foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 29 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Kalad ja müra
PostitusPostitatud: Pühapäev Juun 01, 2008 02:23 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Mär 15, 2008 08:06
Postitusi: 41
Asukoht: Lilli-Anne, Võrumaa
Tere,
ehk on kellelgi abi täpsemast tähelepanekust kalade müratundlikkuse osas. Nimelt märkasin, et neile meeldib muusika (nt Klassikaraadio), aga hirmus pagemine läheb lahti, kui lapsed kõva häälega hõikavad. Klaasi patsutamist ja minu häält nad jälle ei karda :shock: samas, uste paugutamine teeb neile haiget (heli, mis levib õhu kaudu). Tundub ka, et tasakesi rääkimine töötab minu elukatel muusikana :lol:
(Jaapanlaste uuringu järgi heli mõjutab vedelike struktuuri, seega meie kõigi oma)
jutu mõte: vähem tümakat ja karjumist, rohkem rahu ja vaikust!

_________________
isetehtud 65L: taimed, mõõksabad, kiiversägad, antsud


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juun 01, 2008 10:09 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 23, 2005 04:43
Postitusi: 1165
Pildid: 6
Asukoht: Kuressaare
Mulle tundub, et oled Eesti keelest teinud mingi katsepolügoni. Ma saan aru regionaalsetest keelelistest eripäradest, nagu sõna perra, aga tähtede asemel numbreid kasutada ja kodumaiste tähtede asemel võõrtähti kasutada on natuke liiast. Kas klaviatuur ei luba õigeid tähti kasutada? Usun, et osa inimesi, kes seda postitust loeb, mõistatab ikka tükk aega, enne kui sellele õige "enigma" koodi leiab.

Minu soovitus: Paranda oma tekst, niiet kõigil oleks seda võimalik vaevata lugeda! Vasasel korral ei näe ma selle postituse eksisteerimisel siin foorumis mingit tulevikku.

See teema ei ole ka vist päris õiges kohas!


Tänan!

_________________
240L, Molly'd, Neoonid, Rasboorad, Ludwigia Repens , Crypt. Wendtii 'Mi Oya', Anubia Barteri


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juun 01, 2008 06:39 
Akvarist

Liitunud: Kolmapäev Mär 19, 2008 04:36
Postitusi: 90
Asukoht: Raasiku, Aruküla
Ma ei mõista miks te ei või teise kirjakeelt juba ükskord rahule jätta?! Mõistaksin, et tekst oleks raskesti arusaadav, kui kaaren kirjutaks mõnes murrakus või läbisegi mõne võõrkeelega. Aga me kõik arvatavasti teame, mida tähistavad numbrid nagu 2,6 ja 8, teame kuidas lugeda y ja &. Ei leia, et kaareni tekst oleks raskesti arusaadav (aga selle "perra" oleks võinud küll ära jätta)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juun 01, 2008 07:20 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
Toetan siinkohal ka Petsi. 2, 6 ja 8 kasutamine täpitähtede asemel võib vahel olla paratamatus, arvuteid on maailmas igasuguseid. Aga q ja c kasutamine näitab, et inimene teeb seda meelega, mis ei ole eriti viisakas lugejate ja eesti keele suhtes.
Ja tehniline aspekt ka: kui keegi tulevikus tahaks kalade ja müra teemat otsinguga leida, siis otsing seda sellise keeleväänamise tõttu ei leia.

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juun 01, 2008 08:53 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 16, 2006 12:08
Postitusi: 487
Asukoht: Tallinn/Tartu
Tsiteeri:
m66xabad


hahaha :D

Tõesti lahe kirjaviis.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juun 01, 2008 08:53 
Kusjuures minu kalad kardavad kah teatud helisi. Pigem olen täheldanud et helid mis on sagedased neid ei häiri. aga heli mis on esmakordne või vähe kuuldu mõjub neile vägagi häirivat.

Näiteks minu sammud on neile jubedalt meele järgi sest akva lähedale lähen just siis kui söötma hakkan ning kohe on nad platsis.
Aga vastu klaasi minek või kapi vastu müksates ehmatavad kalad jubedalt.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Juun 01, 2008 10:20 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Loomulikult "kuulevad" kalad küljejooneelundiga helisid. Vesi on tihedam keskkond kui õhk ja heli levib seal hästi. Muusika siis samuti.
Muusikalise eelistuse kohta mäletan vaid mingit "uurimust" kus väideti et lehmad annavad paremat piima kui kuulavad klassikat. Igaüks ise teab, kas usub. Samuti seda, et peale ühe rock-bändi kontserti vabas õhus järve ääres olla kõik kalad kõhud ülespoole pööranud.
Foorumis oli juba teema, kus tunti muret et kas kalu võib pidada teleka (kõva müra allikas) läheduses. Omanik vist jõudis järeldusele et sabalisi see eiriti ei seganud.
Reaktsioon uutele ja järskudele helidele on loomulik. See on enesekaitse refleks. Kassiga tehti kunagi katse, kus tal lasti kuulata erinevaid helisid ja samas mõõdeti ajutegevust. Lööki meenutava heli puhul elavnes ajutegevus järsult kuigi kiisu silmad olid kinni. Löökide tihedal kordumisel reaktsioon kadus...ja tekkis uuesti, kui helid lakkasid. Tegelikult...ise käituks samamoodi.
Kalade reaktsioon akvale lähenemisele on minu arvates tingitud pigem nägemise ja kogemuse, et nüüd võib süüa saada koostoimest.
Olen Kaareniga samal arvamusel, et kõva müra ilmselt segab kalu, nagu ka akva omanikku.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juun 02, 2008 10:01 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Sept 23, 2005 04:43
Postitusi: 1165
Pildid: 6
Asukoht: Kuressaare
kukesulg kirjutas:
Ma ei mõista miks te ei või teise kirjakeelt juba ükskord rahule jätta?! Mõistaksin, et tekst oleks raskesti arusaadav, kui kaaren kirjutaks mõnes murrakus või läbisegi mõne võõrkeelega. Aga me kõik arvatavasti teame, mida tähistavad numbrid nagu 2,6 ja 8, teame kuidas lugeda y ja &. Ei leia, et kaareni tekst oleks raskesti arusaadav (aga selle "perra" oleks võinud küll ära jätta)


Kahjuks ei saa rahule jätta, sest mulle ei meeldi see, kui klaviatuuril olemasolevate tähtede asemel kasutatakse hoopis teisi. Ma saan ka sellest aru, et teatud internetikeskkondades on tavaks nii kirjutada, aga mitte siin! Me kõik teame kui mobiil ei võimalda kasutada Õ tähte, siis on abiks 6 jne., aga tahad sa väita, et kaaren'i klaviatuurilt puuduvad tähed Õ Ä K S Ü jne. Antud olukorras ei ole tähtede asendamine vajalik.

Aga kasutajal kukesulg seisab ilmselt varsti ees kirjandi kirjutamine, miks mitte seal proovida, kuidas numbrid tähtede asemel mõjuvad. Usun, et õpetajad annavad adekvaatse hinnangu. :wink:

Lugejatele/kirjutajatele veel selgituseks - Mul ei olnud mitte vähimatki murdekeele vastu, aga tähtede asendamise vastu küll.

_________________
240L, Molly'd, Neoonid, Rasboorad, Ludwigia Repens , Crypt. Wendtii 'Mi Oya', Anubia Barteri


Viimati muutis Pets, Esmaspäev Juun 02, 2008 10:23, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Juun 02, 2008 10:20 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Mai 21, 2007 03:13
Postitusi: 966
Asukoht: Tallinn, Lasnamäe/ Pärnu
p6ltsil on täitsa õigus otsingu osas. mina isiklikult ei viitsi kasutaja kaaren'i tekste läbi lugeda, kuna tundub liiga tülikas, ja ma usun, et ma ei ole ainuke. sellest selgub, et abivajamisel võib asi keeruliseks muutuda.

võibolla kasutaja kaaren on asja juba suhteliselt selgeks saand, aga "m66xabad", tule taevas appi, mul läheks päris tükk aega, et selliseid tähekombinatsioone välja mõelda ja kokku panna :D

aga tõsisemalt rääkides....selle kirjakeele võiks msn'i, rate jms seinte vahele jätta.

_________________
15l Nano


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juun 03, 2008 09:44 
Tead võiksite juba oma inisemised lõpetada. Nagu väiksed lapsed nokivad siin teiste kallal. Kui tänaval tuleb imelikult kõndiv inimene lähete te teda noomima et nii ei ole ilus kõndida? Kui inimene räägib teisiti kas te siis kah sunnite teda eesti keelt rääkima. Paljud ei oska siin foorumis inglise keelt. No tule taevas appi! ärge siis kirjutage ja lugege neid teemasi millest te aru ei saa. Fašistid rsk.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juun 03, 2008 12:38 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Kui tänaval tuleb vastu räuskav ja laaberdav inimene siis sa ei võta midagi ette?
Ma olen täiesti nõus seni kõnelenutega - igas foorumis on oma kord ja kombed. Kui keegi tuleb teistsuguste kommetega, siis kui need on head, võetakse kõik kenasti omaks. Kui aga mitte siis tehakse märkus.Ma ei läheks ka reipi eesti keelt propageerima, see oleks mõttetu.
Moderaatorid on selleks, et foorumi keskkond püsiks enamiku kasutajate jaoks meeldiv.
On ju piisavalt palju kohti, kus saab rääkida ja kirjutada, kuidas juhtub ja hoolimata sellest, kas keegi ka öeldust/kirjutatust midagi aru saab.
Kui kodanik Dahool natuke järele mõtleb, saab ta vist ise ka sellest aru.
Mõnes muus foorumis (Tevalo oma kasvõi) oleks sa juba ammu bänni saanud.

Loodan, et moderaatorid kasivad natuke seda teemat, akvaariumiasjandusest oleme päris kaugele kõrvale kaldunud. Palju kära ja...teema algatajale kasu ikka ei midagi.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juun 03, 2008 01:19 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
dahool kirjutas:
Tead võiksite juba oma inisemised lõpetada. Nagu väiksed lapsed nokivad siin teiste kallal. Kui tänaval tuleb imelikult kõndiv inimene lähete te teda noomima et nii ei ole ilus kõndida? Kui inimene räägib teisiti kas te siis kah sunnite teda eesti keelt rääkima. Paljud ei oska siin foorumis inglise keelt. No tule taevas appi! ärge siis kirjutage ja lugege neid teemasi millest te aru ei saa. Fašistid rsk.

Paistab et siin vajavad mitmed asjad selgitamist.
Esiteks, teiste sõimamine pole foorumis aktsepteeritav. Kui sellised sõnad nagu "inisemine" jm. kuuluvad tõesti kellegi tavakõnepruuki siis see on vaid tema mure, siia foorumisse see aga ei sobi. Olgem viisakad nii teiste kui enda vastu, kui keegi räägib nagu parm poe taga õllepudeli juures siis ka suhtumine temasse kujuneb vastavalt.
Edasi, teksti loetavus. P6lts kirjutas õieti - selline hxx0r stiilis kirjutamine pole millegagi põhjendatud, tulemuseks on lihtsalt raskestiloetav tekst mida võib lugeda ka hoolimatuseks kaaskodanike suhtes. Tõesti on situatsioone kus on tahtmine kirjutada mingis váljamaa internetipunktis kus klaviatuuril ei tarvitse olla meie täpitähti, kuid usun et k ja s on ikka igal klaviatuuril olemas. Siin foorumis on eesti keel suhtluskeeleks, kui vahel aktsepteeritakse ka ingliskeelset teksti siis see on vaid hea tahe, inglise keeles vastamiseks pole aga mingit kohustust - kordan, suhtluskeeleks on siin foorumis eesti keel, kes tahab suhelda muus keeles, leiab selleks ka mujalt piisavalt foorumeid.
Ja lõpuks moderaatori rollist. Moderaator on kodanik kes paneb paika mängureeglid oma modereeritavas alas. Ükskõik kas see meeldib või ei ,pole moderaatori otsus vaidlusteema vaid on täitmiseks. Kui moderaator ei meeldi siis demokraatlikus foorumis on võimalik tõstatada küsimus moderaatori väljavahetamiseks, kui foorum kuulub aga mingile organisatsioonile (nagu siin) või üksikisikule siis moderaatori otsuste üle pole mõtet targutada - kui ei meeldi siis on olemas teised foorumid, kui sobivat ei leia siis on alati võimalus enda foorum üles panna. See pole nii mitte ainult siin, vaid kõigis foorumites ja suhtluskeskkondades - kui lähed võõrasse liivakasti siis tasub esmalt tutvuda kohalike kirjutatud või kirjutamata reeglitega, mitte tormata omi kehtestama. Nii lihtne see ongi.
Esialgsest teemast oleme küll kahjuks väga kaugel.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juun 03, 2008 03:41 
Juba teine postisus läks kaugelt mööda teemast ning nüüd oleme uue teema loonud ning võime seda ka jätkata.

Ma ei mõista milleks vaja postitada teemasse mis ei meeldi, ei huvita, ei saa aru. Kui inimene ei saa aru millest jutt on siis jätku see sinnapaika ja lugegu midagi muud. Lõppudelõpuks on see kui raamat. Keegi ei sunni teid seda lugema ega ka selles olevast tekstist aru saama! Nagu näha on siin teemas ka asjalikke vastuseid. Nii et kordan veelkord. Ei näe probleemi sellises kirjastiilis kui inimesed seda lugeda oskavad. Kui mõni ei saa aru no hääküll. milleks vaja seda kuulutada ja vinguda, et peab teisiti kirjutama.

Loen kaareni kirjutatud teksti vast isegi kiiremini kui õiget eesti keelt, sest viimane on jube pikk ja lohisev. Väga tore, et inimesed oskavad teisiti kirjutada. Ja mulle meeldib teisiti lugeda ja ka natukene teistmoodi kaasa mõelda. "m66xabad" Täiesti loogiline sõna loogiliste tähtedega. Kuidas saab mõni isik seda mitte välja lugeda? samamoodi võiks juba ammu "miks" olla asendatud "mx"'iga. Tunnen isegi kadetsust, et ise ei suuda nii kiiresti kirjutada sellist texti. Peakski hakkama harjutama äkki... mis te arvate?

p6lts kirjutas:
kui keegi tulevikus tahaks kalade ja müra teemat otsinguga leida, siis otsing seda sellise keeleväänamise tõttu ei leia.

Selleks on moderaatorid kes teema pealkirja mõistlikuks teevad. Väga palju uustulnukaid kes kirjutavad pealkirjaks "APPI!" Selle koha juures võiks kasvõi lahenduse leides pealkirja vastuvõetavaks teha.

Felch kirjutas:
Kui tänaval tuleb vastu räuskav ja laaberdav inimene siis sa ei võta midagi ette?

Keegi pole siin räusanud. Asi ongi selles et kodanik kaarenil on vägagi tore kõnepruuk ja ta ei ropenda ega sõima. Pole mõjuvat põhjust teda korrale kutsuda. Kui ma riietun teistmoodi kui sina kas sul on õigust mind korrale kutsuda?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juun 03, 2008 04:35 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Veebr 17, 2005 10:19
Postitusi: 930
Pildid: 0
Asukoht: Tallinn
dahool kirjutas:
Selleks on moderaatorid kes teema pealkirja mõistlikuks teevad.


Sa vähemalt nõustud, et pealkiri peab mõistlik olema, aga teksti osas oled liberaalne. Kui juba pealkirja parandama hakata, siis võiks ju teksti ka kohendama hakata. Võibolla on siiski lihtsam esialgu kirjutaja tähelepanu juhtida sellele, et ta enam nii ei teeks, mitte hakata edaspidi teda kogu aeg parandama. Ehk siis just nii nagu Pets selle alafoorumi moderaatorina tegi.

Intelligentne inimene peaks aru saama, et igas seltskonnas ei saa rääkida ühte moodi, käituda ühtemoodi, käia riides sama moodi jne. Kui ta seda sellegipoolest üritab, siis mingites seltskondades teda lihtsalt edaspidi ei aksepteerita ja kõik.

Moderaatorite arvamus võib vabalt vale olla, aga paraku nemad otsustavad ja mõnes kekskonnas ei lasta endale niigi palju vastu vaielda kui siin :)

Ja kui see kellelegi enne segaseks jäi, siis mul ei ole ka midagi kõnepruugi ega sõnadevaliku vastu vaid ainult klaviatuuri ebatraditsioonilise kasutamise vastu.

_________________
"Eestikeelsed kalanimed massidesse" projekt
Minu akvaariumid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Juun 03, 2008 05:42 
Ikka jään endale kindlaks, et kirjutaja kirjutab mida tahab(kui asi just süntsusetuks v solvavaks ei lähe) ja lugeja otsutab mida loeb.

Aga siit uus mure... ikkagi peaks meil varia alafoorum olema. Oleks juba ammu saanud selle kirjaviisi arutelu mujale tõsta. Päris ära kustutamine pole jällegi õige. Nii et tundub et see müra ja kirjastiili teema jäävad põimununa ühte.

Respekt kõigile ;)


Üles
 [ 29 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver