foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 7 postitust ] 
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Effektivalgustid ?
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 12, 2013 10:40 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Simuleerin oma akva kontrolleriga kaladele suhteliselt nõrka kuuvalgust. Valgus käib täpselt Kuu faasi ja tõusu/loojangu aegadega kaasa. Tore..aga...
Hakkasin mõtlema et kas see mitte kalu ei sega? Maksimumheledus on seatud 5% peale maksimaalsest võimalikust. Visuaalselt .. on nõrk küll aga pimedas täiesti nähtav (kuigi vaid akva ühes ääres). Öösel "kuuvalgest" akvast mööda tatsates jääb mulje, et kalad ei maga. See paneb veidi muretsema.

Täna on Kuu nähtav kella 9:47 - 18:27, arvab mu kontroller. See ei sega (isegi pole märgatav) aga öine aeg on tiba teine teema.
Kuu on kindlasti looduslik nähtus aga akva kalad on sündinud tehiskeskkonnas ja pole midagi sellist kunagi näinud ega vist ka kohanenud.

Mida arvate?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 12, 2013 11:05 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Okt 19, 2012 06:44
Postitusi: 105
Asukoht: Tallinn
Iseenesest taluvad kalad looduses ju vahel pilvist ilma ja ka väga päikeselist - st minuarust on nad üsna paindlikud nagu kõik elusolendid siin maa peal:)
Asi see kuu neile siis ei ole?

Küll aga huvitab mind Su tehniline lahendus...

Ise tahaks kah tekitada nädalavahetusel kui õhtud pikaks lähevad valgust akvas, mis taimi säästab, vetikaid vohama ei pane, küll aga laseb kalasid vaadelda.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 12, 2013 11:22 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Tehniline lahendus...kuna olen elektroonik siis valisin endale kõige lihtsama variandi ehk tegin sobiva kontroleri. Teema arendus siin: /tehnika/17654/index.html
Skeem ja kood on vahepeal muutnud (lisasin veel 2 väljundit igasugu madalapingeliste asjade jaoks nagu ventilaator ja toosama kuuvalgus) aga netis olev annab samuti aimu seadme tööst.

Aga ikkagi - kas kalad ikka tunnevad lahendusest sama palju rõõmu kui vaataja? Erit öisel ajal!
Või äkki pigem segab?


Üles
 Teema pealkiri: ...
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 12, 2013 11:37 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 06, 2008 10:54
Postitusi: 241
Pildid: 0
Asukoht: Tartu
Ma olen ka märganud akvaariumi öise valgustuse puhul, et kalad pole muidugi nii liikuvad ja elavad kui päevasel ajal, aga nad on siiski ärkvel ja justkui kergelt ärevil.
Tundub, et mingit mõju see siiski justkui avaldab ja ei lase neil päris rahus olla.
Samas võibolla, et ka looduses nad käituvad kuuvalgusega samal moel ja selles pole midagi halba...
Keegi targem vast teab:)

_________________
300L, 200L ja mõned väiksemad ka. 15kuhliit, 15 otot, 3 skalaari, 2+ ramirezi, 1 ancistrus, 1 sae, 1 hypancistrus, 4 hypancistrus zebrat, 10+ microrasbora galaxyt, mõõksabad, mollid, teod, krvetid.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 13, 2013 10:35 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
See häirimise kartus on üks põhjus, miks ma öövalgustust ei kasuta.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 13, 2013 02:31 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Juun 18, 2011 04:46
Postitusi: 1058
Pildid: 0
Asukoht: Saue
ei usu et see väike valgus mingit mõju avaldab rohkem mõjub see sinu tatsamine ja vibratsioon.
nii peeneks pole ma asja asjanud et mingeid kuufaase teha. Ise kasutan öövalgust õhtusel 20-24, et oleks endal parem telekat vaadata ja samas ka akvaariumi näha.
Just sellel ajal tekkib osadele kaladele (peamiselt kilpselgsäga) nn teine elu ehk akvas algab kibe askeldamine.

_________________
180L https://sites.google.com/site/akva2011/
aqadvisor


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 15, 2013 08:45 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Noh, kuna kontroller on, siis võib ju lasta tal nati trikke ka teha nagu Kuu faaside ja tõusuaegade arvutamine. Mis ta niisama molutab :) Muide, faaside arvutus oli suht lihtne. Tõusu-/loojangu aegade oma aga juba märksa keerulisem! Trigonomeertia f-nid (arctan jne) tuli ise kirjutada... Tuttaval tekkis seda nähes 2 küsimust: kas Kuu ise ka teab et nii peab liikuma ja miks ma taeva pilvisust ei arvesta valgustite juhtimisel... ;)

Aga see on hea mõte, et õhtul võiks põleda tuhmim effektivalgus. Mul on seni tehtud üldvalgus muutuva heledusega (keskpäeval eriti hele ja hommikul/õhtul pimedam). Lisaks tekitan LEDidega "päikeseloojangu" ja tõusu. See ja üldvalguse sujuv siselülitamine võiks idee poolest kalu vähem ehmatada.
Öövalguse püüan veel nõrgemaks võtta. Äkki tõesti häirib?


Üles
 [ 7 postitust ] 

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver