Tihti kerkib akvaristil esile küsimus, kas tema akvaariumi olemasolev valgustus on piisav, või siis ise ehitades, kui palju ja milliseid valgusallikaid peaks konkreetsetel eesmärkidel kasutama. Üldlevinud soovitused
a la nii mitu vatti võimsust mahu liitri kohta on pehmelt öeldes eksitavad, enamasti valed, kui ei ole öeldud, millise konkreetse valgusallika ja akvaariumi mõõtude kohta need käivad.
Tegelikult on ligikaudne hinnang väga lihtne, kui tead valgusallikate tehnilistest andmetest valgusallika valgusvoo väärtust ja sinu akvaariumis vajalikku valgustustugevust. Viimane oleneb sellest, mida sa seal kasvatad ja kellele või millele seda valgust vaja on.
Natuke fotomeetria põhimõistetest, enam teooriat võib leida
siit.
Ruuminurk (mõõtühik steradiaan, sr) on tipuga kujutletava sfääri keskpunkti toetuva ja sfääriga lõikudes mingi kinnise joone moodustava koonusega piiritletud ruumi osa. Seejuures pole üldse oluline, millise kujuga tüki sfääri pinnast koonuse põhi moodustab. Mõõtühikuks on steradiaan (sr). Ruuminurk suurusega 1 sr moodustub, kui koonuse põhja pindala võrdub raadiuse ruuduga. Maksimaalne (tervele sfääri pinnale vastav) ruuminurk on 4*pii sr.
Valgusallikas kiirgab valgust, mille intensiivsust mõõdetakse
valgustugevusega (
luminous intensity), mõõtühikuks kandela (cd).
Valgusvoog (
luminous flux), mõõtühik luumen (lm) on valgusallika poolt mingisse ruuminurka kiiratav valgushulk.
1 lm = 1 cd * sr
Valgustustugevus e. valgustatus (
illuminance), mõõtühik luks (lx), on mingile pinnale langev valgusvoog. See ongi see, mis meid praktiliselt huvitab.
1 lx = 1 lm / m2
Vaatame nüüd luminofoortoru juhtumit.
Tehes mõningaid lihtsustusi:
1. akvaariumi põhi on tasapinna asemel silinder, mille telgjoon ühtub toru telgjoonega
2. akvaariumi pikkus võrdub toru pikkusega
3. torul ei kasutata reflektorit
4. ei võta arvesse valguse neeldumist õhus ega vees
Toru, mille valgusvoog on 1000 lm annab 1 m kaugusel valgustatuseks 1000 lm /1 m2 = 1000 lx. Sama toru 0.5 m kaugusel aga 1000 lm / 0.25 m2 = 4000 lx, kuna sama ruuminurga juures toru lähemaletoomine 2 korda, vähendas valgustatavat pinda 4 (2 ruudus).
Mõni võib nüüd väita, et akvaariumi põhja pindala jääb ju toru lähemale toomisel ikka samaks.
Jah, muidugi, ainult et samale pindalale vastav ruuminurk ka suurenes. Kuna toru kiirgab igasse ruuminurga ühikusse ikka sama palju valgust, siis kokkuvõttes ka kogu põhjale langev valgushulk ka suurenes.
Kokkuvõttes:
valgustatus lx = valgusvoog lm / kauguse ruuduga mTäpsustades piiravaid eeldusi võiks sellest valemist saada ka praktikas kasutatavat abi. Head reflektorid võivad suurendada soovitud suunas kiiratavat valgusvoogu kuni 90%. Ei mäleta peast, kui palju valgust vees neeldub, kui keegi mäletab, võiks ju parandused sisse viia.
Head valgustamist
Täiendatud:
Mõningatele akvaariumitaimedele vajalikud valgustustugevused võib leida
siit.