foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 14 postitust ] 
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 29, 2009 11:16 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 27, 2009 11:03
Postitusi: 552
Asukoht: Finland,Honkajoki
Kui gupidel peb olema vähemalt 2 emast isase kohta, siis mis vahekorras peaks olema isaseid ja emaseid mõõksabasid akvaariumis?Ja kas kusagil on ka räägitud MIKS nad sugu vahetavad?Ja kas mollidega nad sobivad kokku? :roll:

_________________
363L-- /pildid/17867/index.html
Umbes 160L /pildid/16737/index.html
U.420L /pildid/18455/index.html
Hardscape /pildid/26031/index.html


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 29, 2009 05:15 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Nov 11, 2008 09:11
Postitusi: 313
Asukoht: saaremaa
Emaseid mõõksabu võiks 1 isase kohta olla 2-3.ja mollidega sobivad mõõksabad ka täitsa hästi.soovahetusest eriti midagi ei tea.

_________________
ei tegele enam aktiivselt akvaristikaga.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 29, 2009 06:07 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 30, 2008 04:35
Postitusi: 37
Asukoht: tartu
Ma olen ka kuulnud, et emased mõõksabad võivad teha soo vahetust ja muutuda isasteks, tahaks isegi teada et miks, kas keegi teab? :D


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 29, 2009 07:37 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Okt 28, 2008 08:11
Postitusi: 136
Asukoht: Pärnu
lühidalt on see nii et mõõgud on arengu poolt veits aeglased ja siis kuni aasta hiljem võivad alles õiged geenid välja lüüa....ja emastest saavad isased;)sest et kui nad sünnivad on nad kõik emased;)
teoreetiliselt peaks see asi nii olema;)

_________________
kõik mis ma kirjutan on ainult minu arvamus ja ei pruugi üldsusega ühtida;)

Silma ilu kodus:
70 Liitrit
700 Liitrit


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 29, 2009 09:07 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 27, 2009 11:03
Postitusi: 552
Asukoht: Finland,Honkajoki
Aitähh kõigile kes võtsid vaevaks vastata.Suured tänud "egu"le,tundub loogiline,ise polnud lihtsalt sellist seletust leidnud.

_________________
363L-- /pildid/17867/index.html
Umbes 160L /pildid/16737/index.html
U.420L /pildid/18455/index.html
Hardscape /pildid/26031/index.html


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Apr 02, 2009 01:04 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Jaan 14, 2009 02:54
Postitusi: 131
Asukoht: Tallinn
Enamik tõsiseltvõetavaid allikaid on seisukohal, et mõõksabad ei vaheta sugu, vaid sootunnused avalduvad osadel eksemplaridel tunduvalt hiljem kui teistel. Geenide muutumisega pole siin midagi pistmist, elusolendite geenid on juba eostamise hetkel määratud ja elu jooksul need enam ei muutu.

Tegelikult peaks olema võimalik määrata mõõksaba sugu ka varasemas nooruses, kui hästi tähelepanelikult päraku-uime kuju ja kala käitumist jälgida. Ma ei tea kuivõrd kindel see meetod on aga platy-de puhul arvasin suutvat neid eristada alates sellest kui nad olid umbes ühe kuu vanused.

_________________
Akvaariumid: 54l + 60l + 200l
Kalad: 3x gupi, 6x platy, 2x molly, 5x neoon, 5x mini corydoras, 1x ancistrus, 3xSAE, 3x Botia, 2x marmor-guraami
Muud: õunateod ja 10 sorti veetaimi


Üles
 Teema pealkiri: Geenid
PostitusPostitatud: Reede Apr 03, 2009 04:40 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Nov 20, 2006 06:12
Postitusi: 17
Asukoht: Tartu
Kaladel ja kahepaiksetel ei määra geenid sugu, vaid sugu areneb vastavalt keskkonnatingimustele. See ma pigem usuksin soovahetusvõimalust, kuigi ühelegile tõsiseltvõetavale allikale ei viita.


Üles
 Teema pealkiri: mõõksaba sugu
PostitusPostitatud: Reede Apr 03, 2009 08:09 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Nov 27, 2005 05:06
Postitusi: 394
Pildid: 12
Asukoht: Harjumaa
Eelkõnelejaga täitsa nõus. Keskkonnatingimused ja ka soojätkamise vajadus. Mul on endal olnud parveke mõõksabasid, nendest ainult üks isane. Kui see ainuke isane otsa sai, arenesid ühel neljast emasest isase sootunnused, kusjuures emaste viljastamine tal siiski ei õnnestunud. Kas sellised soomuutjad ongi viljatud või oli see lihtsalt juhus, ei tea.

_________________
240l elustaimed; tavalised eluspoegijad, corydorased, otod, pärlguraamid, neoontetrad, f-SAE, ancistrused, tornteod ja teosööjad.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Geenid
PostitusPostitatud: Reede Apr 03, 2009 08:17 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Jaan 14, 2009 02:54
Postitusi: 131
Asukoht: Tallinn
TiitM kirjutas:
Kaladel ja kahepaiksetel ei määra geenid sugu, vaid sugu areneb vastavalt keskkonnatingimustele. See ma pigem usuksin soovahetusvõimalust, kuigi ühelegile tõsiseltvõetavale allikale ei viita.


Kui lubad siis ma jääksin siinkohal eriarvamusele, kuigi mõnede kalaliikide ja osade kahepaiksete puhul on see tõesti nii. Elussünnitajate puhul määravad sugu siiski geenikombinatsioonid.

sannette kirjutas:
... Kui see ainuke isane otsa sai, arenesid ühel neljast emasest isase sootunnused, kusjuures emaste viljastamine tal siiski ei õnnestunud. Kas sellised soomuutjad ongi viljatud või oli see lihtsalt juhus, ei tea.


Oleks huvitav teada kui vanad need mõõksabad sul olid?
Kas see "emane" mõõksaba oli enne järglasi ka andnud või kust sa tead, et ta emane oli?
Mitmete interneti allikate andmetel võivad (hilistel) isastel mõõksabadel sootunnused avalduda aastaselt või hiljem.

* Kes inglise keelt oskab ja geneetikast midagi teab võib tahta pilku heita sellele dokumendile:
http://www.sbs.utexas.edu/ryan/Publications/1990/1990Copeia-745.pdf

_________________
Akvaariumid: 54l + 60l + 200l
Kalad: 3x gupi, 6x platy, 2x molly, 5x neoon, 5x mini corydoras, 1x ancistrus, 3xSAE, 3x Botia, 2x marmor-guraami
Muud: õunateod ja 10 sorti veetaimi


Üles
 Teema pealkiri: mõõksaba
PostitusPostitatud: Reede Apr 03, 2009 08:49 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Nov 27, 2005 05:06
Postitusi: 394
Pildid: 12
Asukoht: Harjumaa
Kuna see juhus oli ikka päris hulga aega tagasi (nõuka ajal),siis poegimise kohta pead ei julge anda. Pidasin siis ainult gupisid, mollisid ja mõõksabu ja üks maimurida oli kogu aeg järel. Aga vanuselt olid mõõksabad sel muundumise perioodil kindlasti üle aasta, pakuks isegi, et paar aastat vanad, sest elasin siis Pärnus ja uusi kalu sai ainult Tallinnast toodud. Maimud elasid mul kahes väiksemas akvas, kust sai nad enamus tuttavatele laiali jagatud, nii et oma kalade järglased nad olla ei saanud.

_________________
240l elustaimed; tavalised eluspoegijad, corydorased, otod, pärlguraamid, neoontetrad, f-SAE, ancistrused, tornteod ja teosööjad.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 04, 2009 01:59 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Jaan 14, 2009 02:54
Postitusi: 131
Asukoht: Tallinn
See on huvitav info igatahes ja kui kellegil on võimalust, võiks isegi mõõksabade soovahetuse võimalust katseliselt kontrollida.

Pole küll sellise asja kohta teaduslikku kirjeldust kohanud aga keegi kuskil pakkus välja ka sellise teooria, et sünnitus-ea lõpus võivad emased omandada isaste sootunnused. See seletaks ka tähelepanekut, et need vale-isased on viljatud.

_________________
Akvaariumid: 54l + 60l + 200l
Kalad: 3x gupi, 6x platy, 2x molly, 5x neoon, 5x mini corydoras, 1x ancistrus, 3xSAE, 3x Botia, 2x marmor-guraami
Muud: õunateod ja 10 sorti veetaimi


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 04, 2009 09:29 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 23, 2005 04:43
Postitusi: 1165
Pildid: 6
Asukoht: Kuressaare
Mõõksabad muutuvad isaseks, kui on rikutud nende isaste ja emaste balanss. Tihedamad on muutumised isasteks, kui on ainult emased, samas toimub muutumine ka isaste olemasolul. Mõõksabadel ei ole sugu määratletud X ja Y kromosoomide kombinatsiooniga, nii emastel, kui isastel on XX paarid.

Minu viimane "normaalne" isane suri umbes aasta tagasi. Jäid 5 emast, kellest üks muutus üsna varsti isaseks. Teadagi võib emane sünnitada maime veel mitmed korrad, peale isase puudumist, aga nüüdseks peaks see aeg ka möödas olema. Maime tuleb ka praegu. Niiet ei ole mõõksaba muutumismängus viljatuks arenenud.

Kes tahab netist otsida, siis seal on küllalt inimesi, kes väidavad, et muutuja on eelnevalt ka sünnitanud ja on olnud isegi kahe aastased muutujad. Mis sunniks teda siis nii kaua oma tegelikku sugu varjama. Arvan, et ta ei teegi seda. Lihtsalt öeldes, kui tekib aeg, kus soo järjepidevus on ohus, seoses sellega, et isaseid on vähe või üldsegi mitte, siis hoolitseb loodus selle eest, et mõõksabad ja kindlasti ka paljud teised kalad, meie loodusest ei kaoks. On kirjeid, et isegi Ancistrus suudab seda trikki järgi teha.

Kahjuks on aga kehtiv ainult "one way ticket" - emasest isaseks, mitte vastupidi.

_________________
240L, Molly'd, Neoonid, Rasboorad, Ludwigia Repens , Crypt. Wendtii 'Mi Oya', Anubia Barteri


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 05, 2009 01:31 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Veebr 23, 2009 12:29
Postitusi: 9
Asukoht: Põlva
Aga mul tekkis küsimus, et mis juhtub siis kui isaseid on nii palju et oleks vaja üht emast juurde, kas ka siis tekib isasest emane....?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Apr 05, 2009 04:15 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Juul 16, 2007 10:08
Postitusi: 19
Asukoht: Tallinn
nummi100 kirjutas:
Aga mul tekkis küsimus, et mis juhtub siis kui isaseid on nii palju et oleks vaja üht emast juurde, kas ka siis tekib isasest emane....?


Pets kirjutas:
Kahjuks on aga kehtiv ainult "one way ticket" - emasest isaseks, mitte vastupidi.


;)


Üles
 [ 14 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver