Rein kirjutas:
Päris nii see siiski pole, vees on küll neid oluliselt vähem kui põhjakruusas, pinnases ja taimedes kuid kindlasti on neid mingi osa ka seal, sellest ka sissetöötamise kiirendamiseks levinud soovitus võtta vanast akvast törts vett. Küll aga usun et pinnases on ka selliseid baktereid keda/mida vabas vees ei leia. Mida rohkem vana vett, seda väiksem muutus kalade jaoks ja vähem stressi. Lisaks pH, gH, kH näitudele on veel ju suur hulk muid parameetreid. Aga jah, kui ka kogu vesi vahetada siis ilmselt keegi selle pärast saba küll ei anna.
Kas niiske ja õhu käes on bakteritel parem kui seisvas vees on aga intrigeeriv koht - kas sellel väitel on ka mingi usaldusväärne allikas kinnituseks või on see vaid Sinu arvamus? Mine tea, võib isegi tõsi olla, kuid ka seisva veega akvas on bakterid kenasti olemas ja toimetavad nagu vaja. Mul oma laual selline akva juba aastaid.
Ok, midagi absoluutset ei ole, alati või veega paar head bakterid ka kaasa saada, aga mitte lähelegi nii palju, et vana vee säilitamisest kasu oleks.
Nitrospira ja
Nitrosomonas perekonna bakterid elavad biofilmis, mis moodustub liiva/kruusa pinnale/sisse, akva klaasidele, taimedele ja filtri sisse. Vana veega akva sissetöötamise reegel on vananenud. Ainud kasu oleksgi säilitada vanad vee parameetrid (mis nagu nii kõikuvad siirdamisel). Stressi minimiseerimiseks tuleks siis mõõta vana vesi ja muuta uus vesi võimalikult sarnaseks. On küll muid parameetre ka, aga kaladele kasu enamikust nendest ei ole (NO2, NO3, fosfaat, silikaatid). Uue vee kloori ja kloramiinisisalduse vastu on hea kasutada nt aquasafe'i (sõltub missugust vett kraanist tuleb).
See niiske õhk peab siis tõesti olema niiske, ja liiva/muu materjali pind ei saa kuivada.
Siin on veel hea artikkel.
Aeroobsetel bakteritel on parem üle elada kolimine (millega biofilm osaliselt läheb katki, temperatuur kõikub jne) kui nad saavad piisavalt hapnikku (/hapniku tase püsiks vähemalt sellisena, millega bakterite koloonia on harjunud elama). Sul on õigus, et akvaarium või töötada ka ilma aktiivselt liikkuvat vett (minul ka selline 25-liitrine
). Aga selle hapnikutase on ikka märksalt suurem kui vees, mis on ämbris liiva ja katkise biofilmiga, ning põhjast üle tõstetud/segatud anaeroobsete bakteritega (mille roiskumisprotsesside produktid segunevad veega). Ämbris seisvas vees hapniku tase langeb kiiresti (aeroobsed bakterid kasutavad selle ära), seal ei toimu fotosünteesi ja gaaside vahetuseks kruusaämbriku vee pindala pole eriti suur võrreldes akvaariumiga.