foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 36 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Veelkord eutanaasiast
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 24, 2014 11:09 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 21, 2011 02:25
Postitusi: 1052
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
Kurat teab kas nende tiitlid on tõestuseks et nad teavad mida kirjutavad? Igasugu asju võib kirjutada.Olen "autoriteetide" sulest sellist solki lugenud et paha hakkab.
Ka mul võib tulevikus mingi "tiitel" olla :lol: Eutanaasia teema algautor hakkast lihtsalt oma mätta otsast vaadatuna määrama humaansuse taset. 8)
Minu vaated on selliseks kinnistunud just tänu mu kalapüügi harrastusele. Olen ikka märkimisväärse koguse "Loojakarja" saatnud.(ja näinud)
No tuleb kõne alla küll surma kergendamine oma hoolealustele = mutileeritud , nõrgestatud , "väärastatud orjadele" Betta - munakujuline kuldkala - Fancy Guppy - kõik vuaalid - Red parrot - Balloon Molly.............võingi siin kirjutama jääda.......Kui ikka annad aru millega tegu ja süükoorem rõhub.....

Mina ei lugenud teosest eriti palju valutut ega humaanset välja. Lahmimine.

Uinutid, kokaiin,heroiin sobivates vahekordades vees võiks ehk olla humaanse - "vikerkaarevärviliste" matuste märksõna. Kõik see maksab.Kui palju oma kaladest hoolite .On huvi mässata "ride on", kaalul on humaansus!

Keegi miskipärast ei taha oma seisukohta otse välja öelda. Uus artikkel ei saagi vist valmis.
Rivistaks vastavalt ja selguks mis meil SIIN kõige humaansem tundub (pole probleemi kui minu seisukoht jääb lõppu "ürginimeste gategooriasse" :lol:


Üles
 Teema pealkiri: Re: Veelkord eutanaasiast
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 24, 2014 11:53 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 09, 2010 11:47
Postitusi: 3717
Pildid: 0
Asukoht: Pelgulinn
Mul hakkab iga kord paha, kui siin eutanaasia teemal Sinu postitusi loen.

Seisukohti on siin minu arust otse välja öeldud küll ja enamasti ei klapi see Sinu räige maailmapildiga. Mõtlen, et kui on võimalik kala õnnetuid elupäevi läbi eutanaasia kergendada - miks siis ka mitte.

_________________
KIIREMAKS kontakteerumiseks palun pöörduda OTSE privaatposti.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Veelkord eutanaasiast
PostitusPostitatud: Teisipäev Mär 25, 2014 12:03 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 21, 2011 02:25
Postitusi: 1052
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
Sa ei ole vist eriti tähelepanelik lugeja ja vist isegi ainult minu nimi uuel postitusel ärritab Sind.

Ütle ka oma humaanseim seisukoht välja.
Tuletan siin meelde ,et mina pooldan kala kuivale jätmist = eutanaasia.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Veelkord eutanaasiast
PostitusPostitatud: Teisipäev Mär 25, 2014 05:23 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 21, 2011 02:25
Postitusi: 1052
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
Kõlab suht loogiliselt.

Võtsin nüüd end kokku ja piilusin eutanaasia teemat uuesti. Palju aega on möödas kui seda lugesin. Ühte punkti ei mäletanud.
Üldnarkoos.
Kui inimese humaansuse tase on ikka väga kõrge ....ja nagu tundub, enamusel siinsetest on, siis sellest paremat varianti seal märgitud polnud. Ühesõnaga mingi anesteetiline vahend. Olen päris kindel et sobiks ka barbituraadid ja muud uinutid.

Aga ülejäänu sellest humaansuse järjestamisest oli ikka väga küsitav. Enamik "kõrge humaansuse tasemega" punkte, läbistas 1 lihtne joon - kala tuleks surmata võimalikult kiirelt. Samas neid meetodeid kasutades jõuab kala mõne põgusa hetke vältel täielikke põrgupiinu tunda.
Nii et kas ikka Kiirus = Humaansus. Võibolla JAH , kui see oleks täiesti välk-kiire!
Minu aruste ei ole üldse eetiline elus kalu või loomi mingisuguste lahuste sisse visata, täiesti vastuvõetamatu.
Parem siis juba nagu kalamehed teevad "kuivale".(kui ei ole anesteetikuid võtta)

Aga ma isiklikult ikkagi ennast muuta ei saa ja esialgu vist ei tahagi.
Mul tekib nagu mingi tõrge. Jõe ääres vinnan kalu kuivale ja annan nuia - kodustele hoolealustele korraldan eutanaasiat?
Kuidagi ebakõlaline.Minu jaoks on nad suht võrdsed. Ja et ma jõe kaladele nuia annan ja söön jne... ei tähenda et mul nende vastu austus puudub.

Minu poolt jäävad siis :
1. Narkoos
2. Kala kuivale jätmine

................ehk tuleb midagi veel juurde, kuidagi lühike tundub.Samas väga pikaks ajada on jälle selline "kirjutamine kirjutamise pärast"..no täpselt nagu ta seal praegu juba valmis kujul seisab.

Nii, minul ei ole siia teemasse enam midagi lisada, tänan kõiki kannatliku meele eest.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Veelkord eutanaasiast
PostitusPostitatud: Teisipäev Mär 25, 2014 10:00 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 09, 2010 11:47
Postitusi: 3717
Pildid: 0
Asukoht: Pelgulinn
Jüri T kirjutas:
Sa ei ole vist eriti tähelepanelik lugeja ja vist isegi ainult minu nimi uuel postitusel ärritab Sind.

Ütle ka oma humaanseim seisukoht välja.
Tuletan siin meelde ,et mina pooldan kala kuivale jätmist = eutanaasia.



Justkui ikka omast arust tähelepanelikult püüan lugeda (eksimine alati võimalik), aga siin teemas ilmselt mul mingis etapis tekib emotsionaalne kramp ning hing saab justkukui kõrist kinni nööritud. Ma võrdsustan omi akvakalu oma koeraga - ühine sõna oleks "lemmikloom". Ikka tahaks ju aidata, et "lõpp" oleks kergem. Sama eutanaasia võiks olla lubatud ka inimeste puhul. Üksikutes maades vist ongi.

Jüri T - Sinu nimi ei ole mulle "punane rätik", mis mind ärritaks. Sul on paistab olema kogemusi ja tarkusi, mida teistele jagada.

_________________
KIIREMAKS kontakteerumiseks palun pöörduda OTSE privaatposti.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Veelkord eutanaasiast
PostitusPostitatud: Kolmapäev Mär 26, 2014 12:44 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 21, 2011 02:25
Postitusi: 1052
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
Palju mul neid tarkusi ikka on? Proovime lihtsalt asju mõista ilma "autoriteetide" poolt loodud mugavuspositsioonidel lösutamata , ja igal võimalusel rutiinirikkujatele kõrri kargamata.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Veelkord eutanaasiast
PostitusPostitatud: Reede Mär 28, 2014 04:28 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 21, 2011 02:25
Postitusi: 1052
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
Palun lõpeta minu postitustest võetud lausete mõtetu järjestamine.Neil on oma kindel koht tekstis. Kes tahab loeb ise.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Veelkord eutanaasiast
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 30, 2014 01:53 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Veebr 25, 2004 10:08
Postitusi: 362
Asukoht: Tallinn
Niisiis loo alguseks mainiks, et olen täiesti kaine :)


Kui keegi tahab enda kala võrrelda koeraga, siis palun väga.
Olge head ja andke koerale või kassile ka üks laks CO2 kuni lubatud piirini, samuti ka mikrosid ja makrosid.
Mõõda NO3 taset vees ( liivas või saepurus või kus iganes ) ja kui on
rohkem siis vaheta vett (liiva, saepuru või mida iganes ) ,aga kui liiga vähe, siis kalla lisaks ( saite vist aru mida )...et ikka taimed kasvaksid. Koerad ju ka närivad rohtu ja seega mida paremini taimed kasvavad ...
Unustasin veel öelda, et võiksid koerale ja/või kassile ka valguse panna nii ca 200 watti ruutmeetrile (soovitavalt taimeriga 8-10 tundi )Ja et aken ikka kinni või koomal oleks , et C02 välja ei läheks...

Tegelikult on koerte ja kasside mure hulga väiksem, sest nad paljunevad hulga lihtsamalt. Samuti hoitakse meil koeri ja kasse vahest isegi paremini kui lapsi või iseennast.
Kõige parem näide lemmikloomade piinamise kohta Tallinnas on loomaaed.

Ka akvaristika on üks suuremaid piinamise viise loomadele :
Merevee akvadel on seotud "elusa kivi" ja kalade ja muude elukate püüdmisega loodusest.
Siin ka mõni link sellest, et akvaristid on ka kaudselt süüdi selles et neid kalu nii innukalt ja ka loodust rikkudes püütakse :

http://www.fishchannel.com/fish-exclusi ... -fish.aspx
http://www.fishchannel.com/fish-magazin ... -fish.aspx

Magevee akvadesse püütakse samuti osad kalad ja muud elukad loodusest. Ja ka nende püügiga tehakse loodusele mingi kahju. Samas on ka transpordil kaugetest kohtadest kalade hukkumine vältimatu.
Samuti on lood ka teistega, keda püütakse vabast loodusest, näiteks papagoid ( eriti "rääkivad " ),maod jne.

Reinule edu artiklite kirjutamisel ja samuti ka väitlemisel ja ka linkimisel... =D>

KRA käest küsiks, et kas sa enda ca 10 akvaga ka ikka igale teole ka eraldi eutanaasia teed, sest need prügika munad või kalamari võivad ju taimede küljes ka olla, mis prügikasti lähevad. Inimeste eutanaasia poolt oleks mina ka.

jussjuss ära nii kuri ka ole, sest õige akvarist on sõbralik ja kuulab ka teiste arvamused ära. Samuti ära palun esine kõikide akvaristide nimel. Kui tahad sõimata, siis palun sõima kõiki akvariste kelle vesi ei ole õige happesuse, NO3 suurem jne.


Jüri T - edu sulle ja palun kirjuta ikka edasi, sest ega see õige tõde ikka muidu ei sünni...

Edasist palun nõrganärvilistel lugeda...


Et ikka lõpuni aus olla, siis ise olen kindlasti kõige rohkem kalu, krevette ja ka tigusid hävitanud akvaariumi vee vahetusega WC potist alla kallates. (osa on nii väikseid, et näed ainult luubiga )
Teisel kohal on kindlasti taaskasutus, sest osad saavad viga akvaariumis sifoonimise ja veevahetusega seoses (kesta vahetus) ja lähevad teisele ringile poolelus söödana.
Kolmandal kohal on kaasakvaristid, kellel on (olid ) minu akvaariumist pärit elukad hukkunud, aga neid on ikka enamus alles kui mitte arvestada ,et mõni võtabki neid discustele söödaks või näiteks killertigudele tornikaid. Ei tea kas seda tohibki teha, sest see ju ka võib-olla aeglane ja piinarikas surm.
Olen ka mõned kalad ja teod ära visanud prügikasti . Kui neid isegi akvarist tasuta ei soovi, no mis siis ikka teha.... :roll:
Pole aega seda eutanaasiat teha,et iga tornikat eraldi külmutada. Hea kui vett jõuab korra nädalas vahetada ja vahel ka rohida.

Elu läheb edasi.

Edu kõigile...


Üles
 Teema pealkiri: Re: Veelkord eutanaasiast
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 30, 2014 10:39 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Kandinski kirjutas:
Jüri T - edu sulle ja palun kirjuta ikka edasi, sest ega see õige tõde ikka muidu ei sünni...


Edu kõigile...



Ei hakanud kõike viitama. Ilusti öeldud =D> =D> =D>
Olen sama meelt.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Veelkord eutanaasiast
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 30, 2014 07:30 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Kandinski kirjutas:
Siin ka mõni link sellest, et akvaristid on ka kaudselt süüdi selles et neid kalu nii innukalt ja ka loodust rikkudes püütakse :
http://www.fishchannel.com/fish-exclusi ... -fish.aspx
http://www.fishchannel.com/fish-magazin ... -fish.aspx

See on muide peamine põhjus, miks mul kodus veel pole mereakvat...
Kandinski kirjutas:
Magevee akvadesse püütakse samuti osad kalad ja muud elukad loodusest. Ja ka nende püügiga tehakse loodusele mingi kahju. Samas on ka transpordil kaugetest kohtadest kalade hukkumine vältimatu.

Magevee akvadesse müüdavatest kaladest suurem osa siiski paljundatakse - tõsi, on ka kalu, mida paljundada ei osata ning seetõttu püütakse loodusest. Loodusest kalade püüdmise mõjud pole alati lihtsad. On kalu, kellede osakaalu vähendamine võib mõjuda ökosüsteemile hoopis positiivselt. Ntx kui keegi püüaks kinni kõik Eesti rannikuvetesse ilmunud kaugida unimudil esindajad, oleks looduskaitsjad ilmselt sellega rahul. Tegu on ju invasiivse võõrliigiga, mis kahjustab meie ökosüsteemi (unimudil pistab nahka teiste kalade marja). Kiisa, ogaliku, lepamaimu jt. niinimetatud prügikalade arvukuse vähendamine vähendamine vaevalt kedagi kurvastaks, tulemusena kasvaks tõenäoliselt vääriskalade arvukus. See ei tähenda, et neid liike võiks täielikult kaotada - küllap on neil ökosüsteemis välja kujunenud oma roll, mida me ei tarvitse hetkel mõistagi. Kui aga keegi hakkaks kasvõi neid kalu püüdma mürgiga, lõhkeainetega, elektriga vms., siis see oleks saatanast - hukka saaks kõik piirkonnas olevad kalad, nii suured kalad kui ka kõik maimud, prügikalad kui vääriskalad. Nii kaoks ka kalade järelkasv. Mõistlikult korraldatud jätkusuutliku kalapüügi vastu pole aga ilmselt kellelgi midagi.
Kandinski kirjutas:
Reinule edu artiklite kirjutamisel ja samuti ka väitlemisel ja ka linkimisel... =D>

Aitäh. Seda võib küll tõlgendada mitut moodi - äkki olen lihtsalt grafomaan. ;)
Kandinski kirjutas:
KRA käest küsiks, et kas sa enda ca 10 akvaga ka ikka igale teole ka eraldi eutanaasia teed, sest need prügika munad või kalamari võivad ju taimede küljes ka olla, mis prügikasti lähevad.

Miks sellega KRA-d kiusad, see on üldisem teema. Piiri tõmbamine on alati tinglik, on ju ka taimed elus. Tundub, et piiri tõmbamise aluseks on see, kui hästi on olendi kannatused meile mõistetavad. Koera ja kassi valuhäälitsused on igaühele mõistetavad, koera- või kassi piinamine või võib tuua kaasa karmi karistuse. Konksu otsas oleva kala siplemine enam nii selgelt mõistetav pole. On väidetud, et konksu otsa aetav vihmauss tunneb samamoodi valu, nagu inimene - see läheb üsna vähestele korda. Samas kui jalgrajal olev sipelgas paluks meile mõistetavas keeles, et palun ära astu mulle peale, siis enamus inimesi hoiduks peale astumast, kas pole?
Selles teemas on mitmeid aspekte:
- inimeste suhtumine paljudesse asjadesse on muutunud. Kunagi oli surm poomise läbi aktsepteeritav karistusviis - ehkki tänapäevalgi leidub piirkondi, kus ntx abielurikkumise eest karistuseks on kividega surnuksloopimine, tahetakse suuremas plaanis lausa surmanuhtlust kaotada. Muide, see võib olla mõne jaoks üllatav, aga olen ise surmanuhtluse poolt.
- meil on peale kasvanud linnainimeste põlvkond, kelle jaoks piim tuleb piimakombinaadist ja liha lihakombinaadist. Mis toimub tapamajas, nad ei tea ega tahagi teada, nii on ju mugav.

Kunagi oli soovimatute kassipoegade uputamine tavaline, tänapäeval saab selle eest karistada. Kas kassipoegade uputamine on vähem humaanne kui ntx traditsiooniline seatapp?

Kandinski kirjutas:
jussjuss ära nii kuri ka ole, sest õige akvarist on sõbralik ja kuulab ka teiste arvamused ära. Samuti ära palun esine kõikide akvaristide nimel. Kui tahad sõimata, siis palun sõima kõiki akvariste kelle vesi ei ole õige happesuse, NO3 suurem jne.

Oled jussjuss suhtes ülekohtune. Jussjuss ei ole kohe kindasti kuri. :) Ma ei mäleta, et jussjuss oleks kedagi sõimanud - on Sul selle kohta mõni näide? Vaevalt küll. Seevastu on on siinsamaski teemas teistsugune näide:
jussjuss kirjutas:
Ei midagi isiklikku. Ainult faktid. Jah, ma ei nõustu Sinu arvamusega, kuid austan seda, et Sul on olemas oma arvamus.

Kandinski kirjutas:
Et ikka lõpuni aus olla, siis ise olen kindlasti kõige rohkem kalu, krevette ja ka tigusid hävitanud akvaariumi vee vahetusega WC potist alla kallates. (osa on nii väikseid, et näed ainult luubiga )
Teisel kohal on kindlasti taaskasutus, sest osad saavad viga akvaariumis sifoonimise ja veevahetusega seoses (kesta vahetus) ja lähevad teisele ringile poolelus söödana.
Kolmandal kohal on kaasakvaristid, kellel on (olid ) minu akvaariumist pärit elukad hukkunud, aga neid on ikka enamus alles kui mitte arvestada ,et mõni võtabki neid discustele söödaks või näiteks killertigudele tornikaid. Ei tea kas seda tohibki teha, sest see ju ka võib-olla aeglane ja piinarikas surm.

Küllap sama seis on kui mitte kõigil, siis enamikul.
Minu jaoks on teema ühelt poolt üsna segane ja palju on pooltoone ja hämarala, teisalt on asi väga lihtne - kui võimalik, siis tuleb hoiduda teistele elusolenditele kannatuste põhjustamisest, samas ei maksa sellega äärmustesse minna. Kui ikka sääsk mind hammustab, siis ma ei kõhkle teda maha nottimast ning aeda tunginud mutid ja vesirotid saavad armutult hävitatud, arvaku õrna hingega puukallistajad sellest mida tahavad. Aga kui ntx pöörduda tagasi Jüri toodud kalapüügi teema juurde, siis kala kuivale jätmine kõlab palju paremini, kui see juhtub peale kala nuiaga oimetuks löömist, nii nagu see hobikalameeste hulgas ka kombeks minu teada. Et kui meil on valikuvõimalus, siis valime variandi, mis meile teadaolevalt põhjustab vähem kannatusi - nii lihtne see ongi.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Veelkord eutanaasiast
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 30, 2014 08:07 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 21, 2011 02:25
Postitusi: 1052
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
Äitäh Sõbrad kes "õla alla panid". Muutuski juba väsitavaks see lõputu pirisemine.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Veelkord eutanaasiast
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 30, 2014 10:27 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 21, 2011 02:25
Postitusi: 1052
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
....aga jah - jätkub. Muidugi mitte täna (pole kaine) :lol:


Üles
 Teema pealkiri: Re: Veelkord eutanaasiast
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 31, 2014 12:05 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Veebr 25, 2004 10:08
Postitusi: 362
Asukoht: Tallinn
Ole hea Rein, aga kui tood, siis too välja terve alalõik, nagu kirjutab siin näiteks niikui Jüri T kirjutab jussjussile.


Jüri T kirjutas:
Palun lõpeta minu postitustest võetud lausete mõtetu järjestamine.Neil on oma kindel koht tekstis. Kes tahab loeb ise.


Saan aru kui teema on ca 10 lehte pikk, aga kui raamatus loed viimast lehte ja sedagi pooleldi, jääb palju või isegi kõik arusaamatuks.

Mind ärritas näiteks kõikide akvaristide nimel esinemine ja kellegi nimetamine (mina loen seda sõimamiseks )kellekski. http://www.eki.ee/dict/ekss/index.cgi?Q ... 5imama&F=M

KRA oli toodud näiteks (ei midagi väga isiklikku. Lihtsalt hea näide.Võiks olla ka mõni teine "paljude" akvaariumite omaja ), sest ta nagu "hulgi " kasvataja, tal peaks juba tööstuslik "eutanaasia " masin olema.
Samuti tahaks ma näha kuidas sa kalamehena mingi väikse kala välja püüad õngega (näiteks kilu ) ja seejärel nätaki nuiaga vastu pead paned. :D

Aga väike mõte veel jutujätkuks. Võib-olla küsiks kuidas meie Kalake ,Tartu mnt. ja teised poed oma hukkamisele minevaid elukaid hävitavad ?(mis on näiteks jäädavalt haiged...) See vastus neilt oleks päris huvitav teada. Äkki Rein teed ära selle küsitluse ?
Samuti oleks hea kui foorumis oleks anonüümne küsitlus, kuidas keegi oma elukatele eutanaasiat teeb. See muidugi võib nõrga närvilisi jahmatada...

Rohkem on asi selles, et kui üks ausalt ära räägib, mis ta teeb. siis on kohe oi kui paha... [-X
Varsti ei julge keegi enam kirjutada, et andis Co2 üledoosi või laps pani terve topsi kalatoitu akvasse...
Sest 10 päeva, kuu või aasta pärast kaevab keegi su teema ülesse ja hakkab lõike tsiteerima.
Mis siis kui veel EL kellegi foorumeid kontrollima paneb...



See foorum ei ole siin magistritöö, vaid inimeste arvamused.


Kui jutt läheb seadustele või normidele, siis mida iganes need ka on, siis mõnel on ikka mulliakva (ümmargune ) . Võin kihla vedada, et enamusel on ka akvaarium üle asustatud.
Kui ei usu, siis toksige enda elukad sinna sisse http://www.aqadvisor.com/ Ja vaadake, et te ka enda teod (sealhulgas ka prügiteod ja muud limukad ) kirja panete.


Lõpetuseks võin kindlalt väita, et väljas on kevad...

Vaadake välja !!!

Ilusat Päikest.

OT! Varsti tuleb seadus, et puukütet ka enam ei tohi kasutada... :lol: (võiks juba teema teha...)


Üles
 Teema pealkiri: Re: Veelkord eutanaasiast
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 31, 2014 01:11 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 21, 2011 02:25
Postitusi: 1052
Pildid: 0
Asukoht: Pärnu
Nagu juba ütlesin ei ole mul teemasse enam eriti midagi lisada. Küll aga mõnda asja selgitada.
Minu poolt aksepteerituimad variandid on jätkuvalt.

1. Narkoos. No siin ei ole midagi arutada. Igaüks taipab.

2. Kala kuivale jätmine. Vot see on see koht ,kus paljud arvavad et kala meeletult piinleb kuivale jäetuna. Mina nii ei arva. Nagu mainisin , on see üks süvenev kaiff. Konkreetne hapniku "laks". Võtad kala veest välja ,kala hakkab siputama = piinleb. Ei piinle ta midagi, need on kalale iseloomulikud liigutused(ujumisliigutused kuival), püüdmaks antud situatsioonist pääseda.Kindlad liigid on linask ja haug keda olen näinud kuival suremas ilma ühtki liigutust tegemata. Selliselt nagu kaldale jätsin, selliselt suri ,ainsateks liigutusteks üha harvem lõpusepaotamine. Sellist vaikselt suremist on kerge märgata kasutades krõbisevaid kilekotte - mõni ei krõbista kordagi. Latikaga on sama. Aga tavaliselt hakkab ta ennem lõplikku vaikust tõmblema. Just nimelt tõmblema. See visklemine ei ole enam mingi sihipärane tegevus ja sõltub tahtmatutest lihaskokkutõmmetest. Kala ise on sel ajal juba teadvuseta, praktiliselt surnud(silm ei vaata enam alla mis on elusa teadvusel oleva kala kindlaks tunnuseks) ja vette asetatuna ei saa teda enam aidata. Olen tähele pannud et, kõige suuremat ebamugavust valmistab kuivalejäetud kalale päikese otsene pupilli paistmine. Aga seda saab kergelt vältida.
On veel palju räägitud lõpuste kõrvetada saamisest kontaktist õhuga.Ei ole tõsi. Kalad" käivad sihipäraselt veest väljas", suud pärani(latikad). Kui palju on keegi näinud äsja kuival surnud kaladel kuivanud lõpust. Mina ei ole. Ma tean üpris hästi kuidas kalad hakkavad käituma kui haiget saavad - kuivale jäetutel käitumises need tunnusjooned puuduvad.
Noh ma aksepteerin ka nuia, aga ei pea seda vajalikuks kui "piinade" lühendajat.Ja nuiaga on veel selline lugu, et sageli kipub esimene löök ebaõnnestuma. Vot see on juba valus. Siis antakse tavaliselt veel 2. ja 3. Sellisest vaatenurgast oleks juba mõtekas kindla peale välja minna ja pea kehast eraldada. Aga see jälle ei ole vist piisavalt kiire?
Nii või naa ,akvaariumi kalade väiksuse tõttu ei tule kumbki variant eriti kõne alla ja jääb LIHTSALT kuivale jätmine.
Ma kuskil siin nimetasin kala kuivale jätmist eutanaasiaks. Kui järele mõelda siis eutanaasiaga ei ole siin mingit pistmist. See on lihtsalt üks humaansemaid viise kala surmamiseks.

Ja üldse ,kui on vaja kindlasti kalale pakkuda eutanaasiat ,siis miks peab see nii suuresti erinema loomale või inimesele pakutavast? Vastus on EI PEAGI. Muretsege anesteetikuid. Tehke seda.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Veelkord eutanaasiast
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 31, 2014 06:52 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 09, 2010 11:47
Postitusi: 3717
Pildid: 0
Asukoht: Pelgulinn
Kadinski, ei saa KRA näitest hästi aru. Omast arust avaldasin enda isiklikku suhtumist. Ütlesin, et Jüri T seiskukoht anesteesia suhtes on minu jaoks räige. (Samas on tal aga ka tarkust, mida hädalistele vajadusel jagada.) Olen vähe nõrganärviline ja ei suuda siplevaid kalu vaadata. (Seepärast ka kalal ei käi, kuigi lapsepõlves ühe korra isaga käisin ja püüdsin isegi jõest ahvena kinni. Edasist ma ei mäleta - panin jooksu.)

Vaidleks Sulle ka vastu teemal, et "hulgi" kasvatajal peaks olema tööstuslik "eutanaasia" masin. Mõtlen, et akvaristil, kel on juba suurem akvapark omab ehk ka suuremaid kogemusi. Akvad peaksid kõik stabiilsed olema ja haigus on harukordne juhus. Ka on ehk juba tehtud oma selekteering kalade suhtes ning "paaniliselt" uusi ning huvitavaid isendeid poest järjest juurde ei tooda. See peaks ka hoidma võimaliku haigestumise ja suremuse miinimumis. (Sõna "paaniline" kehtis küll omal ajal minu kohta, kui alustasin - mul oli vaja kohe pea kõik kalad koju tassida ning ikka ja ainult võimalikult rohkem :) - kõik väljus kergelt kontrolli alt - oli palju haigestumist ning vesi pidevalt balanksist väljas.) Tänaseks aga on mul suuri aastaid kasvatatud uhkeid kalu ja mõtlen, et kui kellelgi neist peaks midagi niisugust juhtuma, et elu oleks vaja lõpetada, siis valiksin küll eutanaasia mitte kuival siplemise. Võib-olla on Jüri T õigus, et kala ei tunne midagi, aga seda siplemist ei talu ma vaadata. Nottimisega ei saa ma ka hakkama. Ja kui esimese korraga ei õnnestugi...!? Räägitakse ka selgroo (seljaaju) välkkiirest noaga läbilõikamisest. See mulle ka ei sobi. Ja kui kala on poolemeetrine? Ja "kõva koorega" Pleco?

_________________
KIIREMAKS kontakteerumiseks palun pöörduda OTSE privaatposti.


Üles
 [ 36 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver