foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 22 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: torud läbi põhja
PostitusPostitatud: Neljapäev Mär 23, 2006 02:09 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Dets 02, 2005 03:24
Postitusi: 76
Asukoht: Jälgimäe
Seisab riiulis tühi effect line 128l. Selle tahaks paaritada siis EHEIM ecco 2234-ga (kui on ikka mõistlik valik) ja torude vahele pandava soojendajaga.
Ise ei ole elu sees veel ühtegi välisfiltrit ega co2 elusast peast näinud, niiet küsimusi nii, et mustab.

Kas peaksin aukude tegemiseks tingimata põhja uue (paksema) vastu vahetama, või võin lasta teha auke ka sinnasamasse akvasse? Et ehk ei lähe töötluse käigus katki, ja kui läheb, lõikan siis katkise klaasi välja ja asendan uuega?

Ja kas vajan spetsiaalseid läbiviike, mis eheimi filtriga kokku käivad? Näidati mulle neid tartu mnt poes ja komplekt maksab üle tuhande eek-u. Või ajavad asja ära ehituspoodide plastist läbiviigud?

Ja siis vajan veel flööti, kui õieti siit foorumist välja lugesin - mille suunan 1 seina suunas - pinnase kohal? (akva eest ja tagant vaadeldav). Ja kust vesi välja läheb sinna ette sõela?

Ja kui kubagi co2ga mässand ei ole, aga taimi kasvatan, siis peaksin vist ka sellele mõtlema? Kas see vajab ka omaette auku läbi põhja, või saab kuidagi torude vahele lükkida sisseviigu?

Suur tänu juba ette igasuguse asjaliku nõuande eest.

M.

_________________
128l effect line mõõksabade ja neoonidega, seltsiks SAE.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Neljapäev Mär 23, 2006 03:31 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 17, 2004 12:30
Postitusi: 463
Asukoht: Tartu
Hakkame siis otsast pihta:
Ecco2234 peaks 128L kohta sobima küll.

Auku Sa ise ju ei puuri, vaid lased kusagil ära teha?
Kui see nii on, siis tõenäoliselt klaas puurimise käigus ei hävine või kui juhtub, et asi läheb käest ära, siis alles hakka klaasi vahetama.
Üks asi, mis silma jäi on see, et Effect-line -l on alumine klaas vist õhus (st. ei toeta kogu pinnaga alusele) ja seega vajab aukude ümbrus võib-olla veidi tugevdamist peale aukude puurimist...

Läbiviikude kohapealt vastus ei/jah - st. läbiviigud peaksid filtri torudega kokku sobima aga muid spetsiaalseid omadusi (pealse selle, et vett peaksid muidugi :wink: ) pole tarvis. Läbiviike saad plast-torudega tegelevatest firmadest ja ka akva-ehitajate käest (üks varasem teema: /tehnika/2830/index.html)

Flöödi ja sõela kohapealt kõik OK - flööt tarvilik voolu hajutamiseks ja sõel suurema prahi ja kalade eemalhoidmiseks filtrist.

CO2. Kui tahad, et üle akva serva ükski voolik ega juhe sisse ei läheks, siis võid ka CO2 vooliku ju läbi põhja lasta, aga üldiselt pole selline teguviis eriti kasutamist leidnud (tõenäoliselt kehva hinna/mõttekuse suhte tõttu). Tegelikult saab ju CO2 lahustada ka filtreerimise juures (nt. gaasi juhtimine filtri pumpa või väljuvasse voolikusse) ja siis polegi enam täiendavat kola akvasse tarvis.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mär 24, 2006 02:41 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Mär 22, 2004 08:05
Postitusi: 585
Asukoht: Tartu
Lisan juurde, et AFAIK (minu teada) on need tehase-kastid karastatud klaasist, viimast pole võimalik ei lõigada ega puurida, lõpeb alati 7 aasta õnnetuse või õnneg,a, kuidas keegi usub. Ma pakun, et mõistlikum on sul teha uus kast koos aukudega põhjas ja vana kast maha müüa.

_________________
54L kollaseid tigusid roheluses


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mär 24, 2006 03:20 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Nov 09, 2004 05:56
Postitusi: 728
Asukoht: Tallinn
tv kirjutas:
Lisan juurde, et AFAIK (minu teada) (minu teada) on need tehase-kastid karastatud klaasist, viimast pole võimalik ei lõigada ega puurida.

Õigete vahendite ja töövõtetega on kõik võimalik

_________________
www.basset.ee


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mär 24, 2006 03:39 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Mär 22, 2004 08:05
Postitusi: 585
Asukoht: Tartu
http://www.thekrib.com/TankHardware/glass.html#6, siin on jutu karastatud klaasi puurimisest, seda ei soovitata teha ja ma ei usu, et keegi on karastatud klaasi puhul nõus garanteerima, et puurimine ka õnnestub. Mina sellist akvaariumi ei usaldaks.

_________________
54L kollaseid tigusid roheluses


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mär 24, 2006 03:54 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Nov 09, 2004 05:56
Postitusi: 728
Asukoht: Tallinn
Minu viga. Ajasin sassi karastatud-ja lamineeritud klaasid. Igaks juhuks pärisin üle ka härradelt Klaskekist. Vastus oli et : Karastatud klaasiga on ainult kaks varianti,kas klaas raami või prügikasti. Hilisemale töötlusele ei kuulu.

_________________
www.basset.ee


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 27, 2006 09:55 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Dets 02, 2005 03:24
Postitusi: 76
Asukoht: Jälgimäe
kas võib tulla ka kõne alla, et algatuseks ma co2ga ei tegelegi? Pole siiani proovinud, ja vaatamata sellele, et teema siit vägagi palju läbi on käinud, on asi mu jaoks segane ja veidi hirmutav (algaja asi ilmselt).

Ja põhi tõepoolest õhus - kuidasmoodi ma seda tugevdada saaksin? Lihtsalt midagi alla - või on mingeid spets võtted? Kasti maha müüa küll ei tahaks, siis läheks ehk pigem juba põhjavahetuse teed...

_________________
128l effect line mõõksabade ja neoonidega, seltsiks SAE.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 27, 2006 10:44 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Mär 22, 2004 08:05
Postitusi: 585
Asukoht: Tartu
Kas sul on tingimata vaja torud just läbi põhja vedada? Kaniserfilter töötab ka üle akvaariumi servrva ja ma arvan, et need torud ei jää eriti näha. Alustuseks ei pea sa CO2-ga tegelema, vali endale vähem-nõudlikud taimed (kui sa üldse taimi akvaarimui kasvama paned).

_________________
54L kollaseid tigusid roheluses


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 27, 2006 12:00 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Dets 02, 2005 03:24
Postitusi: 76
Asukoht: Jälgimäe
Taimi tahan kasvatada ilmtingimata - vähenõudlikute kasvatamisega esialgu olen üsna nõus, siisani on see ilma co2-ta OK läinud. Võibolla co2ga läheks ka suurepäraselt, ei tea... kogemus puudub...
Torud soovin ilmtingimata tuua siiski läbi põhja - sest akva jääb igast küljest vaadeldav.

_________________
128l effect line mõõksabade ja neoonidega, seltsiks SAE.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 27, 2006 12:06 
Akvarist

Liitunud: Esmaspäev Mär 22, 2004 08:05
Postitusi: 585
Asukoht: Tartu
No mina soovitaks sul lasta valmistada samade välis-mõõtudega kast, mis sulhetkel on ja võtta ülejäänud jubinad selle effect-line kastilt (kaas jne), see põhja vahetus on minumeelest ikka üks väga kahtlane asi. Veel üks asi, seda tehase kasti pole vaja eraldi kusagilt põhja alt küll toestama hakata, peaks ikka niisama kah toimima.

_________________
54L kollaseid tigusid roheluses


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 27, 2006 01:43 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 17, 2004 12:30
Postitusi: 463
Asukoht: Tartu
Ma pole ise küll seda effect-line selle pilguga uurinud, kuid pakun, et kui põhja-klaasiga midagi juhtub, siis saab sinna uue klaasi paigutada selliselt, et selle saaks pealtpoolt sisse panna ning jääks alumise metall-konstruktsiooni peale ilusasti toetama servadega ilma, et teisi klaase peaks välja lõhkuma. See teooria tasuks muidugi veel üle vaadata :idea:

Kui aukude puurimine olemasolevasse põhja ei õnnestu, siis paned uueks põhjaks 6-8 mm klaasi, millele enne augud juba ära tehtud ja mingit lisa-tugevdamist pole enam tarvis.

Kui aukude puurimise trikk olemasolevasse põhja õnnestub, siis... no vat mul endal nii kindlat kogemust pole ja sellepärast ma ei julge Sulle soovitada, et kas see aukude ümbruse tugevdamine on abiks või pole vaeva väärt. See sõltub klaasi tüübist (karastatud/tavaline), klaasi paksusest (8mm puhul poleks tõenäoliselt tarvis, 6mm puhul ma nii rahulik ei oleks) ja puurimise kvaliteedist (kui tekitada väikegi mõra-alge, siis hakkab see võimalusel muidugi edasi arenema). Aga ma arvan, et paremini valdavad seda teooriat need, kes Sulle augud sinna kasti põhja teevad.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 27, 2006 02:24 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Dets 02, 2005 03:24
Postitusi: 76
Asukoht: Jälgimäe
tänud
auke lubas kadrioru akvaariumistuudio justkui teha - kohale sinna veel läinud ei ole, a eks siis paistab, kuidas seal läheb. Vaatasin kastile kriitilise pilguga sisse - tundub küll, et peks saama ka vaid põhjaklaasi eemaldada, uuega asendada. Ei tea, kuskohast ma teada saaksin, kas see klaas mul seal karastatud, või mitte... Kas "õpetuses", mis kaasa tuli, on ehk kirjas...

kas uue põhja 6-8mm on antud tavalise klaasi, või karastatud klaasi paksuseks? (väga vabandan, kui see küsimus tobe tuli).

_________________
128l effect line mõõksabade ja neoonidega, seltsiks SAE.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Mär 27, 2006 04:20 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Mär 17, 2004 12:30
Postitusi: 463
Asukoht: Tartu
MeeliP kirjutas:
...
Ei tea, kuskohast ma teada saaksin, kas see klaas mul seal karastatud, või mitte... Kas "õpetuses", mis kaasa tuli, on ehk kirjas...

Vaevalt, et seal seda mainitud on...
Tuleks uskuda kodanik tv-d, otsida infot netist või siis teha asi kindlaks puurimise käigus (see viimane on muidugi põnev, kuid vist mitte parim variant).

MeeliP kirjutas:
kas uue põhja 6-8mm on antud tavalise klaasi, või karastatud klaasi paksuseks?

Tavalise klaasi ikka.
See karastatud klaasi teema on siit paaril korral ka läbi jooksnud ja leidub sellele nii pooldajaid kui ka vastaseid. Üritan objektiivselt kokku võtta:
+ tugevus (võib kasutada veidi õhemat klaasi)
+ kannatab painutamist (Tõnu Oga on enda klaasil seismise pildi kahjuks maha võtnud :( )
+ kannatab lööki pinna keskele

- ei kannata lööki vastu serva
- puruneb kogu ulatuses (st. kogu akva sisu hetkega põrandal laiali)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mär 31, 2006 12:10 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Dets 08, 2005 02:27
Postitusi: 475
Asukoht: Pärnu
Effect line 128 on väga soliidse olemisega kast. Kadrioru meistrid võiks sellesse mõned augud teha küll. Huvitav asi saaks. Ei tea, kui paks klaas on, vist 6mm tavaline. Ei usu, et karastatud klaas. Seega peaks õnnestuma. Klaasi tugevusvaru on suur. Ettevaatlikuks teeb see, et ei ole teada, kui suur. Aukudega põhja tugevusvaru on igal juhul palju väiksem. Sellega seoses:

1. akv. sisse, põhja peale paneks 2-3 mm paksusest plastist (reklaamifirmades kasutatav pvc sobib hästi, kerge lõigata ja ei ole jäik,saab lihtsalt kasti sisse toppida.) topeltpõhja. Servad ulatuvad seinast seina. Servad ja põhja läbiviikude kohad silikooniga korralikult hermeetiliseks.

2. akv. peaks alusele toetuma kogu põhjaga. Põhja alla sobiva paksusega matt vajalik. Nii jaotub kogu raskus ühtlasemalt ja põhjaklaasi läbipaine on väga väike võrreldes ainult servadest toetamisega.

3. alus, millele akv. asub, võimalikult ühtlane tasapind.

Nii oleks põhja "töökindlus" ehk 100%. Isegi kui kunagi mingil põhjusel põhjaklaas praguneb, ei ole probleemi. Seda plastist topeltpõhja on väga lihtne teha ja ei pea mõtlema, kas ja kui palju see aukude tegemine on põhja tugevust mõjutanud.

Effect line 128 laius on 40cm. Igast küljest vaja vaadata ka ? Kõrgemad taimed peaksid siis akv. keskel asuma ?

Panin oma albumisse mõned pildid põhja läbiviikudega uuest kastist. Põhja lähedal asuv flööt on 10cm kõrgusel põhjast. Pinnase körgus tagaseina juures saab vist selline. "Normaalsel" juhul pannakse flööt üles, veepinna lähedale. Kui vee sisse- ja väljavool tulevad läbi põhja, võiks flööt asuda ka all, lihtsam teostada, vähem asju nähtaval. Allpool asuva flöödiga on vee ringvool akvaariumis ilmselt halvem, sisse ja väljavool samal tasapinnal. Taimeakvaariumis ei tundu oluline, kuidagi ikka ringleb. Läbiviikudeks kasutasin metallist nublakaid, kaetud tugeva lakiga. Hea tava kohaselt tuleks akvaariumis kasutada ikka plastist asju...
Piltidel on näha ka pvc alusele kinnitatud küttekaabel, see on omaette asi, ei ole torumajandusega seotud.

Pildilt on praegu puudu üks oluline toru. Vee äravoolu filtrist (see roheline püstine topsik) peab üles veepinnani minema toru, nii et osa välisfiltrisse minevast veest võetakse veepinnalt (surface extractor), hoiab veepinna puhtana.

Läbi põhja on toodud veel 3/5mm silikoonvoolik, igaks juhuks, õhu või co2 andmiseks.

Kui on mõte akv. mõlema külje poolt vaadata, võiks põhja läbiviigud ja flöödi keskele panna, esi- ja tagaklaasist võrdsele kaugusele.(kuidas üldse vahet teha, kumb on esiklaas... :? ) Vee väljavool flöödist võiks ka olla kahele poole, flöödil 2 rida auke sees, natuke pinnase suunas, nii saaks nagu "aeglasema" veevoolu, segab taimi vähem.

_________________
430L


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Reede Mär 31, 2006 09:46 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Dets 02, 2005 03:24
Postitusi: 76
Asukoht: Jälgimäe
Käpik- suur, suur suur tänu. Albumisse pandud pildid minu jaoks siin hindamatu väärtusega. Hakkab ka tegelik ettekujutus tekkima, kuidas asi mul välja nägema hakkaks :) teooria hakkas mul juba kohale jõudma - aga ega päris ette ei kujutanud veel, mismoodi asi tegelikkuses ka välja näeks.

Tekkis ka üks küsimus, või koguni mitu tegelikult. - kusagilt sai kunagi loetud, et kui tegu raamiga akvaga, siis põhjamatti kasutada ei tohiks? Kuidas sellesse suhtuda? Praegusel juhul mul põhjaklaas jääks õhku - on see nii ette nähtud, või ikkagi vastavalt soovitusele: sobiv põhjamatt alla?

Kuidasmoodi see surface extractor kinnituma hakkab? Kui plaanis seda lähiajal ühendada, ehk paneksid sellegi pildi üles? Oleks tore vaadata.

Hmm - ja kui mul kodus just reklaamfirmat päris ei ole, siis mida/kuskohast sellist pvc-d saada võiks, või mida muud selle asemel kasutada sobiks? Midagi ehituspoest? Põrandakattemeterjalidest? Kas igasugune plastik on sobilik, või on arvata, et mõni suudamb mulle vette mingit kurja keemiat eraldada?

Alus, millele akva ise toetuks saaks olema liimpuidust. On see ka mõistlik valik? (akva nimelt vaadeldav siis vaid eest ja tagant - külgedel seisavad massiivsed kuusepuust postid - mille peale maja konstruktsioon toetub - seetõttu oleksin valinud sarnase välimusega kuusepuust liimpuidu.) Kas see tavaline - u16mm on vähe? Mõtlesin ka lihtsalt 2 16mmst üksteise peal varianti. Müügil ka paksemaid - espakis nägin vist 26 ja 36mm - aga müüvad ainult 3 meetristena, mul aga vaja vaid akva pikkuse jagu...

_________________
128l effect line mõõksabade ja neoonidega, seltsiks SAE.


Üles
 [ 22 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver