Kuna ise füüsikaga väga sinapeal ei ole tahaks targemate õpetusi.Ega selles hobis üldjuhul erilisi teadmisi polegi vaja, tavaliselt piisab koolis õpitustki.
Siit moraal nendele, kel veel koolitee pooleli - keemia ja füüsika põhitõed kuluvad akvaristikas marjaks ära. Lisaks veel muidugi võõrkeeled.
Valgustuse sobivuse hindamisel armastavad akvaristid nii siin foorumis, kui ka mujal rääkida wattidest liitri/galloni kohta. Kahjuks jah, aga mitte kõik.
Ma ei leia sellele kahetsusväärsele tavale muud põhjendust, kui ajalooline anakronism, st. pärit ajast, kus oli saada ainult ühte tüüpi torusid.
Samas on ju erinevate valgusallikate valgusviljakus watti kohta erinev!? No näed, midagi on ikka kooliskäimisest ja talupoja tervest loogikast ka kasu.
Kuidas ma siis nende valgusviljakust hindama pean?Püüa netist leida valgusallika tehnilised andmed. Tavaliselt on need valmistaja kodulehe kaudu leitavad. Raskem on juhul, kui on tegu mingi akvaristikafirma oma brändiga (Hagen, Aqua Medic jne.). Tegelikult on suuri torude valmistajaid maailmas suhteliselt vähe, akvaristikafirmad tellivalt neilt tootjailt omanimelise toru ja lisavad hinnale 100%.
Torude juures on olulisimad nende valgusvoog (luumenid) ja spektraalne koostis (taimedele kasuliku valguse osakaal). Valgusvoogu võib hea reflektoriga peaaegu kahekordistada. Nende alusel saad juba eri valgusallikaid omavahel võrrelda. Siiski ei anna see veel vastust küsimusele, milliseid valgusallikaid peaksid sina või keegi teine kasutama. Siin tulevad mängu uued tegurid nagu akvariumi sügavus, taimede liigiline kooslus jne.