DonAqua kirjutas:
Albert miks Sa kasutad monitori pH mõõtmiseks? Kas pH muutumisel mõned teised seadmed "keeravad" asja paika? Kontroller oleks ju selles suhtes mõistlikum - või on siin mingi kavalus
Lihtsalt huvitab, mis akvas (vasakpoolne monitor) toimub. Mingit pH reguleerimise automaatikat mul siiani pole. Kuna tegemist on suure 1000-liitrisega, siis normaalolukorras äkilisi muutusi ei juhtu ja põhieesmärk on tendentsi jälgimine, et vajadusel vahele sekkuda. Vasakult teine monitor jälgib pH taset CaCO3/CO2 reaktoris, mis varustab akvaariumi vajalike ainetega, mis mereakvaariumis pidevalt ära kulutatakse. Seal oleks automaatika kohane, kuna CaCO3 lahustamiseks peab pH olema optimaalselt 6,5-6,6. Peale CO2 hulga mõjutab seal pH-d ka läbivoolava vee hulk, mille kraaniga reguleerimine on üpris tülikas. Siin oleks doseerimispump abiks, aga nende töökindlus ja vastupidavus jätavad soovida.
Leidsin pH andurite testimise kohta
ühe artikli, aga selleks on vaja väga suure sisendtakistusega millivoltmeetrit, tavalised testrid ei kõlba.
Käpikule,
Rõhu suurenemisel peaks teoreetiliselt anduri väljundpinge kasvama, üldiselt on effekt sarnane anduri liigutamisega kalibreerimisvedelikus. Vt.
http://www.mdpi.net/sensors/papers/s5040209.pdf. See effekt peaks aga olema kalibreerimise käigus kõrvaldatav. Konstruktsiooni tugevuse mõttes peaksid tavalised andurid ühe meetri sügavusel olevat rõhku küll välja kannatama. Tegelikult ei saa küll hästi aru vajadusest just seal pH-d mõõta.