foorum.akvarist.ee

Akvaariumihuviliste kohtumispaik


Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]



 [ 43 postitust ]  1, 2, 3  Järgmine
Autor Sõnum
PostitusPostitatud: Esmaspäev Dets 15, 2008 01:37 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Nov 02, 2007 12:20
Postitusi: 803
Asukoht: Tartu
On plaanis osta valgustuseks 900 liitrisele, u 840 liitrit vett.
Kuna summa tuleb suur, siis palun igasugu soovitusi,et saaks teha õige valiku.
Ise mõtlesin 8-10 tk kaane alla panna. Pigem ikka 10 vist. Hetkel on mul 125 liitrises 0,6w/liiter ja pruunvetikast lahti ei saa. Suuremas, 240-ses on 0,9 ja pruunvetika probleemi ei ole.
Palun mõtteid!

_________________
1000 liitrine - /viewtopic.php ... sc&start=0


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Dets 15, 2008 12:44 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Nov 23, 2008 12:27
Postitusi: 195
Asukoht: Tallinn
Pruunvetikas ei sõltu ainult valgusest. Mul on 112-ses 11w valgust ja ei mingit pruunvetikat. Mingil hetkel oli pisut, aga juba aasta otsa pole kübetki näinud.

Küsiks pigem, mis on su akva põhjamaterjal ja kas see on hiljuti paigaldatud.
Palju taimi sul on?
Kas kasutad mingit sorti taimeväetist?

Ja, selle uue akvavalguse kohapealt, kas tahad kasvatada tulevikus ka väga valgusnõudlikke taimi?


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Dets 15, 2008 06:53 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Mai 21, 2007 03:13
Postitusi: 966
Asukoht: Tallinn, Lasnamäe/ Pärnu
nii suure kasti puhul võiks kaaluda ka MH (metall-haliid) lahendust. Et siis torud plus MH.

_________________
15l Nano


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Dets 15, 2008 11:21 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Nov 02, 2007 12:20
Postitusi: 803
Asukoht: Tartu
Ambur kirjutas:


Küsiks pigem, mis on su akva põhjamaterjal ja kas see on hiljuti paigaldatud.
Ei, 10 kuud olnud käigus.
Palju taimi sul on?
Ainult üks suur anubias. Oli alguses rohkem ka erinevaid, aga vetika pärast olen need kõik prügisse visanud.
Kas kasutad mingit sorti taimeväetist?
Ei, kui probleem algas, siis mitte ...nüüd mõned nädalad Plant Nutrioni vedelikuna

Ja, selle uue akvavalguse kohapealt, kas tahad kasvatada tulevikus ka väga valgusnõudlikke taimi?
Ikka meeldiksid mõned punased ka, aga üldiselt meeldiks kui tained oleksid lihtsalt oma loomulikku värvi, mitte pruunid. Kasvada võiksid mõõdukalt. Valiksin just sellised aeglasema kasvuga madalad taimed mis kannataksid 28-30c välja. Mulle ei meeldi see iganädalane rohimine

Eks jah, süüdi on ka kindlasti seal akvas üleasustus, NO3 on ikka 20-30 ja alla ei saa. Arvatavasti see meeldib ka vetikale.

Aga ikkagi see uue ja suurema akva valguseprobleem? Soovitusi palun!

_________________
1000 liitrine - /viewtopic.php ... sc&start=0


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Dets 15, 2008 11:27 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Nov 02, 2007 12:20
Postitusi: 803
Asukoht: Tartu
-Karl- kirjutas:
nii suure kasti puhul võiks kaaluda ka MH (metall-haliid) lahendust. Et siis torud plus MH.


Kui võimas siis ja milliste torudega kombineerida?
Kas see peaks olema siis rippvalgusti või saab selle ka kaane alla peita? Esiteks meeldiks mulle kui akva on valge ja tuba hämar.
Teiseks lahtise akva korral võib sinna kass sattuda. Ta küll praegu ei käi akvade kaane peal magamas ja kõndimas, olen selle ära keelanud ja ta mõistab minu muret seoses karvadega mis ikka kaane vahelt vette satuvad. ....aga mine tea teda...loom ikkagi, mis sest, et inteligent. :)

_________________
1000 liitrine - /viewtopic.php ... sc&start=0


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Esmaspäev Dets 15, 2008 11:48 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
Haliidlamp eraldab ikka päris palju soojust. Meremehed kasutavad neid.
T5 torule peaks arvestama ~4 cm laiust, seega sõltub akva lühema külje pikkusest palju neid mahub.
Effexis on olemas ballaste 2x80, seega 10 lambi korral 5 ballasti. Sealt peaks ka mingeid reflektoreid saama (ma lõikasin ühe standardvalgusti reflektori pikkupidi pooleks ning sain nii 4 torule reflektori)
Ballastide paigutamiseks kasutaksin kaanel vahelage või viiksin üldse kappi.
Esialgu võid kaane alla panna ka 6 toru ja hiljem lisada. Ega uus akva kohe alguses tahagi max valgust.
Ainult aeglase kasvuga taimedega on raske alustavas akvas vetikat eemal hoida. Algul võid ikka mõned kiirekasvulised ka sisse visata, on pärast mida ära kinkida
Torudeks kasutaksin näiteks Philipsi 840 torusid


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 16, 2008 02:45 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Nov 02, 2007 12:20
Postitusi: 803
Asukoht: Tartu
[quote="Kivi"]Haliidlamp eraldab ikka päris palju soojust. Meremehed kasutavad neid.
Niiet kaane anna see ei sobi siis?

T5 torule peaks arvestama ~4 cm laiust, seega sõltub akva lühema külje pikkusest palju neid mahub.
Planeeritud kast on 2040x750x650, seega kaane all ruumi jätkub.

Effexis on olemas ballaste 2x80, seega 10 lambi korral 5 ballasti. Sealt peaks ka mingeid reflektoreid saama (ma lõikasin ühe standardvalgusti reflektori pikkupidi pooleks ning sain nii 4 torule reflektori)
2x80 elektrooniline on hetkel parima pakkumisega Megaluumenis 528 eek.
Reflektori suhtes ei ole veel otsustanud, aga arvan, et see on suht asjade käigus selguv.


Ballastide paigutamiseks kasutaksin kaanel vahelage või viiksin üldse kappi.
Jep, oli selline mõte mul ka. Aga siinkohal tahaks teada kuidas nende juhtmepikkustega on? Lugesin mingist teemast, etteatud juhe seal süsteemis ei tohi olla liiga pikk. Täpsustage kes teavad!?

Esialgu võid kaane alla panna ka 6 toru ja hiljem lisada. Ega uus akva kohe alguses tahagi max valgust.
Nõus täiega, valida on võimalus kohe 8-10 toru peale ehitada ja järk-järgult hakata süsteemi järele lülitama või tõepoolest tasapisi hakata ehitama.

Ainult aeglase kasvuga taimedega on raske alustavas akvas vetikat eemal hoida. Algul võid ikka mõned kiirekasvulised ka sisse visata, on pärast mida ära kinkida.
Kinkimise vastu ei ole mul midagi, aga isekeskis pidasin nõu vanast akvast suure elujõuga taimed ümber tõsta.Kas ma siis riskiksin nende rikkumisega vetika poolt?
Eelpool kõne alla olevast pruunvetikaprobleemist ma ei oska eriti midagi arvata, sest ma ei mäleta 10 kuu jooksul käigus olevast ajast midagi helget taimekasvus.

Torudeks kasutaksin näiteks Philipsi 840 torusid
Ei oska kommenteerida. Kas need on Effexi kaup? Megaluumen pakkus T5 80w FQ80/865 Osramit 86 eek/tk.Kas need kõlbaksid?[/quote]

_________________
1000 liitrine - /viewtopic.php ... sc&start=0


Viimati muutis MARKO, Reede Veebr 06, 2009 04:22, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 16, 2008 08:50 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 08, 2005 06:26
Postitusi: 3519
Asukoht: Tallinn, Nõmme
Haliidid annavad tõesti palju soojust kuid on siiski võimalik ehitada madal kaas. Pead lisama ventilaatori ja võib-olla ventilatsioonitorud. Akvarist Käpik tegi sellise kaane ja demos seda eelmisel kokkutulekul. Päris effektne oli.
Luminofoori ballasti manuaalid käsevad hoida vähemasti "kuuma" juhtme lühikese. Muidu kiirgab palju raadiohäireid. Võib-oll ei taha toru väga pika juhtme korral ka süttida. Kunagi katsetasin Effeksist ostetud veekindlate pesadega, neil oli igaõhel ca 1 m juhe küljes. See igatahes ei seganud midagi.
Ballaste ajaliselt sisse/välja lülitades saaks immiteerida heledat keskpäeva päikest.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 16, 2008 09:04 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Esmaspäev Mai 21, 2007 03:13
Postitusi: 966
Asukoht: Tallinn, Lasnamäe/ Pärnu
MARKO kirjutas:
Kivi kirjutas:
Haliidlamp eraldab ikka päris palju soojust. Meremehed kasutavad neid.

Niiet kaane anna see ei sobi siis?


Meremehed kasutavd neid jah, aga mitte ainult nemad...magevee purkide kohal on mujal maailmas MH laialdaselt kasutusel. Eks see soojuseeraldus ole tingitud ka pirni võimsusest..et mida võimsam seda rohkem saab sooja. Ise olen kah asja katsetanud ja ütlen, et ega see 70w pirn meeletult küll ei kuuene, jahutab teda ainult üks 50x50 mm arvutiventilaator (tööpinge ~5v, mille juures on pöörded nii madalad et vent vurab hääletult).
See kas ta sobib su kaane alla pead ise ära otsustama, seda väidet ma küll ei kinnita et MH sobib ainult rippvalgustile. Asi sobib suurepäraselt ka kinnise kaane alla, ventilatsiooni ja jahutuse pead ainult välja mõtlema..lohutuseks ütlen et näiteks 70w haliid on mageveekastile paras (2x70w näiteks sinu kastile), meremeestel seal 250w ja võimsamad jurakad, millede puhul on neid raske kinnise kaane all jahutada.

_________________
15l Nano


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 16, 2008 12:02 
Administraator
Kasutaja avatar

Liitunud: Laupäev Jaan 10, 2004 05:41
Postitusi: 506
Pildid: 0
Asukoht: Ilmandu
MARKO kirjutas:
Kivi kirjutas:
Torudeks kasutaksin näiteks Philipsi 840 torusid

Ei oska kommenteerida. Kas need on Effexi kaup? Megaluumen pakkus T5 80w FQ80/865 Osramit 86 eek/tk.Kas need kõlbaksid?

865 torud on ehk paremad. 840 värvus peaks olema suhteliselt mööda.
parema tulemuse saavutamiseks oleks üldsegi hea kasutada mitmeid erinevaid torusid, erinevate spektritega.
840 on minu arvates kaugelt liiga kollane.
mingi aimduse saad ehk siit.
kuskil weebis oli ka soomlaste tehtud vördlus, ehk keegi teine teab kiirelt linki anda.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 16, 2008 01:39 
Moderator
Kasutaja avatar

Liitunud: Pühapäev Jaan 16, 2005 05:53
Postitusi: 1146
Pildid: 8
Asukoht: Harju/Tallinn
http://saurama.aqua-web.org/index.htm

_________________
kodune 200 liitrit (led 24x3W)


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 16, 2008 07:32 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Nov 02, 2007 12:20
Postitusi: 803
Asukoht: Tartu
indrek kirjutas:
MARKO kirjutas:
Kivi kirjutas:
Torudeks kasutaksin näiteks Philipsi 840 torusid

Ei oska kommenteerida. Kas need on Effexi kaup? Megaluumen pakkus T5 80w FQ80/865 Osramit 86 eek/tk.Kas need kõlbaksid?

865 torud on ehk paremad. 840 värvus peaks olema suhteliselt mööda.
parema tulemuse saavutamiseks oleks üldsegi hea kasutada mitmeid erinevaid torusid, erinevate spektritega.
840 on minu arvates kaugelt liiga kollane.
mingi aimduse saad ehk siit.
kuskil weebis oli ka soomlaste tehtud vördlus, ehk keegi teine teab kiirelt linki anda.


Ok, pooled võiksid olla siis 865-ed ja pooled peaksid siis olema mingid taimelambid ehk?
Milliseis taimespekrtiga 80w on üldse tootmises ja kust neid võiks hankida?

_________________
1000 liitrine - /viewtopic.php ... sc&start=0


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 16, 2008 07:36 
Akvarist
Kasutaja avatar

Liitunud: Reede Nov 02, 2007 12:20
Postitusi: 803
Asukoht: Tartu
-Karl- kirjutas:
MARKO kirjutas:
Kivi kirjutas:
Haliidlamp eraldab ikka päris palju soojust. Meremehed kasutavad neid.

Niiet kaane anna see ei sobi siis?


Meremehed kasutavd neid jah, aga mitte ainult nemad...magevee purkide kohal on mujal maailmas MH laialdaselt kasutusel. Eks see soojuseeraldus ole tingitud ka pirni võimsusest..et mida võimsam seda rohkem saab sooja. Ise olen kah asja katsetanud ja ütlen, et ega see 70w pirn meeletult küll ei kuuene, jahutab teda ainult üks 50x50 mm arvutiventilaator (tööpinge ~5v, mille juures on pöörded nii madalad et vent vurab hääletult).
See kas ta sobib su kaane alla pead ise ära otsustama, seda väidet ma küll ei kinnita et MH sobib ainult rippvalgustile. Asi sobib suurepäraselt ka kinnise kaane alla, ventilatsiooni ja jahutuse pead ainult välja mõtlema..lohutuseks ütlen et näiteks 70w haliid on mageveekastile paras (2x70w näiteks sinu kastile), meremeestel seal 250w ja võimsamad jurakad, millede puhul on neid raske kinnise kaane all jahutada.

Kas tõesti piisaks 2x70 w haliidist? Selgitage lollile! On need kuidagiefektiivsemad kui luminofoortorud?
P.S. Selle ventilaatori olen niiskuse väljajuhtimiseks nikuinii planeerinud. Või jätan tagant kaane avatuks. Veel ei tea.

_________________
1000 liitrine - /viewtopic.php ... sc&start=0


Üles
 Teema pealkiri: Valgustorud
PostitusPostitatud: Teisipäev Dets 16, 2008 08:36 
Akvarist

Liitunud: Teisipäev Aug 23, 2005 11:45
Postitusi: 187
Asukoht: Tartu-Riia
Mina olen ka kombineerinud erinavate valgustoru kombinatsioonidega ja nüüd olen pidama jäänud lahenduse juures, kus kogu valgus on 100% Sylvania Aquastar. Taimekasv on kõige ägedam ja mahlakam. Neid 840/860/865 ma küll enam soetama ei hakka. Kui üldse, siis äkki paneks pisut Gro Lux`i kunagi vahele.
Kui mina seda akvat praegu ehitaks, siis paneks ikka nii palju torusid kui mahub. Sinna peaks vist isegi kuni 15 tk. ära mahtuma. Siis saaks taimeritega ägedalt troopilist päeva imiteerida. Ja kui liiga valge tundub, siis ei pea kõiki töös hoidma. Pärast juurde ehitada on märksa tülikam. Aga kiusatus tuleb peale, seda tean oma kogemusest.
Aga kui on plaan kõva valgusega kast ehitada, siis oleks tark kohe ka cooleri jaoks koht valmis vaadata. Ma ei osanud selle peale mõelda ja praegu kahetsen.

_________________
500 liitrit, 16x39W(T5), Eheim II2028+2128, Tunze pinnaseküte, Sander pH kontroll. Temp 28-29C, gh-2, kh-2, ph 6,3, CO2, väetamine ja söötmine automatiseeritud.
Põhirõhk taimedel, aga mõni kala on muidugi ka.


Üles
 Teema pealkiri:
PostitusPostitatud: Kolmapäev Dets 17, 2008 02:02 
Moderator

Liitunud: Kolmapäev Jaan 25, 2006 01:18
Postitusi: 705
Pildid: 10
Asukoht: Tallinn
Eks nende erinevate torudega saad pikalt katsetada; 840 pakkusin selle põhjalt, et effexi veebis paremat 80W T5 toru ei leidnud.
Reflektorid on küllaltki odavad ja need võiks ikka kohe ehitamise käigus külge panna. Pärast on hulga rohkem pusimist.

Hilisema kasutusmugavuse huvides soovitan kohe ka bronnida ruum toitmisluugi/-luukide tarbeks - ei pea igapäevaselt kogu kaant kergitama.

Haliididega pole ise katsetanud, aga pakun, et kui lambid madalal siis 2m akvas peaks olema 3*250W - siis oleks akvas 3 päikest taevas ;)
Kahtlustan, et haliidlahenduse püstipanek ja ekspuatatsioon on tunduvalt kallim, kui t5 lahendus


Üles
 [ 43 postitust ]  1, 2, 3  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

PHPBB Archiver