Kui ei ole võimalust/varianti lisada ventikaid ja/või jahutusseadet, siis esmatähtis on vee tempi tõusmisel tagada SUUREM AEREERIMINE - hapniku lisamine ning vee liikumine.
Kallist jahutusseadet ei ole mõtet meie kliimas osta, kuna suvekuuma vaid pisike osa aastast. Kes ise meistrimees ja tahab katsetada, siis MacGyver'i stiilis on foorumis Käpiku teemas, kuidas külmikust akvale jahutussüsteemi ehitada
/viewtopic.php ... c&start=15Jääpudelitega ei mängiks. See lühiajaline efekt ja võib hoopis kahjuks olla ning kaladele rohkem stressi tekitada. See tekitab akvaariumisse ebaühtlase tempi ehk pudeli lähistel madalam. Troopikakalad elavad meie kuumad suve üle, kui on tagatud piisav vee liikumine ja korralik hapnikuga varustamine. Pigem olgu temp ühtlane, kui et seda jääpudeliga pidevalt kõigutada ja kalu sellega "kiusata".
440 l akvale lisasin eelmisel kuumal suvel lisaks ühe välisfiltri (juhtus, et oli käepärast), mis aitas vett "liigutada". Sel aastal ei ole selles akvas temp veel üle "lubatud" piiri tõusnud. Akva ka toas, kuhu päike päeval ei paista. Aken lahti ja põrandavenikas sees, mis aitab toatempi "sutsu" jahutada.
Keerulisem on külmaveekaladega (nt kuldkalad). Nende akvasse lisasin veel teisegi "mullitaja" täisfungil töötama ja valgustust sisse ei lülita. Nii elasid nad ka eelmise kuuma suve üle.
Tähtis on hoida ühtlast tempi ja aereerida-aereerida-aereerida ning panna vesi rohkem liikuma! Kaladel tekib soojemas veel pigem hapnikupuudus, mis neile saatuslikuks võib saada. Sellest saad aimu, kui kalu jälgid ja nad rohkem pinnal ujuvad.
Lisa "mullitaja", pane filter võimsamalt tööle ja ka valgustuse mitte sisse lülitamine võib anda oma mõju. Sõltub, mis lampe kasutatakse ja kui palju nad soojusenergiat annavad.