aatomik kirjutas:
Selle samale skeemile, mille ma enne antsin (
http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/thermo2.html ) tekkisid mõned ideed ja samamoodi ka mõned küsimused...
Selle skeemi kohta on mul idee seda mitte kasutada. Lihtne küll, aga reguleerimisvõimalust vähe ja lülitab ventilaatorit ainult on/off. Teeks natuke paindlikuma juhtimise. Skeem on tegelikult joonistatud, aga ei ole veel jõudnud proovida, kas kõik õigesti toimib. Lähema paari päeva jooksul proovin ära ja annan skeemi, enne ei ole mõtet, nagunii tulevad muudatused proovimise käigus. Keeruline skeem ei ole, üks
LM358 teeb töö ära, peotäis lihtsamaid nublakaid ka juurde. Skeemi kokkupanemiseks on oskusi vaja sama palju nagu selle eelmise lihtsa 2transistoriga lülituse juures ja juppide hind üle 50eek ei lähe, kui ventilaator ja 12v adapter kusagilt olemasoleva risu seest välja katkuda.
Omadused:
asjal on kaks funktsiooni:
1. ventilaatori käivitamine madalatel pööretel kondentsi ärahoidmiseks akva kaane all. Vendi pöörded on reguleeritavad, nii et müra ja vee aurustumine oleksid minimaalsed. Siia saab lihtsalt lisada ka valgustundliku elemendi, et sisselülitatud valgustuse korral ventilaator ei töötaks, see tähendab väiksemat vee aurustumist.
2. Ventilaatori pöörete sujuv muutumine vee jahutamiseks olenevalt vee temperatuurist. See rakendumislävi oleks siis seatav vahemikus näiteks 24-28 C. Kui on seatud rakendumiseks näiteks 24 C, siis alates sellest temperatuurist hakkab ventilaatori rpm suurenema ja jõuab max peale, kui vee temp on 2 kraadi kõrgem, 26 siis. Sellise lülimise juures ei tekiks ventilaatori müra äkilisi muutusi (ei tööta üldse / töötab max pööretega). Vaikses ruumis hakkab mürafooni järsk kõikumine pinda käima, ventilaatori pöörete sujuvad muutused on palju kasutajasõbralikumad.
Ventilaatori max rpm saab ka määrata, et väga hullult mühisema ei hakkaks. Väga tugeva jahutuse (aurustumise ) saamiseks võib ülemise piirangu vabaks anda.
Selle juhtmooduliga saaks koos kasutada suvalisi 12v ventilaatoreid ja igasugust vähemalt 12v vooluadapterit. Erinevad 12v ventilaatorid (erinev võimsus, mõõt) käivad samal toitepingel täiesti erinevalt, nii et võimalus lihtsalt pöörlemiskiiruse piire määrata ongi selle mooduli tegelikult kõige parem omadus.
Asjal oleks siis kokku 3 regulaatorit:
1. ventilaatori min rpm väikese ventilatsiooni jaoks (see ei ole seotud vee temperatuuriga ja ei mõjuta ventilaatori käitumist jahutusfunktsioonis)
2. jahutuse sisselülimise lävi, sellest alates hakkab ventilaatori kiirus suurenema
3. max rpm piirang, see on ventilaatori suurim kiirus jahutusfunktsioonis.
vaatamata segasele seletusele töötab lihtsalt ja tundub mõistlik. Paari päeva pärast näitan lõpptulemust.