foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 16 postitust ]  1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Juwel Rio 180 ja õhk?
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 25, 2011 11:06 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Nov 21, 2007 09:28
Postitusi: 66
Asukoht: Tallinn - Nõmme
Peale 11 aastat jamamist Juweli 108l akvaga ostsin uue akvaariumi ja poest öeldi, et see on täiskompaknte/täiskomplektne - ei vaja lisaseadmeid.
Komplekteerinud sella akva, avastasin, et sellel puudub täielikult õhupump. Õnneks olin ostnud kuu aega tagasi ettenägelikult piisavalt võimsa aeraatori ka selles suuruses akvale. (Minu kollane Guraami hakkas tollal oma vanadussurma surema aga ma ei teadnud seda ja ei saanud aru - miks ta nii hullusti ahmib)
Täna on mul 2 Discust lisaks 2-le Plecole ja neile tundub väheks jäävat sellest pumbast saadav (olematu?) hapnikuvool. "Kivi" õpetas, et Discused kolivad ülemistesse sfääridesse kui neile hapnikku väheks jääb.
Seda teevad nad nüüd igaks hommikuks, sest ööseks lülitan ma aeraatori välja - segab magamist.
Külastasin Juweli kodulehte/vaatasin läbi ka akvaga kaasaantud CD ning seal oli pakutud lisaõhu saamiseks Juwel Air Diffuser Art. 85145.
Kas keegi oskab öelda - kas Discuste kasvatamine ilma Air Diffuserita on üldse võimalik? Kas mingisugusegi kesk- ja ülatasemel elavate/toituvate kalade pidamine on võimalik ilma selle lisaõhuseadmeta?

_________________
Juwel Rio 180l, EHEIM välisfilter, UV ja aeraator. Elustaimed, problemaatilised Discused, 2 Plecot, 2 Botiat.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 25, 2011 01:11 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Discuseid pole pidanud aga teised kalad pole küll lisa õhupumpa vajanud. Piisab täiesti sellest, kui filter paneb veepinna liikuma. Nii haaratakse paremini õhust hapnikku ja viiakse see vette. Lisaks liigub pinnalähedane hapnikurikkam vesi põhjakihtidesse tuues sinna õhku juurde.
Õhukivist lähtuv mull läbib vee nii kiiresti, et märgatavalt lahustuda ei peaks jõudma.
Seega ma ei näe õhupumbal muud kui vaid dekoratiivset funktsiooni. Aga...kahjulik ta pole ja oma pisku annab juurde ikkagi.
Kui öösel välja lülitada siis muidugi ei anna. Seepärast kui pump juba on, võiks ta ikka pidevalt käia. Nagu filtergi.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 25, 2011 01:39 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Dets 29, 2003 12:21
Postitusi: 5555
Pildid: 6
Asukoht: Harjumaa, Kangru
P6lts tegi sel teemal kunagi päris huvitavad katsed: /viewtopic.php ... ea896bfc24
Õhupumba põhiline efekt on selles et üles kihutavad mullid panevad veepinna liikuma, pluss _pisikene_ efekt ilmselt ka läbi vee kihutavatest õhumullidest vette jõudnud hapnikust - samas kui võrrelda veepinna liigutamise ja õhupumba efektiivsust siis õhupump on vaid ca 10% efektiivsem. Katse puhul tuleb muidugi märkida et palju sõltub asjaoludest - kui flööt rohkem vastu veepinda keerata siis veepinna liigutamise mõju paraneb, kui kasutada võimsamat õhupumpa siis õhupumba tulemus paraneb.
Filtriga veepinna liigutamine on reeglina akvaariumis piisav. Samas kui kalu on liiga palju, veepind ei saa liikuda vms. siis ei aita ilmselt ei õhupump ega flöödiga veepinna liigutamine.


Viimati muutis Rein, Esmaspäev Apr 25, 2011 01:41, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 25, 2011 01:40 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
Mina ei kasuta aeraatorit, aga mul on filtri flööt seatud täpselt vee piirile või isegi antuke kõrgemal (sõltuvalt palju on vett aurustunud) nii et vee pinnal päris korralik virvendus.
Kuna akva pole magamistoas, siis ka ei häiri see vahetine veesolin.

Selle Rio 180 ei ole vist standardis flööti ja see üks väljundtoru ei pruugi tõesti anda piisavat virvendust.
Võibolla ikka õnnestub suunata seda väljavoolu toru nii, et pinnal oleks suurem virvendus. Võib ka aidata see, kui hoiad kaane luugid lahti.

Poodides peaks olema ka nn autonoomseid hapniku lisajaid, mida üldjuhul kasutatakse elektri katkestuse ajal. Lihtsam variant on tabletid, mida vette visata ja peaks olema ka mingi tableti ja dosaatori põhine aparaat (kunagi Kalakeses pakuti)


Üles
 Teema pealkiri: Pole probleem
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 25, 2011 05:46 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 06, 2008 10:54
Postitusi: 241
Pildid: 0
Asukoht: Tartu
Mul on aastaid olnud Juwel vision 180 ja pole küll eraldi õhupumpa kunagi vaja olnud, kuigi kalu on päris palju. Küll meisterdasin filtritorule flöödi otsa.

_________________
300L, 200L ja mõned väiksemad ka. 15kuhliit, 15 otot, 3 skalaari, 2+ ramirezi, 1 ancistrus, 1 sae, 1 hypancistrus, 4 hypancistrus zebrat, 10+ microrasbora galaxyt, mõõksabad, mollid, teod, krvetid.


Üles
 Teema pealkiri: Juwel Rio 180
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 25, 2011 08:22 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Nov 21, 2007 09:28
Postitusi: 66
Asukoht: Tallinn - Nõmme
Poisid - Te ajate mind hulluks!
Mis asi on flööt?!?
Kuidas peaksin seda pumba väljalasketoru suunama?
Ühes õpetuses oli see suunatud allapoole (nagu enamikel Õhk/Vesi pumpadel), teises aga ülespoole. Mina suunasin vanast harjumusest allapoole. Kõrgust muuta ei saa - kõik selles akvas on nii kuradima kompaktne ja fikseeritud.
Tellisin igaks juhuks juba selle Air Diffuseri ära - Discused ja minu uus akva kogu kupatusega kokku on liiga kallid, et mingi 8 EUR-ga hakata mängima.
Et kas see "flööt" on ka midagi poest saadavat ja kas peaksin selle ka veel tellima ja mis selle asja tegelik nimi või isegi artikkel võiks olla?
Kindel on ainult üks - mingite pärmisegude ja muu sarnase kodukeemiaga mina mängima ei hakka!

_________________
Juwel Rio 180l, EHEIM välisfilter, UV ja aeraator. Elustaimed, problemaatilised Discused, 2 Plecot, 2 Botiat.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 25, 2011 09:01 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 25, 2007 08:26
Postitusi: 150
Asukoht: Tartu
Mõtisklen ise umbes samade probleemide ümber kuna soetasin äsja Juwel Rio 125. Poest pakuti Juweli õhudifuuserit kaasa aga ma jätsin esiti ostmata, et vaatan kuidas ja mis. Keerasin endal selle Juweli filtrist tuleva kõveriku toru poolviltu ülespoole nii, et see oma veesurvega veepinda loksutaks ja nii ta seal praegu solistab. Teoreetiliselt peaks piisav olema aga eks praktika näitab. Kui nüüd just keegi ei ütle, et see nipp halb idee on, siis lasen esialgu edasi. Flöödi all mõeldakse siin vist sellist toru kust filtrist tulev vesi läbi mitme augu ülaltpoolt veepinda väikese kukkumisega akvaariumisse tagasi niristatakse. Selliseid flööte oli kindlasti JBL-i filtritele poes müügil aga Juweli jaoks eraldi ei tea, et oleks olemas. Ilmselt tuleks mingi vahejupp aretada ja sellist tahtmist ei ole praegu.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 25, 2011 09:16 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
aarne kirjutas:
..Flöödi all mõeldakse siin vist sellist toru kust filtrist tulev vesi läbi mitme augu ülaltpoolt veepinda väikese kukkumisega akvaariumisse tagasi niristatakse. ...

Või siis asub too toru vee all ja tema joad on suunatud üles vastu veepinda. Mina kasutan sellist varianti - ei solise.
Saan aru, et kirjeldatud difuuser töötab samal põhimõttel - panna veepind liikuma et hapnikku kaasa haarataks. Kuna "flööt" on pikem ja mitme avaga, võiks tema ksutegur suurem olla. Toru saab otse loomulikult ise kättejuhtuvatest vahenditest meisterdada kui minu filtriga oli ta juba kaasas.


Üles
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 25, 2011 09:53 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Kolmapäev Nov 21, 2007 09:28
Postitusi: 66
Asukoht: Tallinn - Nõmme
Seega - flööti ma oma akvale ilmselt osta ei saa ja ise teha ei oska.
Air Diffuser on Juweli kodulehe andmetel : http://www.juwel-aquarium.de/en/rio.htm - vaata PDF Manual Recommendation (peale filtri komplekteerimist) umbes nagu väikestel/vanadel õhk/vesi filtritel see pehme voolikuga lühike lulla, mis imeb väljaspoolt akvat lisaõhku. Paraku ei õnnestu pilti siia transportida:(Mul on aga 30l-se transpordiakva jaoks umbes sellise voolikuga filter/pump - seega näeb natuke tuttav välja).
Kui ma nüüd siis ostan selle Diffuseri ja panen selle oma filtri otsiku otsa - siis kumbat pidi peaks see väljalasketoru ikkagi olema? Üks juhend näitas üles ja teine alla. Hetkel minu vana harjumuse järgi alla.
Muideks - mitte ühtegi õhumulli ei tule filtrist välja, ka kõige väiksemat mitte. Seega ei saa ma aru - kuidas tuleb vette õhk kui seda ei lisata filtri väljalaskesse? Ehk olengi vaid "valgekarvaline rohusööja" aga ehk aitate siiski veel kord keegi? :(

_________________
Juwel Rio 180l, EHEIM välisfilter, UV ja aeraator. Elustaimed, problemaatilised Discused, 2 Plecot, 2 Botiat.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Apr 25, 2011 10:39 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
Suuna see toru ikka ülessepoole. Kui sellest veesammas tekib, siis natuke küljele. Tähtis on vee pealispind liikuma/virvendama saada.
See ei tekita ühtegi õhumulli, aga liikuv vesi seob endaga kõige paremini hapnikku.
Kui sul hetkel see filtri toru alla suunatud, siis akvas küll vesi liigub, aga vee pealispind, mis kõige hapnikurikkab seisab.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 26, 2011 07:51 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Mär 25, 2007 08:26
Postitusi: 150
Asukoht: Tartu
Tsiteeri:
Kui ma nüüd siis ostan selle Diffuseri ja panen selle oma filtri otsiku otsa - siis kumbat pidi peaks see väljalasketoru ikkagi olema? Üks juhend näitas üles ja teine alla. Hetkel minu vana harjumuse järgi alla.

Vahet pole vist eriti. Ma paneks ka alla.
Tsiteeri:
Muideks - mitte ühtegi õhumulli ei tule filtrist välja, ka kõige väiksemat mitte. Seega ei saa ma aru - kuidas tuleb vette õhk kui seda ei lisata filtri väljalaskesse? Ehk olengi vaid "valgekarvaline rohusööja" aga ehk aitate siiski veel kord keegi?

Kui Sa oma filtri torukõveriku ülespoole keeraks, nagu Kivi soovitas, siis tekkiks veepinnal paras virvendus. Sellise loksutamisega Sa näeks ise kuidas õhumullid vette satuvad.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Apr 26, 2011 09:46 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Põhiline pole minu meelest mitte õhumullid kuigi ka need aitavad vett hapnikuga rikastada. Vee pinnakiht puutub kokku õhuga ja osa hapnikust lahustub vees. Kui vesi seisaks, jõuaks alumistesse kihtidesse toda õhurikkamat vett vähe (temp. erinevusest tingitud ringlus ehk konvektsioon muidugi jääb). Kui aga pumba väljuv veejuga suunata nii, et ta paneb pindmise veekihi liikuma, viiakse pidevalt hapnikurikast vett alla ja üles tõuseb vähem õhku sisalduv vesi. Tekib vee ja koos sellega ka omamoodi hapniku ringlus mida ongi vaja saavutada.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Apr 27, 2011 07:34 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Mär 04, 2007 12:48
Postitusi: 251
Asukoht: Tartu
Mul on pumba väljalasketoru allasendis ja selle sama difuuseriga varustatud. Veepind liigub suurepäraselt, surve on suur ja mullikesi jagub sisuliselt teise akvaariumi otsani välja. Kah Rio 180.

_________________
4x Melanotaenia Boesemani, 3x M. Lacustris, 3x M. Parkinsoni, 2x M. Herbertaxelrodi


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Pühapäev Sept 25, 2011 10:55 
Akvarist

Liitunud: Pühapäev Sept 19, 2010 03:51
Postitusi: 59
Pildid: 0
Asukoht: Rakvere
Küsimus - Kas keegi teab, kus seda difuuretid müüakse? :)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Sept 26, 2011 07:50 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Eks ikka akvapoodides. Küsi oma filtrimargile sobivat difuuserit.


Üles
 [ 16 postitust ]  1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver