ertserts kirjutas:
Mul on endalgi akvas juba lampidel täitumas 1-aasta. Ja ei saa mina aru nende lampide amortisatsiooni tasemest. Väliselt ikka sama valged, plekitud ja ilusad.
Ka läbi põlenud toru võib olla valge, plekitu ja ilus. Silma järgi aru saada, kui palju on valgusviljakus langenud, ilma et oleks kõrval etalon, on lootusetu ülesanne - jah, kui juba väga-väga läbi toru on, siis vast saab aru.
ertserts kirjutas:
Nendel lampide peaks ehk olema ka mingi max. töötundide skaala. Saan aru nii, et kui näiteks akvarist kasutab oma akva puhul 8h ja teine 12h valgustust siis esimese akvaristi lampide töötunnid ning amortisatsioon on justkui väiksem. Selles suhtes ei oskagi lampide suhtes kindlat seisukohta võtta.
No mida seal osata on? Enamusel tootjatel ongi toru kohta antud max töötundide arv - aeg kuni see toru otsad annab. Mõtlev inimene vahetab oluliselt varem toru ära, kuna valgusviljakus on ammu enne läbi põlemist liialt langenud. Eelmises postituses pakkusin ju ka variandi, kuidas kindlaks teha, kui palju valgusviljakus on langenud.
ertserts kirjutas:
Kas uute lampide puhul oleks parim valiku variant T5, mitte aga T8 jms?
Jah.
ertserts kirjutas:
Mis oleks üldse akva puhul parim valgustuse variant akvaristile ja taimedele. Kaladel pole sellest valgusest vast ei sooja ega külma.
Õige vastus on 42.
OK, pikemalt siis. Palju sõltub eesmärgist, mida tahetakse saavutada. Akvaristi rahakoti poolt vaadatuna on ilmselt parim LED, samas on see nii uus suund, et palju on lahtist. Ka foorumis on viide selle kohta, et hispaania teadlaste uurimuse kohaselt LED valgus tekitab silma vikerkestale pöördumatuid kahjustusi. Kahjuks pole selle kohta hiljem pädevat materjali näppu torganud, mis seda kinnitaks või ümber lükkaks. Ise oletan, et teema on seotud sellega, et LED kiirgab valgust väga kontsentreeritud punktvalgustina - et kui seda pole enne hajutatud kuidagi, siis LED valgusvihk annab sama tulemuse mis otse päikesesse vaatamine, kõrvetab silma vikerkesta. Aga see on pelgalt minu oletus... Kui see paika peab, siis hajutamata LED kasutamine võib olla kahjulik akvaristi silmanägemisele ja äkki ka kaladele. Mis on LED puhul veel suht ebaselge ja võib ka erinevatel LED-idel väga erinev olla, on valgusviljakuse langus ajas.
Samas LED valgustid annavad sama efekti, milleks varem kasutati halogeenvalgusteid - akvaariumis on selged varjud (luminofoortoru kiirgab laia pinnaga, mistõttu varjusid ei teki, pilt on "lame"), pinnavirvendused annavad vahvaid valgusefekte jms.
Aga kaladega (ja ka teiste akva elukatega, ntx krevettidega) on veel see lugu, et paljud neist ei soovi teravat valgust, see tekitab neis stressi. Tõsises taimeakvas on aga päris kõva valgus.
Suurte akvade juures on kasutatud ka metallhaliidvalgusteid jms., siinmail on nad üsna vähe levinud.