Tegelikult on lisaks taimedega ja taimedeta akvaariumile veel ka vahepealne variant - vees vabalt ujuvate taimedega akvaarium.
Ma ei mõtle siinkohal pinnal ujuvaid taimi - Tanganjika biotoobis selliseid polegi, küll aga on seal selline taim nagu
Ceratophyllym demersum. See taim peaks selvima ka küllalt vähese valgusega sest väidetavalt kasvab ta järves ka kümnete meetrite sügavuses.
Et miks ma üldse sellest räägin? Taimed toimivad ka kalade kaitsjatena eemaldades veest kaladele toksilisi aineid (taimekasvatajate hulgas on olnud ka selliseid arvamusi et tiheda taimestikuga akvaariumis pole vaja jälgida mingit sissetöötamistsüklit sest taimed neutraliseerivad nii tõhusalt kaladele kahjulikud ained), lisaks on Ceratophyllym demersum taim mis suudab vetikaid mingil määral tõrjuda. Lugesin ühe kalakasvataja muljeid kes kalu massiliselt müügiks kasvatas - ta avastas et kui viskas maimuakvaariumitesse Ceratophyllym demersumi siis suremus langes järsult. Leidsin muide et ka Kadriorus kasutati sama taime muidu taimedeta akvaariumites.
Lõppude lõpuks, kui see taim ikkagi ei meeldi siis tema väljaviskamine on lihtsaim asi.
Kes väidab aga et Tanganjika järvele pole taimed omased see eksib - kõik sõltub sellest millisest järve piirkonnast on jutt. Seal on lisaks kaljusele ja kivisele põhjale ka liivast ja savist põhja kus taimi jagub (vt ntx einarsi pakutud linki
http://www.aquahoito.info/suomi/tanganj ... kasvit.php ), ka kalaliigid vahelduvad - ühed on rohkem omased ühtmoodi põhjale, teised jälle teistsugusele.