Rein kirjutas:
Mis Sul selleks poorseks materjaliks on
Ülemises osas Eheim´i filtri substraat. Alumised jubinad
http://www.aqua-medic.de/freshwater/en/17/cerapore/Täitematerjali ülesanne on suurema pindala saamine ja sissetuleva vee hajutamine kohe üleval osas, et solisema/mulisema ei hakkaks. Poorse pinnaga materjal annab kiirema lahustuvuse. Substraat oli sahtlis olemas, sellepärast kasutasin. Suvaline materjal peaks ka hästi sobima.
50L akvaariumis töötab reaktorist ainult ülemised 1,5-2cm, selles osas asub vaba co2. veevoolu kiirus 180L/h, co2 on vees 30 mg/L, akvaariumi veepind liigub vähe.
Nii et sellist täitematerjali hulka vaja ei ole väikese akva juures.
Kogu substraat moodustab samal ajal ka normaalse suurusega biofiltri, kanisterfiltrisse ei oleks biofiltri osa vajagi, idee, kui tahaks kanistri poolt ruumala millekski muuks kasutada.
indrek kirjutas:
sellel täitematerjalil ei ole co2 lahustumise koha pealt mingit tähtsust
Proovisin sama asja ilma täitematerjalita. Väikese akva korral saab hakkama. Reaktorisse sissetulev vesi "vajub" vaikselt veepinda sisse, vee ja co2 kokkupuutepind on peamiselt purgi ristlõike pindala. Kui vett langemisel hajutada,lahustub paremini aga hakkab mulisema.
Idee: Ilma täitematerjalita reaktor peaks olema suurema läbimõõduga (vee pindala suur) ja asuks akvaariumi suhtes võimalikult madalal (rõhk suurem, co2 lahustub kiiremini ). Pikem co2 toru mullilugejaks hea mõte.
Mul asub reaktor teisel pool seina peaaegu akvaariumi veepinna kõrgusel, co2 rõhk reaktoris väike, sellepärast vist ilma täitematerjalita ei olnud hea.