Väiksemate akvadega (+/- 100 l) on probleem väiksem (kui rääkida troopikakaladest). Neid suudab (-vad) jääkülmad suured plastpudelid mingil määral jahutada. Kui oled päeval kodust eemal, piisab, kui vahetad pudeleid (soovitavalt 1,5-2 l, sõltuvalt muidugi akva suurusest) hommikul enne välja minekut ja õhtul koju tulles, mitte vastu ööd, mil temp nagunii langeb. Lisaks jälgi, et mitte mingil määral ei pääseks päevane päikesevalgus akvade peale. Vajadusel tõmba kardinad ette või tõesti kata see aken fooliumiga. Lisaks on sellise kuumaga hea lisaõhutus-aereerimine, mis omakorda aitab vett liigutada ja tsipagi jahutada.
Suurem probla võib olla just suuremate kastidega, kus paari suure plastpudeli lisamine jääkülmavee või jääkuubikutega ei pruugi olukorda eriti leevendada. Mina näiteks ühendasin 440 l akvas järgi lisaks kahele käimasolevale välisfiltrile (vanem mudel JPL CP 500 ja uuem mudel JPL CP 900), ka vanema JPL 250 ehk et veeringlus oleks suurem ja see tundub tsipa asja leevendavat. Toa temp 33°C, akvas 28° C. Põranda ventikas käib ka toas täiel aurul ning akva kaane all on kaks arvuti ventikat. Kaant ei saa päris lahti hoida, sest suured Plecod käivad aeg-ajalt suurel kiirusel pinnalt õhku ahmimas, aga parajal suurusel vahet kaanel hoian. Väikeste kalade akvades (kuldkalamaimud ja teises mollid, gupid jne), hoian pealt kaaneavad lahti. Kõigis akvades on vähemalt päevasel ajal valgus välja lülitatud. Tühja sellest, kui taimed võivad närbuda, küll hiljem kosuvad või saab uued hankida, aga tähtsamal kohal on kalad. Suures, 440 l akvas tundub praegune seis vesiroosile väga hästi mõjuvat, sest on hakanud lehti jõuliselt kõrgustesse kasvatama, millede üle on hiigel-Plecodel ainult hea meel, sest nende lehetede alune nende meelis peidupaik.
Raskem seis on kahjuks praeguse "troopikaga" külmaveekalade akvadega. Neil vahetan 3x päevas (kui vähegi kodus olen) külmaveepudelit, vett vahetan tihedamalt, kui tavaliselt ning vee aereerimine käib täiel võimsusel. Tollel akval kahjuks ei saa kaant pealt lahti teha, sest samas kasti ka Heteropneustes fossilised, kes käivad õhku just pinnal ahmimas ja enamjaolt nii käbedalt, et kui juhtuvad kiirel tempol õhku ahmima sealt, kus väike pragu, võivad akvast välja lennata. Sellekohane kogemus käes ja kerge mürgine ampsakas näppu ka tuntud, kuna tegemist on siiski "mürgiste" kaladega, kellede mürki kasutatakse farmaatsias. Selle kasti puhul on peal klaas paraja vahega ning lahtised kohad "turvab" pambuslinik. See tähendab, et õhku pääseb ligi, aga tüübid välja ei pääse.
Tore oleks lugeda veelgi enam teiste foorumlaste kogemusi-katsetusi, kuidas selliste troopika-ilmadega akvat jahutatakse. _________________ 100 l: Mollid, gupyd, mõõksabad, Ancistrused, Corydorased 112 l: Kuldkalad, Heteropneustes fossilised 440 l: Oscar, Pterygoplichthys gibbicepsed, Jack Dempseyd, Ancistrused
|