foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 55 postitust ]  1, 2, 3, 4  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Reede Apr 09, 2004 11:47 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Veebr 21, 2004 11:26
Postitusi: 67
Asukoht: Tartu mk
Kas keegi oskaks aidata kuidas alandada vee karedust. Elan maal ja kaevuvesi suht kare - 24´dGH. Tahaks nimelt vee karedust alandada veevahetuse ajal, enne akvasse vee panemis. Kas saab ise mingi filtri äkki valmistada või midagi, settest tahaks ka vabaneda. Taimedel nimelt lehed laigulised ja mõnest kohast kergelt augulised - kas see on tingitud vee karedusest? Mis oleks üldse normaalne karedus magevee akvas. Palun kas keegi oskab aidata!

Ette tänades - Jann1137

_________________
Akvaarium: 70 liitrine Juwel'i akvaarium, käivitatud 20.02.04
2 suurt + 10 väikest Guppit, 2 Põhjakoristajat ja 2 ancistrust, 4 mõõksaba, 1 Labeo bicolorit
Taimi kokku 6 sorti


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 09, 2004 02:03 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Veebr 21, 2004 11:26
Postitusi: 67
Asukoht: Tartu mk
Kas keegi siis ei oska aidata?

_________________
Akvaarium: 70 liitrine Juwel'i akvaarium, käivitatud 20.02.04
2 suurt + 10 väikest Guppit, 2 Põhjakoristajat ja 2 ancistrust, 4 mõõksaba, 1 Labeo bicolorit
Taimi kokku 6 sorti


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 09, 2004 03:25 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Dets 16, 2003 02:46
Postitusi: 442
Asukoht: Tallinn
Pehmema veega segades.
Kustutamata lubja ja soodaga.
Mingil määral aitab keetmine (ainult muutuva ehk karbonaatkareduse vastu).
Ioonvahetusega.
CO2 vähendamisega.

Sel teemal on akvaariumiraamatus 14 lk juttu.
Lisaks mainiksin, et ioonvahetuse puhul on koduse majapidamise variandid tihti akvaariumi jaoks kasutud, sest soolad teisendatakse akvaariumile sama halbadeks variantideks, aga tavalised kareduse testid neid enam ei näita.

Mul GH testi hetkel ei ole, aga ma arvan, et mul on umbes 8-13. 13 vast olekski ülemine piir. Kui pH all hoida, siis vast kuni 18 on kasutatav, kuigi ikkagi liiga kare, aga peetakse edukalt kalu ka üle 20GH puhul.
Eks see sõltu taimedest ja kaladest ka.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 09, 2004 04:37 
Guru

Liitunud: Pühapäev Aug 10, 2003 12:26
Postitusi: 192
Asukoht: Harjumaa, Kostivere
Mis efekti omab kustutamata lubja ja sooda lisamine kee karedusele?
Ja ioonvahetusvaike on igasuguseid - laborites kasutatakse näiteks katioon- ja anioonvahetusvaike, mis vahetavad metalliioonid ja happejäägi vesinikioonide ja hüdroksüüdioonide vastu. Selle tulemusena saadakse praktiliselt puhas vesi, mille soolaioonide tase võib olla väiksem kui destvees.

Võid uurida ka pöördosmoosi aparaate - Tallinnas sõpruse pst. poes nägin vähemalt ühte mudelit müügil (hinnaga võin mööda panna, aga vist oli midagi 3000.- ringis).

Pudelivett võid kah osta - ise kasutasin mõnda aega Aura Springi (minu partii gH=9 ja kH=6). Mingi soomlaste "lumevesi" (nime ei mäleta) oli veel väiksema karedusega aga kahjuks ka ~3x kallim.
Kui karedus ainult taimede pärast segav tundub olevat, siis proovi CO2 lisamist. Mõju on märgatav.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 09, 2004 04:47 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Tõnu Oga kirjutas:
Võid uurida ka pöördosmoosi aparaate - Tallinnas sõpruse pst. poes nägin vähemalt ühte mudelit müügil (hinnaga võin mööda panna, aga vist oli midagi 3000.- ringis).

Hind õige, kuid kui viimati seal käisin polnud enam näha, äkki on ära ostetud.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 09, 2004 06:31 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Dets 16, 2003 02:46
Postitusi: 442
Asukoht: Tallinn
Tõnu Oga kirjutas:
Mis efekti omab kustutamata lubja ja sooda lisamine kee karedusele?


Ca(HCO3)2+Ca(OH)2 -> 2CaCO3+2H2O jne.
Magneesiumisooladega käivad kah trikid, mida ei vitsi kirjutada ;-)
Sooda abil saadakse mittekarbonaatsest karedusest lahti ja siis vesi kindlasti filtrist läbi, et vette jäänud karbonaatühenditest lahti saada.
Täpsem jutt on helesinises raamatus lk 120.
Enne kui katsetama asuda, tasub see lk läbi lugeda.

Devi


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 09, 2004 10:38 
Guru

Liitunud: Pühapäev Aug 10, 2003 12:26
Postitusi: 192
Asukoht: Harjumaa, Kostivere
Proovisin devi NaHCO3+Ca(OH)2 meetodil veepehmendamise järgi, kiire kokkuvõttena võiks öelda et teoreetiliselt töötab, kuid praktiline kasutamine on pehmelt öeldes kaheldav.

Okei. äkki kedagi huvitab katse käik [vähemalt devi saab natuke kriitikat teha :) ]

Tegin Ca(OH)2 küllastunud lahuse (CaO kahjuks käepärast ei olnud), samuti lahustasin 5-6 grammi NaHCO3. Ca(OH)2 lahus tuli enne kasutamist filtreerida kuna selle lahustuvus on suht nadi ja ma ei tahtnud seda hägusena kasutada.
Võtsin pool liitrit kraanivett (gH=24), kallasin sellese ~30ml Ca(OH)2 küllast. lahust, segasin ja varustasin lakmuspaberiga (millest mingit kasu ei tõusnud). Nüüd hakkasin lisama väikeste annuste kaupa söögisooda lahust. Sade tekkis tõepoolest - umbes 2-3 minuti jooksul.
Vahepeal üritasin mõõta pH tilga-testiga kunas vee leelisus minimaalse väärtuse omandab (sellel hetkel oleks pidanud kogu Ca(OH)2 tarvitatud olema ja edaspidine NaHCO3 oleks pidanud lahuse pH jälle suuremaks viima). Üldiselt ei õnnetunud - kogu katse aja oli pH testi näit skaala loetamatus alas.
Hüva, kuna lahuse tasakaalustamine ei olnudki katse eesmärk, siis lisasin söögisooda lahust ilmselge liiaga ja hakkasin katsetama lahuse filtreerimisega. Jälle ebaõnnestus - kodus olevad laiatarbe paberfiltrid (ma ei tea marki), lasid tekkinud kaltsiumkarbonaadihägu valdavas osas läbi. Peale 3 filtreerimist ja mõningast vahepealset settimist sain siiski kergelt läbipaistvama lahuse kui algne segu oli.

Nüüd siis kõige huvitavam - gH test. Tulemus - 14. Pole paha - töötas (algne oli gH=24).

Nüüd siis tulemuse kokkuvõte (minu nägemuse) kohaselt:
Et saadavasse lahusesse ei jääks üleliigset hulka reaktiive, tuleks ilmselt kasutada tiitrimist elektroonilise pH-meetri näidu järgi (võib muidugi ka reaalajas Ca2+ mõõta, kui vastav aparaat olemas oleks).
Lahuse pärastisel vabastamisel CaCO3 sademesi tuleb ilmselt kasutada peenfiltreid, tsentrifuugimist või koaguleerimist ning siis ikkagi tavafiltrit.
Muidugi on olemas oht, et lõppude lõpuks juhtub mingi kerge viperus ja Ca(OH)2 lahust satub akvaariumisse - ilmselt edasine ei vaja kommentaare.
Ja lõpuks on kogu asja mõte ikkagi Ca ioonide asendamisel Na ioonidega, nii et praktiliselt sama efekti saaks ka laiatarbe katioonvahetusvaike kasutades (Ok, mageveeakvaariumis saaks kasutada KHCO3).

Üldiselt see ma ei kujuta ette kes sellise asjaga tegeleda sooviks - Devi oled sa ikka ise proovinud?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 09, 2004 10:59 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Veebr 21, 2004 11:26
Postitusi: 67
Asukoht: Tartu mk
Kas mingit lihtsamat moodust pole. Mul keemia kehv

_________________
Akvaarium: 70 liitrine Juwel'i akvaarium, käivitatud 20.02.04
2 suurt + 10 väikest Guppit, 2 Põhjakoristajat ja 2 ancistrust, 4 mõõksaba, 1 Labeo bicolorit
Taimi kokku 6 sorti


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Apr 09, 2004 11:13 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Lihtne moodus on destilleeritud vee lisamine. Hindade osas olen kahjuks tume, kiire otsing annab seinast seina numbreid:
ntx Tartu külmhoone ( http://www.tartukh.ee/?meny=hinnakiri&hinnakiri=T3 ) müüb 1l 10.6 .
http://www.veeweb.ee/myyk.htm 1 liiter 3 kr.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 10, 2004 02:53 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Dets 16, 2003 02:46
Postitusi: 442
Asukoht: Tallinn
Tõnu Oga kirjutas:
Üldiselt see ma ei kujuta ette kes sellise asjaga tegeleda sooviks - Devi oled sa ikka ise proovinud?


Ei ole.
Kui omal GH (kogukaredus e. üldkaredus) probleem oleks, siis võib olla katsetaks.

Nagu kirjutasin, oleks tulnud enne katsetamist põhjalikumate juhtnööridega tutvuda ;-)

Soovitaks veest CO2 eemaldada, seega värske veega ei maksa kohe jamama hakata.

Määra muutuv karedus.
jääv+muutuv=kogu

Mida ja kui palju kasutada, on võimalik välja arvutada.
Karbonaatkareduse (muutuv) 1 võrra alandamiseks lisatakse 0.1 g CaCO 10 liitri vee kohta. Tulemust filtreeritakse (ei tea, kas praegu on mõtet).

Määra jääv karedus.
jääv+muutuv=kogu
Seejärel mittekarbonaatse (jääv) kareduse kõrvaldamiseks 1 võrra on vaja lisada 10 liitri vee kohta 0.19 g Na2CO3 või 0.51 g Na2CO3*10H2O, tegelikult mõni protsent rohkem.
Põhiliselt CaSO4+Na2CO3->CaCO3+Na2SO4
Ma oletan, et nüüd võiks filtreerida :-)

Lisatud on, et karedus peab olema täpselt määratud - seega SERA teste ei maksa kasutada.

Kas seda segu ka lõpuks akvaariumisse julgeb kallata, on iseasi ;-)

Ma loodan, et olen asjast õigesti aru saanud.
Don't try this at home. Use at your own risk.
Info kasutamine omal vastutusel - mina pesen
oma käed vastutusest puhtaks ;)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Apr 10, 2004 02:58 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Dets 16, 2003 02:46
Postitusi: 442
Asukoht: Tallinn
Rein kirjutas:
Lihtne moodus on destilleeritud vee lisamine. Hindade osas olen kahjuks tume, kiire otsing annab seinast seina numbreid:
ntx Tartu külmhoone ( http://www.tartukh.ee/?meny=hinnakiri&hinnakiri=T3 ) müüb 1l 10.6 .
http://www.veeweb.ee/myyk.htm 1 liiter 3 kr.


Destilleeritud veel ja destilleeritud veel on vahe sees.
Tööstusliku suunitlusega ei pruugi toiduainete/meditsiini/akvaariumi jaoks sobida. Sõltub tootmismeetodist. Erinevad hinnad võivadki sellest tuleneda.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 20, 2004 01:19 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Apr 18, 2004 07:18
Postitusi: 20
Asukoht: tallinn
Koduse osmosreversi saab kätte u 1500! ööpäevane läbilaske võime 25l.Sellest peaks piisama :) Eemaldab 98% raskemetalle ja GH on 0 :)
Ph taseme alandamiseks peaks isegi osmoos vesi 24h seisma.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 20, 2004 09:25 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
devi kirjutas:
Destilleeritud veel ja destilleeritud veel on vahe sees.
Tööstusliku suunitlusega ei pruugi toiduainete/meditsiini/akvaariumi jaoks sobida. Sõltub tootmismeetodist. Erinevad hinnad võivadki sellest tuleneda.

Äkki siis seletad mis vahe on sees - mina usun endiselt et destilleerimine on üsna üheselt tõlgendatav protseduur. Akvaariumivee jaoks pole suurt vahet kas see on destilleeritud üks, kaks, või kakskümmend korda - jah, mitmeid kordi destilleeritud vesi on puhtam, kuid üsna kindlasti piisab ka üks kord destilleeritud veest.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 20, 2004 11:09 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Dets 16, 2003 02:46
Postitusi: 442
Asukoht: Tallinn
Mnjah, varsti ei julge enam pii väärtust ka nimetada - tahetakse et ära ka veel tõestaks ;-)

Kahjuks ei mäleta kust ja mida täpselt lugesin, igatahes oli pikk artikkel destilleeritud vee erinevatest valmistamismeetoditest. Sellest on juba paar aastat möödas, seega üksikasju ei mäleta. Oleks siis ainult, et vee aurustumisel võib sodi kaasa lennata (näiteks pestitsiidid, herbitsiidid), korjab aur ka õhust sodi ja kondenseerunud vesi ei pruugi 'puhas' olla. Lisaks oli mingi tööstusliku meetodiga saadud dest vees ka mingi konkreetne (halb) ühend sees, põhjustatuna tootmismeetodist. See meetod ja keemiline lisa mulle kahjuks enam ei meenu - selline vesi kõlbab paljude tööstuslike vajaduste jaoks, aga toiduainetööstusesse või meditsiini ei sobi. Usu või ära usu.

Rahvapärased destilleerimise selgitused pole kahjuks nii põhjalikud ja jätavad tõesti mulje, et kõik on väga tore. Tegelikus elus on nii mõnigi asi vastavalt vajadusele mugandatud - ega alguses ei tahtnud keegi vahelduvvoolu võimalikkust ka uskuda (ära küsi viiteid ;-) ), aga nagu ajalugu näitab, on see nii mõneski kontekstis kasulik, kuid nii mõnessegi konteksti ei sobi. Ärge küsige, mis on vahelduvvool ;-)


Viimati muutis devi, Teisipäev Apr 20, 2004 11:11, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 20, 2004 11:10 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Jaan 09, 2004 06:58
Postitusi: 516
Asukoht: Tartu, Kalda tee piiskopkond
see vool mida vahepeal on ja vahepeal pole ?

nali oli

_________________
Trespassers will be shot...survivors will be shot again. Küsimuste, probleemide ja arusaamatuste korral palun pöörduda otse. Ristisõda professionaalse kretinismi vastu...


Üles
 [ 55 postitust ]  1, 2, 3, 4  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver