foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 40 postitust ]  1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Esmaspäev Veebr 03, 2014 09:29 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 21, 2012 12:12
Postitusi: 51
Pildid: 0
Asukoht: Eeti
Tere,
Ostsin 126l akvaariumi. Eesmärk on taimed ja natuke väikseid kalasid (tetrad). Akvaariumis on põhjas 5 liitrit JBL aquabasis plus pinnast ja peal umbes 20 liitrit JBL manado pinnast. Akvaarium sai üles seatud natuke rutakalt.
Ehk sai pandud sisse taimed kohe alguses :
1)Hemiantus cuba (kodus selgus, et igatpidi see taim vist elutsema ei hakka kuna valgustust hetkel umbes 0,4 W/l kohta ja CO2 on plaanis, aga praegu puudub)
2)pogostemon helferi
3)alternanthera (roseafolia)
4)Limnophila aquatica
5)Cabomba caroliniana
6)Vallisneria tiger

Akvaarium sai üles seatud eile 02.02.2014. Sai lisatud nii JBL biotopoli kui ka JBL denitroli. Kuna pinnast reklaamiti kui hea toitainepinnas muid lisandeid pole vaja panin taimi üsna lootustandvalt. Täna tegin veetestid (24h peale vee sisse laskmist) ja tulemused on järgmised (JBL Test combiset):
vee temperatuur 25 C
Valgustus põleb umbes 8h päevas.
KH=18 (dKH)
GH=28 (dGH)
pH=7,5-8
NO2=0,05 (mg/l)
NO3=50 või 40 (mg/l; kaks skaalat jättis segase mulje kumb arv minu akvaariumi kohta õigem)
PO4=0,05 (mg/l)
Fe=<0,02 (mg/l)

kas pH ja KH langetamiseks sobib ka tegelikult JBL pH minus toode. Kas sellised preparaadid on reaalselt kasutatavad pikaajaliselt akvaariumis? Tartu vesi on mõnusalt kare.
Kas on tõenäoline, et panin taimed liiga vara ja pinnas ei lähe korralikult käima nii ruttu ja taimed surevad ära ? Või on mul võimalik kuidagi koos taimedega seda starti edukalt läbi viia? Kas peaks tooma väikse akvaariumi taimed suurde (saaks natuke vanemat akvaariumi vett).

Nüüd lisasin vette kodus vedelenud JBL ferrotab tablette 5 tk panin filtrisse (1 tablett 25 liitri vee kohta)

Väikses akvaariumis (54 l) on ka veel Anubias ja microsorum, mille ma plaaniks lähimal või kaugemal ajal ümber kolid koos seal olevate serpae tetratega.
Lisan paar eilset pilti peale vee sisse laskmist. Tänaseks on vaikselt Cabomba caroliniana hakanud alla vajuma. Lisaks sellele suunasin filtri vee voolu ära nii, et taimede peale ei puhu ja kõik taimed seisavad üsna seisvas vees.
Lugupidamisega,
Indrek

Pilt
Pilt


Üles
PostitusPostitatud: Esmaspäev Veebr 03, 2014 11:29 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 05, 2013 07:30
Postitusi: 41
Asukoht: Tapa
Siiani pole sa mu meelest midagi valesti teinud, ära kaladega ainult kiirusta, taimevaliku osas- aeg näitab. Aga foorumis on ju need Reinu artiklid, kus peaks leiduma suurem osa vastuseid: http://akvarist.eu/alustame/sissetootamine


Üles
PostitusPostitatud: Esmaspäev Veebr 03, 2014 11:46 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 21, 2012 12:12
Postitusi: 51
Pildid: 0
Asukoht: Eeti
Lugesin Reinu artiklid mingi aeg juba läbi. Põhiküsimus on selles, et ma näen et Alternanthera vaikselt sulab, siis üks taim vajub longu ja vallisneria on nagu ta on õrnalt pruunikake otstest. Loogiline vastus on, et toitainepuudus kuna rauda ja muid elemente põhimõtteliselt ei ole???
Taimedega kogemus natuke puudub mõtlen nüüd, kui pika vinnaga on igast lisandid nt see ferrotab. Kuna tabletid panin filtrisse, siis nad lahustuvad sealt kindlasti hiljemalt hommikuks ära. Kui ma homme üles ärkan, kas mu taimed on tõenäoliselt maadligi või praeguses seisus stabiilselt. Kas mul on veel midagi teha et olukorda akvas parandada? Ferrotabis on nagu kõik vajalikud elemendid olemas.
Suur veekaredus mõjutab taimede toitaine omandamise raskemaks.
Kas peaks mõtlema selle veekareduse vähendamise peale. Ja koos veekaredust vähendava preparaadiga JBL pH minusega koos võiks lisada akvaariumisse CO2? Praegune veekaredus on liiga suur et lisada CO2?

54 liitrises akvaariumis on 5 tetrat nendega kiire tõesti pole. Hiljem tõstan nad suuremasse ringi ja lisan neoone ka. Hetkel keskenduksin taimede korda saamisele.

Veel üks küsimus. Mida teha kui taim läheb otsast või kuskilt pruuniks või "ära". Kas "sulavad" lehed peaks ära lõikama? kas pruunid otsad peaks ära lõikama? Anubiasel on mõni leht mis pole enam tumeroheline vaid selline hele roheline või isegi õrnalt hakkab kollakaks minema kuigi teised lehed on okei, kas need peaks ära lõikama ? Või üldiselt kuidas ned taimi nagu hooldada?


Üles
PostitusPostitatud: Teisipäev Veebr 04, 2014 12:00 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 05, 2013 07:30
Postitusi: 41
Asukoht: Tapa
Mul on ka kare vesi, ja alguses ma ei toppinud mingit keemiat sisse, panin ainult natukese kalatoitu aeg ajalt , et tekiks mingisugunegi ringlus vaikselt, kalu sees pold. Alul kiratsesid nats taimed, siis hakkasid ikka kasvama.


Üles
PostitusPostitatud: Teisipäev Veebr 04, 2014 01:11 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Uff, kust nüüd alustadagi...
Aquabasis plus on rikastatud toitepinnas, seda peaks soovitavalt olema ca 2 cm kiht. Manado on neutraalne pinnas, seda võiks seal peal olla 4-6 cm. 0,4W/l kohta on täitsa normaalne tulemus, aga HC jaoks ilmselt üsna piiripealne ja ilma CO2 ilmselt tõesti HC välja ei vea. Valgustus umbes 8 tundi päevas - s.t. et lülitad valgustust käsitsi? Taimerid on tänapäeval nii odavad, et seda tasub ikka taimeriga lülitada ning 8 tundi on alguseks täitsa paras.
NO3=50 - tohoh. Äkki loed veelkorra testi juhendit ja proovid uuesti, raske uskuda, et selline näit. Kui tegu oleks sissetöötanud akvaga, kus on tubli üleasustus või pole tükk aega veevahetust tehtud, siis saaks aru.
JBL Biotopol ja JBL Denitrol. Hmm. Esimene on veekonditsioneer, neutraliseerib kraanivees olevad klooriühendid ja raskemetallid, kui neid peaks leiduma. Teine on bakteripreparaat, peaks sisaldama nitrifitseerivaid baktereid, mis töötlevad ümber kalade väljaheiteid jms. Kui akvas ainult taimed, siis paraku veekonditsioneeril on veel mingi mõte (ise ei kasutaks), bakteripreparaadi mõtet on aga raske näha. Kui neile toitu ehk midagi mis laguneks, et tekiks ammoniaaki (ntx kalade väljaheited, kasvõi lihtsalt kalatoitu näpuotsaga), ei teki, siis nad ilmselt mingi aja jooksul lihtsalt viskavad sussid püsti.
pH ja KH lagetamine - milleks? Parem ära solgi vett.
Väetamisega ei ole mõtet tormata. Taimedel kulub kohanemiseks aega, enamasti on mõistlik esimesed kaks nädalat mitte väetada, kolmandal nädalal alustada ca poolega tavalisest kogusest. Mitmed müüdavad taimed on tegelikult ette kasvatatud kuival maal, vees on neil isegi hoopis teistsugune lehekuju. Võib juhtuda, et lehed "lahustuvad" täielikult, aga seejärel enamasti ilmuvad uued lehed, mis võivad välja näha varasematest erinevad.
Depts kirjutas:
Kas peaks mõtlema selle veekareduse vähendamise peale. Ja koos veekaredust vähendava preparaadiga JBL pH minusega koos võiks lisada akvaariumisse CO2? Praegune veekaredus on liiga suur et lisada CO2?

Ei. Veekaredus pole probleemiks, millega tasuks end vaevata. Aga CO2 tasub küll lisada.
Depts kirjutas:
Veel üks küsimus. Mida teha kui taim läheb otsast või kuskilt pruuniks või "ära". Kas "sulavad" lehed peaks ära lõikama? kas pruunid otsad peaks ära lõikama? Anubiasel on mõni leht mis pole enam tumeroheline vaid selline hele roheline või isegi õrnalt hakkab kollakaks minema kuigi teised lehed on okei, kas need peaks ära lõikama ? Või üldiselt kuidas ned taimi nagu hooldada?

Võta rahulikult, anna taimedele aega. Mõned taimed võivad ka hävida alustavas akvas, kui nii, siis ei tasu meelt heita. HC ja Alternanthera polnud kahjuks just parimad valikud alguseks ning Vallisneria ka alustavas akvas iga kord ei pea vastu, aga mine tea. Kui CO2 saaks tasapisi tiksuma, olukord paraneks. Kui on, paneks mõne õunateo ntx toimetama ning kostitaks teda suvekõrvitsa viiludega. Soetaks ammoniaagi indikaatori ning tooks mõne kala, hakkaks veevahetusi tegema ning töötaks akva tasapisi sisse.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
PostitusPostitatud: Teisipäev Veebr 04, 2014 01:05 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Veebr 25, 2004 10:08
Postitusi: 362
Asukoht: Tallinn
Rein. Õunatigu ja HC küll kokku ei sobi... :D


Üles
PostitusPostitatud: Teisipäev Veebr 04, 2014 02:31 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Kandinski kirjutas:
Rein. Õunatigu ja HC küll kokku ei sobi... :D

Väga õige märkus, minu viga - nii pikk jutt sai kirjutatud, et lõpuks oli algus meelest läinud.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
PostitusPostitatud: Teisipäev Veebr 04, 2014 03:12 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 21, 2012 12:12
Postitusi: 51
Pildid: 0
Asukoht: Eeti
Programmkella ei hakka hetkel juurde ostma kuna väiksel akvaariumil on ja plaan on väike ära lõpetada üldse ja jätta ainult 126 liitrit ja saan kella siis ka sealt.

Kalatoitu ma natuke juba alguses panin et bakteritel süüa oleks. Kas siis peaksin oma viis Serpae tetrat väiksest akvaariumist suurde tõstma juba praegu, et aitaks vaikselt akvaariumil toimida ( 3 päeva peale akvaariumi käivitamist) ? Koos kaladega ka väikses akvaariumis olevad taimed?

CO2 koha pealt on üks tabel JBL-ga kaasas, mis põhimõtteliselt ütleb, et kui sul on karedus nii ja nii kõrge siis CO2 ära pane. (Hetkel pole tabelit käepärast). Kas CO2 poolt tekitatud karedus on üldse ohtlik või mida ta halvemaks teeks? CO2 ise on halb kui seda on kaladega akvaariumis palju, kuid kui panna vaikselt tiksuma siis iga väike mullike ju aitab taimi, kui liiga palju mullikesi siis aitab lisaks taimedele ka vetikaid?
Ja CO2 koha pealt mõtlesin seda JBL pro flora 80 või pro flora 160. Pro flora 160 on mingid aksessuaarid ja vidinad kaasas, aga need vist ei kaalu üles seda hinnaerinevust? Kuna mul veekaredus on suur siis peaks CO2 vähem tiksuma niiet võiks panna filtri alla?


Üles
PostitusPostitatud: Teisipäev Veebr 04, 2014 07:47 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 21, 2012 12:12
Postitusi: 51
Pildid: 0
Asukoht: Eeti
Lisasin nüüd CO2 agregaadi eks näis 24 kuni 48 tunni pärast peaks tööle hakkama. Kallasin need segud sinna kokku valasin soojemat sorti vee peale natuke raputasin ja kanistris vesi täiesti sinine hägune, kuigi igal pool piltidel ja videotes on vesi valge hägune. Kahtlane.
Tegin uuesti raua testi ja näitas 0,2 mg/l kohta. Nüüd on akvaariumis siis toitaineid natuke äkki hakkab paremaks minema nüüd.
Tegin ka uue testi NO3 jaoks ja sain nüüd 10 mg/l. Kas võiksin oma 5 tetrat ringi asustada või peaksin väikse veevahetuse tegema ja siis ringi asustama?


Väike pilt siis praegusest olukorrast. Tõstsin ühe HC oksa külge, kus on suurem valgustustihedus vaatan kas äkki nii sobib talle paremini.
Üldiselt on vist olukord stabiilne.
Pilt


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 05, 2014 10:24 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 21, 2012 12:12
Postitusi: 51
Pildid: 0
Asukoht: Eeti
Ahsoo :D avastasin enda suureks üllatuseks et CO2 vähendab karedust? Nüüd on küll piinlik. Ei tea miks ma teistpidi arvasin. Ammoniaagi testi mul kahjuks ei ole. Neiu hakkab vaikselt projektile pidurit tõmbama. Ma olen nüüd siis 5 päeva järjest ühes loomapoes käinud ja põhimõtteliselt ühekaupa asju ostnud. Niiet summa kokku, mis akvaariumi peale läinud on hakkab üle pea kasvama :) . Ise olen muidugi rahul :roll:

CO2 hakkas nüüd vaikselt immitsema, sättisin difuusori filtri kõrvale nüüd mullid jooksevad filtri konaruste vahele ja pinnale peaaegu ei jõuagi.
Kas selle kaasa antud musta vooliku võib vahetada suvalise läbipaistva 4/6 mm silikoonvooliku vastu? See must ei ole teab mis silmapaistmatu. CO2 ometi ei söö seda teist silikoonvoolikut ju ära?


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 05, 2014 07:35 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 21, 2012 12:12
Postitusi: 51
Pildid: 0
Asukoht: Eeti
Tegin täna uued veetestid.
temp 25C
KH14
PH 7,5-8 ( test on 3-10 niiet uuduuris puukuuri värvid ei taha üldse sobituda)
Fe 0,2mg/l

Karedus on vähenenud võrreldes algse seisuga kui nüü CO2 juurde tiksub. Olen üsna kindel et juurde tiksuv CO2 on minimaalne. sellest väiksest difuusorist tuleb 2 ühtlast rida mullikesi, kui kui klaastoru käänukohast vaadata tuleb kuskil 1 suur mull minutis.
CO2 taset välja kalkuleerida ei ole mõtet kuna pH ja KH vahel on ruut (kuup või jumalteab mis suurem, aga mitte lineaarne)sõltuvus ja kasutades 7,5 või 8 pH väärtust on vastus nagu öö ja päev. Peab ostma kitsama vahemikuga testi või siis päris eraldi CO2 testi?


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 05, 2014 08:14 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Eraldi CO2 test on mõistlikum, mugav asutada ja annab pidevalt infot. PH ja KH testiga on vaja iga kord testida, ehk siis hulk vaeva; iga testikord maksab midagi, nii et tuleb kallim kui CO2 test; lõpuks on PH ja KH testiga CO2 taseme määramine ka üsna ebatäpne.
Aga PH test skaalaga 3-10 on nii ehk naa üsna mõttetu asi. Kui PH test osta, siis ikka täpsema skaalaga.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 05, 2014 08:38 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Kas neid co2 püsiteste on täpsemaid ka? Mul on kolm värvi: kui kollane siis liiga palju, kui roheline siis õige kogus, kui sinine siis vähe co2.


Üles
PostitusPostitatud: Kolmapäev Veebr 05, 2014 08:41 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 21, 2012 12:12
Postitusi: 51
Pildid: 0
Asukoht: Eeti
Ei taha reklaami teha aga hetkel oli näha kaubanduses JBL CO2 permanent test, et iga 4 nädala tagant peab vahetama või täitma. Seal tundub miski 5 või 6 värvi olema.

Ei hakka uut postitust tegema. Tegin nagu Rein ütles ostsin selle CO2 mõõtja üsna pisike julla. Lisaks asustasin akvaariumi 5 neooniga.
24h pärast JBL proflora bio 80 seadme käiku laskmist on siis pilt selline. Ees on näha difuusor kahe vahel ka kolme imepeene CO2 joaga ning taga näha kuidas CO2 maandub filtri konarustes. Hetkel umbes üks mull 70 sekundi jooksul. Sellest vist ei piisa kuidagi 126 l akvaariumi jaoks? Isegi kui ta tiksuks kuu aega nii siis veepinna ja veevahetuse kaudu läheb kogu CO2 minema tõstmata selle sisaldust akvaariumivees?

Pilt


Viimati muutis Depts, Neljapäev Veebr 06, 2014 11:54, muudetud 1 kord kokku.

Üles
PostitusPostitatud: Neljapäev Veebr 06, 2014 11:54 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 21, 2012 12:12
Postitusi: 51
Pildid: 0
Asukoht: Eeti
Natuke teine küsimus veel, kas keegi oskab eesti- või pigem ingliskeelseid raamatuid soovitada mageveeakvaariumi kalade ja just ka taimede kohta, mida saaks ka tellida kuskilt amazonist nt? Seal sobrasin natuke, kuid kirjeldust lugedes raske seisukohta võtta. Eestikeelsetest raamatutest on mul "akvaariumiomaniku käsiraamat" .

Kolasin erinevatel eesti akvaariumi lehtedel ja leidsin 70 euroga 2l CO2 ballooni ja 100 euroga siis 4l CO2 ballooni, reduktor 35 euri kokku siis 105 või 135 eurot. Mõtlen et poleks pidanud selle DIY jamaga (30 eurot) üldse mässama pidanud. Algselt nägin ainult umbes 200 euroseid lahendusi 500 grammise CO2 süsteemi eest. Ja nüüd selgus et põhimõtteliselt 100 euroga saaks juba 4 korda suurema ballooniga süsteemi. Kui veel otsida ebayst ja mujalt pool kasutatud asju... . Eriti raske on olla akvarist eriti kannatamatu inimesena.


Üles
 [ 40 postitust ]  1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver