foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 32 postitust ]  1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Neljapäev Jaan 17, 2013 03:11 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Tegelikult nüüdne planeeritav uus akvaarium ei oleks minu elu esimene akvaarium. Minu esimene akvaarium oli 1970 dekaadi lõpus. Pidasin siis akvaariumikalu 40 liitrises. Ei olnud mul siis ei infot, teadmisi ega ka kogemusi. Kõik toimus katse eksituse meetodil, intuitiivselt.
Nüüd siis on lihtsalt olnud üle 30 aasta akvaariumikalade pidamise suhtes väike paus. Mõtlesin siin vaikselt vahelduva eduga terve aasta ning lõpuks küpses soov osta endale ja oma perele korralik akvaarium. Akvaariumis peaksin põhiliselt väikeseid 2-5cm elavaid, omapäraseid, huvitavaid parvekalu, 5-8 gruppidena. Akva põhja paneksin elutsema mingi krevetiliigi või põhjakoristajad. Üldiselt kalade suhtes minu mõtisklused ja uurimused veel kestavad.

Akvaariumi valikul vajaksin teie asjaliku abi ja nõuandeid! :)

Sooviksin osta algaja stardikomplektiga uue Juwel Rio 125 või Juwel Rio 180 akvaariumi, heleda ehk pöögi. Küsimus ongi selles et millist varianti ikkagi nendest kahest eelistada.

Võrdlesin kahe akvaariumi füüsilisi parameetreid ning algselt hakkas mulle meeldima Juwel Rio 125 variant. Kuid häda ja viletsus on selles et seda pole Eestis (Tallinnas) kusagilt saada. Juwel Rio 180 seevastu pisut pakutakse.
Akvaariumi valikul arvestasin selliseid näitajaid nagu, mõõtmed, vee- ja elektrikulu, paiknevus korteris jne.

Akvaariumide näitajad:
1) Juwel Rio 125 beech - maksumus ~400€
Akvaarium - 81x36x50 cm
Kaal - 23 kg
125 liitrit
Aluskapp - 81x36x73 cm
Voolutarbivus:
Valgustid - 2x28W
Soojusti - 100W
Sisemine veepump - Juwel ECCOFLOW võimsusega 600 l/h, 6.5W
NB! 1h filtreeritakse 125l 4.8x läbi
LIGIKAUDNE VOOLUTARBIVUS KOKKU: 162.5W

2) Juwel Rio 180 beech - maksumus ~500€
Akvaarium - 101x41x50 cm
Kaal - 29.5 kg
180 liitrit
Aluskapp - 101x41x73 cm
Voolutarbivus:
Valgustid - 2x45W
Soojusti - 200W
Sisemine veepump - Juwel ECCOFLOW võimsusega 600 l/h, 6.5W
1h filtreeritakse 180l 3.3x läbi
LIGIKAUDNE VOOLUTARBIVUS KOKKU: 296.5W

Siia tuleks rahaliselt juurde veel arvestada põhjakruus, taimed jms vajalikud vahendid.
Akvaariumi sissetöötamine ning seejärel kalade järk järguline ostmine ning kohanemine uue elukeskkonnaga, toit jne.

Juwel Rio 125 tarbib pea et 100% vähem elektrit ning 55 liitrit vähem vett. Kuid sinna mahub ka vähem akvaariumikalu.

Palju on räägitud siin foorumis veepumba võimsusest, olen aru saanud nii et mida võimsam pump seda jõudsamalt ja efektiivsemalt filtreeritakse akvariumivett.
Kui aga võrrelda Juwel Rio 125 ja 180 liitreid ning olemasoleva pumba võimsust siis saame järgneva. 1 tunnis filtreeritakse 125l vett 4.8x läbi ja 1 tunnis filtreeritakse 180l vett kõigest 3.3x läbi.

Kas siis Juwel Rio 125 veepuhastus on efektiivsem kui on seda Juwel Rio 180 ?

Samas ma mõtlen siin sellele et paljudel akvaristidel on kodudes üüratult suured akvaariumid! Kuid keegi ei räägi siin akvaariumi pidamiste üldkuludest: vesi ja elekter.
Suur akvaarium suurte kaladega on väga ilus vaatepilt kuid ka kulukas ettevõtmine rahakotile ja perele. Eriti nüüdsel ajal kui jadamisi kõik Eestis kallineb.

Jagage siis palun oma kogemusi akvaariumitest ja kulutustest nendele.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Jaan 17, 2013 10:48 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
Suurem- ilusam, laiemad võimalused
väiksem-odavam, piiratud võimalused

samuti on väiksemas keerulisem ökosüsteemi tasakaalus hoida.
isiklik arvamus on mida suurem seda parem :roll:

juhin tähelepanu, et 2x24/144L=0,3W/L ja 2x45/200L=0,45W jääb mõlemal juhul natuke väheseks kui tahad korralikku taimeakvat teha st piirab taimede valikut.
Valgustuse laiendamise võimalusi Rio puhul ei oska kommenteerida.
Enda akval viskasin kaane kolikambrisse ja tegin uue kaane

Kuludest
vesi on siiski odav seega kui just mitme tonnist akvat ei ehita siis see pole eriti määrav.
Elekter.
Jah, see kallineb ei oska enda andmeid praegu ütelda aga kunagi sai mingi seade sinna seinakontakti vahele pandud. õhtul vaatan mida see näitab.
Aga hobi on hobi sellele maksad peale kui tahad odavalt siis pane pilt seinale.

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Jaan 17, 2013 05:42 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 05, 2008 11:44
Postitusi: 1359
Pildid: 20
Asukoht: Keila
:wink: kui majanduslikult kannatab, siis valiksin kindlasti!!! RIO 180L :wink:

Filtri võimsus pole kindlasti kõige määravam, kui asustad elustaimede ja mõõdukas koguses väikeste parvekaladega, siis oleks filtri primaarne ülesanne tekitada vee liikumine akvas. (näiteks minu akvas liigutab vett vana 100L akva sisefilter millel tootlikkus vaid max 400L tunnis, kui sedagi, aga vesi liigub ja tundub kristallselge).

Ka valgustuse koha pealt on vägagi erinevaid arvamusi, aga kõik sõltub sellest milliseid taimi tahad kasvatada ja kui tihti soovid rohida. Rohkem valgust tähendab ka lisa väetamist ja CO2 lisamist mis on ka lisakulu ja rohkem rohimist ja sehkendamist taimede müügi- ja ära andmisega.
(näiteks minu akval on 2x39W 180 liitri kohta- taimed kasvavad ja kõik tundub OK).

_________________
400L akva/CP-suurim,valgus4x39w,sooj-200w +30L nano


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Jaan 17, 2013 08:49 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Dets 06, 2011 04:56
Postitusi: 43
Pildid: 1
Asukoht: Pärnu
Kui vähegi rahakott kannatab osta pigem juba rio 240.Ega ta palju rio-180st suurem pole.Ja ka kallim.Olin ka kuu tagasi selle valiku ees ja otsustasin rio 240 kasuks ja ei kahetse.Kui tagand järele mõelda oleks rio 180 väikseks jäänud.

_________________
Juwel rio 240


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 18, 2013 08:57 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Voolutarbimise arvutuses ei arvestatud vist asjaoluga, et soojendi ei käi mitte pidevalt vaid ainult aeg-ajalt. Mida soojem tuba, seda harvemini pulk sisse lülitub. Pakun, et reaalne tarve jääb tunduvalt madalamaks. Samuti ei põle lambid pidevalt!
Ikka suurem akvaarium!


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Jaan 18, 2013 09:46 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Mär 04, 2007 12:48
Postitusi: 251
Asukoht: Tartu
Kindlalt 180. Korralik süsteem. Soojapulgast - mul tuba on mingi 24 kraadi soe reeglina, sellisel juhul lambid soojendavad vett sedavõrd, et soojapulga elektrikulu on pea olematu või siis kulub öösel, kui lambid välja on lülitunud, odavamat öö-elektrit

_________________
4x Melanotaenia Boesemani, 3x M. Lacustris, 3x M. Parkinsoni, 2x M. Herbertaxelrodi


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 21, 2013 01:51 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Tänan kõiki kes mulle vastasid või vastavad.

Vaatasin ja kaalusin akva suhtes veelkord nii netist kui ka oma silmaga poodides asja üle. Lõpuks otsustasin osta Kalake'se poest MP starterkomplekti: Aquapro 100, 180 liitrit ja aluskapp Scubaline 180. Antud akva komplekt oli soodne. Sisuliselt sama raha eest oleksin ma saanud kõigest Juwel Rio 125. Panustasin küll Juwel peale kuid läks teisiti.

Ostsin lisaks palju muud vajalikku akva kraami. Tehnika koguhind tuli korralik.
Pesin ühel ööl hulgi kruusa ja juurikaid nii et näpud olid katki. Ikka väga väga mustad olid need asjakesed. Tuttavadki kes teavad nüüd minu uuest-vanast akvaristika hobist ajavad silmad punni ja vangutavad lootusetult pead ning mainivad et mis teha, elus läheb ikka igaüks oma moodi hulluks. :D

Akva ülespanekul tekkis palju küsimusi, kuid küsiksin kahte asja.
Akvaga oli kaasas suures pappkastis mingi akvapõhja plastmassist alus. Ma otsustasin seda mitte kasutada, seega ei pannud seda akva alla. Leidsin et see oli akva transpordi tarbeks.

Kas selline plastmassist akvaaluse mittekasutamise variant oli õige?

Teine asi oli mul akvaga kaasasoleva helerohelise Aquaball 2212 sisefiltri paigutuse jama. Kui olin vee lasknud akvasse siis seda iminappadega sisefiltrit lihtsalt ei olnud võimalik korralikult akva nurka fikseerida. Fikseerisin pumba ära panin käima ning see sunnik tuli oma plastmassist pesast lihtsalt välja ning hakkas rõõmsalt veepinnal hulpima. Kontrollisin asja korduvalt, tulemusteta. Pump iminappadega pesas akvas ei püsinud. Mõtlesin et kas tõesti on võimalik et nii tublid ja hoolsad sakslased teevad saasta.

Mul ei jäänudki siis muud üle kui oma aju hallollus tööle panna ning pumba pesa ja iminappadega plastmass fiksaatori vahele tekitada pisku plastmass jublakas, see fikseeris lõpuks veealuse pumba.

Kuidas küll see pump siis õige ja tervena iminappkorpusega fikseerub?

Hetkel akva toas töötab end sisse ning ootab kalasid. Nüüd vaatan tõesti et 180l oli igati õige otsus. Kena suur akva, ilus kohe vaadata. Samas nii naisel kui minul hinges kerge kõhedus, sest selles akvas on nii palju vett sees. Loodame et see akva ei hakka meil millalgi vett läbi ajama. Selle firma sisefiltri kinnituski mul jamas. Vahest tuleb igaks juhuks kindlustuse poole pealt veekahjude tekkimise asjaolud üle vaadata.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 21, 2013 11:41 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 10:57
Postitusi: 712
Asukoht: Tallinn
See plastmassist raam on mõeldud akvat servadest toestama. Kui selle ära viskasid, peaks kasutama kindlasti pehmendusmatti akva põhja ja kapi vahel. Vastasel juhul on põhja purunemise oht. Poes ilmselt seda matti ei soovitatud, kuna raami kasutades seda panna ei tohi.

_________________
kpl " Kalake"
Rocca al Mare Kaubanduskeskus
http://kalake.ee
Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 21, 2013 11:42 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 03, 2006 12:49
Postitusi: 181
Asukoht: Eesti
Mis paigaldusjuhend ette nägi, äkki peab see plastmassist alus seal all olema?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 21, 2013 08:08 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Okt 19, 2012 06:44
Postitusi: 105
Asukoht: Tallinn
Aquaball filter käib iminappadega aluse küljest lahti jah (selleks et mugavam puhastada oleks).

Ainult et seda tuleb "tundega" teha filtrit ülevalt poolt alla liigutades haagib kinni alusele. Kui muidu hakkama ei saa siis võta iminappadega alus välja ja proovi kuivalt:)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 21, 2013 10:37 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Ai siis on jama kui peaks akva alla selle plastmassist aluse panema. :cry:

Kogu akva koos juba käiva ökosüsteemiga tuleks uuesti veest tühjaks lasta ning võre alla panna ning uuesti nullist käivitada. Kaks meest peaks akvat tõstma, sest sisse jätaks 30 kg kruusakihte koos taimekujundusega. Vaatasin akva võõrkeelset õpetust, seal oli ainult hulgi juttu, mitte ühtegi korralikku viidet sellele et kas see plastmassist võre ka alla käib või mitte. Isegi MP kodukal ei leidnud ma mitte mingit viidet kas seda võret on 100% vaja või mitte.

Näiteks youtube's oli paljudel kes fimisid oma akvasid akvaariumid plastmassist võreta.

Segadus missugune.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 21, 2013 10:54 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 10:57
Postitusi: 712
Asukoht: Tallinn
ertserts kirjutas:
Ai siis on jama kui peaks akva alla selle plastmassist aluse panema. :cry:

Kogu akva koos juba käiva ökosüsteemiga tuleks uuesti veest tühjaks lasta ning võre alla panna ning uuesti nullist käivitada. Kaks meest peaks akvat tõstma, sest sisse jätaks 30 kg kruusakihte koos taimekujundusega. Vaatasin akva võõrkeelset õpetust, seal oli ainult hulgi juttu, mitte ühtegi korralikku viidet sellele et kas see plastmassist võre ka alla käib või mitte. Isegi MP kodukal ei leidnud ma mitte mingit viidet kas seda võret on 100% vaja või mitte.

Näiteks youtube's oli paljudel kes fimisid oma akvasid akvaariumid plastmassist võreta.

Segadus missugune.


Põhimõtteliselt võib see ka ilma võreta olla, aga siis võiks pehmendusmatt vahel olla. Aga raami sisse on seda vast küll lihtsam tagasi tõsta. Kui õnnestuks vähemalt pool veest kuhugi muude anumasse lasta, poleks vaja kõike uuesti nullist käivitada.

_________________
kpl " Kalake"
Rocca al Mare Kaubanduskeskus
http://kalake.ee
Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Jaan 21, 2013 11:58 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Tänan info eest.

Ma ei teagi kohe kuidas tegutseda, mõtlen ja kaalun kogu selle asja peas läbi.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 22, 2013 01:06 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
Kahjuks tundub et oli emotsioonaalne otsus
Oleks võinud ennem küsida rahva arvamust

Mina MP100 omanikuna oleks selle maha laitnud.

1) Puhastamiseks VÄGA ebamugav kaan kogub niiskust
2) suur kola hulk akvaariumis
3) vähe w/L kohta 0,3 vist oli
4) soojendaja ilma plast kaitseta (kalad kõrvetasid ennast ära)
5) Kastil ülal puudub tugevdusäär- lisaks tugevdusele väldib see ka vee loksumist üle ääre. minul kilpselgsägad sulistavad nii et põrand märg.

sisuliselt peale poolt aastat jäi sellest komplektist kasutusse vaid klaaskast, kraadiklaas ja soojendaja

Kasulikum oleks olnud lasta akva teha ja asjad ise osta.

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Viimati muutis jaantat, Teisipäev Jaan 22, 2013 01:15, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 22, 2013 01:13 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
/404.html

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 [ 32 postitust ]  1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver