Eks välisfiltriga on nii nagu autoga - kui omad mingit kindlat marki, siis kui just mingit suurt probleemi ei teki, siis harjub ära ning tundub et see ongi see kõige parem. Teistel filtritel on asjad teisiti, ehk siis tundub et - valesti.
Ise omal ajal sundisin end JBL ostma, et oleks kursis mõlema tootja riistapuudega - Eheim oli mul varem ning olin sellega tegelikult rahul. Eheim on siis mul 2028 ja ostsin JBL e901.
Mis siis mind häirib? Tegelikult mõlema filtri juures häirib mind voolikute ühendamise pesa. Eheimi oma käib lihtsalt raskelt lahti, kahtlustan et see on konkreetse eksemplari eripära. Samas Eheimi oma tundub mulle loogilisem. Eheimil on voolikute ühendamise ploki sees indikaator, mis näitab, kuivõrd filter on ummistunud - sellel ise väärtust ei näe, sest filter on kapis ja seda pidevalt vahtimas ei käi (seda enam et kaaskondsed on kapi ümbruse barrikadeerinud igasugu kolaga), pigem ikka veevoolu järgi vaatan, millal on vaja lahti kiskuda. Aga selles voolikute ühendamise plokis on kraanid, mis kipuvad ummistuma. JBL-il on see märksa rohkem probleemiks ja ka puhastamine on pisut trikiga - peab esmalt käsitsi ploki sees olevad nublakad keerama sellisesse asendisse, et kraanid on avatud, alles siis on võimalik seest lõpuni puhastada. Tean, et on mitmeid kodanikke, kes on olnud hädas JBL filtri aina kahaneva läbivooluga ning põhjus on olnud justnimelt nendes kraanides. Kogu see voolikuploki konstruktsioon on minu meelest Eheimil parem.
Käsipump on mõlemal suhteliselt saast. Võimalik, et kui seda tihti kasutaks, toimiks paremini. Aga üldiselt on voolikust täis kallamine enne käivitamist küll tüütum, aga annab parema tulemuse.
Eheimi olen pidanud harvemini puhastama - aga see on taas subjektiivne näitaja, sest akvaariumid pole ju päris samasugused.
Edasi, müra. JBL on pidevalt teinud märksa rohkem müra, lisaks on tal perioodid mil ta arusaamatul põhjusel kukub eriti kõva häält tegema. Ning probleemiks pole see, et õhk on sees (on juba nädalaid käinud vaikselt ja siis äkki hakkab lärmama). Eheimiga oli korra ka omapärane lugu, hakkas aeg-ajalt tegema mingit kõrgsageduslikku vilinat. Kiskusin filtrit lahti ja ei saanud pihta, milles asi - kõik puhas ja korras. Siis üks akvarist soovitas voolikud ära vahetada - et voolikud on aastate jooksul jäigaks muutunud ja kuskil tõmbab õhku vahele vms. Tundus raskesti usutav, aga kuna paremat ideed ka polnud ja voolik pole teab mis kallis, proovisin ära ja tõesti toimis.
Ja siis selline lugu, et korra peale puhastamist JBL enam käima ei läinud. Proovisin palju kordi, kiskusin nii lahti kui
üldse on võimalik - ei midagi. Olin juba valmis minema poodi uue filtri järgi, aga tegin siis veel viimase katse ning oh imet, hakkas tööle. Selline tunne, nagu oleks tal sees mingi kaitsemehhanism rakendunud vms. Igatahes peale seda on ta jälle töötanud.
Ehk siis tegelikult kõlbavad kasutada nii Eheim kui JBL, eks see ole pisut maitse küsimus. Eheim on konservatiivne ja usaldusväärne, JBL nagu alles otsib oma teed ja kõik pole nii ajas testitud ja läbimõeldud.
Veel. Omal ajal Albert hakkas ka JBL filtreid müüma, enne olid Eheimi filtrid. Ja mõne aja pärast loobus JBL-st ja kolis tagasi Eheim peale. Liiga palju probleeme olevat JBL kanistritega tekkinud, ka tema meelest oli Eheim kvaliteetsem.