Skeem olemas ja kontrollitud. Töötab täpselt nii, nagu eelmises postituses oletasin.
aatomik kirjutas:
Aga seal on jälle see protsessor sees, mida ma üritasin välida
Kasutatud kaheksajalgne jubin ei ole protsessor, see chip on vana nagu maakera ja seal sees ei ole ka midagi, võrreldes protsessoriga. Kui enam-vähem õigesti ühendada, hakkab kohe tööle. Seda läbi kõrvetada on küllalt raske, karta ei ole vaja.
Skeem näeb materialiseerunud kujul välja selline:
Kasutasin aluseks lihtsat makettplaati, kuna ei teadnud, mis saab või kuhu areneb. Võib niisama ämblikuks ka tinutada, plaadi peal on mugavam.
Termoanduri ehitus:
Attak liim ja peale topelt termokahanev isolatsioon. Andur peab olema veekindel. Kui vee temp. mõõta läbi klaasi akva välisküljelt, siis võib ka niisama lahtine ühendus olla.
valmis andur:
plaadi tagumine pool. enamus ühendusi detailidega samal poolel, lihtsam jälgida ja ühendusi kontrollida:
asjanduse testimine, esiplaanil "Edisoni termos"
Plaadi külge tuleb kokku 3 juhet (adapter, andur, ventilaator)
Viimasena lisasin skeemile valgustundliku elemendi, mis on ka skeemi kõige kulukam detail (eek 40 kadus kui mutiauku ja kasu umbes samapalju, aga äärmiselt huvitav sai) Suure tõenäosusega on kasulikud asjad harva huvitavad ja nii ei olnud palju valida. Väga väike jubin 4,5mm läbimõõt, kadus mitu korda ära enne kui kohale sai:
Selle pildi juures tänud Ecolog´le kelle makrotoru oli proovimiseks ja sain teada, et tehnika üksi ei tee pilti
.
Fototakisti kinnitub otse plaadile. Sellise ehituse korral läheb plaat akva kaane alla mingis väikeses karbis ja fototakisti muudab ventilaatori töötamist akva valgustuse järgi. (kondentsi ärahoidmine sel ajal, kui valgus ei ole sisse lülitatud).
Selline ventilaatori juhtimise skeem on nüüd täiesti töötaval kujul olemas ja ei ole suurt vahet kas tinutada kokku kaks juhet või seline plaat, vajalikud oskused on samas mõõdus. Ise küsimus, kas ja kui vajalik oleks sel viisil akvaariumit jahutada ja kas selline vajadus tuleb ette kord aastas või harvem.
Töötav plaat erineb natuke sellest alguses viidatud skeemist. Skeemi peal on detaile natuke vähem kui töötaval plaadil, proovisin juppide hulga veel vähemaks saada, enam lihtsamalt ei ole võimalik, kui selliseid omadusi tahta. Hea skeem on see, millest midagi ära jätta ei ole võimalik.
Huvi katsetamiseks tuli just sellest, et kas lihtsa skeemiga saab anda ventilaatorile kiirusele "intelligentse" karakteristiku, nii et ventilaator leiaks ise paraja pöörlemiskiiruse vastavalt vee temperatuuri tõusule ja kompenseeriks paraja aurustumise kaudu väljast juurdetuleva soojushulga. Siin tundub, et toimib. Kiiruse muutus min-max toimub selle skeemiga umbes 1,5-2 kraadi üle etteseatud temp. minnes.
Protsessori peal ehitades oleks skeem ilmselt lihtsam, aga ventilaatori tarvis (need ju kõik erineva iseloomuga) paraja pingemuutuse tekitamine tundub sellise analoogskeemiga väiksem töö.
Termoanduriks sobib peaaegu iga takistusega andur, 2 detaili on siis vaja eraldi valida.
Tegelikult ma ei kujuta ette, kuhu jõuab ruumi õhuniiskus aurustumise kaudu akvat jahutades. Väikese kastiga ei tohiks probleemi olla. Kas keegi teab täpsemalt ?