väikeses lahesopis tegime katseid merevee hapestumisega (seoses fossiilsete kütuste jätkuva põletamise, sellest vabaneva CO2 jne...) ja selle mõjudega vetikatele.
Katsenõudes oli meil umbes 300 liitrit vett ehk selline paras akvaariumitäis. Lisaks pH mõõtmisele oli meil ka udupeen sond, mis mõõtis ka otse CO2 osarõhku vees. See peaks üldiselt olema suhteliselt samas suurusjärgus atmosfääriga ehk kusagil 400 mikroatmosfääri lähistel. Nagu nädala jooksul selgus, kõigub see tegelikult seal merevees praeguste ilmade ja vetikakogustega ööpäeva jooksul umbes vahemikus 100-1000.
Õhtul oli pH katsenõus 8.72 ja partsiaalrõhk 100 uatm. Kell 17 keerasin gaasi lahti umbes 2 mulli sekundis ja lasin nii hommikuni käia.
Hommikuks oli pH 6.94 ja CO2 tase vees umbes 7300. Kuna see oli meie arvates liig mis liig, siis sai mull kohe kinni keeratud ja aeraator asemele pandud. Aeraator töötas terve päeva ja õhtuks oli pH 7.96 juures kuid CO2 osarõhk ikka veel üle 1300. Ööga langes ilma aeraatorita umbes 900 peale. Meres samal ajal tõusis kogu biomassi hingamise tõttu näit ööga 100-lt tuhandele ja päevaga kukkus tagasi. pH kõikus meres vastavalt 9.2 ja 7.8 vahel ning kH oli 8.
Minu esialgne järeldus on igatahes selline, et kui elu on ikka palju siis muudab hingamine ja fotosüntees CO2 hulka vees palju kiiremini kui igasugu solistamine ja mulistamine.

Ja terve päev ämbris mille CO2 tase oli 6000 kandis ei teinud ühele lepamaimule ja kümnele sentimeetripikkusele ogalikumaimule mingit häda. Aga sealne kooslus paistab tõesti olevat suurte kõikumiste ja äärmustega harjunud.

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Aug 04, 2011 01:35 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Veebr 06, 2011 07:32
Postitusi: 92
Asukoht: Tallinn
p6lts kirjutas:
pH kõikus meres vastavalt 9.2 ja 7.8 vahel ning kH oli 8.

Uskumatu :shock:. Järgmine kord maale minnes võtan ribatestid kaasa :lol:. Kuidas merevee näitajaid tegelikult lühiajalise (12/24 h)võrdlemise eesmärgil mõõdetakse ? Tohutu mõju võib ju olla näiteks tuulesuunal jms.

_________________
180 l - elustaimed, õnateod, harjasninad, pärl-niitguraamid, siiami vetikamugijad, Venezuela kääbuskiriahven, punakõht kristallahvenad.
12 l & 2 l - elustaimed, mudatigulased, labatigulased, põistigulased
www.insulaar.eu
www.imeiluseesti.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Sump 500L akvale
PostitusPostitatud: Reede Aug 05, 2011 08:58 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 27, 2009 11:03
Postitusi: 552
Asukoht: Finland,Honkajoki
TiitH kirjutas:
Tekkis paar küsimust sumba kohta.

Mitu liitrit peaks sump olema. Neto maht peaks olema nii 470 - 480L
Häid jooniseid sumba jaoks.
Kuidas ühendada ülevool sumpa kui pole auke puuritud?
Millist pumpa valida, mis vee tagasi lööb ( mitu liitrit tunnis ja millised vähe häält teevad ) ise vaatasin Resuni omasid.


Et vältida peeneid tekste ja peadpööratavaid oletusi loe lihtsalt minu 420l kasti sumpa osa, sealt peaks arvatavasti mõned vastuseid leidma . Vesi pöörleb kasti ja sumpa vahel peaaegu 2 korda tunnis . Kalad elavad hästi, taimed mühisevad kasvada ja vesi on KRISTALL SELGE.

_________________
363L-- /pildid/17867/index.html
Umbes 160L /pildid/16737/index.html
U.420L /pildid/18455/index.html
Hardscape /pildid/26031/index.html


Üles
 Teema pealkiri: Re: Sump 500L akvale
PostitusPostitatud: Reede Aug 05, 2011 10:12 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
meedium kirjutas:
Et vältida peeneid tekste ja peadpööratavaid oletusi loe lihtsalt minu 420l kasti sumpa osa, sealt peaks arvatavasti mõned vastuseid leidma . Vesi pöörleb kasti ja sumpa vahel peaaegu 2 korda tunnis . Kalad elavad hästi, taimed mühisevad kasvada ja vesi on KRISTALL SELGE.
"Mühisedes kasvamine" on kaunis ebatäpne mõõtühik, taimed kasvavad ka ilma CO2 lisamata mõne jaoks mühinal. See et kalad kasvavad hästi ja vesi on selge, pole ka mingi imetegu. Räägi parem, milline on CO2 tase akvas mõõtmiste järgi?
Mis p6ltsi kirjutist puudutab siis see on päris huvitav, aga CO2 mõõtühikud on mittevõrreldavad. Küllap neid kuidagi konverteerida saab, aga hetkel ei viitsi sellega mässata. PH kõikumist on Walstadi allikate järgi mõõdetud magevee järves ka märksa karmimat, 8:00 5,7-st sai keskpäevaks 9,6 ning kella 16-ks jälle 6,4.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 06, 2011 03:07 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
p6lts kirjutas:
Rein kirjutas:
Sumbaga on veel selline lugu et kui tahad taimeakvat siis läheb asi keerulisemaks, kuna tavapärane sump kipub veest CO2 ära kaotama. Taimeakva puhul on sump siiski kasutatav, kuid vaja on kasutada täiendavaid lahendusi.


Ei ole märganud, et sellega eriti probleeme oleks.
Mul jookseb praegu CO2 küll läbi pH kontrolleri, aga vahepeal oli kraan niipalju kinni ja mull nii aeglane, et pH ei jõudnudki selle 6.95 peale, mis ta reguleeritud oli vaid püsis ühtlaselt umbes 1 mulli sekundis kiirusel 7.10 peal.

Aga oled Sa mõõtnud akvas CO2 taset? Ega ma ei välista et see CO2 väljapesemise teema võib olla ka liialdatud, samas sellest on nii palju räägitud igal pool et vaevalt kõik nüüd ka puusse panevad. Kui saad ilma vaevata kätte 25-30 ppm CO2 siis on ilmselt asi ületähtsustatud. Kui nii palju kätte ei saa siis kipubki probla olema, vähemalt nende jaoks kes pruugivad tugevat valgustust ja tahavad korralikku taimekasvu.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Sump 500L akvale
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 06, 2011 11:04 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 27, 2009 11:03
Postitusi: 552
Asukoht: Finland,Honkajoki
TiitH kirjutas:
Tekkis paar küsimust sumba kohta.

Mitu liitrit peaks sump olema. Neto maht peaks olema nii 470 - 480L
Häid jooniseid sumba jaoks.
Kuidas ühendada ülevool sumpa kui pole auke puuritud?
Millist pumpa valida, mis vee tagasi lööb ( mitu liitrit tunnis ja millised vähe häält teevad ) ise vaatasin Resuni omasid.



Huvitav , et kasutaja TiitH esitas minujaoks suhteliselt lihtsad ja selged küsimused millele ka AzA vastas selgelt ja lihtsalt , aga edasisine vestlus selle teemapeal on täiesti mõttetu eriti co2 teema lahkamine ja peenete terminite loopimine millest kihla vedades ,et pooled foorumi rahvast kaasa arvatud mina ei jaga mõhkugi...................seega (((((Ärge rikkuge teemat , teemalt kõrvalekaldumisega))))!!!!

_________________
363L-- /pildid/17867/index.html
Umbes 160L /pildid/16737/index.html
U.420L /pildid/18455/index.html
Hardscape /pildid/26031/index.html


Üles
 Teema pealkiri: Re: Sump 500L akvale
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 06, 2011 04:09 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
meedium kirjutas:
Ärge rikkuge teemat , teemalt kõrvalekaldumisega))))!!!!

Õige point, poolitasin teema.
Ja ikkagi jääb ebaselgeks kui palju siis sump CO2 välja peseb, on see tõsiseltvõetav kogus või pole märkimist väärt. Seniste kommentaaride põhjal seda selgeks ei saa.
Igasugu võrdlused viivad küll enamasti rappa, aga ikkagi - välistatud pole variant mis autodega võrdluses näeks välja nii et ostad endale uhke ülivõimsa sportauto, keerad mõned küünlad maha ja sõidad. Osta oli küll kallis ja bensiini kulub palju, aga minek on veel ikkagi sportlliku pereauto tasemel, nii et kõik on ju hästi.
Ehk siis pole välistatud et kui tugeva valgustusega CO2 kasutavale akvale sump taha pista siis taimed kasvavad hästi, aga enamus valgusest ja CO2-st läheb raisku ja sama tulemuse saavutaks märksa vähema valguse ja CO2-ga. Aga võib-olla ka mitte. CO2 näit mingil määral annab ehk aimu, ehkki ega me seda ikkagi teada saa kui palju raisku läheb. Mingi aimduse saaks ehk nii et panna CO2 doseerimine jäigalt paika (ilma automaatse reguleerimiseta), mõõta tulemus, seejärel katta sump õhukindlalt kinni ja mõõta ööpäeva pärast uuesti.
Ja ega seda ju keegi otseselt väidagi et CO2 ja sumpa koos kasutada ei saa, lihtsalt CO2 läheb raisku. Küsimus on selles, kui palju seda raisku läheb, on seda ntx nii palju et tugeva valgustusega koos on raske vajalikku taset hoida või tähendab see ainult ntx 2 x suuremat CO2 kulu, mis rahaliselt väga hull ehk pole.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 06, 2011 04:30 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Rein kirjutas:
Aga oled Sa mõõtnud akvas CO2 taset? Ega ma ei välista et see CO2 väljapesemise teema võib olla ka liialdatud, samas sellest on nii palju räägitud igal pool et vaevalt kõik nüüd ka puusse panevad. Kui saad ilma vaevata kätte 25-30 ppm CO2 siis on ilmselt asi ületähtsustatud. Kui nii palju kätte ei saa siis kipubki probla olema, vähemalt nende jaoks kes pruugivad tugevat valgustust ja tahavad korralikku taimekasvu.


Eks ma millalgi sügise poole teen need mõõtmised ära ka :)

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Aug 06, 2011 04:31 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Nii, leidsin pisut asjakohast juttu: http://www.plantedtank.net/forums/equip ... pdate.html
Ehk siis paistab et on ikka küll põhjust taimeakvas sumba kasutamisel asja pisut teistmoodi lahendada kui harilikult, samas on sump taimeakvaga kenasti koos pruugitav. Kodanikul kulus kahe nädalaga 4,5 kg CO2 680 liitrise akva peale et hoida CO2 30ppm juures, see oli isegi lombi taga liiga kallis lõbu, lisaks oli tal pidevalt jamasid vetikatega. Kui sumba ümber ehitas nii et igasugu mulistamist on minimaalselt, hakkas CO2 kuluma normaalselt (kahjuks ta ei ütle kui palju täpselt), kadusid ära vetikaprobleemid ja taimed hakkasid vägevalt kasvama.
Muuhulgas leidsin antud teemat uurides veel mitmeid plusspunkte sumba kasuks. Nt: mugav on teha veevahetusi, doseerida miskit, hoida akvasse toodavaid uusi kalu peale karantiini ja enne akvasse panemist jälgimise all akva vees teistest kaladest eraldatult, veepinna tase püsib paigas, veepinda hoitakse puhtana jms. Nii et kui kunagi jõuan oma suure akva tegemiseni siis on seal sumba kasutamine üsna tõenäoline - vähemalt prooviks, et oskaksin selles teemas rohkem kaasa rääkida.


Üles
 [ 17 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver