turvast mõtled ehk? see on turvastunud turbasammal
Kunagi tegin elus turbasambalaga huvi pärast proovi, et kaua see akvaariumivees vastu peab. Hankisin madalsoost mätta turbasammalt ja sättisin selle akvaariumiveega küvetti. Nädala pärast viskasin minema - asi hakkas kiiresti lagunema. Muidu lootsin, et äkki siiski peab mõned kuud vastu ja saab sellise kerge "bioloogilise" veepehmendaja. Tegelikult olid muidugi suht rumalad eeldused - üsna ilmselt ei suuda turbasammal nii kiiresti vees lahustunud soolasid siduda kui ma vett vahetan. Lisaks on valdav enamus turbasamblaid väga tundlikud toitainerikka vee suhtes ja viskavad toas pidades ning kraaniveega kastes suht ruttu vedru välja.
Praktikas kasutatakse küll jah turvast veepehmendamiseks. Keegi siinsest seltskonnast peab mäletamist mööda kah endal mingitlaadi Rio Negro biotoopi. Otsi üles ja piina teda privas
Devi laenas mulle mõni aeg tagasi mõned akvaristika ajakirjad. Teeks lühendatud kiirtõlke ühe artikli lõigust, saad vähemalt midagi konkreetset planeerima hakata.
Ajakiri ise on "Tropical Fish Hobbyist", sept. 1998
Joe Gargas, A Time-Honored Water Treatment - Peat
[...]
100 galloni (378l) vee pehmendamiseks sobib umbkaudu 1 kilo happelist (so. naturaalset) turvast. Kui algses vees on lahustunud soolasid ligikaudu 160 mg/l (millest CaCO3 on 140-160 mg/l) ja pH ligikaudu 7.7, siis peale ühepäevast vee läbipumpamist langeb karedus 40 mg/l ja pH väärtus 6.5 kanti. Kareduse langus sõltub suurel määral ära kasutatavast filtrist. Sobivaim on aeglase läbivooluga kanisterfilter.
[...]
Turba kasutamisega on muidugi omad probleemid:
a. perioodiline filtri sisu vahetamine;
b. vee parameetrite jälgimine (pH!);
c. vesi muutub kollakaks (odava aiandusturbaga eriti);
Kollase vee vastu aitab ehk filtris kiht aktiivsütt(?). Tegelikult oli vist siinsamas foorumis või ee.hobi.akvaristikas kuskil kah juttu turba kasutamisest - selle kaevad ehk ise välja.