foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 22 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Uued lambid
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 14, 2014 03:03 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Veebr 09, 2010 11:47
Postitusi: 3717
Pildid: 0
Asukoht: Pelgulinn
Mina vahetasin oma lampe, siis kui ära kustusid. Pole vist kõige õigem tegu, aga rahakott ei võimaldanud sagedamini. Lampe püüdsin otsida igalt poolt mujalt, aga mitte akvaristika poodidest. Hinnavahe väga tuntav. Tänaseks olen läinud üle LED-idele (jällegi hinnavahe elektri kokkuhoiu arvelt tuntav). Viimases akvas (900 l) veel vaja kaas ümber teha.

_________________
KIIREMAKS kontakteerumiseks palun pöörduda OTSE privaatposti.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Uued lambid
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 14, 2014 03:30 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
Ega siin polegi mingit selget nippi. T8 torud drosseliga hävivad suht nobedalt, soovitatakse isegi 6 kuu tagant vahetada. T8 elektroonilise ballasti taga kestab oluliselt paremini, aasta peaks välja vedama. T5 kestab veelgi paremini, kuid ikkagi soovitatakse needki välja vahetada kord aastas. Tundub, et torude vastupidavus sõltub nii torust endast kui ka elektroonilisest ballastist, ise olen ka lihtsalt kord aastas vahetanud. Eelistan tavalisi täisspektriga torusid, ntx T5 965, 865 või 860 seeriast.
Silma järgi hinnata, kui palju on valgusviljakus kahanenud, on lootusetu. Kui oleks võrdlusmoment, siis muidugi saaks hakkama, aga seda võrdlust mida kõrvale panna ju pole.
Üks mõte mul siiski on. Odav luksmeeter maksab ebays ca 11$, sellega mõõdaks oma valgusti üle ca kolm nädalat peale kasutuselevõttu. Kolm nädalat seepärast, et esimestel nädalatel annavad torud eriti ägedalt valgust, aga valgusviljakuse langus on kah eriti järsk. Siis poole aasta või aasta pärast mõõdaks täpselt samamoodi valgusti üle ja vaataks, kui palju on valgusviljakus langenud. Selline mõõtmine ei paku mingit täpsust ja tulemusest ei tasu tontteabmida välja lugeda, selle ainus mõte ongi öelda, et algul oli näit X, aasta pärast aga Y. Siit saame teada, mitu protsenti on kadunud, ehk kui tulemusena saame teada, et esialgsest 0,5W/l on saanud vähem kui 0,35 W/l, siis on tagumine aeg vahetada.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Uued lambid
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 14, 2014 05:35 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Neljapäev Jaan 17, 2013 01:39
Postitusi: 867
Pildid: 20
Asukoht: Tallinn
Jussjuss küsimus on hea ja aktuaalne.

Mul on endalgi akvas juba lampidel täitumas 1-aasta. Ja ei saa mina aru nende lampide amortisatsiooni tasemest. Väliselt ikka sama valged, plekitud ja ilusad.
Nendel lampide peaks ehk olema ka mingi max. töötundide skaala. Saan aru nii, et kui näiteks akvarist kasutab oma akva puhul 8h ja teine 12h valgustust siis esimese akvaristi lampide töötunnid ning amortisatsioon on justkui väiksem. Selles suhtes ei oskagi lampide suhtes kindlat seisukohta võtta.

Kas uute lampide puhul oleks parim valiku variant T5, mitte aga T8 jms? :-k
Mis oleks üldse akva puhul parim valgustuse variant akvaristile ja taimedele. Kaladel pole sellest valgusest vast ei sooja ega külma.

_________________
180L, JBL e1501, 2x30W
3 tetra(bct),1 garra rufa, 1 sewellia
3+ killertigu,3+ amano krevett


Üles
 Teema pealkiri: Re: Uued lambid
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 14, 2014 07:26 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
ertserts kirjutas:
Mul on endalgi akvas juba lampidel täitumas 1-aasta. Ja ei saa mina aru nende lampide amortisatsiooni tasemest. Väliselt ikka sama valged, plekitud ja ilusad.

Ka läbi põlenud toru võib olla valge, plekitu ja ilus. Silma järgi aru saada, kui palju on valgusviljakus langenud, ilma et oleks kõrval etalon, on lootusetu ülesanne - jah, kui juba väga-väga läbi toru on, siis vast saab aru.
ertserts kirjutas:
Nendel lampide peaks ehk olema ka mingi max. töötundide skaala. Saan aru nii, et kui näiteks akvarist kasutab oma akva puhul 8h ja teine 12h valgustust siis esimese akvaristi lampide töötunnid ning amortisatsioon on justkui väiksem. Selles suhtes ei oskagi lampide suhtes kindlat seisukohta võtta.

No mida seal osata on? Enamusel tootjatel ongi toru kohta antud max töötundide arv - aeg kuni see toru otsad annab. Mõtlev inimene vahetab oluliselt varem toru ära, kuna valgusviljakus on ammu enne läbi põlemist liialt langenud. Eelmises postituses pakkusin ju ka variandi, kuidas kindlaks teha, kui palju valgusviljakus on langenud.
ertserts kirjutas:
Kas uute lampide puhul oleks parim valiku variant T5, mitte aga T8 jms? :-k

Jah.
ertserts kirjutas:
Mis oleks üldse akva puhul parim valgustuse variant akvaristile ja taimedele. Kaladel pole sellest valgusest vast ei sooja ega külma.

Õige vastus on 42. :)
OK, pikemalt siis. Palju sõltub eesmärgist, mida tahetakse saavutada. Akvaristi rahakoti poolt vaadatuna on ilmselt parim LED, samas on see nii uus suund, et palju on lahtist. Ka foorumis on viide selle kohta, et hispaania teadlaste uurimuse kohaselt LED valgus tekitab silma vikerkestale pöördumatuid kahjustusi. Kahjuks pole selle kohta hiljem pädevat materjali näppu torganud, mis seda kinnitaks või ümber lükkaks. Ise oletan, et teema on seotud sellega, et LED kiirgab valgust väga kontsentreeritud punktvalgustina - et kui seda pole enne hajutatud kuidagi, siis LED valgusvihk annab sama tulemuse mis otse päikesesse vaatamine, kõrvetab silma vikerkesta. Aga see on pelgalt minu oletus... Kui see paika peab, siis hajutamata LED kasutamine võib olla kahjulik akvaristi silmanägemisele ja äkki ka kaladele. Mis on LED puhul veel suht ebaselge ja võib ka erinevatel LED-idel väga erinev olla, on valgusviljakuse langus ajas.
Samas LED valgustid annavad sama efekti, milleks varem kasutati halogeenvalgusteid - akvaariumis on selged varjud (luminofoortoru kiirgab laia pinnaga, mistõttu varjusid ei teki, pilt on "lame"), pinnavirvendused annavad vahvaid valgusefekte jms.
Aga kaladega (ja ka teiste akva elukatega, ntx krevettidega) on veel see lugu, et paljud neist ei soovi teravat valgust, see tekitab neis stressi. Tõsises taimeakvas on aga päris kõva valgus.
Suurte akvade juures on kasutatud ka metallhaliidvalgusteid jms., siinmail on nad üsna vähe levinud.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Uued lambid
PostitusPostitatud: Teisipäev Jaan 14, 2014 08:26 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
jussjuss kirjutas:
rein kirjutas:
Tõsi, eelistan tavalisi täisspektriga torusid, ntx T5 965 või 860 seeriast.
Selles küsimuses ma olen diletant ja kardan eksida. Ostan midagi vale spektriga -> säästan 20-30€ -> kaotan osa taimi ja oma rahu. Nii-et, kui oled võhik siis rahast peab mõtlema enne, kui lähed poodi teist või kolmandat akvaariumit ostma 8). Nüüd on juba hilja :lol:

No aasta pärast on sama dilemma, oletan aga, et siis on LED hind juba võitmatu. Ja viidatud torusid ei maksa karta, kindel valik ja märksa soodsamalt.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Uued lambid
PostitusPostitatud: Kolmapäev Jaan 15, 2014 12:09 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
jussjuss kirjutas:
Jätan LED´i teema targematele :) . Mina olen ainult nii tark, et aru saada, kui loll ma olen :lol:

Liigne tagasihoidlikkus. Müüakse ka LED valgusteid, mis on mõeldud otseselt luminofoortorude asenduseks, täna on nad veel lihtsalt tiba kallid. Ntx: http://www.arcadia-aquatic.com/eco-aqua-led-tubes/ Lihtne paigaldada, akvaariumisse läheb madalpinge, näeb kena välja - kui see hind poleks kirves, ma vaid selliseid ostakski! :) Aga hinnad tasapisi alanevad ning turule tulevad uued pakkujad. Juba on saada odavad hiina LED valgustid akvaariumile, aga need pole veel piisavalt head.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Uued lambid
PostitusPostitatud: Reede Jaan 17, 2014 07:18 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 22, 2012 03:22
Postitusi: 173
Pildid: 0
Asukoht: Saaremaa
Kus neid lampe Eestis võiks müügil olla?


Üles
 Teema pealkiri: Re: Uued lambid
PostitusPostitatud: Reede Jaan 17, 2014 08:48 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
RK kirjutas:
Kus neid lampe Eestis võiks müügil olla?

Vaevalt et neid siin müügil on, netist saab tellida. Aga hetkel on veel päris kallid.
Järjest rohkem LED valgusteid tuleb peale. Algul oli vaid T8 torudele LED põhised asendusi saada, nüüd on ka T5 jaoks ning hind hakkab ka mõistlikuks muutuma. Ka Eestis müüakse juba täitsa kobedaid LED pirne, sealhulgas Effexis Philipsi LED pirnid on suht mõistliku hinnaga - ning nad on kohe olemas, garantiiga ning on lootust, et karbile kirjutatud luumenid sealt pirnist ka tulevad.
Millest ma hästi aru ei saa, on foorumis kõlavad väited LEDidega saavutatava suure kokkuhoiu kohta. T5 torud annavad üsna sama palju valgust kui LED-id (tõsi, on väga nirusid LEDe ja on ka mõningaid väga häid), nii et kokkuhoid saab tulla vaid valgushulga vähendamise arvelt.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Uued lambid
PostitusPostitatud: Reede Jaan 17, 2014 09:25 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Mina vaidlekski vastu küll :) . Minul kasvavad kõik taimed nagu mühinal, pean lisama co2 ja väetist. Ilma väetisesta oli ikka no3 tase väga madal ja taime kasv ei olnud nii jõuline. Akvas on 220 l vett ja 27W valgustus (3x 10w hiina power ledid, mis veidi piiratud), e. 0,12 W/L. Muidugi ma ei väida, et see igas akvas ühtemoodi toimib isegi mul endal on akvades erinevad w/l kohta. Taimedest kõige nõudlikum ehk on Pogostemon stellatus. Akva on muidugi madal ka 40cm, sellest võib olla ka nii väike valgus vajadus ja kolme ledi viga, et valgus jaotus akvas suht halb, kuna suured taimed võtavad kogu valguse. Uus valgustus valmimas ja seal võimsust 70W, seda just selleks, et kõik viimseni valgustatud oleks.

Kindlalt väidan ma, et akvaariumi mõistes torude W ja LED W vahele mingil juhul võrdusmärk ei käi.
Kodus halogeenpirne ei saa mitte kuidagi vahetada LEDide vastu.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Uued lambid
PostitusPostitatud: Reede Jaan 17, 2014 10:56 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 22, 2012 03:22
Postitusi: 173
Pildid: 0
Asukoht: Saaremaa
Kas konkreetset hinda keegi teab?
Ja andrep, kui suur siis on tavaliste torude ja LED´i vattide vahe, ehk et kui mul on 180l akval 2x30W, siis mitu LED toru peaks nende asemel olema normaalseks taimekasvuks? (pean silmas valgustust, mitte teisi faktoreid). Siiani ei ole ükski taim minu akvas kasvama läinud.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Uued lambid
PostitusPostitatud: Reede Jaan 17, 2014 11:39 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Ma kujutan ette, et sinul sobiks kolm 10w power ledi ilusti. Need aga tahavad korraliku radikat v sund jahutust. Hiina power ledi hind oli 2 aastat tagasi 10w cool white 4€ tk. Sinna juurde veel toiteplokk 3 ledi jaoks u. 5€. 10W Hiinakad on pidanud esimeses akvas siiani vastu pea 2 aastat ilma mingi tuhmumiseta, pole see hiina kvaliteet enam midagi nii halb. Ja selles 240l töötavad täieliku niiskuse käes ka väga edukalt üle poole aasta juba.


Kui sul väga kiire ei ole siis hakkan katsetama led ribasid. Proovin homme ülehomme asja enam vähem valmis saada. Siis saan 2 nädalaga juba öelda kuidas taimedele mõjub.

Sinul piisaks ma arvan 3m ribast, aga seda kinnitan siis kui omal põlema panen.

Led ribad 5m, controller, pult maksid kokku u. 25€


Üles
 Teema pealkiri: Re: Uued lambid
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 18, 2014 04:06 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
andrep kirjutas:
Mina vaidlekski vastu küll :) . Minul kasvavad kõik taimed nagu mühinal, pean lisama co2 ja väetist. Ilma väetisesta oli ikka no3 tase väga madal ja taime kasv ei olnud nii jõuline. Akvas on 220 l vett ja 27W valgustus (3x 10w hiina power ledid, mis veidi piiratud), e. 0,12 W/L. Muidugi ma ei väida, et see igas akvas ühtemoodi toimib isegi mul endal on akvades erinevad w/l kohta.

Hiina või mitte, alustaks sellest, kui palju neil LED-idel lm/W kohta on lubatud? Olen näinud selle koha peal numbreid 30-140 - vahe niisiis üle 4 (!) korra! Tõenäoliselt kasutasid keskmisest parema valgusviljakusega LED-e, kui keegi üritaks seda samadel tingimustel järgi teha ka keskpäraste 80 lm/W kohta LED-idega, poleks miskit erilist oodata. LED-id tänu oma paremale suunatusele saavad küll valgust paremini ära kasutada kui luminofoortorud, kuid mingit müstikat sealt ka otsida ei maksa, valgusviljakus loeb samamoodi nagu luminofoortorude korral.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 Teema pealkiri: Re: Uued lambid
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 18, 2014 10:34 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Teisipäev Jaan 17, 2012 06:19
Postitusi: 760
Pildid: 2
Asukoht: Tallinn (ja ülejäänud Eesti)
Kui uskuda müüa andmeid siis oli tegu selliste ledidega 10 pcs High Power 10W Cool White LED 800LM Energy Lamp Li... Leidsin ka sama müüja praeguse kuulutuse
http://www.ebay.com/itm/2-pcs-High-Powe ... 20d694658a


Üles
 Teema pealkiri: Re: Uued lambid
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 18, 2014 10:47 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 22, 2012 03:22
Postitusi: 173
Pildid: 0
Asukoht: Saaremaa
Kaane ümberehitusega väga kiire ei ole. Minu taime(mitte)kasvu saaga on ühes teises foorumis arutusel olnud ja jäigi arusaamatuks, mis neile minu akvas ei sobi. Mõtlesin veelkord proovida, alustaksin uuest valgustusest. Need Reinu antud lingil olevad torud sobiksid minu akvaariumile ideaalselt :) Kahjuks ei ole hindadest seal juttu.


Üles
 Teema pealkiri: Re: Uued lambid
PostitusPostitatud: Laupäev Jaan 18, 2014 12:27 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
RK kirjutas:
Need Reinu antud lingil olevad torud sobiksid minu akvaariumile ideaalselt :) Kahjuks ei ole hindadest seal juttu.

Ntx http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from= ... ed&_sop=15
Kallid on (veel). Mina Sinu asemel ootaks veel pisut, kui kannatab. Hetkel on olukord üsna kiirelt muutumas, momendil tasub veel isetegemine ära.
Hetkel on hea hinnaga ntx sellised asjad: http://www.ebay.com/itm/EP98-Aquarium-F ... 19e0dfef96
Kui palju ja mis spektriga valgust sealt välja tuleb, pole aga teada. Kui tuleks palju, küllap siis seda ka mainitaks. Tükk aega juba kõhklen, kas mitte lihtsalt uudishimust ära osta, pole ju kallis.
Ägedad riistad on hetkel sellised: http://www.ebay.com/itm/18W-60W-90W-144 ... 3f2ca15e50
Aga neid tuleks millegagi kombineerida ilmselt, hästi sobiks avatud akva juures kasutada.

_________________
http://akvarist.eu


Üles
 [ 22 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver