foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 17 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: NO3 test Sera vs. JBL
PostitusPostitatud: Reede Veebr 27, 2009 06:53 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 29, 2008 08:57
Postitusi: 673
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn, Pirita-Kose
Tere,

Seni on mul olnud Sera testid, täna sai hangitud JBL oma ja tegin võrdluseks mõlemad korraga
Sera NO3 test näitas ~25
JBL NO3 test näitas 5 ja ehk natuke peale. ehk siis 7 vast kõige rohkem. 10 toonile enam lähedale ei saanud.
Hämmingus mõtlesin, et midagi on ikka väga valesti, lugesin isegi testi juhendid korra uuesti läbi ja tegin testid uuesti. Tulemus on sama.

Nüüd ei tea enam kumba uskuda. on see siis mul 5 või 25, päris kõva vahe on igastahes.

On teist keegi neid teste võrrelnud varem ?

_________________
125L vett ja väike troopika.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 01, 2009 12:47 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Aug 12, 2004 03:13
Postitusi: 172
Asukoht: Tartu, Võru
Täiesti normaalne nähtus Sera nitro testi puhul. Millegipärast ta kipubki ainult indikaatorina töötama. JBL test näitab enamvähem täkkesse.

_________________
200L purk, 1 üüratu Jack Dempsey,2 Kribensist, miljon apple snaili, 5 ancut, 2 lahedat säga (Synodontis)
320L purk: 27 liiki taimi, 8 antsu, 1 garra, 1 tank ( Agamyxus), 2 kribensist, 2 hemichromis lifalilit+ lapsed, polypterus senegal, 6 botiat


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 01, 2009 01:05 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 10:57
Postitusi: 712
Asukoht: Tallinn
Sera testidega pole kokku puutunud, küll olen aga võrrelnud Salifert Profi ja JBL NO3 teste. Tulemused suht samad. Kuna Salifert on kindlasti täpsem, siis sellega võrreldes ka JBL näitab suhteliselt õigesti.

Katrin

_________________
kpl " Kalake"
Rocca al Mare Kaubanduskeskus
http://kalake.ee
Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 01, 2009 01:05 
Akvarist

Liitunud: Laupäev Jaan 03, 2009 08:04
Postitusi: 228
Asukoht: Saue
Mul näitas JBL no3 test sellist kollast tooni mida lehel polnud. Oletan et 10-20. Olen proovind ka teistes akvades ikka sama. Ei tea kus seal täpsus on ehk vaataja silmades. See on minu kogemus.

_________________
240l, JBL e900+JBLcp500. Hemichromis lifalili, Aeguidens rivulatus, Julidochromis marlieri, Julidochromis brundi,Thorichthys meekid, Pelvicachromis pulcher, Ancistrus.Sae. Magedat ja soolast vett kokku 3000l.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 01, 2009 01:28 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 10:57
Postitusi: 712
Asukoht: Tallinn
Teste tuleb kindlasti vaadata päevavalguses ja kasutada teist topsikut koos veega ka, sest veehägusus võib tulemust mõjutada. Samuti setib ja moodustub värvitoon paremini kui peale loksutamist kork eemaldada.

_________________
kpl " Kalake"
Rocca al Mare Kaubanduskeskus
http://kalake.ee
Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 01, 2009 03:08 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Nov 02, 2007 12:20
Postitusi: 803
Asukoht: Tartu
heixer kirjutas:
Mul näitas JBL no3 test sellist kollast tooni mida lehel polnud. Oletan et 10-20. Olen proovind ka teistes akvades ikka sama. Ei tea kus seal täpsus on ehk vaataja silmades. See on minu kogemus.

Mul täpselt sama lugu. Alusraami peal ja koos teise pudelikesega on värvitoon selline mida lehel ei ole. Raamist välja võttes ja vaadates pudelit külje pealt testikaardi valgel taustal hindaksin tulemust 10na. Selline "täpsus" võtab testimise isu ära.

_________________
1000 liitrine - /viewtopic.php ... sc&start=0


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 01, 2009 05:54 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 10:57
Postitusi: 712
Asukoht: Tallinn
[quote="kpl Kalake"]...
Kui selline täpsus pole vastuvõetav võib alati osta elektroonilise Nitrat Monitori, mille hind jääb ca 3500 kr kanti....[quote]
Ahhaa...nüüd hakkab asi huvitavaks minema. Tähendab ikkagi on olemas elektroonsed nitraadimäärajad? Kas on ehk mingit on-line manuaali, kust selguks kuidas asi töötab? Kas tal on ka mingid kulumaterjalid? Mismoodi näit esitatakse (tablool number vms)?

_________________
kpl " Kalake"
Rocca al Mare Kaubanduskeskus
http://kalake.ee
Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 01, 2009 06:02 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Aug 29, 2008 08:57
Postitusi: 673
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn, Pirita-Kose
No olgu, mõtlesin teha veel võrdleva testi aga mitte akva veega vaid puhta veega kuhu konkreetne NO3 tase doseeritud.

Tegin siis KNO3 vesilahuse, võtsin 2 anumat ja doseerisin nõnda, et esimeses oleks NO3 tase 10ppm ja teises 25 ppm.
Need peaks olema sellised näidud mida enamasti päriselt ka kohata võib.

Sera testil on skaala 0,10,25,50
JBL testil siis 1,5,10,20,40

TEST1 - tulemus peaks olema 10 PPM
SERA test värvi ei muutunud oluliseld üldse, no tegelikult jäi natuke 0 ja 10 vahemikku. teist korda sama ei viitsinud enam proovida.
JBL test võttis värvi millele oli raske aru saada, testkaardil on värvid oranzikamad, Kui intensiivsust ja tooni koos vaadata siis tulemus oleks värvikaardil 5-10 vahel.

TEST2 - tulemus peaks olema 25ppm
SERA 4 min. möödudes näitas test täpselt 25. 5 min möödudes (5 min. peal peaks võtma näidu) enam kui 25 ja 10 min möödudes oli värv sama mis 50ppm värv ehk üsna tume punane.
JBL testi sain vahemikku 20-40, toon oli tugevam kui 20 ja tunduvalt vähem kui 40, ehk võis olla sinna 25 kantti küll.

Täpisteadust nende testigeda ei ole mõtet taga ajada.

*) Sera testi õpetuses on öeldud, et näit tuleb võtta 5 min. möödudes.
Ei ole Sera testimise ajale 5min. nii täpselt veel lähenenud. Praegu aga lugesin stopperiga aega kõrval. Tõepoolest Sera test näitab 4, 5 ja 6 minuti peal väga erinevalt.
Kui 4 minuti kandis oli ka hetk kui võis öelda et näit on 25 siis seda oli ainult korraks ja reaktsioon kestis edasi. 10-15 minuti möödudes reaktsioon jääb seisma ja värvitoon enam ei muutu. see vahe on aga näitudel kolossaalselt väga suur.
Et ongi nii, et kui Sera testiga jääda 1 min näidu võrdlemisega hiljaks, siis saab juba hoopis teise tulemuse.

*) JBL test oli 10 minutiga, nagu õpetuses öeldud küps ja muutust peale seda enam ei toimunud. Õpetuses oli ka konkreetselt kirjas et oota umbes 10 minutit. Sellisest määratlsest selle testi jaoks piisab. Samas vahemikus 5,10, 20, 40 on värvide üleminek niivõrd väike, et välja võib lugeda mis iganes näidu.


Ehks siis järeduseks.
Kui SERA testi teha siis istu stopper kõrval ja sellest hoolimata arvesta, et sellel näidul pole mitte midagi pistmist sinu akva tegeliku NO3 tasemega.
Kui JBL testi teed siis silmad peavad ikka väga terased olema sest testilt eraldada värve 5,10,20 on ikka tõsine ettevõtmine, sõltub igasugustest asjaoludest. Eesti talves päevavalgel teste on raske teha, lamp annab oma tooni juurde jne.

Tulemus on siis mõlemal testil täpsusega, mille kohta võib öelda ükskõik.
Lõpptulemuseks saab testist vaid järeldada kas NO3 on või ei ole. ning ehk ka seda, kas seda on vähe või palju või väga palju. Lugeda neist välja näiduks 10 või 20 on oma meelte petmine.

Aga ikkagi JBL vs SERA, siis JBL võitis minu testi suhteliselt palju parema ja suhteliselt võrreldamatult täpsema tulemusega.

Tasuta reklaami eest võiks järgmine kord saada Kalakesest hinnasoodustust :)

_________________
125L vett ja väike troopika.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 01, 2009 06:08 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Mär 22, 2004 08:05
Postitusi: 585
Asukoht: Tartu
Tsiteeri:
Kuna Salifert on kindlasti täpsem...

Väga resoluutne väide, millel see põhineb? On keegi seda laboris kontrollinud või annab Salifert oma testides kaasa mingid hinnangud testi täpsusele? IMO on kõik need hobitestid indikaatorid ja mingist täpsuset pole mõtet nende puhul eriti rääkida. Sellest pole eriti lugu, sest akvaariumi korral pole väga suurt vahet, kas sul on NO3-me täpselt 10 või 20 ppm-i, olulisem on muutuste jälgimine.

_________________
54L kollaseid tigusid roheluses


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 01, 2009 09:13 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Okt 29, 2008 08:38
Postitusi: 44
Asukoht: Tallinn
Kuna endal just tänane kogemus olemas, siis ütlen ka sõna sekka.

Ma olen siiamaani sellesse Sera versus JBL vaidlusesse suhtunud rohkem nagu Saku õlu versus Tartu õlu arutamisse, et rohkem nagu maitse asi. Mul on nii Sera kui JBL-i teste, mõne asja kohta koguni mõlemad ja töötasid siiamaani samahästi.

Umbes 2 nädalat tagasi hakkas Sera NO3 test näitama 0, täiesti ilus, selge kuldkollane puhas 0 ilma ühegi kahtluseta. Varem on NO3 kogu aeg sinna 10 kanti näidanud. Kuna taimed on viimasel ajal kõvasti vohama hakanud, siis mõtlesin, et äkki ongi kogu NO3 nahka pandud. Igaks juhuks proovisin ka JBL-i 5in1 riba ja sellel oli NO3 oluliselt teine arusaam - kuhugi 10 ja 25 vahele. Selguse saamiseks ostsin Saliferdi testi ja see näitab ka 10.

Ma olen nõus, et kogu see mõõtmine on rohkem selline lähendus aga 0 või 10 on minu arvates küll lubamatult palju mööda pandud tulemus.

Samas, üks testi oluline kriteerium on tema olemasolu. Kui sul on veega mingi jama majas, siis sa ei hakka netist tellima või ootama kuniks poodi vastav test ilmuda kavatseb. Sera testide täisvalik on Lauteris alati olemas olnud. Samas kui JBL-i või Saliferdi valik on üsna episoodiline.

Tervitades,
Tarmo


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 01, 2009 10:46 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 10:57
Postitusi: 712
Asukoht: Tallinn
tv kirjutas:
Tsiteeri:
Kuna Salifert on kindlasti täpsem...

Väga resoluutne väide, millel see põhineb? On keegi seda laboris kontrollinud või annab Salifert oma testides kaasa mingid hinnangud testi täpsusele? IMO on kõik need hobitestid indikaatorid ja mingist täpsuset pole mõtet nende puhul eriti rääkida. Sellest pole eriti lugu, sest akvaariumi korral pole väga suurt vahet, kas sul on NO3-me täpselt 10 või 20 ppm-i, olulisem on muutuste jälgimine.

Salifert on sklaala poolest täpsem, kui tulemus on kuni 10, siis on võimalik määrata ka täpsem tulemus, vaadates läbi külje ja jagades 10-ga, mis võimaldab täpsemat tulemust. Sellest ka minu väide, et ta on täpsem.
Testid on meil igapäevased töövahendid ja kuigi kasutame rohkem JBL teste ( lihtsalt sel põhjusel, et Salifert värvikaart nõuab veel terasemat silma), siis usaldan Salefert tulemust oluliselt rohkem, justnimelt täpsema skaala tõttu ;)

_________________
kpl " Kalake"
Rocca al Mare Kaubanduskeskus
http://kalake.ee
Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 01, 2009 10:56 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 10:57
Postitusi: 712
Asukoht: Tallinn
Nordictiger kirjutas:
Samas kui JBL-i või Saliferdi valik on üsna episoodiline.

Salifert NO2 ja NO3 testides tekkis mõned kuud tagasi ca 2-ks nädalaks auk, ma ei nimetaks seda episoodiliseks, sest üle 2 aasta on Kalakeses need testid kogu aeg letis olnud.
Samuti ei ütleks seda JBL NO2 ja NO3 testi kohta.

_________________
kpl " Kalake"
Rocca al Mare Kaubanduskeskus
http://kalake.ee
Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 01, 2009 10:57 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 10:57
Postitusi: 712
Asukoht: Tallinn
chris kirjutas:
Tasuta reklaami eest võiks järgmine kord saada Kalakesest hinnasoodustust :)

Pole probleemi :wink:

_________________
kpl " Kalake"
Rocca al Mare Kaubanduskeskus
http://kalake.ee
Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 01, 2009 11:15 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Sorry, kpl Kalake, solkisin kogemata Su postituse ära. Tahtsin viidata aga vajutasin valet klahvi. Aga mu küsimus, mis nüüd Sinu postina kirjas, jääb ikkagi.
/Felch@unine nati juba.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Mär 01, 2009 11:40 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 19, 2008 10:57
Postitusi: 712
Asukoht: Tallinn
Felch kirjutas:
Sorry, kpl Kalake, solkisin kogemata Su postituse ära. Tahtsin viidata aga vajutasin valet klahvi. Aga mu küsimus, mis nüüd Sinu postina kirjas, jääb ikkagi.
/Felch@unine nati juba.

Ma ei lugenud manuaali päris lõpuni, tegu siiski mõõteriistaga, mis on mõeldud kasutamiseks ainult merevees. Vabandust, et elevust tekitasin :(
Magevee jaoks on sellised mõõteriistad küll olemas, kuid need teadlaste kasutuses ja selle hinda ei kujuta ette eriti :D

Katrin

_________________
kpl " Kalake"
Rocca al Mare Kaubanduskeskus
http://kalake.ee
Kiireloomulistes küsimustes ja kauba laoseisu saamiseks helistage palun poodi telefonil 6659255.
Tellimisinfo ja kauba tarneaja päringud esitada e-posti teel irma@kalake.ee


Üles
 [ 17 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver