Väline reaktor on igas mõttes hea asi - asub kastist väljaspool, ei vaja mingit hooldust, lahustab co2 100%.
Proovisin välise reaktoriga vett aereerida, ühendasin reaktori külge õhupumba ja toimib küll. See ei ole kindlasti päris sama, mis veepinna liigutamine või mullide vette puhumine, sest reaktoris lahustub ära kogu sissepumbatud õhk kogu koostisega , "normaalsel" aereerimisel käib gaasivahetus aga mõlemas suunas (midagi eraldub veest ja samal ajal seob vesi endaba õhus leiduvaid komponente).
Arvan, et see suur Aqua Medicu reaktor on mõeldud välisiltri väljundisse nii, reaktori jaoks on tehtud kahe kolmikuga (
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=NR&c=400599&t=temartic_e&userid=8dYXsZNgiVpIXocjr5tbh2XLCflbC8Wc8Bs) eraldi väiksema läbimõõduga haru, milles siis vesi liigub paar korda vähem kui peaharus. co2 lahustub nii kiiresti, et eraldi pumpa ei ole vist vaja. Kui otse läbi reaktori 1500L/h ajada (1000L kastis vähemalt nii palju võiks olla), hakkab reaktor vooluhulka piirama, kuigi mitte väga, sest need peenema mõõduga reaktori otsad on küllalt lühikesed ja vesi liigub neis kiiremini kui voolikus.
Tsentrifugaalpumbad, mis akvaariumitehnikas kasutatakse, jõuavad väljundi poole rõhku tekitada küll (erinevalt sisendi poolest otsast, mis ei kannata mingit piiramist, tootlikkus hakkab kohe vähenema). Enamus välisfiltreid on sellise ehitusega, et pumpa koormatakse just sisendi poolt (et kanistri sees oleks alarõhk, et pump filtreeritava sodiga kokku ei puutuks-filtrimaterjalid asuvad enne pumpa. ) Siin tekibki olukord, et kogu filtri tootlikkus ongi juba sisendi poole peal piiratud, asja konstruktsioon on selline. Kui nüüd väljundit natuke piirata, see ei mõjuta vee voolu eriti palju. Filtrisse sissetulevasse voolikusse sodi kogunemine vähendab veevoolu rohkem, kui sama asi väljundi pool. Siit saab teha olulise järelduse: Välisfiltri asukoht tuleks valida selline, et sissetulev ots oleks võimalikult lühike ja isegi läbimõõt võiks olla suurem kui ette nähtud.
Rein kirjutas:
Kui vaadata selle reaktori manuali siis ta tahab saada sisse vett vähemalt 1.000 l tunnis
Ilmselt on mõeldud et reaktor toidab siis 2000L kasti ja co2 tarbimine on ka väga metsik. 1000L/h selles reaktoris jõuab gaasi lahustada nii kiiresti et keegi peaks kogu aeg varuballooniga jooksma...