Silver kirjutas:
Vette sattununa muudavad bakterid karbamiidi ammooniumkarbonaadiks, mis omakorda
edaspidise bakterite elutegevuse toimel muudetakse nitrititeks ja sealt veel edasi nitraatideks.
Ma polnud küll päris täpne kuid nüüd läks täpsustamine kahjuks rappa.
http://www.springerlink.com/content/km386u8967256354/ : Stored human urine had pH values of 8.9 and was composed of eight main ionic species (> 0.1 meq L–1), the cations Na, K, NH4, Ca and the anions, Cl, SO4, PO4 and HCO3.
Sama on
kaladega, ammooniumi (NH4+, ioniseeritud ammoniaak) leidub ka kalade uriinis. Tõsi on aga see et see pole uriinis põhikomponent.
Akvaariumis toimub kahtlemata mitmesuguseid protsesse, kuid akvaristika jaoks on huvipakkuv just kalade väljaheidete, söömata toidu ning riknenud taimelehtede lagunemisel tekkiv ammoniaak (NH3) sest see on kalade jaoks mürgine. Ioniseeritud ammoniaak ehk ammoonium (NH4) loetakse üldjuhul kaladele ohutuks. Ammoniaagi ohtlikkus sõltub tugevalt PH tasemest, mida kõrgem PH seda suurem on oht kaladele, viga saavad lõpused, nahk ja uimed - transportimisel ammoniaagi kõrgest tasemest kannatada saanud kaladel on see enamasti uimedest näha.
Akvaariumi kaladeta sissetöötamisellisatakse muide vette ammoniaaki et sedasama sissetöötamistsüklit käivitada .
Ammoniaak töödeldakse bakterite poolt ümber nitritiks (NO2) mis on samuti kaladele mürgised, nitrit aga teistsuguste bakterite poolt nitraatideks (NO3).
Kogu see pikk jutt sai kirjutatud seepärast et paistab et esineb veel eksiarvamusi kus üritatakse ammoniaaki tsüklist välja jätta või asendada millegi muuga (a'la ammooniumkarbonaat). Üldtunnustatud on siiski NH3->NO2->NO3, kes ei usu proovigu googeldada, ntx
nii või siis
nii.