Pole seal nii imelist midagi, eks ole UV lambiga filtreid ennegi tehtud ning tõsisemaidki kui see riistapuu, ntx
UTC,
AQUAEL UniMax Pro,
JWH jms. Taimeakva puhul ilmselt mittesobiv, UV lamp kipub vees olevatele väetistele lagundavalt mõjuma. Ilma elustaimedeta akva puhul on vast OK. Mis puudutab kasulikke baktereid siis tasub lugeda filtri manuali - ntx osade eraldi müüdavate UV lampide puhul mis kanisterfiltri ette käivad on juhendis kirjutatud et akva sissetöötamise ajaks ei maksa UV lampi tööle panna kuna muidu ei saa kasulikud bakterid akva veest filtri meediale kolida. Kuna kasulikud bakterid kinnituvat filtri meediale siis neid hiljem UV lamp ei ohustavat - tegelikkuses on küll nii et akvas on päris keeruline kooslus igasugu mikroorganismidest nii et kes täpselt on kasulik ja kes mitte minu teada veel ei osata öelda, ammoniaaki ja nitritit ümbertöötavad bakterid mida enamasti kasulike bakterite all mõeldakse on vaid osa suuremast pildist.
Veel mõni aeg tagasi reklaamiti ka antibakteriaalseid seepe söögi alla ja söögi peale, nüüd räägitakse hoopis et nende kasutamine soodustab allergiaid ja muid probleeme. Tõtt öelda ei paneks oma akvasse riistapuud mis tuimalt kõik vees olevad mikroorganismid maha notib, aga see on minu eriarvamus.
Aga vastuseks teemaalgatajale - filter tuleks paigutada nii et vesi akvas liiguks võimalikult ühtlaselt (et poleks suuri seisva veega alasid), tõenäöliselt on sobiv suund filtri väljavoolule veepinnaga paralleelselt. Võimaluse korral kasutaks "flööti". Ja ka soojendi oleks hea sättida liikuva vee sisse (filtri väljavoolu lähedale) et akvas ei tekiks ebaühtlase temperatuuriga alasid.
Veel. Juhendist tasub uurida kui pikk on UV lambi eluiga - tihti on see üsna lühike ja asenduslambi hind võib olla suhteliselt kopsakas. Kui uuenduslikkusest rääkida siis selliseks võib ilmselt pidada seesmisi filtreid millel on sisse pandud UV diood - see on kompaktne (erinevalt teemas käsitletavast) ja pika elueaga, ntx
Aquael pakub selliseid. Aga isegi sellist oma akvasse ei paneks.