foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 18 postitust ]  Eelmine  1, 2
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Neljapäev Dets 29, 2016 08:25 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Veebr 23, 2016 08:02
Postitusi: 89
Pildid: 8
Asukoht: Elva
Luminofoortoru on ajalugu. Kui juhtub valgusmõõtja ja uus luminofoortoru käepärast olema siis võiks mõõta seda toru uuena ja juba paar päeva põlenuna. Üllatus on suur palju see alguses nõrgemaks jääb, pärast küll enam nii kiiresti ei lange valgustugevus. Põhimõtteliselt ei ole luminofoortoru kasutamine mõistlik sest see kiirgab valgust igas suunas ringi aga vaja on ju ainult ühes suunas. Sellele vaja veel reflektor panna aga ega peegeldunud valgus enam nii hea ole. LED kiirgab ikka ühele poole ja saab kõik valguse ära kasutada. LED võtab ka vähem ruumi ja ei lähe nii kuumaks siis saab valgusti vee ligidale panna mitte nagu luminofoortoru mis kuumeneb kõvasti ja millega on kaas kõrge nagu mingi vabrik seal akva peal. Katsuge ikka ajaga kaasas käia.

_________________
360 & 51


Üles
PostitusPostitatud: Reede Dets 30, 2016 12:13 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
vanapagan kirjutas:
Luminofoortoru on ajalugu. Kui juhtub valgusmõõtja ja uus luminofoortoru käepärast olema siis võiks mõõta seda toru uuena ja juba paar päeva põlenuna.

Sellega on nii ja naa, tark ei torma. :) Tõsi on see, et luminofoortorude valgusviljakus langeb ajas - uutel T5 torudel muide märksa vähem, aga ikkagi. Sama on muide märgata ka odavate LED-idega, oma LED prožedel kaalun lausa väljavahetamist. Kuid see on vaid asja üks külg. Oled aga vaadanud LED-ide spektrit? Neil kipuvad olema samad hädad, mis olid luminofoortorudel algusaegadel - spekter on väga ebaühtlane, tihti on mõningad spektriosad täiesti katmata. Luminofoortorudel on selle kallal tublisti vaeva nähtud ja tulemus on täitsa hea. LED-idega on seis tunduvalt parem kui mõni aasta tagasi, kuid ei saa öelda et kõik oleks juba hea. Asi millest kirjutan on värviedastus, selle jaoks on eraldi parameeter - CRI (Color Rendering Index). Parim võimalik CRI väärtus on 100, see vastab naturaalsele päikesevalgusele värvustemperatuuriga 5000-6000K, CRI näitab kui sarnased paistavad värvid kasutades kunstlikku valgusallikat võrreldes päikesevalgusega. Keskpärastel luminofoortorudel on CRI 85 ja kõrgem, mõnedel seeriatel ka üle 90 (neid kasutatakse kohtades, kus õige värviedastus on oluline - hambaravi kabinettides, reklaamistendides jms.). LEDidel on see aga enamasti nii niru, et seda ei riskita üldse välja tuua. Mida see tähendab meie jaoks? Eks ikka seda, et akvaarium võib paista pisut ebaloomulik, kaladel võib mõni värv justkui puudu olla jms.
Aga eks ka siin asjad tasapisi paranevad. Mõned aastad tagasi polnud kombeks LED-idel peale kirjutada, kui palju luumeneid nad välja annavad. Põhjus oli ka selge - oli ka isendeid mis andsid välja 30 lm/W, 50 lm/W või miskit sinnakanti olid tavalised (mul sel perioodil soodukaga ostetud "seasilmad" veel praegugi sauna eesruumis). Hiljem tulid müügile juba tõhusamad LED-id ja et kvaliteetkaupa rämpsust eristada, hakati luumeneid pakendile kirjutama. Küllap aja jooksul saadakse CRI ka korda ning nii nagu hetkel on korralike luminofoortorude spetsifikatsioonis CRI kirjas, hakkab ka LED-idel olema. Ntx Philips väidab, et kõigil nende LED-idel on CRI vähemalt 80. Sama ei maksa aga loota odavate hiinakate korral.
Ehk siis minu tagasihoidlik arvamus on, et neil kellel on hetkel toimivate luminofoortorudega akvaariumivalgustus, ei tasu veel tormata "ajalugu" prügikasti viskama. Saavutatav elektri kokkuhoid sellist kulutust ilmselt ei õigusta ning ka muus osas pole veel nii suurt paremust, et tasuks tormata. LEDide kvaliteet paraneb ja hinnad langevad, korralik LED valgustus on hetkel päris kallis - aasta pärast võib aga olukord olla sootuks teine.
Kes hetkel alustab, sellel tasub aga soetada LED valgustusega akva, LED valgustust pakuvad juba enamus tõsisemaid tegijaid, ntx Juwel, Eheim jt. Odavate hiinakate korral aga tasub enne hoolega uurida, mida pakutav tegelikult kujutab. Parim mida saame kasutada on valgusti valgusviljakus luumenites ja Tropica juhtnöörid valguse osas. Kui probleem tekib Kalakesest ostetud valgustiga, siis saab selle kasvõi näppu võtta ja saate murele lahenduse. Kui kaupmees on tuhandete kilomeetrite kaugusel ning millegi saatmine võtab vähemalt kuu aega, siis probleemide lahendamine on märksa tülikam.
Ja lõpetuseks lugu, mida vist olen varemgi kirjutanud. Üks kodanik tegi oma korteris valgustuse upgrade, vahetas kõik säästupirnid välja LED pirnide vastu ja oli hästi uhke ning väitis et hoiab nii elektrit kokku. Lasin tal kontrollida, mis oli pirnide pakendil märgitud valgusviljakuseks. Üllatus-üllatus, selgus et ta tegi hoopis downgrade, sest tema ostetud odavad LED pirnid andsid välja vähem lm/W kui säästupirnid, mida ta varem kasutas...

_________________
http://akvarist.eu


Üles
PostitusPostitatud: Pühapäev Jaan 01, 2017 09:04 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Apr 25, 2015 09:10
Postitusi: 64
Pildid: 9
Asukoht: Pärnu
Suur aitäh Reinule sisukate kommentaaride ja viidete eest! Hea materjal ja panin nii mõndagi kõrva taha. Samuti sain kinnitust, et praegusele Juweli LEDiga akvale oleks torusid juurde vaja. =D>


Üles
 [ 18 postitust ]  Eelmine  1, 2

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver