foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 37 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3
Autor Sõnum
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juul 30, 2013 06:10 
Akvarist

Liitunud: Reede Mai 31, 2013 06:20
Postitusi: 11
Asukoht: Tartu
Ma arvan ka, et alguseks on see hea küll. Kui ma nüüd ei eksi siis ühel mul tuttaval on see akvaarium juba üle kahe aasta olnud ning ta tundub rahul olevat. Püüan nüüd vaid meenutada, mis asi see oli, mida ta soovitas välja vahetada. Vb oligi valgusti, pean üle küsima. :roll:

Üldiselt pole minu eesmärk rajada akvasse mini-botaanika aeda, tahaks lihtsalt, et oleks midagi, mis pakuks kaladele (eelkõige neoonidele mõeldes) peidupaika.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 31, 2013 11:45 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
küsimus pole botaanikaaias aga vähese valgusega kasvavaid taimi on piiratud hulk ning need kasvavad VÄGA aeglaselt. Tulemuseks on see, et vetikad hakakvad taimedel vohama.
Kuna sa ei saa piisavat taimekatet tagada soovitaks vaadata varjumiseks neile juurika(d) lisaks.

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Juul 31, 2013 12:40 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Vetikate vohamise pärast ei tasu küll karta, tõsi on aga see, et taimede valik on napi valgustusega piiratum. Vetikate vohamine tuleb tihti sellest, et üritatakse nappi valgustust kompenseerida valgustusperioodi pikendamisega, see toob aga tõesti enamasti kaasa hoopis vetikate vohamise. Väga ligikaudselt võib öelda, et 0,5W/l kohta on piisav enamiku taimede kasvatamiseks, 0,3 W/l kohta on valik tublisti piiratud, kuid miskit leidub; alla 0,3W/l kohta kisub aga asi jamaks.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Aug 01, 2013 11:54 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
vetikate vohamise all pidasin silmas seda, et kui klaasilt saad vetikaid maha kraapida siis taimede lehtedelt ei saa neid eemaldada ilma lehte leemaldamata. Ja kuna anubias kasvab aeglaselt siis koguneb tahes-tahtmata sinna vetikat mis pole just ilus.

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Aug 02, 2013 01:18 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Mina ütleks, et see W/L kohta on suht vana võrlus ja kehtib ikka torude kohta. Kui valgustuseks LED'id siis antud valem võib tuua kaasa owerburn'i (ei oskand eesti keelset väljendit tuua). Mul on kõik akvad ehitatud LED'ide pealt ja kõige võimsama valgustusega on kõige väiksemas akvas kus on 0,3W/l kohta aga seal ei meeldi ka tetratel olla valguse käes. Samas 240L on mul 30W (3x10w) LED'id ehk siis 0,125W/l kohta või õigemini kui nüüd korrektne olla siis töötavad nad mul kuskil 26W peal ja mina küll ei saa väita, et mul üksiki taim kidur oleks või ei kasvaks. Pigem tekib probleemid minu laiskusega, kuna ei viitsi neid nii tihti kärpida. Ja paisatab, et antud valgus sobib ka kaladele. Muidugi ei kasvata ma ka valguse suhtes ülinõudlike taimi aga kõik, mis ma ühelt väga healt kaasakvaristilt sain, kasvavad nii kui mühiseb. Lisan ma ainult CO2 natuke ja ei mingeid väetisi.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Aug 02, 2013 02:48 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
andrep kirjutas:
Mina ütleks, et see W/L kohta on suht vana võrlus ja kehtib ikka torude kohta. Kui valgustuseks LED'id siis antud valem võib tuua kaasa owerburn'i (ei oskand eesti keelset väljendit tuua).
Paraku teemaalgataja poolt kaalutavatel akvadel on just luminofoortorudega kaaned.
Mis puutub LED-idesse, siis siin on igasugused üldistused kaunikesti kaheldavad, sest LED-d on lihtsalt niivõrd erinevad. No mis mõte on rääkida LED-ide puhul ntx suhtest 0,125W/l, kui me ei tea nende LED-ide valgusviljakust? See võib aga olla 25 lm/W, aga sama hästi ka 100 lm/W ja rohkemgi - ehk siis valgusviljakuse erinevus võib olla kordades. Võrreldes luminofoortorudega on erinevus muidugi ka selles, et LED-ide valgus on ühes suunas, luminofoortoru valgusest on aga suur osa "vales suunas", mida mingil määral saab küll reflektoritega parandada. Edasi on erinevused tihti ka spektris, LED-ide (aga ka luminofoortorude) spekter võib olla vägagi ebaühtlane. Edasi, akvaariumi sügavus ja vee läbipaistvus mängivad ka rolli. Võib väita, et õige oleks mõõta valgustatust seal, kus taimed akvas paiknevad. See on kahtlemata õige, aga vaieldakse sellegi üle, kas õige on kasutada PAR mõõdikut või luksmeetrit. Võiks justnagu väita, et PAR mõõdik on õige, kuid tegelikult pole see ni ilihtne midagi. Ja lõppude lõpuks on need mõõdikud kallid, ning kui otsida sellist mõõdikut, mida saab vees kasutada, siis veel eriti kallid. Ehk siis praktikas on luminofoortorude puhul siiski mõistlik lähtuda W/l suhtest - mis siis, et see on nii ebatäpne ning ka luminofoortorude valgusviljakus on erinev. LED-ide puhul olen seni lihtsalt kasutanud tootjate andmeid ning üritanud saada kokku sama valgusvoo, mis luminofoortorudega. Võimalik, et on mingi parem lahendus, seni veel ei ole leidnud. Aga need peened PAR tabelid mis foorumis viimasel ajal läbi käivad, on pühapäevaakvaristi jaoks kaunikesti kasutud. Ka vahel pakutud valgustuse kalkulaator http://www.defblog.se/LightCalculator/ ei aita, kuna konkreetsed LED-id seal enamasti puuduvad. Teadmine, et luminofoortorude korral on 0,5W/l kohta edukaks taimekasvatuseks küllalt, on IMHO (minu arvates) üldjuhul piisav - vähemalt seni, kuni müügil olevates akvakomplektides on valgustus realiseeritud luminofoortorudega.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Aug 02, 2013 12:16 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Rein kirjutas:
Paraku teemaalgataja poolt kaalutavatel akvadel on just luminofoortorudega kaaned.


Minu viga. Ei tea kust ma sealt LEDid välja lugesin. :oops:


Üles
 [ 37 postitust ]  Eelmine  1, 2, 3

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver